Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12

    Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι 24 χρονών και κάποιες στιγμές νιώθω την ζωή μου τόσο άδεια από φίλους. Και λέω κάποιες στιγμές γιατί οι 5 κολλητοί μου (2 απο παιδικα χρονια,3 από φοιτητικα) ζουν σε απόσταση δυο ωρών από εμένα.

    Οκ δεν είναι τόσο αποτρεπτική ωστόσο αν δουλεύεις είναι πραγματικά τόσο δύσκολο αν βρεθείς με τον άλλο ιδιως όταν τα οικονομικά σου δεν ειναι και καλά. Στην πόλη όπου ζω λοιπόν πέρα από την κοπέλα μου, έχω μόνο γνωστούς και κανένα φίλο.

    Και αυτοί οι γνωστοί μόνο αν και όταν τους πάρω τηλέφωνο, και δεν τους κατηγορώ για αυτό, έχουν τις δικές τους παρέες, αν και εμένα η παρέα μου ήταν εδω ίσως να μην προσπαθούσα να κρατήσω τόσο πολύ επαφή, όχι οτι δεν περνάμε καλά όταν είμαστε μαζί.

    Καμιά φορά λοιπόν όπως σήμερα, μετά από αρκετές ημέρες με τους κολλητους, νιώθω άδειος και μόνος χωρίς κανέναν, και είναι τόσο άσχημο για αυτό για τον κάθε άνθρωπο.

    Θέλω να φτιάξω τόσο πολύ ένα κύκλο στην πόλη μου να αποκτήσω επαφές με άτομα που θα περνάμε καλα και γιατί όχι αν εξελιχθεί σε μια δυνατή φιλία, αλλά φαντάζει τόσο δύσκολο, αν και είμαι γενικά ένας ανοιχτός άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα από ταξίδια μέχρι gaming μέχρι μπάλα μέχρι να συζητήσεις τα προβλήματα σου μαζί μου.

    Τι μπορώ να κανω ; έχει βρεθεί κα΄ποιος σε ανάλογη θέση; Ονλαιν γνωριμίες? κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα;κάτι;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Γνωμη μου αν εχεις σχεση να μην ζητας φιλους γιατι οι τριτοι μπορει να μπουν αναμεσα σας και να σας χωρισουν. Δεν νομιζω οτι νιωθεις αδειος επειδη δεν εχεις παρεες, αφου εχεις τους κολλητους σου. Απλα οι συγκεκριμενοι δεν σε γεμιζουν, αλλα μη νομιζεις οτι υπαρχουν και πολλοι που ειναι καλοι. Οι περισσοτεροι ειναι σκαρτοι. Κατι αλλο σου λειπει. Με την κοπελα σου τα πατε καλα; Αυτη δεν εχει φιλους, συγγενεις δεν εχετε να βγαινετε εστω που και που; Εστω για να καλυπτεις το κενο της εξοδου, γιατι αληθινοι φιλοι δεν υπαρχουν η ειναι πολυ λιγοι! Σου μιλω εκ πειρας!

  3. #3
    Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στον τόπο καταγωγής μου ΔΕΝ είχα κανένα φίλο ούτε έναν ούτε και κοπέλα δεν είχα...
    3 γνωριμίες από άλλο φορουμ ψυχολογικής υποστήριξης είχα κάνει στα τέλη του 2012 και με την μία μιλάμε ακόμα, με την άλλη δεν μιλάμε ποτέ και με την 3η μιλάμε περιστασιακά κι έχω συναντηθεί και με τις 3 γνωριμίες...
    Είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη από τον τόπο καταγωγής και έχω μόνο 2 φίλες και όχι κοπέλα.
    Αυτή που γούσταρα τα 'φτιαξε με άλλον και η προηγούμενη που γούσταρα τα είχε φτιάξει με άλλον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Σε καταλαβαινω απολυτα! Εχω περασει και εγω πολυ παρομοια φαση (ισως και χειροτερη γιατι δεν ειχα ουτε σχεση). Ειναι απαραιτητο ενας αθρωπος να εχει στη ζωη του φιλους, παρεες και να μπορει να βγαινει μαζι τους συχνα και οχι μια στη χαση και μια στη φεξη..Η αποσταση σιγουρα ειναι μεγαλο εμποδιο. Δεν μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο και να πεις "Παμε για μια μπυρα?" και πολυ απλα να πατε..Το θεμα ειναι οτι εσυ θες φιλους εδω και τωρα και αυτα τα πραγματα ειναι και να σου τυχουν. Δηλαδη ακομα κι αν πας σε μια δραστηριοτητα δε σου εγγυαται κανεις πως θα βρεις ατομα με τα οποια θα ταιριαζεις..Ωστοσο σιγουρα μπορεις να βαλεις κι εσυ το χερακι σου και να μην περιμενεις απλα να γινει ενα θαυμα. Το καλυτερο ειναι να βρεις ατομα με τα οποια εχεις κοινα ενδιαφεροντα. Αν πηγαινεις για παραδειγμα σε συγκεκριμενο net cafe για να παιζεις games και το κανεις στεκι σου δε θα μπορουσες εκει σιγα σιγα να γνωρισεις ατομα? Πανε με καποιον γνωστο σου ,που οπως ειπες εχεις, και ρωτηστε αν θελει κανεις εκει να παιξει μαζι σας. Η πανε σε κανενα τουρνουα , οπως ειναι πχ τα τουρνουα τιτσου(τυχαιο παραδειγμα)..Κανε οποιαδηποτε δραστηριοτητα που μπορει να σε φερει σε επαφη με κοσμο. Βεβαια αν ειναι μικρη η πολη ειναι και λιγοτερες οι ευκαιριες , αλλα δεν μπορει ολο και κατι θα υπαρχει! Χρονο εχεις για να ασχοληθεις με κατι ή η δουλεια ειναι πολυ πιεστικη? Οσο για online δεν ξερω..Υπαρχουν πολλα site και εφαρμογες για γνωριμιες ΜΗ φιλικες, αλλα για φιλικες δεν ξερω.. Googlare το ..Τελος ακομα κι αν δεν βρεις αμεσα φιλους , ανεπτυξε τα ενδιαφεροντα σου, μαθε κατι καινουριο , κανε κατι καινουριο που σε εξιταρει. Δες καμια σειρα στο ιντερνετ..Βρες τροπους να περνας καλα και μονος σου ωσπου να βρεις φιλους :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Γνωμη μου αν εχεις σχεση να μην ζητας φιλους γιατι οι τριτοι μπορει να μπουν αναμεσα σας και να σας χωρισουν. Δεν νομιζω οτι νιωθεις αδειος επειδη δεν εχεις παρεες, αφου εχεις τους κολλητους σου. Απλα οι συγκεκριμενοι δεν σε γεμιζουν, αλλα μη νομιζεις οτι υπαρχουν και πολλοι που ειναι καλοι. Οι περισσοτεροι ειναι σκαρτοι. Κατι αλλο σου λειπει. Με την κοπελα σου τα πατε καλα; Αυτη δεν εχει φιλους, συγγενεις δεν εχετε να βγαινετε εστω που και που; Εστω για να καλυπτεις το κενο της εξοδου, γιατι αληθινοι φιλοι δεν υπαρχουν η ειναι πολυ λιγοι! Σου μιλω εκ πειρας!
    Οχι κάθε άλλο με τους κολλητους μου περνάω απίστευτα καλά ωστόσο είναι μακριά, και με την κοπελα μου ειμαστ επολύ καλά, θεωρώ όμως ενντελώς διαφορετικό να βγεις με τον φίλο σου να δεις καμια μπαλιτσα κτλ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Σε καταλαβαινω απολυτα! Εχω περασει και εγω πολυ παρομοια φαση (ισως και χειροτερη γιατι δεν ειχα ουτε σχεση). Ειναι απαραιτητο ενας αθρωπος να εχει στη ζωη του φιλους, παρεες και να μπορει να βγαινει μαζι τους συχνα και οχι μια στη χαση και μια στη φεξη..Η αποσταση σιγουρα ειναι μεγαλο εμποδιο. Δεν μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο και να πεις "Παμε για μια μπυρα?" και πολυ απλα να πατε..Το θεμα ειναι οτι εσυ θες φιλους εδω και τωρα και αυτα τα πραγματα ειναι και να σου τυχουν. Δηλαδη ακομα κι αν πας σε μια δραστηριοτητα δε σου εγγυαται κανεις πως θα βρεις ατομα με τα οποια θα ταιριαζεις..Ωστοσο σιγουρα μπορεις να βαλεις κι εσυ το χερακι σου και να μην περιμενεις απλα να γινει ενα θαυμα. Το καλυτερο ειναι να βρεις ατομα με τα οποια εχεις κοινα ενδιαφεροντα. Αν πηγαινεις για παραδειγμα σε συγκεκριμενο net cafe για να παιζεις games και το κανεις στεκι σου δε θα μπορουσες εκει σιγα σιγα να γνωρισεις ατομα? Πανε με καποιον γνωστο σου ,που οπως ειπες εχεις, και ρωτηστε αν θελει κανεις εκει να παιξει μαζι σας. Η πανε σε κανενα τουρνουα , οπως ειναι πχ τα τουρνουα τιτσου(τυχαιο παραδειγμα)..Κανε οποιαδηποτε δραστηριοτητα που μπορει να σε φερει σε επαφη με κοσμο. Βεβαια αν ειναι μικρη η πολη ειναι και λιγοτερες οι ευκαιριες , αλλα δεν μπορει ολο και κατι θα υπαρχει! Χρονο εχεις για να ασχοληθεις με κατι ή η δουλεια ειναι πολυ πιεστικη? Οσο για online δεν ξερω..Υπαρχουν πολλα site και εφαρμογες για γνωριμιες ΜΗ φιλικες, αλλα για φιλικες δεν ξερω.. Googlare το ..Τελος ακομα κι αν δεν βρεις αμεσα φιλους , ανεπτυξε τα ενδιαφεροντα σου, μαθε κατι καινουριο , κανε κατι καινουριο που σε εξιταρει. Δες καμια σειρα στο ιντερνετ..Βρες τροπους να περνας καλα και μονος σου ωσπου να βρεις φιλους :)
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εσένα πως άλλαξε η όλη φαση; Τυχαία?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    Οχι κάθε άλλο με τους κολλητους μου περνάω απίστευτα καλά ωστόσο είναι μακριά, και με την κοπελα μου ειμαστ επολύ καλά, θεωρώ όμως ενντελώς διαφορετικό να βγεις με τον φίλο σου να δεις καμια μπαλιτσα κτλ.
    Το οτι περνας απιστευτα καλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλα ατομα. Μπορει απλα να κανουν καλη παρεα. Και εκτος απο αυτο εσυ απο μονος σου το ειπες οτι αμα ησασταν κοντα δεν θα ζητουσες επαφη τοσο συχνα. Αρα καταλαβαινεις κι εσυ οτι δεν υπαρχουν αληθινοι φιλοι η ειναι σπανιοι. Για μενα επενδυσε στο μοναδικο ανθρωπο που σε αγαπαει αληθινα και αστους αλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ωωωω σε καταλαβαινω! Και μενα μου λειπουν φιλες και φιλοι απο την πολη στην οποια ζουσα για χρονια...
    Δεν ειναι καλο να προσκολλασαι μονο σε ενα ατομο, φθειρει και εσενα σαν ανθρωπο αλλα και την ιδια τη σχεση.
    Εγω εκανα νεες παρεες μεσα απο χομπυ, δραστηριοτητες και εργασια. Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις και συ :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Έγινα φοιτήτρια και μετακομισα Θεσσαλονικη :p Και γνωρισα ατομα στη σχολη..Αλλα σχεση βρηκα εμμεσως απο το ιντερνετ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω όλοι το παθαίνουμε αυτό που σπουδάζουμε σε άλλη πόλη από αυτή που μείναμε τελικά. Κι έτσι βρίσκεσαι μετά τις σπουδές σε ένα μέρος μακριά από τους φίλους σου και σε μια ηλικία και φάση πια που δεν ενδείκνυται ακριβώς και για φιλίες. Αλλιώς όταν είσαι φοιτητής/τρια που όλοι ψάχνουν για παρέες κι έχεις κι όλο τον χρόνο για να επενδύσεις σε αυτές κι αλλιώς όταν βρίσκεσαι πια στην αγορά εργασίας όπου κάποιοι μπορεί να είναι και πολύ μεγαλύτεροι σου με οικογένειες ή με σταθερές παρέες.

    Σίγουρα δεν είναι το ίδιο εύκολο λοιπόν όπως όταν ήσουν για σπουδές αλλά δεν είναι και αδύνατο. Νομίζω μέσα από διάφορες δραστηριότητες όπως σου είπαν και τα άλλα μέλη μπορείς να προσεγγίζεις άτομα που έχετε κοινά ενδιαφέροντα.

    Προσωπικά ούτε εγώ έχω καλούς φίλους στο μέρος που ζω, έχω μόνο γνωστούς που θα κάνουμε παρέα, συναδέλφους ή άτομα που θα βγούμε μαζί. Κολλητούς όχι. Με τις πιο καλές μου φίλες είμαστε διασκορπισμένες και πολλές φορές μου λείπουν πολύ :( Ευτυχώς υπάρχουν τα τηλέφωνα γιατί όντως οι μετακινήσεις δεν είναι εύκολες ανα πάσα στιγμή. Για τα καθημερινά και την ανάγκη να πάω μια βόλτα κτλ μια χαρά μου είναι και οι απλοί γνωστοί δεν θεωρώ οτι χρειάζεται να είμαστε φίλοι.

  11. #11
    Καλό επίσης θα ήταν να πας και σε κανένα ψυχολόγο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by STORM LORD2 View Post
    Καλό επίσης θα ήταν να πας και σε κανένα ψυχολόγο
    Γιατι??
    ___

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    10
    Εγω θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι τοσο πολυ! Προσπαθησε να περνας τον χρονο σου οσο πιο καλα και δημιουργικα μπορεις! Τα πραγματα καμια φορα αν δεν τα πολυσκεφτομαστε και αναλυουμε ερχονται πιο ευκολα! Αν εισαι και κοινωνικος και ανοικτος θα σου ειναι πιο ευκολο! Ετσι κι αλλιως με το να στενοχωριεσαι με το ιδιο πραγμα δεν βγαζει καπου.. Ολους μας τρομαζει η μοναξια λιγο πολυ αλλα πρεπει πρωτα να το αποδεκτεις και να σου φυγει απο εμμονη ιδεα και θα δεις οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα! Ξεκινα δραστηριοτητες οπως χορο, αθληματα και ο,τι αλλο εσενα σ αρεσει και δεν ξερεις ποτε πως θα ερθουν τα πραγματα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν ειναι καλο να προσκολλασαι μονο σε ενα ατομο, φθειρει και εσενα σαν ανθρωπο αλλα και την ιδια τη σχεση.
    Διαφωνω. Οι αλλοι αν δουν σχεση θα κανουν τα παντα για να σε χωρισουν. Σαν τους καρχαριες που μυριζονται αιμα. Οχι ολοι, αρκει ενας. Ολο και καποιος θα υπαρχει γι'αυτο θελουν ξεκομμα ολοι γιατι δεν ξερεις ποιος θα στη φερει. Τα λεω απο προσωπικη πειρα. Πολυ ασχημο να μπλεκονται τριτοι σε μια σχεση και αν εχεις φιλους δεν μπορεις να το αποφυγεις. Απο που και ως που φθειρει η αγαπη;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Διαφωνω. Οι αλλοι αν δουν σχεση θα κανουν τα παντα για να σε χωρισουν. Οχι ολοι, αρκει ενας. Ολο και καποιος θα υπαρχει γι'αυτο θελουν ξεκομμα ολοι γιατι δεν ξερεις ποιος θα στη φερει. Τα λεω απο προσωπικη πειρα. Πολυ ασχημο να μπλεκονται τριτοι σε μια σχεση και αν εχεις φιλους δεν μπορεις να το αποφυγεις. Απο που και ως που φθειρει η αγαπη;
    Κρινεις εξ ιδιων
    Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι τοσο μοχθηροι και ζηλοφθονοι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κηπουροί στην πόλη
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 15
    Last Post: 05-06-2015, 12:30
  2. Μετακομιση στην πολη που ζει το αγορι μου
    By dilimma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-03-2014, 17:27
  3. Πως να τον φερω στην πολη μου?
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 09-09-2013, 00:14
  4. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  5. ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2011, 21:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •