Ζάλη, σύγχυση, υγρό στους κροτάφους, βοήθεια άμεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    2

    Ζάλη, σύγχυση, υγρό στους κροτάφους, βοήθεια άμεση

    Καλησπέρα, θα μπω κατευθείαν στο θέμα καθώς είναι επείγον. Τις τελευταίες 15 μέρες υποφέρω από ένα τύπο πονοκεφάλου. Δεν είναι πόνος ακριβώς παρά ζάλη και μία συνεχόμενη σύγχυση. Νιώθω σαν να είμαι από hangover όλη μέρα ενώ έχω να πιω 20 μέρες. Μία αίσθηση σύγχυσης ακραία ενοχλητική που δεν μου επιτρέπει να κάνω σχεδόν τίποτε. Από καιρού εις καιρόν νιώθω ένα τσίμπημα στους κροτάφους αλλά φεύγει πολύ γρήγορα. Όταν κοιμάμαι όλα είναι τέλεια, καθώς και όταν ξαπλώνω. Στους κροτάφους μου καθώς και πάνω από τα μάτια έχω την αίσθηση κάποιου υγρού και οι μαλάξεις σε αυτά τα σημεία μου δίνουν μία αίσθηση σαν να χάνω την ισορροπία μου. Έχω πάει σε ωρλ, νευρολόγο, νευροχειρούργο, ορθοπαιδικό, οφθαλμίατρο, έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου, αξονική αυχένα, εγκεφαλογράφημα, εξετάσεις αίματος και όλα μα όλα είναι τέλεια.Εδώ αναρωτιέμαι αν μπορεί να είναι ψυχολογικό το/τα αίτιο/α. Τον χειμώνα -ειρήσθω εν παρόδω- είχα ξανά τα ίδια συμπτώματα αλλά μετά από καιρό που το άφηνα πήρα αντιβίωση avelox -μετά από παρότρυνση φίλου γιατρού- και έστρωσα. Υποθέσαμε λοιπόν ότι το πρόβλημα ήταν τα ιγμόρεια. Τώρα όμως τίποτα. Πήρα augmedin αντιβίωση και τίποτα. Αποφασίσαμε να ξαναπάρω avelox αφού είχε βοηθήσει τότε, πάλι τίποτα. Κοντεύω να τρελαθώ. Δεν μπορώ να κάνω απλές λειτουργίες που συνήθως με χαροποιούν. Η μόνη στιγμή που φεύγει αυτό είναι ο ύπνος. Όλη την υπόλοιπη μέρα σύγχυση, σαν να έχω παροντική μνήμη και δεν αποθηκεύεται τίποτα (δεν ισχύει απλά η αίσθηση είναι αυτή), ζάλη, αίσθημα μεθυσμένου. Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάτι παρόμοιο ή είχε ή ξέρει ας μιλήσει. Κάτι μπορεί να βγει. Υπάρχει περίπτωση -ξαναρωτώ- να είναι ψυχολογικοί παράγοντες? Το αίσθημα στους κροτάφους υπάρχει, δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το αίσθημα μεθυσμένου από τα αυτιά είναι λαβύρινθο κοίταξες;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    2
    Ναι φίλε μου,κοίταξα για λαβύρινθο, μου το απέκλεισαν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτό ξέρω μόνο δεν ξέρω κάτι άλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι,πιστεύω πως μπορεί να είναι ψυχοσωματικό. Και θα σου πω το εξής. Όταν υπάρχει κάποιο γεγονός στη ζωή μας που μας δημιουργει άσχημα συναισθηματα και μας πιέζει, θα παγιωθεί ως πονος σωματικός. Πχ με μένα πολλά χρόνια νομιζα πως είχα κάτι κακό. Μόλις αγχωνόμουν πθαινα κολίτιδες. Πάντα όταν αγχωνομαι νοιώθω πως "θα σκάσω". Το συναίσθημα εγινε σωματικός πονος. Η αίσθηση που έχεις ψυχικά κάποιες φορές γινεται σωματικό βίωμα. Μου το εξηγησε ψυχολόγος και πάντα οταν με πιάνει κάτι "ανεξηγητο" ιατρικά,όταν ηρεμό μπορώ να το εξηγήσω λογικά.

    Τώρα λες πως για την αίσθηση που σου προκαλεί αυτή η πίεση,μήπως έχεις κάποιο άγχος συγκεκριμένο; μηπως υπάρχει κάποια κατασταση που θέλεις να ξεχάσεις ή μήπως υπάρχει κάποιος φόβος μη τυχόν και ξςχάσεις κάτι σημαντικό; προσπάθησε να το ψαξεις μέσα σου. Δες τι είχε γίνει τον χειμωνα και τι τώρα και θα καταλάβεις. Αν όλα είναι καλά οργανικά, τότε μάλλον για ψυχοσωματικό πρόκειτε.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Aristotelis View Post
    Έχω πάει σε ωρλ, νευρολόγο, νευροχειρούργο, ορθοπαιδικό, οφθαλμίατρο, έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου, αξονική αυχένα, εγκεφαλογράφημα, εξετάσεις αίματος και όλα μα όλα είναι τέλεια.
    !!
    Μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν εχεις επισκεφτει γναθολογο και γναθοχειρουργο μιας και αυτοι ειναι οι ειδικοι για κροταφογναθικα προβληματα. Δυστυχως δε νομιζω οτι θα τις "σκαπουλαρεις" με αντιβιωση.
    Πολυ πιθανο να προερχεται απο στρες λογω συνεχης πιεσης των μυων του κεφαλιου. Παρολαυτα καλο θα ηταν να επισκεφτεις τους ειδικους που σου ανεφερα, υπαρχουν καποιες ασκησεις που ισως σε ανακουφισουν.
    Το δικο μου προβλημα παντως (κροταφογναθικο συνδρομο) δε θεραπευεται με φαρμακα και προερχεται καθαρα απο ψυχολογικους παραγοντες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Πρέπει πρώτα να αποκλείσεις κάθε πιθανή πάθηση για να καταλήξεις στο αν είναι ψυχολογικό αυτό που νιώθεις...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Aristotelis View Post
    Καλησπέρα, θα μπω κατευθείαν στο θέμα καθώς είναι επείγον. Τις τελευταίες 15 μέρες υποφέρω από ένα τύπο πονοκεφάλου. Δεν είναι πόνος ακριβώς παρά ζάλη και μία συνεχόμενη σύγχυση. Νιώθω σαν να είμαι από hangover όλη μέρα ενώ έχω να πιω 20 μέρες. Μία αίσθηση σύγχυσης ακραία ενοχλητική που δεν μου επιτρέπει να κάνω σχεδόν τίποτε. Από καιρού εις καιρόν νιώθω ένα τσίμπημα στους κροτάφους αλλά φεύγει πολύ γρήγορα. Όταν κοιμάμαι όλα είναι τέλεια, καθώς και όταν ξαπλώνω. Στους κροτάφους μου καθώς και πάνω από τα μάτια έχω την αίσθηση κάποιου υγρού και οι μαλάξεις σε αυτά τα σημεία μου δίνουν μία αίσθηση σαν να χάνω την ισορροπία μου. Έχω πάει σε ωρλ, νευρολόγο, νευροχειρούργο, ορθοπαιδικό, οφθαλμίατρο, έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου, αξονική αυχένα, εγκεφαλογράφημα, εξετάσεις αίματος και όλα μα όλα είναι τέλεια.Εδώ αναρωτιέμαι αν μπορεί να είναι ψυχολογικό το/τα αίτιο/α. Τον χειμώνα -ειρήσθω εν παρόδω- είχα ξανά τα ίδια συμπτώματα αλλά μετά από καιρό που το άφηνα πήρα αντιβίωση avelox -μετά από παρότρυνση φίλου γιατρού- και έστρωσα. Υποθέσαμε λοιπόν ότι το πρόβλημα ήταν τα ιγμόρεια. Τώρα όμως τίποτα. Πήρα augmedin αντιβίωση και τίποτα. Αποφασίσαμε να ξαναπάρω avelox αφού είχε βοηθήσει τότε, πάλι τίποτα. Κοντεύω να τρελαθώ. Δεν μπορώ να κάνω απλές λειτουργίες που συνήθως με χαροποιούν. Η μόνη στιγμή που φεύγει αυτό είναι ο ύπνος. Όλη την υπόλοιπη μέρα σύγχυση, σαν να έχω παροντική μνήμη και δεν αποθηκεύεται τίποτα (δεν ισχύει απλά η αίσθηση είναι αυτή), ζάλη, αίσθημα μεθυσμένου. Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάτι παρόμοιο ή είχε ή ξέρει ας μιλήσει. Κάτι μπορεί να βγει. Υπάρχει περίπτωση -ξαναρωτώ- να είναι ψυχολογικοί παράγοντες? Το αίσθημα στους κροτάφους υπάρχει, δεν μπορεί να είναι η ιδέα μου. Ευχαριστώ πολύ.
    Πωω ακριβως το ιδιο πραγμα ειχα παθει περσυ επειδη αγχνομουν γισ τον στρατο.και τα ξαναεπαθα εχω 1 μηνα+ που νξωθω αυτο ππυ λες ζαλη ,ασταθια,μια θολουρα στα ματια σαν να εισαι μεθυσμενος και οπως ειπεσ περναεκ μονο με υπνο
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    !!
    Μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν εχεις επισκεφτει γναθολογο και γναθοχειρουργο μιας και αυτοι ειναι οι ειδικοι για κροταφογναθικα προβληματα. Δυστυχως δε νομιζω οτι θα τις "σκαπουλαρεις" με αντιβιωση.
    Πολυ πιθανο να προερχεται απο στρες λογω συνεχης πιεσης των μυων του κεφαλιου. Παρολαυτα καλο θα ηταν να επισκεφτεις τους ειδικους που σου ανεφερα, υπαρχουν καποιες ασκησεις που ισως σε ανακουφισουν.
    Το δικο μου προβλημα παντως (κροταφογναθικο συνδρομο) δε θεραπευεται με φαρμακα και προερχεται καθαρα απο ψυχολογικους παραγοντες.

    iPhone 7

Similar Threads

  1. ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2016, 21:11
  2. Αμεση βοήθεια
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2016, 00:57
  3. Άμεση Βοήθεια
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2016, 16:16
  4. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •