Μου λενε οτι έχω άσχημο πρόσωπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8

    Μου λενε οτι έχω άσχημο πρόσωπο

    Γειά σας. Είμαι μια κοπέλα 26 χρν λίγο μεγάλη για τέτοιες ανασφαλειες . Έχω όμορφο σώμα ειμαι ψηλή και κατά τη γνώμη μου ένα μια χαρά πρόσωπο, ούτε το τέλειο αλλά μια χαρά. Έχω ακούσει από κάποιους φιλους λιγους ότι οκ το πρόσωπο σου δεν είναι πολύ καλό, ότι σαν σύνολο είσαι καλή αλλά το πρόσωπο σου είναι λίγο άγριο λίγο περίεργο λίγο μεγαλιστικο διαφορά σχόλια κατά καιρούς. Αρνητικά βέβαια.

    Από την αλλη όπου βγαίνω μου τη πέφτουν άντρες μου λένε ότι είμαι πολύ όμορφη και γενικώς παντού με προσεγγιζουν σε δρομο σε καφέ σε κλαμπ και όλοι μου λένε πολύ θετικά σχόλια για την εμφάνιση μου. Οτι ειμαι πολυ ομορφη η πιο ομορφη κοπελα της περιοχης, οτι θα μπορουσα να ειμαι μοντελο και διαφορα τετοια.Δεν ντυνομαι προκλητικά.

    Απορώ πως γίνεται τόσοι άντρες να ασχολούνται με μια άσχημομουρα. Όλο αυτό μου έχει δημιουργήσει κομπλεξ πως κανένας δεν θα με θελει πραγματικά, ότι όσοι με προσεγγιζουν μου λένε ψέματα για το σεξ και μετά θα με παρατησουν και όλα τα θετικά σχόλια είναι ψέματα για να με ρίξουν.

    Δεν θέλω να φανεί ψωνιστικο το ποστ απλά πολλές φορές ντρέπομαι για εμένα και θεωρώ πως κανένας δεν θα με αγαπαει

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κούκλα μου, ένας τρόπος μόνο υπάρχει! Μην αφήνεις κανένα και τίποτα να σου ρίχνει την αυτοπεποίθηση και ψυχολογία σου! Όλοι κάτι έχουν να σχολιάσουν..θα βρούν και την παραμικρή λεπτομέρεια για να σου "ευνουχίσουν" την αυτοπεποίθηση και καμιά φορά αυτό γίνεται είτε απο άγνοια αλλά είτε απο δόλο όπως η ζήλεια.
    Μην φρικάρεις με τον εαυτό σου και να τον αγαπάς γιατί κανείς δεν θα τον αγαπήσει όσο εσύ! Ακόμη και αν έχεις ατέλειες ..αυτές οι ατέλειες είναι πολλές φορές που κάνουν την πιο ΘΕΤΙΚΗ διαφορά.. γα αυτές τις ατέλειες κάποιοι κόβουν φλέβες.
    Όσο για την ανασφάλειά σου και φόβο σου οτι κανείς δεν θα σε αγαπήσει επειδή ίσως έχεις κάποιες ατέλειες σε όλο αυτό το κατα τα άλλα τέλειο σύνολο.. απο αυτό μπορείς εύκολα να προστατέψεις τον εαυτό σου. Οι όμορφες κοπέλες για να είναι πιο σίγουρες οτι ο άλλος δεν τους θέλει μόνο για το κρεβάτη ακολουθούν μια επιτυχημένη στρατηγική. Δεν κάνουν one night stand, δεν πέφτουν στο κρεβάτι απο την πρώτη ή δεύτερη εβδομάδα ή και μήνα, ζητάνε απο τον σύντροφο πράγματα για να δούν αν θα τους τα πραγματοποιήσει (πχ ενα ρομαντικό δείπνο σε ένα όμορφο εστιατόρειο, κάποια διήμερη εκδρομή, να τους βγαζουν τον σκυλο να κανει τα κακάκια τους κ.ο.κ). Υπάρχουν πολλές τακτικές που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος για να διαπιστώσει κάποια αν ο σύντροφος που την ενδιαφέρει έχει πραγματικά αισθήματα γι αυτή και δεν κολωνει να της τα δείχνει και να κάνει πράγματα γι αυτήν. Μην τους τα κάνουμε όλα εύκολα λοιπόν.. αλλά μην γινόμαστε και υπερβολικές. Μην δίνεις έμφαση στα λόγια άλλων..τέτοια σχόλια το μόνο που μπορούν να καταφέρουν είναι να σε γεμίσουν ανασφάλειες και να σε κάνουν δυσλειτουργική με τις σχέσεις σου. Αγάπησε το σώμα σου, το πρόσωπό σου, τις όποιες ατέλειες.. και ά άνθρωπος που θα σε πενέψει γι αυτές και που πραγματικά θα σε αγαπάει για το μέσα και έξω σου θα το καταλάβεις αρκεί και εσύ να δίνεις τον απαραίτητο χρόνο και κίνιτρα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τις αληθινές προθέσεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα εμένα με λένε γυπαετο αναίσθητο κ ψεύτη στην πραγματικότητα είμαι αγρότης φτωχός κ σκληρός λόγω επιβίωσης για να μη στα πολυλογω υπάρχουν εδώ κοπέλες που δεν τις έχω δει ποτέ ούτε ξέρω πως μοιάζουν κι όμως από τον τρόπο που γράφουν είναι ελκυστικές άσχετα αν έχουν πρόβλημα ή όχι κι εγώ πρόβλημα έχω παρεπιπτόντως για αυτό είμαι εδώ αλλά σου λέω να καταλάβεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    σας ευχαριστώ παιδιά. Σίγουρα δεν θέλω να είμαι τέλεια ούτε έχω τέτοιο ψώνιο. θα ήθελα απλά να είμαι ένας συμπαθητικός άνθρωπος. Απλά αν ακούσω τους μεν πρέπει να είμαι κούκλα και αν ακούσω τους δε πανουκλα.

    Ένας φίλος μου είπε προχτές έχει φτιάξει το πρόσωπο σου σε σχέση με πριν 3 χρόνια που σε γνωρισα τότε ίσως ντρεπομουν να σε γνωρίσω ως κοπελα μου τώρα είναι όμορφο. Και σκέφτομαι εγώ γιατί τι είχε το πρόσωπο μου πριν 3 χρονια; ίδιο με τώρα είναι!!

    και πως γίνεται ένας να θεωρεί πως ντρεπεται να με γνωρίσει λογω της φατσας μου και άλλοι ταυτόχρονα να μου λένε εισιαι η πιο όμορφη κοπελα που χω δει από κοντα και τέτοια; δηλαδή των ακρων; ποιος έχει δίκιο και ποιος οχι;

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    το οτι στην πεφτουν δε λεει κατι

    και 200 κιλα να εισαι θα στην επεφταν και θα σου ελεγαν οτι εισαι ομορφη κτλπ κτλπ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    σίγουρα έχεις δίκιο σ αυτο. Αυτό σκεφτομαι και εγώ ότι σε όλες τη πέφτουν και τους κάνουν κοπλιμεντα.

    Αλλά σε τέτοιο βαθμο; Έχω φίλες που είναι συμπαθητικες και δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο.



    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλημέρα και πάλι.. θα πρέπει να αποδεχθείς οτι σε κάποιους αρέσουμε , σε κάποιους αρέσουμε λιγότερο γιακάποιους λόγους και σε κάποιους δεν αρέσουμε καθόλου. Σε όλους συμβαίνει αυτό εκτός αν είσαι η αντζελινα τζολι ..
    Κάποιοι πιάνονται απο τις ατέλειες και κάποιοι αγαπάνε τις ατέλειες και τους αρέσουν και κάποιοι άλλοι όχι..
    Γιατι βασανίζεις το μυαλουδάκι σου τι λεει ο ενας και τι λεει ο αλλος? εσυ να εισαι καλα με τον εαυτό σου και καλο ειναι να αποφευγεις ανθρώπους που σου χαλάνε την ψυχολογία με τέτοια σχόλια και να είσαι με ανθρώπους που δεν σε φέρνουν σε αυτή την θέση και προσπαθούν να σου σπάσουν την αυτοπεποίθηση. Πάντα θα υπάρχουν οι μέν και οι δέν.. δεν συμβαίνει μόνο σε σένα! Μην ψάχνεις το δίκιο και άδικο σε αυτά τα πράγματα.. το δίκιο είναι μόνο με το μέρος σου, το δίκιο είναι το "μαρεσω και σε οποιον αρέσω για τους άλλους δεν θα μπορέσω"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by elkoskana View Post
    σίγουρα έχεις δίκιο σ αυτο. Αυτό σκεφτομαι και εγώ ότι σε όλες τη πέφτουν και τους κάνουν κοπλιμεντα.

    Αλλά σε τέτοιο βαθμο; Έχω φίλες που είναι συμπαθητικες και δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο.



    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Όι φίλες σου που λές οτι είναι συμπαθητικές ενοείς οτι είναι λιγότερο όμορφες απο εσένα? γιατι τις λές συμπαθητικές?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    Όχι δεν είπα ότι είναι λιγότερο όμορφες από εμενα ισα ίσα το αντίθετο. Λέω ότι κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά κοπέλες. όχι η ατζελινα Τζολι αλλά όμορφες η συμπαθητικες
    . Και ναι έχουν τα φλερτ τους αλλά σε πολύ πιο χαλαρό βαθμό. και λέω πως γίνεται να είμαι τόσο άσχημη και να έχω τόσα φλερτ πιο πολλα και από τις ομορφες

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    Σίγουρα jock σε άλλους αρέσουμε και σε άλλους όχι μέχρι και η ίδια η Angelina Jolie δεν θα αρέσει σε όλους.

    Αλλά εντάξει κάπου κειμενομαστε. Δηλαδή δεν γίνεται ο ένας να με βλεπει βασιλειαδου και ο άλλος δουκισα νομικου

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Και γιατι δεν γίνεται? φυσικά και γίνεται! αυτο πρέπει να καταλάβεις.. και δεν νομίζω απο όσα μας είπες κάποιος να σε βλέπει ώς βασιλειάδου αλλά πιθανός έχεις ένα πρόσωπο που σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους άλλους δεν αρέσει αλλα δεν σε ειπε και κανεις κακάσχημη αλλά οτι έχεις κάποιο χαρακτηριστικό που τους μπλοκάρει κάποιους προφανός.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    υγ το οτι έχεις μεγαλύτερη πέραση απο τις φίλες σου για μένα αυτό δείχνει οτι εσύ στην ουσία έχεις δόσει περισσότερη έμφαση σε αυτούς που δεν αρέσεις παρά σε αυτούς που αρέσεις που όπως φένεται είναι περισσότεροι.. Άρα κατα την άποψή μου βασανίζεσαι άδικα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    άρεσω όμως η απλά με θελουν γιατί πχ έχω ωραίο σώμα και μετά εξαφανίστουν. όλο αυτό με κάνει να νιώθω πολύ άσχημα. και να περπαταω με σκυμμενο κεφάλι γιατί ντρέπομαι για εμενα

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    8
    η ακόμα και αν δεν εξαφανίστουν στην πραγματικότητα δεν με θελουν και μόλις βρουν μια να τους αρέσει με παρατησουν

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.. μην κάνεις σούμα και βγάζεις συμπεράσματα. Δεν έχουν τα πάντα να κάνουν με την εξωτερική ομορφιά. και δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ίδιοι ούτε θέλουν τα ίδια πράγματα. Το οτι αρέσεις απο όσα μας λές γι αυτό δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.. ακόμη και αν ειναι το σώμα σου που τους ελκύει και αυτό είναι προσόν. Άλλοι άνθρωποι τους ρωτας "ρε τι βρηκες σε αυτη την κοπέλα" (που για κάποιους θεωρείται άσχημη)..και σου λένε "τα μάτια της ρε φίλε"...
    Συνεχίζεις στο θέμα αυτό και επαναλαμβάνεις τις ίδιες ερωτήσεις.. που δείχνει οτι είσαι αρνητική σε αυτό που προσπαθώ να σε συμβουλέψω. Αν δεν μπορέσεις να πίσεις τον εαυτό σου οτι "μαρεσω κ αι σε οποιον αρεσω για τους αλλους δεν θα μπορέσω" και να διαχειρίζεσαι καλύτερα τους ανθρώπους που σε πλησιάζουν για να καταλαβεις τις προθέσεις τους..τότε θα παραμένεις με σκυμμένο το κεφάλι και θα βασανίζεσαι με τα μηπως και γιατι και όλο αυτο το μόνο που θα καταφέρνεις είναι να κατακερματίζεις περισσότερο την αυτοπεποίθηση σου! και η αυτοεποίθηση είναι ένα πολύ σημαντικό προσόν και όπλο και άμυνα και πολλα άλλα που μας κανει αν μη τι αλλο να ζουμε με το κεφάλι μας ψηλά!! έχεις μπλοκάρει και έχεις κολήσει.. προσπάθησε να το προπεράσεις και να αλλάξεις τρόπο σκέψης και να μην ψάχνεσια και τρώγεσαι τόσο πολύ με τα ρούχα σου και το τι κάνουν και λενε οι άλλοι! λυπάμαι αλλά αυτές είναι οι μόνες συμβουλές που εγώ προσωπικά μπορώ να σου προσφέρω..αν κάποιος έχει κάποιες καλύτερες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς ελπίζω να συμμετάσχει και να σε βοηθήσει καλύτερα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. άσχημο πρωι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 325
    Last Post: 01-11-2015, 20:23
  2. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 18:53
  3. χρηση της ψυχολογιας μας απο τριτους για ασχημο σκοπο.
    By toosensible in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 01-08-2013, 03:21
  4. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-11-2012, 23:56
  5. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •