Κριση πανικου και εμετος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38

    Κριση πανικου και εμετος

    Ειναι φυσιολογικο να συμβαινουν κρισεις πανικου συνοδευομενες με τασεις προς εμετο;

    Γιατι ο οργανισμος αντιδρα ετσι;

    Εχθες ενιωθα φοβο και ενα σφιξιμο στο στηθος και οταν εκανα εμετο χαλαρωσα και ξεθολωσα.

    Με συγχωρειτε αν ανοιγω ηδη υπαρχον θεμα, αλλα δε μου ειχε ξανασυμβει κατι τετοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Ναι απολυτα φυσιολογικο ειναι. Κι εγω οταν ειχε κρισεις πανικου ή επιμονο αγχος μου γυριζε σε ταση για εμετο. ΠΑρα πολυ εντονο αισθημα αναγουλας και τετοια που να μη μπορει να φυγει με τιποτα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by marsad View Post
    Ναι απολυτα φυσιολογικο ειναι. Κι εγω οταν ειχε κρισεις πανικου ή επιμονο αγχος μου γυριζε σε ταση για εμετο. ΠΑρα πολυ εντονο αισθημα αναγουλας και τετοια που να μη μπορει να φυγει με τιποτα.
    Αυτη η αναγουλα και η ναυτια γινοταν αμεσα αισθητη οταν σηκωνομουν απο το κρεβατι. Ζαλιζομουν πολυ και εκτος απο τον εμετο, οταν επαιρνα βαθια ανασα, αυτη δεν ηταν τοσο βαθια. Η εκπνοη ηταν σαν "εμετος αερα", αν μπορεις να με καταλαβεις. Δεν εβγαινε ελευθερα ο αερας, καπου εβρισκε εμποδιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Σε καταλαβαινω. Κι εγω επι 2 μηνες ξυπνουσα με αυτη την αισθηση οταν σηκωνομουνα απο το κρεββατι το πρωι και ουτε να φαω μπορουσα ουτε τπτ. Και μου κρατουσε αρκετα. Ετσι νιωθεις κι εσυ? Ενιωθα πως αν αναπνευσω βαθια θα κανω εμετο μου χειροτερευε την αναγουλα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Ακριβως ετσι. Με το ζορι παιρνω ανασα. Βαριανασαινω και φοβαμαι πως αν κανω εκπνοη, θα κανω εμετο.

    Ανακατευομαι και με το ζορι βαζω κατι στο στομα μου. Ελεγα να βρασω δυο αυγα σφιχτα μηπως και κανουν καλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Καταλαβα.. Σε νιωθω. Τα ιδια ΑΚΡΙΒΩς ειχα περασει κι εγω ενα διαστημα. Ακριβως τα ιδια ομως.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Ποσο διηρκησαν ολα αυτα; Σε εμενα αρχισαν απο χθες και δε ξερω ποσο θα κρατησουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Πολυ παρα πολυ. Δε θελω να σε αγχωσω γτ στο καθενα ειναι διαφορετικο. Στην αρχη δεν ηξερα τι ητανε, ελεγα η κουραση θα ναι το ενα το αλλο. οποτε το αφηνα ετσι. Δε μπορουσα να φαω τπτ ειχα χασει πολλα κιλα. Στη πορεια καταλαβα τι συμβαινει και ειχα γραφτει κ εδω. Το εψαξα καταλαβα οτι ειναι φουλ ψυχολογικο και τι πραγματικα μου συμβαινει. Φυσικα μεχρι να το αποδεκτω και να ζητησω βοηθεια ειχαν περασει 2 μηνες περιπου. Μετα πηρα τη μεγαλη αποφαση και πηγα σε ψυχιατρο κ αρχισα αγωγη. Δε σημαινει οτι εχεις το ιδιο, μη πανικοβαλλεσαι απλα σου λεω τη δικια μου ιστορια. Με ειχε καταβαλει το αγχος και δε μπορουσα να κανω τιποτα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Εγω εχω καποιες φοβιες, αλλα ενταξει, με τον καιρο θα μου περασει, οταν καταλαβω οτι δε συντρεχει πια καποιος κινδυνος.

    Σκεφτηκα και εγω εχθες μηπως κλεισω κανενα ραντεβου, αλλα τωρα μεσα στον Αυγουστο ολοι κανουν διακοπες.

    Θα κανω υπομονη, να δω πως θα εξελιχθει και απο Σεπτεμβρη θα το κοιταξω αν ειναι κατι σοβαρο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Σου ευχομαι να σου περασει οσο πιο γρηγορα γινεται.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    38
    Σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες την εμπειρια σου. Να εισαι καλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Ναι συμβαίνει συνέχεια
    Propranolol bohthaei

  13. #13
    Προσοπικα κανό θεραπεια 9 χρόνια σε πσιχιατρο και αντί να σινεχισο αφτο που εκανα εβαλα ομοιοπαθιτικι στιν ζωι μου εκοβα στασιακα το χαπι και επαθα υλιγκο πριν 1 μοινα μετα απο αφτο εχασα 4 με 5 κοιλα εβαλα στο νου μου πος εχο ογκο στο κεφαλι ι καρκινο πιγα στον πσιχιατρο μου ειπε εινε αχος εκανα γενικές αναλισεις εδεικσαν καλες ομος με κρατα αδιναμια και αχονουμε που εχο χασι κάποια κοιλα μιπος εινε παθισι το ανχος μπορι να φερι κουράσι? Μου ανεβασε το ζολοφτ από 50μγ σε 150 και μου έχει πι πως χριαζετε 4 με 6 εβδομαδες να δουμε αποτέλεσμα ισχι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Συμπάσχω και γω.Και μένα έτσι μου εκδηλώνεται πλέον και είναι τελειώς ανηπόφορο...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    εγω το παλευω αυτο απο το 2005. ειχα γινει καλα για 2 χρονια αλλα ξανακυλησα. το παθαινω σε μποτιλιαρισμα και μολις παω να ταξιδεψω με οποιοδηποτε μεσο. ξεκιναω και γυρναω πισω. εχω να ταξιδεψω χρονια εννοειται οτι εχω συμβουλευτει και ψυχιατρους και ψυχολογους. δυστυχως αποτελεσμα ακομα δεν εχω δει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-2015, 23:16
  2. ΕΜΕΤΟΣ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 25-01-2014, 22:30
  3. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 11:12
  4. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 11:32
  5. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-05-2009, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •