Δέχομαι κακοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27

    Δέχομαι κακοποίηση

    Καλησπέρα.... Αυτή την στιγμή γράφω εδώ γιατί δεν έχω που να μιλήσω... Από το πρωί νιώθω ένα βάρος στο στήθος μου και νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά, ξέσπασα σε κλάματα και νομίζω ότι νιώθω λίγο καλύτερα... Είμαι 24 χρονών και έχω μια σχέση 6 χρονών στην οποία έχω αποκτήσει και ένα παιδάκι... Ο άντρας μου είναι ένας νευρικός,ζηλιάρης,κομπλεξι κός άνθρωπος... Μου έχει καταστρέψει την ψυχή μου... Δέχομαι κακοποίηση και σωματική και κυρίως ψυχολογική... Ζηλεύει και τον αέρα που αναπνέω.... Φοράω ότι θέλει αυτός, κάνω παρέα με αυτούς που θέλει αυτός...Με καταπιέζει σε όλα,ακόμα και στο φαγητό..Με απειλεί πως αν τολμήσω και τον χωρίσω θα με σκοτώσει και διάφορα τέτοια...Πήρα την απόφαση να αλλάξω την κατάσταση και τηλεφώνησα σε κέντρο προστασίας κακοποιημενων γυναικών... Και θέλω να οργανωθω να πάρω το παιδάκι μου και να φύγω... Είμαι ψυχολογικά ράκος και όσο και αν ακούγεται τρελό τον λυπάμαι που θα χάσει το παιδι του (οι γονείς μου μένουν σε διαφορετική πόλη) είμαι ένα ράκος ψυχολογικά και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρια μου... τι να κάνω να πάρω την δύναμη που χρειάζομαι για να οργανώσω τις κινήσεις μου; Δεν αντέχω άλλο... ειμαι απελπισμένη....

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Κορίτσι μου μέσα στην απελπισία σου πήρες την καλύτερη απόφαση, βρήκες την δύναμη μέσα σου και απευθύνθηκες στο κέντρο προστασίας. Σίγουρα έχουν αντιμετωπίσει πολλές περιπτώσεις σαν την δική σου και έχουν την εμπειρία να σε βοηθήσουν. Πήγαινε εκεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα και φύγε αθόρυβα. Πρέπει να προστατέψεις τον εαυτό σου και για εσένα αλλά κυρίως για το παιδάκι σου που χρειάζεται τη μαμά του με υγεία. Να χαίρεσαι για 1 πράγμα. Που έχεις συναίσθηση πως αυτό που ζεις ΔΕΝ είναι φυσιολογικό και πρέπει να αλλάξει. Πως δεν σου αξίζει. Είναι άλλες γυναίκες που μένουν και υποφέρουν για 10ετίες σε τέτοιο περιβάλλον. Απευθύνσου σε ότι στέγη προστασίας κακοποιημένων γυναικών βρεις και ακολούθησε πιστά τις συμβουλές τους!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Κορίτσι μου μέσα στην απελπισία σου πήρες την καλύτερη απόφαση, βρήκες την δύναμη μέσα σου και απευθύνθηκες στο κέντρο προστασίας. Σίγουρα έχουν αντιμετωπίσει πολλές περιπτώσεις σαν την δική σου και έχουν την εμπειρία να σε βοηθήσουν. Πήγαινε εκεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα και φύγε αθόρυβα. Πρέπει να προστατέψεις τον εαυτό σου και για εσένα αλλά κυρίως για το παιδάκι σου που χρειάζεται τη μαμά του με υγεία. Να χαίρεσαι για 1 πράγμα. Που έχεις συναίσθηση πως αυτό που ζεις ΔΕΝ είναι φυσιολογικό και πρέπει να αλλάξει. Πως δεν σου αξίζει. Είναι άλλες γυναίκες που μένουν και υποφέρουν για 10ετίες σε τέτοιο περιβάλλον. Απευθύνσου σε ότι στέγη προστασίας κακοποιημένων γυναικών βρεις και ακολούθησε πιστά τις συμβουλές τους!
    Δεν ξέρω πώς να αποβάλω τον άγχος μου...νιώθω χάλια... Ξεκίνησα να διαβάζω ένα βιβλίο,κάθε φορά που διαβάζω κάτι με πιάνει και νιώθω μια ταραχή,ίσως γιατί αναγνωριζω κάποια συναισθήματα... Νομίζω ότι παθαίνω κρίσης πανικού...φοβάμαι πάρα πολύ αλλά πρέπει να φύγω...αναρωτιέμαι πως γίνεται να τον λυπάμαι ακόμα μετά από όσα μου έχει κάνει

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by Dream23; 14-08-2017 at 23:14. Reason: Λάθος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Ναι εκτός από το να φύγεις, χρειάζεται να σε παρακολουθήσουν και ειδική ψυχικής υγείας οπωσδήποτε και παιδοψυχολόγος το παιδάκι σου αν έχει δει σκηνές βίας στο σπίτι του. Στην αδυναμία σου ζήτα βοήθεια αντί να πέφτεις περισσότερο νιώθοντας ευάλωτη. Κάθε ταξίδι ξεκινάει με ένα αρχικό βήμα. Με την απόφαση. Και εσύ αυτό το βήμα το ξεκίνησες. Θες να ΒΓΕΙΣ από όλο αυτό! Ολοκλήρωσέ το!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by NeMeCiS View Post
    Ναι εκτός από το να φύγεις, χρειάζεται να σε παρακολουθήσουν και ειδική ψυχικής υγείας οπωσδήποτε και παιδοψυχολόγος το παιδάκι σου αν έχει δει σκηνές βίας στο σπίτι του. Στην αδυναμία σου ζήτα βοήθεια αντί να πέφτεις περισσότερο νιώθοντας ευάλωτη. Κάθε ταξίδι ξεκινάει με ένα αρχικό βήμα. Με την απόφαση. Και εσύ αυτό το βήμα το ξεκίνησες. Θες να ΒΓΕΙΣ από όλο αυτό! Ολοκλήρωσέ το!
    Αυτό πρέπει να κάνω,το ξέρω...Δεν αντέχω άλλο...κάθε μέρα προσποιουμαι ότι είμαι καλά και σε αυτόν και σε όλους...κάνεις δεν γνωρίζει ούτε φαντάζεται τι περνάω.... Πρέπει να βρω την δύναμη...

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Quote Originally Posted by Dream23 View Post
    Αυτό πρέπει να κάνω,το ξέρω...Δεν αντέχω άλλο...κάθε μέρα προσποιουμαι ότι είμαι καλά και σε αυτόν και σε όλους...κάνεις δεν γνωρίζει ούτε φαντάζεται τι περνάω.... Πρέπει να βρω την δύναμη...

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    σε αυτόν συνέχισε να προσποιείσαι πως είσαι καλά για να μην υποπτευθεί πως σχεδιάζεις να φύγεις. Κάποιο έμπιστο άτομο να σου σταθεί σε αυτή σου την απόφαση δεν έχεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27
    Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αυτό... Δυστυχώς μεγάλωσα και εγώ σε μια οικογένεια με σκηνές βίας... Ο άνθρωπος αυτός έχει πολλά κοινά με τον πατέρα μου... Αν κάποιος με ρωτήσει τώρα τι αισθάνομαι για τον πατέρα μου θα απαντήσω: μόνο λύπη,δεν τον αγαπαω... Με την μητέρα μου έχω καλές σχέσεις και την αγαπάω,για κάποιον λόγο όμως έχω έναν θυμό ως προς το πρόσωπό της για αυτά που έζησα ως παιδάκι... Αν της ζητήσω στήριξη θα μου την δώσει αλλά δεν θα μου κάνει καλό.. οι γονείς μου δεν έχουν χωρίσει και σκέφτομαι πως θα αντέχω να μένω ξανά με τον πατέρα μου... Έχω μια φίλη η οποία δεν ξέρει όλη την κατάσταση αλλά προσπαθεί να με στηρίξει (ψυχολογικά)

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Δυστυχώς η βία που υπάρχει σε μια οικογένεια αναπαράγεται μετά από τα νεαρά μέλη της οικογενείας είτε ως θύτες είτε ως θύματα. Ένας λόγος παραπάνω για να φύγεις. Για να προστατέψεις το παιδί σου από το να κάνει μια τέτοια επιλογή στο μέλον στη ζωή του και να προστατέψεις και εσένα από το να έχεις κάποια στιγμή ένα παιδί που να αισθάνεται όπως αισθάνεσαι εσύ τώρα για τη μάνα σου. Έχεις δει τα αποτελέσματα. Όλα αυτά που μου λες θα τα πεις στο κέντρο προστασίας και δε θα σε αφήσουν να πας στους γονείς σου.

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Dream23 View Post
    Καλησπέρα.... Αυτή την στιγμή γράφω εδώ γιατί δεν έχω που να μιλήσω... Από το πρωί νιώθω ένα βάρος στο στήθος μου και νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά, ξέσπασα σε κλάματα και νομίζω ότι νιώθω λίγο καλύτερα... Είμαι 24 χρονών και έχω μια σχέση 6 χρονών στην οποία έχω αποκτήσει και ένα παιδάκι... Ο άντρας μου είναι ένας νευρικός,ζηλιάρης,κομπλεξι κός άνθρωπος... Μου έχει καταστρέψει την ψυχή μου... Δέχομαι κακοποίηση και σωματική και κυρίως ψυχολογική... Ζηλεύει και τον αέρα που αναπνέω.... Φοράω ότι θέλει αυτός, κάνω παρέα με αυτούς που θέλει αυτός...Με καταπιέζει σε όλα,ακόμα και στο φαγητό..Με απειλεί πως αν τολμήσω και τον χωρίσω θα με σκοτώσει και διάφορα τέτοια...Πήρα την απόφαση να αλλάξω την κατάσταση και τηλεφώνησα σε κέντρο προστασίας κακοποιημενων γυναικών... Και θέλω να οργανωθω να πάρω το παιδάκι μου και να φύγω... Είμαι ψυχολογικά ράκος και όσο και αν ακούγεται τρελό τον λυπάμαι που θα χάσει το παιδι του (οι γονείς μου μένουν σε διαφορετική πόλη) είμαι ένα ράκος ψυχολογικά και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρια μου... τι να κάνω να πάρω την δύναμη που χρειάζομαι για να οργανώσω τις κινήσεις μου; Δεν αντέχω άλλο... ειμαι απελπισμένη....

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Kαλησπέρα!Μπράβο για την πρωτοβουλία που πήρες.
    Τα υπόλοιπα τα είπε η NeMeCiS.
    Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι δεν αξίζει να λυπάσαι αυτόν τον άνθρωπο,αλλά αυτός τον εαυτό του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 16-08-2017 at 13:40.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Quote Originally Posted by elis View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Πας καλά άνθρωπέ μου; παροτρύνεις την κοπέλα να κάθεται να τις τρώει και να βασανίζεται σωματικά και ψυχικά και σε τέτοιο περιβάλλον να μεγαλώνει ένα παιδί; Εδώ άλλες δεν καταλαβαίνουν την αρρώστεια που έχει ένας άνθρωπος όταν γίνεται βίαιος και αυτή που το έχει καταλάβει και έχει πάρει αυτή την απόφαση της λες κάτι τέτοιο; Να βρει δουλειά ενώ τρώει ξύλο και έχει μικρό παιδί; Εγώ ότι της λέω της το λέω γιατί ήξερα μια κοπέλα που το πέρασε αυτό. Εσύ τι; έτρωγες ξύλο στο σπίτι σου και έμεινες για τον ύπνο και το φαγητό; και ακόμα και έτσι να είναι, επειδή εσύ είσαι συνένοχος στη βία, πρέπει να γίνει και άλλος ένας άνθρωπος για να μη νιώθεις μόνος στην κατάσταση που κάθεσαι με απάθεια και ανέχεσαι; Κορίτσι μου μην ακούς βλακείες... σήκω φύγε
    Last edited by Aeon; 16-08-2017 at 13:40.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by elis View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Μάλλον δεν διάβασες απο την αρχή το ποστ μου.... Στο κεντρο προστασίας κακοποιημενων γυναικών μπορώ να μείνω έως και τρεις μήνες.... Δεν μπορώ να είμαι ανεξάρτητη με αυτόν τον άνθρωπο ο οποίος φυσικά δν με αφήσει να δουλέψω...

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by Aeon; 16-08-2017 at 13:40.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    προσεχε γιατι εαν εξαφανιστεις ετσι ξαφνικα, μπορει να σε κατηγορησει για εγκαταλειψη συζυγικης στεγης. πρεπει να κανεις μια διαδικασια πρωτα που αυτη τη στιγμη μου διαφευγει. απο τη στιγμη που θα φυγεις, να κοψεις καθε επαφη μαζι του, τουλαχιστον μεχρι να ηρεμησει. θα γινει απιστευτα εκδικητικος γιατι θα πκηγωθει ο εγωισμος του. πρεπει να φυγεις απο εκει μεσα τωρα. για το μονο πραγμα που θα μετανιωσεις θα ειναι που δεν εφυγες νωριτερα. 100% στανταρ αυτο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    προσεχε γιατι εαν εξαφανιστεις ετσι ξαφνικα, μπορει να σε κατηγορησει για εγκαταλειψη συζυγικης στεγης. πρεπει να κανεις μια διαδικασια πρωτα που αυτη τη στιγμη μου διαφευγει. απο τη στιγμη που θα φυγεις, να κοψεις καθε επαφη μαζι του, τουλαχιστον μεχρι να ηρεμησει. θα γινει απιστευτα εκδικητικος γιατι θα πκηγωθει ο εγωισμος του. πρεπει να φυγεις απο εκει μεσα τωρα. για το μονο πραγμα που θα μετανιωσεις θα ειναι που δεν εφυγες νωριτερα. 100% στανταρ αυτο.
    Δεν είμαστε παντρεμένοι... Το ξέρω ότι θα γίνει εκδικητικός, είναι και στην καθημερινότητα του και φοβάμαι... τρέμω για την ώρα που θα καταλάβει ότι έχω φύγει...

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Dream23 View Post
    τι να κάνω να πάρω την δύναμη που χρειάζομαι για να οργανώσω τις κινήσεις μου; Δεν αντέχω άλλο... ειμαι απελπισμένη....

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App



    να μην ξανακανεις τα ιδια λαθη

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση
    By nikiii in forum Κακοποίηση
    Replies: 44
    Last Post: 22-01-2015, 01:16
  2. Replies: 141
    Last Post: 23-09-2010, 23:05
  3. Κακοποίηση
    By oXe in forum Κακοποίηση
    Replies: 51
    Last Post: 19-09-2010, 11:21
  4. Δεχομαι συμβουλες επι παντος θεματος
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 07-06-2010, 20:48
  5. δεχομαι ευχες
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 02-05-2010, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •