Για πιο πράγμα είστε ευγνώμονες προς τον ψυχοθεραπευτή/προς την ψυχοθεραπεία σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Για πιο πράγμα είστε ευγνώμονες προς τον ψυχοθεραπευτή/προς την ψυχοθεραπεία σας

    Καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό!

    Το ερώτημα της ημέρας είναι ακριβώς αυτό που αναφέρει ο τίτλος του θέματος:

    Υπάρχει κάτι για το οποίο είστε ευγνώμονες προς τον/την ψυχοθεραπευτή σας? Κάτι το οποίο σας επηρέασε σημαντικά, κάτι το οποίο σας άγγιξε και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζωή σας?


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Κανόνες Λειτουργίας φόρουμ: Η ερώτηση της εβδομάδας.

    Η ενότητα "Ερώτηση της εβδομάδας" δημιουργήθηκε για να μοιραστούμε σκέψεις, προβληματισμούς, εμπειρίες.

    Η ενότητα αυτή ΔΕΝ προσφέρεται για γενικότερη συζήτηση παρά μόνο για απάντηση στο ερώτημα που τίθεται κάθε φορά, με μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών.
    Σκοπός μας είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές κτλ.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Για την απολυτη κατανοηση της. Εχει πολυ μεγαλη ενσυναισθηση. Ο,τι και να εχω πει το βλεπει πολυ ψυχραιμα και δεν με εχει κρινει ουτε μια φορα. Ακομα και οταν την εβρισα μια φορα γιατι ειχα ξεφυγει δεν μου κρατησε κακια. Και ειχα πεταξει πολυ χοντρη βρισια! Γενικα εχει ολο το πακετο που χρειαζεται.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για τιποτε , κανουμε μια εμπορικη συναλλαγη , του δινω τα χρηματα μου , και μου προσφερει τις υπηρεσιες του ......αν δεν ειχε ενσυναισθηση , θαχα φυγει προ πολλου .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Νιώθω ευγνωμοσυνη για την ψυχολόγο μου επειδή με ψυχραιμια και χωρίς να είναι επικριτικη, με βοήθησε να γίνει το κλικ στο κεφάλι μου και να πάψω να είμαι αυτοκαταστροφική με τις επιλογές μου. Επίσης μου σύστησε έναν πολύ καλό ψυχίατρο όπου είναι και πολύ καλός γιατρός, και νιώθω ευγνωμοσυνη και σε αυτον γιατι δεν με φορτωσε χαπια χωρις να χρειαζεται, με ακουσε καλα και μου έδωσε τη σωστή αγωγή χωρίς να έχω παρενεργειες. Και οι δύο μέσα σε λίγο χρόνο με έχουν πάει εκεί που δε θα φανταζόμουν πριν 6 μήνες πως μπορώ να πάω.

    Εστάλη από SM-A310F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγώ λειτουργώ κάτω από όλες τις συνθήκες μάλλον αυτός το έκανε πάνω μου τώρα πως δεν έχω ιδέα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μου κανει εντυπωση που απαντανε στο θεμα και μελη που δεν κανουν ψυχοθεραπεια και το εχουν δηλωσει ανοιχτα.

    Δε θα ελεγα οτι ειμαι ακριβως ευγνωμων μιας και οντως προκειται για επαγγελματικη σχεση. Με εχει βοηθησει πολυ και ουσιαστικα, εκτιμω το γεγονος οτι η δικη μου ψυχολογος ειναι πολυ φιλοτιμη, αφιερωνει πραγματικες ωρες εργασιες, βγαζει προγραμμα, εργαζεται να προγραμματισει τις επομενες κινησεις μας, παιρνει εργασια ΚΑΙ για το σπιτι της, ποτε δεν ειναι με το ρολοι στο χερι, εχει συμβει να κανουμε συνεδρια μεχρι και σχεδον 1μιση ωρα, μετραει πολυ τη γνωμη μου και γενικα κοιταει και την καθε λεπτομερεια, πραγμα που και εγω κανω και εκτιμω εξισου στους αλλους επαγγελματιες.
    Παρολαυτα αμοιβεται, οποτε δεν το βλεπω σαν ευγνωμοσυνη αλλα σαν εκτιμηση, σεβασμο και εμπιστοσυνη προς το προσωπο της και τη μεταξυ μας συνεργασια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Πιστεύω πως όποιος νοιώθει κάτι περισσότερο απο εμπιστοσυνη, τυχερός που βρήκε εναν ψυχοθσραπευτή με τον οποίο γίνεται δουλεια ή φιλικά αισθήματα το πολύ για τον ψυχοθεραπευτή του, τότε κάτι λάθος γίνεται ή δεν εχει γίνει καλά ακόμα.

    Οι περισσότεροι αν οχι ολοι οσοι πάνε για ψυχοθεραπεία εχουν μια στρεβλή εικονα είτε του εαυτου τους. Ειτς με χαμηλή αυτοεκτιμηση/ αυτοπεποιθηση είτε σπανιότερα πιστευω με ιδεες μεγαλείου.
    Στην 1η περιπτωση αν φτασεις να νοιωθεις ευγνωμοσύνη δεν εχεις φτιαξει την αυτοπεποιθηση κ τον αυτοσεβασμό σου. Με το να χρωστας ευγνωμοσύνη σε εναν ανθρωπο ο οποίος πληρώνετε για να βοηθήσει να φτασεις σε ενα στοχο και οχι να τον επιτυχει ο ιδιος, είναι σιγουρο πως δεν ςφτασες στο στόχο,νομιζεις πως ειναι σωτηρας ας πουμε ο θεραπευτής κι εσυ ο αδυναμος που χρειαζεται σωσιμο.
    Τώρα αν είσαι ναρκισσος μπορεί να φτασεις να νοιωθεις ευγνωμοσύνη; δεν το ξέρω

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Είμαι ευγνομωνας που μου είπε πως όλα θα τα φτιάξουμε τώρα 1 φορά έχω πάει αλλά για να δούμε τι θα δούμε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Αλήθεια τώρα, θα έπρεπε να είμαστε ευγνώμονες; Τι σόι ερώτημα είναι καν αυτό.

Similar Threads

  1. Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 104
    Last Post: 29-07-2019, 03:19
  2. Προς Τομχετ
    By betelgeuse in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 32
    Last Post: 22-01-2014, 23:09
  3. Bια προς τα ζώα
    By PostMortem in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 10-06-2011, 22:33
  4. προς Winston_man...
    By arktos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 27-12-2009, 06:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •