Δε μπορω να διαχςιριστω το θυμο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18

    Δε μπορω να διαχςιριστω το θυμο μου

    Καλημερα μερικες φορες δε νπορω να διαχειριστω το θυμο μου με αποτελεσμα να τρεμω νσ πετιεναι σε ασχετες ωρες και να κανω τρεμουλα νεβτσ χερια τι μπορει να φταιει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλημέρα. έχεις ζητήσει γνώμη ειδικού??

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18
    Ναι και με βρηκε μια χαρα συτο.δεν καταλαβαινω..
    Τι μπορει να φταει.αφου ο.ψυχολογος με βρηκε καλα?

  4. #4
    Φταίει το σημείο του εγκεφάλου που λέγεται αμυγδαλή και σε αυτό εδράζεται ο φόβος, ο θυμός και διάφορα άλλα έντοντα συναισθήματα.
    Η αμυγδαλή δέχεται πρώτη τα εξωτερικά ερεθίσματα, πριν περάσουν και επεξεργαστούν στον φλοιό του εγκεφάλου που εδράζεται η λογική. Γι αυτό πολλές φορές δεν μπορούμε να χαλιναγωγήσουμε την συμπεριφορά μας.
    Το διάβασα πρόσφατα. Ρίξε μια ματιά, γκούγκλαρε "αμυγδαλή θυμός" και θα βρεις χρήσιμες απαντήσεις που θα σε βοηθήσουν (ίσως) και να το διαχειριστείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Nikos29 View Post
    Καλημερα μερικες φορες δε νπορω να διαχειριστω το θυμο μου με αποτελεσμα να τρεμω νσ πετιεναι σε ασχετες ωρες και να κανω τρεμουλα νεβτσ χερια τι μπορει να φταιει?
    καταρχήν είναι λογικό όταν κάποιος θυμώνει και μάλιστα πολύ να συγχίζεται σε σημείο που να τρέμουν και τα χέρια και τα πόδια του. Σε όλο το κόσμο συμβαίνει... Αφού αναστατώνεσαι τόσο πολύ όμως αν ψαξεις λίγο στο διαδίκτυο όπως προτείνει η κασσανδρα, θα βρείς τρόπους να το κοντρολάρεις (πχ αν κάτι σε εκνευρίζει μπορείς να απομακρυνθείς από αυτό κάνοντας μια συντομη βόλτα, ή να σκεφθείς εκείνη την ωρα κάτι που σε κάνει χαρούμενο) αν παλι εκτιμάς οτι χρειάζεσαι περισσότερη βοηθεια μερικές συνεδρίες με καποιον ειδικό να βοηθήσουν. Εκτός από τους ιδιωτες υπαρχουν ψυχολογοι σε δημοτικά ιατρεια, κοινωνικά ιατρεια και δημόσια νοσοκομεία και κέντρα υγείας.
    Εχεις πρόβλημα με ανεξέλεγκτες εκρήξεις οργής;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    καταρχήν είναι λογικό όταν κάποιος θυμώνει και μάλιστα πολύ να συγχίζεται σε σημείο που να τρέμουν και τα χέρια και τα πόδια του. Σε όλο το κόσμο συμβαίνει... Αφού αναστατώνεσαι τόσο πολύ όμως αν ψαξεις λίγο στο διαδίκτυο όπως προτείνει η κασσανδρα, θα βρείς τρόπους να το κοντρολάρεις (πχ αν κάτι σε εκνευρίζει μπορείς να απομακρυνθείς από αυτό κάνοντας μια συντομη βόλτα, ή να σκεφθείς εκείνη την ωρα κάτι που σε κάνει χαρούμενο) αν παλι εκτιμάς οτι χρειάζεσαι περισσότερη βοηθεια μερικές συνεδρίες με καποιον ειδικό να βοηθήσουν. Εκτός από τους ιδιωτες υπαρχουν ψυχολογοι σε δημοτικά ιατρεια, κοινωνικά ιατρεια και δημόσια νοσοκομεία και κέντρα υγείας.
    Εχεις πρόβλημα με ανεξέλεγκτες εκρήξεις οργής;
    Οχι δεν εχω

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18
    Οχι δεν εχω κατι τετοιο.συνηθως κανω αυτο πουνλες βγαονω βολτες και.μου περβαει αλλα σκεφτομαι διαφορα ασχημα και ξανασυμβαινει ισως επειδη δε σηζηταω πολυ για αυτα που με εχουν ενοχλησει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Mπορει να αφαιρεθεί η αμυγδαλή;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Φαση είναι περναει.
    Quote Originally Posted by Nikos29 View Post
    Καλημερα μερικες φορες δε νπορω να διαχειριστω το θυμο μου με αποτελεσμα να τρεμω νσ πετιεναι σε ασχετες ωρες και να κανω τρεμουλα νεβτσ χερια τι μπορει να φταιει?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Nikos29 View Post
    Οχι δεν εχω κατι τετοιο.συνηθως κανω αυτο πουνλες βγαονω βολτες και.μου περβαει αλλα σκεφτομαι διαφορα ασχημα και ξανασυμβαινει ισως επειδη δε σηζηταω πολυ για αυτα που με εχουν ενοχλησει
    Ε αρα λοιπον δεν εχεις προβλημα διαχειρισης θυμου. Αφου δεν εχεις καν εκρηξεις οργης και το ελεγχεις ακομα και με απλες βολτες.
    Τωρα αν θελεις να μη συμβαινει τοσο συχνα ή τοσο εντονα γενικως, δοκιμασε να μην καταπιεζεις το θυμο σου, αμα κρυβεις συνεχια ολα αυτα που σε ενοχλουν, ειναι αναμενομενο να ερχονται και οι κρισεις θυμου. Το σωμα και το μυαλο αντιδρουν παντα αργα ή γρηγορα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18

    Σας ευχαριστω

    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ε αρα λοιπον δεν εχεις προβλημα διαχειρισης θυμου. Αφου δεν εχεις καν εκρηξεις οργης και το ελεγχεις ακομα και με απλες βολτες.
    Τωρα αν θελεις να μη συμβαινει τοσο συχνα ή τοσο εντονα γενικως, δοκιμασε να μην καταπιεζεις το θυμο σου, αμα κρυβεις συνεχια ολα αυτα που σε ενοχλουν, ειναι αναμενομενο να ερχονται και οι κρισεις θυμου. Το σωμα και το μυαλο αντιδρουν παντα αργα ή γρηγορα.
    Σας ευχαριστω πολυ ολους!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    18

    Σας ευχαριστω

    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη.βοηθεια!

  13. #13
    Αν αφαιρεθεί η αμυγδαλή τότε, μπορεί μεν να μην αισθάνεσαι το φόβο και τον θυμό αλλά δεν θα αισθάνεσαι ούτε τα θετικά συναισθήματα, ούτε θα αναγνωρίζεις συναισθηματικά τους οικείους σου. Το έχουν κάνει και αυτό σε μερικούς ανθρώπους και τα αποτελέσματα ήταν ολέθρια. Κι αυτό το διάβασα στο ίντερνετ.
    Εγώ, προσωπικά, επειδή αισθάνομαι έντονα τον φόβο και την οργή όταν μου πει κάποιος κάτι αρνητικό ή όταν μαθαίνω κάτι δυσάρεστο και αποδιοργανώνομαι εντελώς, διαβάζοντας για την πηγή αυτών των συναισθημάτων μπορώ τώρα και πείθω τον εαυτό μου, όταν μου συμβαίνει, οτι πρέπει να ηρεμήσω και να ξανασκεφτώ λογικά.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Niko αυτο που σου ειπε ο ψυχολόγος μην το δεσεις κομπο. πολύ πιθανον να μην μπορουσε να σε βοηθησει, το ποιος εχει πρόβλημα είναι και υποκειμενικο, από τη στιγμη που ενοιωσες την αναγκη να πας να ζητήσεις βοηθεια, σημαινει για μενα ότι εχεις πρόβλημα.
    Δεν εννοω ότι εχεις καποια ασθενεια, αλλα ότι αφου ζητησες βοηθεια σημαινει ότι θελεις κατι να αλλαξεις στον εαυτο σου.
    Ψαξε τι είναι αυτό που κανει τον θυμο σου να βγαινει εκτος ελεγχου. Μπορει να εχεις καποια εσωτερικη συγκρουση, μπορει κατι άλλο.
    Σε ολες τις καταστασεις το παθαινεις ή με καποια ατομα ή σιγκεκριμενες καταστασεις;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Niko αυτο που σου ειπε ο ψυχολόγος μην το δεσεις κομπο. πολύ πιθανον να μην μπορουσε να σε βοηθησει, το ποιος εχει πρόβλημα είναι και υποκειμενικο, από τη στιγμη που ενοιωσες την αναγκη να πας να ζητήσεις βοηθεια, σημαινει για μενα ότι εχεις πρόβλημα.
    Δεν εννοω ότι εχεις καποια ασθενεια, αλλα ότι αφου ζητησες βοηθεια σημαινει ότι θελεις κατι να αλλαξεις στον εαυτο σου.
    Ψαξε τι είναι αυτό που κανει τον θυμο σου να βγαινει εκτος ελεγχου. Μπορει να εχεις καποια εσωτερικη συγκρουση, μπορει κατι άλλο.
    Σε ολες τις καταστασεις το παθαινεις ή με καποια ατομα ή σιγκεκριμενες καταστασεις;
    Από οτι διαβασα δε βγαίνει εκτός ελέγχου.. Μαλλον τον ξένισε το γεγονός οτι εχει τρέμουλο όταν νευριάζει.. Αλλα αυτο ειναι απόλυτα φυσιολογικό έχω την εντύπωση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξεχειλιζω απο Θυμό
    By gios_new in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 19-10-2018, 02:30
  2. ΝΕΥΡΑ-ΘΥΜΟ-ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
    By zaxri in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 10-11-2012, 16:51
  3. Δεν αντέχω τον θυμό μου
    By Lalaloupsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 05-11-2012, 23:06
  4. Θα έπρεπε να νιώθω θυμό ή όχι?
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-06-2012, 00:16
  5. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •