Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου

    Μια συνηθισμένη πρακτική κατά την ψυχοθεραπεία είναι η καταβολή αμοιβής στον ψυχολόγο για συνεδρία που έχει ακυρωθεί από τον θεραπευόμενο. Το συγκεκριμένο θέμα, έχει γίνει αντικείμενο μεγάλων συζητήσεων για το κατά πόσο κρίνεται σκόπιμο. Κάποιοι θεωρούν πως η αμοιβή κατά την ακύρωση ραντεβού, είναι θέμα ορίων και άρα κομμάτι της θεραπείας ενώ άλλοι διαφωνούν με αυτή την πρακτική.

    Υπάρχουν ειδικοί που χρεώνουν τη συνεδρία σε κάθε περίπτωση ακύρωσης, άλλοι τη χρεώνουν σε περίπτωση που η ακύρωση γίνει τις τελευταίες 24 ώρες, άλλοι όταν η ακύρωση γίνει χωρίς προηγούμενη ενημέρωση και άλλοι δεν χρεώνουν την ακύρωση, ότι κι αν έχει προηγηθεί.

    Ποια είναι η γνώμη σας?

    Σχετική δημοσκόπηση στο Psychology.gr
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιστευω οτι αν κανεις ακυρωση τις τελευταιες 24ωρες , σωστο ειναι να χρεωνεσαι , αν την κανεις πολυ πριν , δεν πρεπει να χρεωνεσαι τιποτα ...............υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που καθοριζουν το αν θα χρεωθειις , οπως το ποσο συνεπης εισαι στα ραντεβου σου , αν συμβαινει σπανιως νακυρωνεις ραντεβου , τοτε δεν πρεπει να χρεωνεσαι ......αν το κανεις συστηματικα , εκει αλλαζει το πραμα .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Προσωπικά δε θέλω να είμαι απόλυτος.

    Από μια άποψη, γιατί να πληρώσεις όταν δεν έχεις λάβει υπηρεσίες εκείνη τη μέρα; Συνήθως πληρώνουμε για υπηρεσίες που λαμβάνουμε και όχι για υπηρεσίες που δε λαμβάνουμε.

    Η άλλη άποψη είναι η εξής και εκεί πατά η επιχειρηματολογία των ψυχολόγων. Ότι είναι απαραίτητο να πας για ψυχοθεραπεία και η όποια απουσία σου, πρέπει να "τιμωρείται" με ένα πέναλτι. Και ας μη ξεχνάμε, ότι ο ψυχολόγος πρέπει τρόπον τινά να "ελέγχει" και να έχει το πάνω χέρι στη σχέση με τον θεραπευόμενο. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο θεραπευόμενος και τι είδους "τρέλα" κουβαλάει. Γι' αυτό πρέπει να πειθαρχεί σε κάποιους κανόνες και αν είναι δυνατό, να ακυρώνει εγκαίρως τη συνεδρία. Και επιπλέον, εκείνη τη μια ώρα που ο ψυχολόγος θα μπορούσε να υποδεχθεί άλλο θεραπευόμενο-πελάτη, πως θα αποζημιωθεί που θα κοιτά τσάμπα το ταβάνι αντί να δουλεύει;

    Το δίκιο είναι κάπου ενδιάμεσα πιστεύω και είναι σωστό να ενημερώνουμε έγκαιρα για την όποια απουσία μας.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πού ειναι συνηθης αυτη η πρακτικη?
    Πρωτη φορα το ακουω/διαβαζω.

    Καμμια απο τις 3 ψυχολογους που εχω δει δεν εχει αναφερει κατι τετοιο. Επισης, καμμια ψυχολογος απο αυτες που πηγαιναν/πηγαινουν γνωστοι μου δεν εχει αναφερει κατι τετοιο.
    Επισης, δε μου εχει τυχει ποτε κανεις επαγγελματιας καμμιας ειδικοτητας να ζητησει κατι τετοιο.

    Παρολαυτα, αν στην ΠΡΩΤΗ συνεδρια γνωριμιας τεθει αυτο σαν αιτημα απο μερους της ψυχολογου και ο πελατης το δεχτει και συμφωνησουν οτι αντιστοιχα αν ακυρωσει συνεδρια η ψυχολογος θα πρεπει να προσφερει την επομενη ΔΩΡΕΑΝ, τοτε δε βλεπω προβλημα.
    Αρκει να ειναι ξεκαθαροι οι οροι συνεργασιας ΕΞΑΡΧΗΣ και απο τις δυο πλευρες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aναφερομαι στον ψυχιατρο που πηγαινω καθιε 1.5 μηνα , διοτι σε ψυχολογο δεν εχω παει ποτε , δεν χρειαστηκε .................ουτε μεχει χρεωσει ποτε για ραντεβου που ακυρωσα , χαζος ειναι , θα μεχανε αυτοματως απο πελατη , πόυ ειμαι 7 χρονια .......
    Last edited by Macgyver; 18-08-2017 at 03:32.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Ο οφελούμενος δεν έχει σε καμία περίπτωση υποχρέωση να καταβάλλει κανένα ποσό για υπηρεσία που δεν έλαβε.
    Το γεγονος ότι ήταν προγραμματισμένο ραντεβού,δε σημαίνει απολύτως τίποτα.
    και στο γιατρό μπορεί να έχω ραντεβού,αλλά αν δεν πάω φαντάζομαι δεν θα μου ζητήσει χρήματα για μη υπηρεσίες.
    Απο κει και πέρα,αν ο ψυχολόγος θέλει να ξέρει τις ακυρώσεις 24 ώρες πριν,μπορεί να το πει στους θεραπευόμενους για να το ξέρουν.

    Το τί όρια θα μπουν στην ψυχοθεραπεία,εξαρτάται περισσοτερο από τον θεραπευόμενο και δεν έχει σχέση με τα χρήματα.
    Απ'όσο ξέρω σε όλες τις περιπτώσεις η θεραπεία γίνεται σε εβδομαδιαία βάση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Ο οφελούμενος δεν έχει σε καμία περίπτωση υποχρέωση να καταβάλλει κανένα ποσό για υπηρεσία που δεν έλαβε.
    Το γεγονος ότι ήταν προγραμματισμένο ραντεβού,δε σημαίνει απολύτως τίποτα.
    και στο γιατρό μπορεί να έχω ραντεβού,αλλά αν δεν πάω φαντάζομαι δεν θα μου ζητήσει χρήματα για μη υπηρεσίες.
    Απο κει και πέρα,αν ο ψυχολόγος θέλει να ξέρει τις ακυρώσεις 24 ώρες πριν,μπορεί να το πει στους θεραπευόμενους για να το ξέρουν.

    Το τί όρια θα μπουν στην ψυχοθεραπεία,εξαρτάται περισσοτερο από τον θεραπευόμενο και δεν έχει σχέση με τα χρήματα.
    Απ'όσο ξέρω σε όλες τις περιπτώσεις η θεραπεία γίνεται σε εβδομαδιαία βάση.
    Συμφωνώ.. και χαρακτηρίζω όσους ψυχολόγους χρεώνουν για υπηρεσίες που δεν έχουν προσφέρει για οποιονδήποτε λόγο και χρησιμοποιούν τα χρήματα ώς "όριο" και δίνουν "πέναλντυ".. απλά απαράδεκτους και παράνομους.
    Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώς μέσα ορίων και πέναλντυ που μπορεί να είναι και μέσα στο πνεύμα της ψυχοθεραπείας του ατόμου αν θέλει ο ψυχολόγος να λέγεται οτι ασκεί λειτούργημα.
    Καταλαβαίνω την ανάγκη και τους λόγους να υπάρχει πολιτική για ειδοποίηση για ακύρωση ραντεβού τουλάχιστον 24 ώρες πρίν, αλλά η καταβολή χρέωσης σε μια τέτοια περίπτωση είναι υποχρεωτική μόνον εάν υποστηρίζεται απο σύμβαση που έχει συμφωνήσει και υπογράψει ο πελάτης. Διαφορετικά υπάρχει το δικαίωμα. Και όπως δικαίωμα έχει ο πελάτης να ακυρώσει ραντεβού έτσι δικαίωμα έχει και ο ψυχολόγος να αρνηθεί τον πελάτη όταν ο πελάτης τον βαρύνει συστηματικά χωρίς σοβαρό λόγο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Και μια απορια που μου δημιουργηθηκε καθως πραγματικα μου φανηκε παρα πολυ αξιοπεριεργη η ερωτηση... Στην περιπτωση που ο ψυχολογος ζητησει τα πχ 50€ για συνεδρια την οποια ποτε δεν παρειχε, κοβει αποδειξη συναλλαγης για παροχη υπηρεσιων?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Και μια απορια που μου δημιουργηθηκε καθως πραγματικα μου φανηκε παρα πολυ αξιοπεριεργη η ερωτηση... Στην περιπτωση που ο ψυχολογος ζητησει τα πχ 50€ για συνεδρια την οποια ποτε δεν παρειχε, κοβει αποδειξη συναλλαγης για παροχη υπηρεσιων?
    Ναι κοβουν κανονικα.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Και μια απορια που μου δημιουργηθηκε καθως πραγματικα μου φανηκε παρα πολυ αξιοπεριεργη η ερωτηση... Στην περιπτωση που ο ψυχολογος ζητησει τα πχ 50€ για συνεδρια την οποια ποτε δεν παρειχε, κοβει αποδειξη συναλλαγης για παροχη υπηρεσιων?
    Είναι υποχρεωμένος να κόψει απόδειξη σε κάθε πελάτη για κάθε συνεδρία ή για πολλές αθροιστικά.

    Αν δεν κόψει απόδειξη, δεν είσαι υποχρεωμένος να του πληρώσεις δεκάρα σε περίπτωση που σου πει: Ξέρεις, μου χρωστάς 50 ευρώ... Ο νόμος είναι με το μέρος μας.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Είναι υποχρεωμένος να κόψει απόδειξη σε κάθε πελάτη για κάθε συνεδρία ή για πολλές αθροιστικά.

    Αν δεν κόψει απόδειξη, δεν είσαι υποχρεωμένος να του πληρώσεις δεκάρα σε περίπτωση που σου πει: Ξέρεις, μου χρωστάς 50 ευρώ... Ο νόμος είναι με το μέρος μας.
    Εχεις δικιο και πρεπει να το διεκδικουμε αυτο το δικαιωμα.
    Ωστοσο, ακομη και αν κοψει αποδειξη, θα γραφει "παροχη υπηρεσιων" ? Αφου ποτε δεν την παρειχε στην προκειμενη περιπτωση. Επειδη οι αντμινς δε θελουν να κανουμε διαλογο μεταξυ μας σε αυτη την ενοτητα, ανοιξα αλλο νημα εδω https://www.e-psychology.gr/forum/th...B9%CE%B1%CF%82

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Μια συνηθισμένη πρακτική κατά την ψυχοθεραπεία είναι η καταβολή αμοιβής στον ψυχολόγο για συνεδρία που έχει ακυρωθεί από τον θεραπευόμενο. Το συγκεκριμένο θέμα, έχει γίνει αντικείμενο μεγάλων συζητήσεων για το κατά πόσο κρίνεται σκόπιμο. Κάποιοι θεωρούν πως η αμοιβή κατά την ακύρωση ραντεβού, είναι θέμα ορίων και άρα κομμάτι της θεραπείας ενώ άλλοι διαφωνούν με αυτή την πρακτική.

    Υπάρχουν ειδικοί που χρεώνουν τη συνεδρία σε κάθε περίπτωση ακύρωσης, άλλοι τη χρεώνουν σε περίπτωση που η ακύρωση γίνει τις τελευταίες 24 ώρες, άλλοι όταν η ακύρωση γίνει χωρίς προηγούμενη ενημέρωση και άλλοι δεν χρεώνουν την ακύρωση, ότι κι αν έχει προηγηθεί.

    Ποια είναι η γνώμη σας?

    Σχετική δημοσκόπηση στο E-Psychology.gr
    NikosD για να κάνεις τέτοια ερώτηση πρεπει και να τοποθετείσαι, είσαι επαγγελματίας ψυχολόγος τι κάνεις στις συνεδρίες σου;

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    NikosD για να κάνεις τέτοια ερώτηση πρεπει και να τοποθετείσαι, είσαι επαγγελματίας ψυχολόγος τι κάνεις στις συνεδρίες σου;
    Καλησπέρα black_adder,

    δεν τοποθετούμαι, για 2 λόγους:
    1. - συγκεκριμένα στις δικές σου κατά καιρούς ερωτήσεις που στοχεύουν αποκλειστικά εμένα-:
    διότι σε όσες ερωτήσεις μου έχεις απευθύνει, πάντοτε αισθάνομαι ότι ρωτάς με έναν passive-aggresive τρόπο. Εάν έστω και στο ελάχιστο αισθανόμουν ότι ζητάς τη γνώμη μου γιατί πράγματι θέλεις να συζητήσουμε, να ακούσεις τη γνώμη μου αλλά και να μοιραστείς τη δική σου, να ήσουν απόλυτα βέβαιη, ότι δεν θα είχα κανέναν απολύτως ενδοιασμό να συζητήσω. Δεν με διακρίνει κάποια μυστικοπάθεια ή κάποιος φόβος να μοραστώ όσα σκέφτομαι κι όσα αισθάνομαι και δεν με διακρίνει κάποια έγνοια, να μοιραστώ και την ψυχοθεραπευτική μου "μεθοδολογία".

    2. -αυτός ο λόγος δεν αφορά εσένα-
    Θα αλλοίωνε το ύφος αυτής της ενότητας, αν απαντούσαν ειδικοί ψ.υγείας. Θα γινόταν η συζήτηση πιο "προσωπική", κάτι σαν ειδικοί vs θεραπευόμενοι. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει έτσι... ίσως σε κάποια άλλη ενότητα, στο μέλλον...
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Καλησπέρα black_adder,

    δεν τοποθετούμαι, για 2 λόγους:
    1. - συγκεκριμένα στις δικές σου κατά καιρούς ερωτήσεις που στοχεύουν αποκλειστικά εμένα-:
    διότι σε όσες ερωτήσεις μου έχεις απευθύνει, πάντοτε αισθάνομαι ότι ρωτάς με έναν passive-aggresive τρόπο. Εάν έστω και στο ελάχιστο αισθανόμουν ότι ζητάς τη γνώμη μου γιατί πράγματι θέλεις να συζητήσουμε, να ακούσεις τη γνώμη μου αλλά και να μοιραστείς τη δική σου, να ήσουν απόλυτα βέβαιη, ότι δεν θα είχα κανέναν απολύτως ενδοιασμό να συζητήσω. Δεν με διακρίνει κάποια μυστικοπάθεια ή κάποιος φόβος να μοραστώ όσα σκέφτομαι κι όσα αισθάνομαι και δεν με διακρίνει κάποια έγνοια, να μοιραστώ και την ψυχοθεραπευτική μου "μεθοδολογία".

    2. -αυτός ο λόγος δεν αφορά εσένα-
    Θα αλλοίωνε το ύφος αυτής της ενότητας, αν απαντούσαν ειδικοί ψ.υγείας. Θα γινόταν η συζήτηση πιο "προσωπική", κάτι σαν ειδικοί vs θεραπευόμενοι. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει έτσι... ίσως σε κάποια άλλη ενότητα, στο μέλλον...
    καλησπέρα και από μένα NikosD.
    Οι ερωτήσεις στοχεύουν αποκλειστικά εσένα γιατί εσυ είσαι ο θεματοθέτης που κάνω τις ερωτήσεις. Θα ήταν άκυρο προφανώς να ρωτήσω καποιον άλλο...
    Αν αλλοιώνει το ύφος της ενότητας μια πιθανή απάντηση σου ως ειδικού τοτε προφανώς αυτό αναιρεί το πρώτο λόγο. Που θα γίνει αυτή η συζήτηση και οι τοποθετήσεις αυτές (τις οποίες δεν κάνεις γιατί δεν αισθάνεσαι οτι τις ζητάω για να τις συζητησουμε), αν η ενοτητα αυτή εξ ορισμού αποκλείει συζητήσεις και ερωτοπαντήσεις; στα προσωπικά μηνύματα; Αρκετά αντιφατικό νομίζω...
    Το ίδιο αντιφατικό (για μενα τουλάχιστον) οτι μόνο οι απαντησεις ειδικων θεωρούνται προβληματικές και όχι οι ερωτήσεις τους.
    Αντίφαση βεβαια που λύνεται με τους ειδικους κανόνες της θεματικής κατηγορίας
    Παρόλα αυτα αν και θεωρείς προβληματικο τις απαντησεις ειδικων, απαντας ως ειδικός χρησιμοποιωντας ψυχολογικους ορους και αναλύσεις για τον "passive-aggresive τρόπο".
    Η τρίτη ερώτηση που έκανα σε άλλο θέμα της ενότητας αυτής ηταν αν στο φορουμ συμμετέχουν ειδικοί ψυχικοί υγειας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Μια συνηθισμένη πρακτική κατά την ψυχοθεραπεία είναι η καταβολή αμοιβής στον ψυχολόγο για συνεδρία που έχει ακυρωθεί από τον θεραπευόμενο. Το συγκεκριμένο θέμα, έχει γίνει αντικείμενο μεγάλων συζητήσεων για το κατά πόσο κρίνεται σκόπιμο. Κάποιοι θεωρούν πως η αμοιβή κατά την ακύρωση ραντεβού, είναι θέμα ορίων και άρα κομμάτι της θεραπείας ενώ άλλοι διαφωνούν με αυτή την πρακτική.

    Υπάρχουν ειδικοί που χρεώνουν τη συνεδρία σε κάθε περίπτωση ακύρωσης, άλλοι τη χρεώνουν σε περίπτωση που η ακύρωση γίνει τις τελευταίες 24 ώρες, άλλοι όταν η ακύρωση γίνει χωρίς προηγούμενη ενημέρωση και άλλοι δεν χρεώνουν την ακύρωση, ότι κι αν έχει προηγηθεί.

    Ποια είναι η γνώμη σας?

    Σχετική δημοσκόπηση στο E-Psychology.gr
    καλημέρα!
    ασχέτως του τι κάνεις εσύ στην δουλειά σου, μιας και το θέμα δεν είναι προσωπικό σου, άλλα γενικότερο,
    σίγουρα ξέρεις απο άλλους συναδέλφους σου το σκεπτικό πίσω απο την απόφαση να χρεώνουν τις συνεδρίες αυτες.

    θεωρώ οτι είναι βασικό κουμπί για να γίνει συζήτηση.
    το "θέμα ορίων" το θεωρώ πολύ γενικόλογο και θα ήθελα επεξήγηση. με ΠΟΙΟΝ ακριβως τρόπο δρα θεραπευτικά και σε ποια θεραπευτική προσσεγγιση??
    θεραπευτικά τελικά, η τιμωρητικά? ταυτιζεται η θεραπεια με την τιμωρια? δεν το 'ξερα.
    μιλησες επίσης μόνο για θεραπεία, χωρις να θιξεις το οικονομικό συμφέρον του ψυχολόγου.
    δεν υπάρχει δηλαδη πουθενα προσωπικό οικονομικό συμφέρον γι αυτόν που χρεώνει? μονο νοιαξιμο για την θερπαπεια του ασθενη?

    περιμενοντας κάποιες απαντησεις, να σου πω κάποιες σκέψεις που έκανα, μόλις:
    ας ξεκινήσουμε απο τα εύκολα.
    ΑΝ το θεμα ειναι το συμφέρον του ψυχολογου και η απωλεια εισοδήματος, να το δεχτώ σαν επαγγελματική απαιτηση, αλλα
    1. να εμφανιζεται ξεκαθαρα σαν τετοια, χωρις το περιτυλιγμα της "θεραπειας" του ασθενη που μαλλον θολωνει τα νερα , παρα επεξηγει (κατα την γνωμη μου). και
    2. να ξεκαθαριζεται σαφως και μαλιστα εγγραφως στην έναρξη της συνεργασιας και οχι στα ξαφνικα οταν προκυψει κι οτανο ασθενης ειναι σε αδυναμια να βρει μια αλλη λυση (εναν αλλον θεραπευτη).
    3. να απαιτείται ΜΟΝΟ αν ο ψυχ δεν εχει στο μεταξυ αντικαταστησει το ραντεβου του με ενα αλλο., διότι αν μιλαμε αποκλειστικα για την απωλεια του εισοδηματος, δεν νοειται να διπλοχρεωνει μια ωρα ο ψυχολογος. αρα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤ Ο ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ.
    εχω μια επιφυλαξη καθαρα λογιστικη- νομικη : δεν ξερω αν εχει καποιος το δικαιωμα να χρεωνει υπηρεσια που δεν εδωσε, αλλα υποθετω οτι το εχει αν το περιλαμβανει η συμφωνια.

    ας παμε στο "θεραπευτικο" μερος που ειναι το δυσκολο:
    απο τα λιγα "ψυχολογικα" που ξερω (πραγματικα πολυ λιγα), οσες προσσεγγισεις εχω υποψιν μου, προυποθετουν ανευ ορων αποδοχη του ασθενη, των πραξεων και των αποψεων του, χωρις κριτικη καν για να κτιστει και να συντηρειται η θεραπευτικη σχεση....
    κι εδω μιλαμε για επιβολη τιμωριας (ας τα αφησουμε τα "ορια", ειναι λιγο φαιδρη ορολογια για τετοιο παραδειγμα ).
    βλεπει κανεις την αντιφαση?
    πως δεχομαι χωρις να κρινω καν εναν ασθενη- πελατη και προσπαθω να κτισω σχεση εμπιστοσυνης και ΠΛΗΡΟΥΣ αποδοχης οταν ΕΙΔΙΚΑ στο θεμα της αμοιβης μου ΕΠΙΒΑΛΛΩ μια σκληρη τιμωρια που μαλιστα ωφελουμαι ξεκαθαρα εγω?????
    τι να πω, στο μυαλο μου ηρθαν κατευθειαν οι δικαστες/ βουλευτες που δεχονται τα αντιλαικα μετρα για ολων των ειδων τους εργαζομενους ενω για τουςε αυτους τους ψηφιζουν συνεχως αυξησεις μισθων και προστασια εισοδηματος.

    αν ομως ειμαι ανενημερωτη και οντως υπαρχουν θεραπειες που δουλευουν μεσω τιμωριων/ επιβραβευσεων, εγω παω πασσο, αρκει να ακουσω ενα ολοκληρωμενο και συνεπες σκεπτικο, οπως και το ονομα της προσσεγγισης.

    ΑΚΟΜΑ ομως κι αν υπαρχει τετοια προσσεγγιση που αποδεικνυει οτι κατα το σκεπτικο της λειτουργει θεραπευτικα ενα τετοιο μετρο, εχουμε αποδειξει οτι ειναι καλο για τον ασθενη, και οτι ειναι η μονη μας εγνοια, ετσι?
    τοτε, το οτι το "πεναλτι" του ασθενη καταληγει στην τσεπη μας, πως το δικαιολογουμε? κανει και ο ψυχ παραλληλα θεραπεια για την τσεπη του????
    αν ειναι οντως θεραπευτικο (που πολυ αμφιβαλω), ας ζητησει ο θεραπευτης να μπαινει ενα ποσον σε μια φιλανθρωπικη οργανωση, πχ, υπερ κακοποιημενων γυναικων, κλπ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΤΟΥ?
    αν ειναι οντως θεραπευτικο, ας ζητησει ο θεραπευτης αλλου ειδους τιμωρια, οπως το οτι προειδοποιει οτι στις 2 τετοιες ματαιωσεις (για παραδειγμα) θα σταματησει την συνεργασια. ετσι ομως βλαπτεται και η τσεπη του, ετσι?
    γιατι ΕΙΔΙΚΑ μια τιμωρια που του γεμιζει την τσεπη?

    ΑΝ ωστοσο αποδειχθει οτι και τα δυο ισχυουν, δλδ και η αποδεδειγμενη θεραπευτικη αξια της τιμωριας, αλλα και η βλαβη της τσεπης του ψυχ, οποτε με ενα σμπαρο δυο τριγωνια, εγω απλα δεν πειθομαι. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.
    οταν καποιος εχει βαλθει να βρει μια θεωρια για να ευνοησει τον εαυτο του, ειμαι βεβαιη οτι μπορει να την βρει. ακομα κι εγω θα μπορουσα που ειμαι και ασχετη.
    αν θελουν οι ψυχ να θεωρηθει η πραξη τους αυτη (οσων την κανουν) αμεροληπτη και θεραπευτικη, θα πρεπει να βγαλουν απο μεσα το προσωπικο τους οφελος.
    αν θελουν να θεωρηθουν επαγγελματιες που εχουν δικαιωμα να μην χανουν μεροκαματο, ας κοψουν τις σαλτσες.
    και τα δυο μαζι απλα ειναι ανυποληπτα.


    αν δεν το καταλαβαινουν, εμενα μου φαινεται οφθαλμοφανες. αρα και σε αλλους πολλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36
  2. Αναζήτηση ψυχολόγου
    By Be_brave in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 02-09-2014, 18:42
  3. αλλαγη ψυχολογου???
    By viky in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 13-09-2013, 23:47
  4. αναζήτηση ψυχολόγου
    By evaclooney1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2012, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •