Κοινωνική Φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 142
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124

    Κοινωνική Φοβία

    Καλησπέρα παιδιά. Καταρχας Θέλω να πώ συγχαρητήρια για τους δημιουργούς του forum και τα μέλη. Είμαι η Ειρήνη. ημουν από πολύ μικρή ως τώρα που πηγαίνω λύκειο ΕΠΑΛ. Πάντα ένα μοναχικό και πολύ ντροπαλο παιδί. Προσπαθώ καιρό να τό αντιμετωπίσω αυτά στο κεφάλι μου εγώ προσωπικά. Δεν μου λέει κανείς τίποτα. Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο, τα λεω αρκετές φορές αυτά στους γονείς μου και μου λένε υπομονή κλπ κλπ.. δεν με βοηθάνε για κάποιες απορίες που δίνω.. προσπαθώ να το αντιμετωπίσω κι καλά π.χ σε chat αλλά με πιάνει ανχος νιώθω ότι λέω ότι νανε. Δεν μπορώ να εκφράστω όπως θέλω και να είμαι αυθόρμητη. Γίνομαι παντα ευγενικια χωρίς να θέλω δεν λέω.οχι.. δεν λέω την γνώμη μου. Ενώ δεν είμαι έτσι.. (ο φόβος μου είναι.. νιώθω οτι., Ότι και αν πω, θα είναι κάπως ότι νάνε. Ακόμα και τα πιο απλά απλα Γεια, τι κάνεις,τι νέα; ) Η π.χ σκέφτομαι δεν μπορώ να μιλάω στον κόσμο όπως.μιλαω στους γονείς μου. Καταρχάς δεν είχα.ποτε μα ποτέ παρέες, δεν βγήκα ποτέ βόλτα με παρέες,μόνο με της αδερφές μου. δεν μου δίνει κανείς σημασία, νομίζουν ότι είμαι μια συναισθήματικια.. και ήσυχη και βαρετή. Ενώ εγώ προσπαθώ να είμαι σαν τους άλλους ζωηρή κάνω πλάκες κλπ. Ενώ έτσι είμαι.. και είμαι πάντα το κορόιδο. Και λες και δεν έχω τροπους έτσι θεωρούν ή άλλοι.. και γενικά πρώτα σκέφτομαι τι θα πώ και μετά το λέω το οργανονο κάπως. Και δεν μιλάω καλά... (Το λεξιλόγιο μου) σάν παιδάκι... Επίσης νιώθω πολύ αμήχανα.. με τις κινήσεις μου. Και για τον τρόπο που μιλάω. Στο ΕΠΑΛ που πηγαίνω μου έχουν κάνει μπουλινγκ με ενοχλούν κάπως. Μου λένε για την εμφάνιση μου επειδή δεν βαφομαι. Και επειδή δεν ντύνομαι κάπως μοδάτη.. και εγω δεν διαφωνώ.. είχαν γίνει και κάτι αλλά σκληρότερα. Αλλά αυτά δεν με χάλασαν το αντίθετο αποκτήσα θάρρος... Έχω άλλες 2χρονιες σχολείο θέλω να αλλάξω αποδω και πέρα να είμαι αυθόρμητη στις κινήσεις μου στον τρόπο ομιλίας μου και να μην έχω αυτά τα εμποδια στο κεφάλι μου... Θέλω να είμαι απλά άνετη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Θέλω να σου υπογραμμίσω οτι αυτο που περιγράφεις μονο σπανιο δεν είναι, μπορείς να δεις και εδω παρόμοια θέματα παλιότερα αλλα και στην έξω ζωή αρκετά άτομα που νιώθουν παρόμοια με σενα. Πρεπει ομως να καταλάβεις οτι είσαι μικρή στην ηλικία και δεν είναι εύκολο να χεις φτάσει σε μια πιο ώριμη κατάσταση και προσωπικότητα. Οτι μπορεί να είσαι πιο εσωστρεφής ας πουμε εγω δεν θα σου πρότεινα να το αλλάξεις, το θέμα είναι πώς να είσαι λειτουργική στην καθημερινότητα με τον εαυτό σου και τους αλλους.

    Οσον αφορά στο σχολείο που σε κοροιδεύουνε θεωρώ οτι πρεπει σιγα σιγα να δείξεις μια πιο δυναμική εικόνα, μονο τοτε πιστεύω θα χαλαρώσουν, γιατι συνήθως πειράζουν τους πιο ήσυχους. Σιγα σιγα ομως. Συνακόλουθα θα δεις πώς μπορείς να αποκτήσεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Αυτο θα σε βοηθήσει στις συζητήσεις και γενικά σαν στάση ζωής.

    Λες οτι εκφράζεις κάποιες απορίες στους γονείς σου που κι αυτοί δεν σε καταλαβαίνουν, σαν τι απορίες εννοείς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Καταρχάς να σου πω τα ευχάριστα γυναίκα χαζή δε γεννήθηκε ακόμα οπότε απλά είσαι στην αρχή
    Δηλαδή ακόμα δε ξυπνησεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Ότι αν θα μπορω να εκφράστω άνετα στον κόσμο όπως στους δικούς μου. Αλλα δεν έχω κάποιο κόλλημα.. το είχα περιγράψει στο μήνυμα μου: ότι δηλαδή ντρέπομαι να μιλήσω επειδή αισθάνομαι ότι είναι κάπως ότι νάνε.. ακόμα και τώρα αυτήν την στιγμή που γραφω..δεν μπορώ να σκεφτώ καλα.. για να σου γραψω.. ανχονομαι!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Όχι δεν είναι επειδή δεν με καταλαβενουν.. απλά δεν με βοηθάνε τόσο την κατάσταση μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κάτσε εδώ μέχρι να σου φύγει πρώτον δεύτερον για άγχος διατροφή γυμναστική κ βιταμίνες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Ευχαριστώ! Αλλά εσείς οι κοινωνικοί μπορείτε να αντιληφθείτε τους υπόλοιπους;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Γυμναστική κάνω συχνά. Κάνει καλό όντος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εννοείτε άλλο πράγμα είναι η βοήθεια όμως είναι σαν το μάστορα σ χαλάει κάτι κι ο μάστορας που θα καλέσεις πρέπει να ξέρει να θέλει να το φτιάξει κ να μπορεί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Εσύ τι λες να κάνω;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Θα κάνεις λίγο γυμναστική να αποκτήσεις κορμάρα θα στη πέφτουν όλοι κ θα ηρεμησεισ αν κάνεις γυμναστική μία διατροφή με όσο μπορείς πιο υγιεινά κ βιταμίνες βοήθεια από τις παρέες ένας στους δέκα βοηθάει οπότε πάρε τα πάνω σου κ κάντο μόνη σου να μην έχεις ανάγκη κανένα για να κανεισ ότι θέλεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Έχω full γυμνασμενω σώμα. Το χόμπυ μου η γυμναστική είναι. Δεν έχει σημασία τόσο αυτο.. αν και ναι τέλειοο. Απλά θέλω να ξεπεράσω Όλα αυτά που έχω στο κεφάλι μου ρε γαμωτο. Θελω να ανιχτω είμαι πολύ κλειστή. Θέλω να είμαι εγω.. και να μην έχω ανάγκη από κανέναν όπως έκανα σε κάποιες άλλες που δεν με θέλανε για παρεα. Το έκανα επειδή δεν ήθελα να δείξω ότι ειμουν μόνη κ αναγκάστηκα και.της.εκανα παρέα αλλά μόνη κατεληξα. Τώρα κάνω παρέα με ένα παιδί μόνο. Τώρα που θα αρχίζει το σχολείο θέλω να είμαι κουλ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    IreneGi!!Και εγω ετσι ημουν στο σχολειο ντροπαλος!! Μπουλινγκ ειχα δεχτει στο δημοτικο και στο λυκειο με κοροιδευανε με το τροπο τους (φαινεται τους τραβαω) γιαυτο ισως σε καταλαβαινω!! Τωρα εχω μεγαλωσει αλλα το αγχος, κοινωνικη φοβια εχουν μεινει, δεν εχω επισκευτει ποτε ψυχολογο και τα χρονια περνουν 30 και 1 στην πλατη βεβαια δεν ειναι αργα ποτε. Εσυ εισαι μικρη ακομα εαν κρινω με αυτα που διαβαζω πρεπει να εισαι κοντα στα 16, αγωνισου μην φτασεις στην ηλικια μου τοσο μακρια και δεν εχεις κανει τιποτα με το αγχο σου τις φοβιες σου κανεις δεν ειναι καλυτερο σου να το θυμασαι αυτο, μην επιτρεψεις σε κανεναν να σε πειραζει να σε μειωνει!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Είχες το πρόβλημα που.ειχα κα γω στην ηλικία μου τι σε προβλημάτιζε; Και τώρα που μεγάλωσες τι κατάλαβες και έγινες πιο ανοιχτός. Το λέω για να βοηθιθω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Τι εννοείς ότι δεν προσπαθούσες για αυτό;

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Κοινωνικη φοβια ?
    By stefamw in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 12
    Last Post: 23-11-2013, 13:10
  3. Κοινωνική φοβία
    By Christina_nast in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2011, 07:31
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •