Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 241
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    ....
    Εχει ζητησει ποτε υδραυλικος να πληρωθει για το θερμοσιφωνα που θα εφτιαχνε ΑΝ ΔΕΝ ειχε ακυρωθει το ραντεβου?
    Εχει ζητησει γιατρος τα χρηματα της επισκεψης για ραντεβου που ακυρωθηκε?
    Εχει ζητησει ποτε κηπουρος τα χρηματα για την εργασια που θα εκανε αν δεν ειχε ακυρωθει το ραντεβου?

    Που και να τα ζηταγαν, δε θα εβρισκαν δικαιολογιες οτι το κανουν για το καλο του πελατη, για να γινει υπευθυνος, για να μην ειναι αναβλητικος κλπ. Για την τσεπη τους θα το εκαναν. Αλλα δεν το κανουν.
    υπαρχει μια διαφορα ωστοσο με τον γιατρο και τον υδραυλικο, ακομα κι αν ο γιατρος ειναι ψυχιατρος.
    συνηθως η ψυχοθεραπεια δεν γινεται περιστασιακα, αλλα με συγκεκριμενη περιοδικοτητα, πχ, μια φορα την εβδομαδα. οποτε εκεινη την ημερα και ωρα, ο χρονος ειναι δεσμευμενος για τον συγκεκριμενο πελατη.
    απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ λοιπον καθαρα και ΜΟΝΟ σκοπια, μπορω να καταλαβω την απαιτηση αυτη και το αν θα ικανοποιηθει η οχι ειναι θεμα πιατσας, ανταγωνισμου δηλαδη, σωστης ΑΡΧΙΚΗΣ συμφωνιας , κατανοησης του ψυχ προς τα προβληματα του πελατη, κλπ, αλλα το "θεραπευτικο" μερος το βρισκω ανεκδοτο, σορι κιολας...

    αλλα βλεπετε, αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι και το προβλημα των ψυχ που θελουν να πληρωνονται ακυρωμενες συνεδριες. η δουλεια τους δεν ειναι σαν του υδραυλικου, υποτιθεται οτι απαιτει ενσυναισθηση και ευαισθησια.
    για να μην φανουν οι αναλγητοι λοιπον, που πατανε επι ασθενων μηπως χασουν το μεροκαματο, εφηυραν και θεωριες περι θεραπειων που δεν στεκουν, χωρις να αναφερονται καθολου στο δικο τους οφελος.
    ξεχασαν οτι δεν απευθυνονται σε λιγοτερο εξυπνους απο τους ιδιους...

    υ.γ. βεβαια η περιοδικοτητα ισχυει και στα ιδιαιτερα μαθηματα των καθηγητων, και προσωπικα, ποτε δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω μαθημα που δεν εγινε. τα φροντιστηρια ειναι αλλη ιστορια, γιατι εκει ΓΙΝΕΤΑΙ το μαθημα. αν εσυ απουσιαζεις, δικο σου θεμα.
    αν καποιος που κανει ιδιαιτερα το χρεωνει, εφοσον το δεχονται, καλα κανει. σημαινει οτι εχει προσφορα πελατων και δεν τον πειραζει να χασει καποιους που δεν σκοπευουν να πληρωνουν ανυπαρκτα μαθηματα, θα βρει αλλους.
    Last edited by Remedy; 28-08-2017 at 09:59.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post

    Και τι νόημα θα είχε αυτό για την θεραπεία; Αυτό περισσότερο ως παιδικό πείσμα μου ακούγεται, δεν βρίσκω τίποτα θεραπευτικό σε αυτό.
    Αν εγώ φοβάμαι να αντιμετωπίσω τα θέματα μου ή είμαι αναβλητική κι ακυρώνω συνεδρίες αυτό ως δέλεαρ θα μου φανεί για να ακυρώνω συνεχώς!

    Επίσης όσοι έχουμε τέτοια θέματα και φοβόμαστε να έρθουμε αντιμέτωποι με αυτά με συνέπεια να αφήνουμε μισά πράγματα ή να αναβάλλουμε, αυτό δεν το κάνουμε συνειδητά, δεν λέμε πχ "σήμερα δεν θα πάω στην συνεδρία γιατί φοβάμαι να συζητήσω το τάδε θέμα". συνήθως βρίσκουμε μια δικαιολογία στον εαυτό μας, του στυλ "έχω πολλά έξοδα αυτόν τον μήνα, ας γλιτώσω καμιά συνεδρία" ή "νιώθω λίγο άσχημα σήμερα, δεν πειράζει αν δεν πάω μια φορά". Τέτοια πράγματα λέμε στον εαυτό μας. Όταν ξέρω εκ των προτέρων οτι δεν θα γλιτώσω τίποτα γιατί το έχουμε συμφωνήσει μου αφαιρεί αμέσως την νούμερο ένα δικαιολογία που θα είχα βρει στον εαυτό μου για να μην πάω!
    θα διαφωνησω.
    το να φερεσαι οπως σου φερονται οταν ειναι ασυνεπεις οι αλλοι, δεν ειναι καθολου παιδικο. ειναι ο τροπος που φερονται οι ενηλικες.και το επομενο βημα αν δεν παρουν το μηνυμα και συνεχιστει η ασυνεπεια, ειναι να διακοψεις εντελως τις σχεσεις μαζι τους.
    αντιθετα, ειναι συμπεριφορα κηδεμονα προς παιδι, το να μοιραζεις ποινες μεχρι να συμμορφωθει το "παιδι".
    αν θελουν τετοιες "θεραπειες" οι ψυχ, ας το πουν ξεκαθαρα, ας μην μιλουν για αναληψη ευθυνης ενηλικα, αλλα για παιδι που το μαλωσε ο μπαμπακας...

    επισης, οταν καποιος ειναι αναβλητικος, ειναι αναβλητικος με τις δικες του διαθεσεις και χρονους.
    δεν σημαινει οτι απολαμβανει και την αναβλητικοτητ των αλλων, λαθος κανεις.
    αν εχεις παρει την αποφαση να κανεις θεραπεια, δεν θα σου αρεσει καθολου να σου ακυρωνει την θεραπεια ο ψυχ ενω θελεις να προχωρησεις.
    αν σου αρεσει ομως, και μια ακυρωνεις εσυ και μια εκεινος, ε ας σταματησεις μια ωρα αρχυτερα κι ας το κανεις οταν το παρεις πραγματικα αποφαση.
    τσαμπα χρονο και χρηματα χανεις (αλλα πηγαινουν στην τσεπη του ψυχ. εκει ειναι ολο το ζουμι).

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα διαφωνησω.
    το να φερεσαι οπως σου φερονται οταν ειναι ασυνεπεις οι αλλοι, δεν ειναι καθολου παιδικο. ειναι ο τροπος που φερονται οι ενηλικες.και το επομενο βημα αν δεν παρουν το μηνυμα και συνεχιστει η ασυνεπεια, ειναι να διακοψεις εντελως τις σχεσεις μαζι τους.
    αντιθετα, ειναι συμπεριφορα κηδεμονα προς παιδι, το να μοιραζεις ποινες μεχρι να συμμορφωθει το "παιδι".
    αν θελουν τετοιες "θεραπειες" οι ψυχ, ας το πουν ξεκαθαρα, ας μην μιλουν για αναληψη ευθυνης ενηλικα, αλλα για παιδι που το μαλωσε ο μπαμπακας...

    επισης, οταν καποιος ειναι αναβλητικος, ειναι αναβλητικος με τις δικες του διαθεσεις και χρονους.
    δεν σημαινει οτι απολαμβανει και την αναβλητικοτητ των αλλων, λαθος κανεις.
    αν εχεις παρει την αποφαση να κανεις θεραπεια, δεν θα σου αρεσει καθολου να σου ακυρωνει την θεραπεια ο ψυχ ενω θελεις να προχωρησεις.
    αν σου αρεσει ομως, και μια ακυρωνεις εσυ και μια εκεινος, ε ας σταματησεις μια ωρα αρχυτερα κι ας το κανεις οταν το παρεις πραγματικα αποφαση.
    τσαμπα χρονο και χρηματα χανεις (αλλα πηγαινουν στην τσεπη του ψυχ. εκει ειναι ολο το ζουμι).
    Αυτό που περιγράφεις ονομάζεται "αντίσταση στη θεραπεία" και το παρουσιάζουν σχεδόν όλοι όσοι καταλήγουν να επισκεφτούν ψυχολόγο. Σε άλλους εκφράζεται με μια καχυποψία προς τον θεραπευτή ή το κλείσιμο τους προς αυτόν, σε άλλους εκφράζεται με το να αποφεύγουν να πάνε βρίσκοντας δικαιολογίες... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με την έννοια αν είμαι αποφασισμένος να βοηθηθώ θα θέλω να πάω πάση θυσία. Αν οι θεραπευόμενοι ήταν τόσο αποφασισμένοι όπως το λες το πιο πιθανό είναι να μην χρειάζοταν καν τον ψυχολόγο, θα είχαν κάνει τις απαραίτητες αλλαγές και μόνοι τους με τον εαυτό τους. Κι αν είναι κανείς τόσο αποφασισμένος τότε δεν θα υπήρχε καν λόγος να ακυρώσει ο ίδιος από την αρχή. Θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μην χάνει ποτέ ραντεβού. Δεν μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις. Μιλάμε για περιπτώσεις που προφανώς δεν είναι τόσο αποφασισμένοι και για αυτό υπάρχει η ανάγκη ύπαρξης μιας τέτοιας συμφωνίας. Οπότε είμαι σχεδόν πεπεισμένη πως μια τέτοια τακτική "ακυρώνω αφού ακύρωσες και εσύ" δεν θα είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

    Τέλοσπάντων προφανώς έχουμε διαφορετική οπτική στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ δεν το βλέπω ως ποινή ή ως τιμωρία, το βλέπω σαν συμφωνία, σαν ανάληψη ευθύνης και δέσμευση. Αυτό υπό προυποθέσεις βέβαια όπως το να έχει ξεκαθαριστεί από την αρχή, το να έχει μια ευελιξία για όταν θα συμβεί κάτι όντως σοβαρό και το να δείχνει την ίδια υπευθυνότητα και συνέπεια και ο ψυχολόγος και πολλά άλλα ακόμα. Γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Αν ήμουν πχ με έναν ψυχολόγο που του λεγα οτι έχω 40 πυρετό κι αυτός επέμενε να πληρώσω θα αντιδρούσα φυσικά. Αν τον έβλεπα να κοιτάει συνεχώς το ρολόι του μη τυχόν και κάνουμε 10 λεπτά παραπάνω και δεν τα πληρωθεί, πάλι θα μετρούσε αυτό για μένα... είναι ένα σύνολο πραγμάτων που βλέπεις και κρίνεις αν μπορείς να τον εμπιστευτείς στο ότι δεν σε βλέπει αποκλειστικά σαν πενηντάρικο.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Αυτό που περιγράφεις ονομάζεται "αντίσταση στη θεραπεία" και το παρουσιάζουν σχεδόν όλοι όσοι καταλήγουν να επισκεφτούν ψυχολόγο. Σε άλλους εκφράζεται με μια καχυποψία προς τον θεραπευτή ή το κλείσιμο τους προς αυτόν, σε άλλους εκφράζεται με το να αποφεύγουν να πάνε βρίσκοντας δικαιολογίες... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με την έννοια αν είμαι αποφασισμένος να βοηθηθώ θα θέλω να πάω πάση θυσία. Αν οι θεραπευόμενοι ήταν τόσο αποφασισμένοι όπως το λες το πιο πιθανό είναι να μην χρειάζοταν καν τον ψυχολόγο, θα είχαν κάνει τις απαραίτητες αλλαγές και μόνοι τους με τον εαυτό τους. Κι αν είναι κανείς τόσο αποφασισμένος τότε δεν θα υπήρχε καν λόγος να ακυρώσει ο ίδιος από την αρχή. Θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μην χάνει ποτέ ραντεβού. Δεν μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις. Μιλάμε για περιπτώσεις που προφανώς δεν είναι τόσο αποφασισμένοι και για αυτό υπάρχει η ανάγκη ύπαρξης μιας τέτοιας συμφωνίας. Οπότε είμαι σχεδόν πεπεισμένη πως μια τέτοια τακτική "ακυρώνω αφού ακύρωσες και εσύ" δεν θα είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

    Τέλοσπάντων προφανώς έχουμε διαφορετική οπτική στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ δεν το βλέπω ως ποινή ή ως τιμωρία, το βλέπω σαν συμφωνία, σαν ανάληψη ευθύνης και δέσμευση. Αυτό υπό προυποθέσεις βέβαια όπως το να έχει ξεκαθαριστεί από την αρχή, το να έχει μια ευελιξία για όταν θα συμβεί κάτι όντως σοβαρό και το να δείχνει την ίδια υπευθυνότητα και συνέπεια και ο ψυχολόγος και πολλά άλλα ακόμα. Γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Αν ήμουν πχ με έναν ψυχολόγο που του λεγα οτι έχω 40 πυρετό κι αυτός επέμενε να πληρώσω θα αντιδρούσα φυσικά. Αν τον έβλεπα να κοιτάει συνεχώς το ρολόι του μη τυχόν και κάνουμε 10 λεπτά παραπάνω και δεν τα πληρωθεί, πάλι θα μετρούσε αυτό για μένα... είναι ένα σύνολο πραγμάτων που βλέπεις και κρίνεις αν μπορείς να τον εμπιστευτείς στο ότι δεν σε βλέπει αποκλειστικά σαν πενηντάρικο.
    ε, οχι, δεν ισχυει.
    υπαρχουν πολλοι θεραπευομενοι που ειναι χρονια πελατες ψυχολογων και ειναι συνεπεις και προσπαθουν, χωρις να μπορουν να γιατρευτουν μονοι τους, απλα επειδη ειναι αποφασισμενοι.
    θεραπεια δεν ειναι απο μονη της η αποφαση να πας σε ψυχολογο και να εισαι συνεπης, χρειαζεται και ψυχοθεραπευτικη διαδικασια.. ​δεν οφειλονται ολα τα προβληματα στην αναβλητικοτητα, ουτε εχουν ολοι οσοι εχουν προβληματα, αναβλητικοτητα.

    εσυ θεωρεις την πρακτικη που συζηταμε ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ στο να μην χανει καποιος το ραντεβου του. αυτο ομως δεν την κανει ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ. οι ψυχ διατεινονται οτι ειναι θεραπευτικη ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ η διαδικασια του πεναλτι. οχι οτι ειναι"θεραπευτικη" επειδη σε οδηγει με το ζορι στην θεραπεια. εκει ειναι που διαφωνω. εξαλλου, αν υπαρχει κατι που λενε ολοι και σε ολους τους τονους, ειναι οτι η ψυχοθεραπεια δεν γινεται με πιεση αλλα με αποφαση του ιδιου του πελατη ΚΑΙ ΜΟΝΟ. τι ελευθερη αποφαση ειναι αυτη, που επισυρει ποινες?

    επισης, καμια απο τις εκδοχες δεν εξηγει γιατι αν η διαδικασια αυτη ειναι (εστω) αποτελεσματικη στο να μην χασει καποιος το ραντεβου του, πρεπει να την καρπωνεται ο ψυχ, αφου δεν κανει καμια απολυτως δουλεια την ωρα εκεινη που χρεωνει.

  5. #170
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αστειοτητα να αποθετεις το καθήκον της αλλαγης σου στα χερια ενός επαγγελματια.
    Δυο φορες αστειοτητα να προσερχεσαι στην 'θεραπεια' μην γνωριζονας την διαδικασια της και στηριζόμενος σε φημες και διαφημησεις.
    Τρεις φορες αστειοτητα όταν η ευθυνη για την αποτυχια της 'θεραπειας' να πευτει στον ασθενη, ενώ από την άλλη ο επαγγελματιας, να μην υπόσχεται τιποτα.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Αστειοτητα να αποθετεις το καθήκον της αλλαγης σου στα χερια ενός επαγγελματια.
    Δυο φορες αστειοτητα να προσερχεσαι στην 'θεραπεια' μην γνωριζονας την διαδικασια της και στηριζόμενος σε φημες και διαφημησεις.
    Τρεις φορες αστειοτητα όταν η ευθυνη για την αποτυχια της 'θεραπειας' να πευτει στον ασθενη, ενώ από την άλλη ο επαγγελματιας, να μην υπόσχεται τιποτα.
    Δεν ισχυει κανενα απο αυτα που ειπες.

  7. #172
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ξαναρωταω λοιπον
    Πανω στο θεμα του νηματος εχουν να πουν κατι ο Μ87 και o WhyAlwaysMe ??
    Εχετε καποια θεση σχετικα με την αμοιβη ακυρωμενης συνεδριας??
    Διαφορετικα τα κουβαδακια σας και πατε να παιξετε σε κανενα απο τα νηματα του Μ87 που απολαμβανουν ειδικη μεταχειριση και δεν προκειται να κλειδωθουν!
    Αφού ρώτησες:
    Όχι,δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρώνεται,αφού δεν γίνεται.
    Προσωπικά,έχω ακυρώσει 3 φορές μόνο.

    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Αστειοτητα να αποθετεις το καθήκον της αλλαγης σου στα χερια ενός επαγγελματια.
    Δυο φορες αστειοτητα να προσερχεσαι στην 'θεραπεια' μην γνωριζονας την διαδικασια της και στηριζόμενος σε φημες και διαφημησεις.
    Τρεις φορες αστειοτητα όταν η ευθυνη για την αποτυχια της 'θεραπειας' να πευτει στον ασθενη, ενώ από την άλλη ο επαγγελματιας, να μην υπόσχεται τιποτα.
    Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή.
    Πραγματικά λες μπούρδες.
    Πρέπει να ανοιχτεί ένα θέμα,όπου μόνο εσύ και η αδερφή ψυχή σου,ο Μ87 θα γράφετε τις μπούρδες σας.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αφού ρώτησες:
    Όχι,δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρώνεται,αφού δεν γίνεται.
    Προσωπικά,έχω ακυρώσει 3 φορές μόνο.



    Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή.
    Πραγματικά λες μπούρδες.
    Πρέπει να ανοιχτεί ένα θέμα,όπου μόνο εσύ και η αδερφή ψυχή σου,ο Μ87 θα γράφετε τις μπούρδες σας.
    Μα αν μιλανε μονο οι δυο τους τα υπολοιπα μελη μαλλον δεν θα σχολιασουν τις ασυναρτησιες τους και αυτο δεν συμφερει ορισμενους, ακομα και τους ιδιους που θελουν να κανουν ολη την ωρα ντορο...

  9. #174
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Δεν ισχυει κανενα απο αυτα που ειπες.
    Ti ξερεις εσυ τι ισχυει και τι όχι; Δεν εχεις διευκρινησεις αν εισαι ψυχολόγος ή ασθενης, οποτε ότι λες είναι ακυρο, πιθανον και ΔΙΑΦΗΜΗΣΤΙΚΟ.

  10. #175
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αφού ρώτησες:
    Όχι,δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρώνεται,αφού δεν γίνεται.
    Προσωπικά,έχω ακυρώσει 3 φορές μόνο.



    Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή.
    Πραγματικά λες μπούρδες.
    Πρέπει να ανοιχτεί ένα θέμα,όπου μόνο εσύ και η αδερφή ψυχή σου,ο Μ87 θα γράφετε τις μπούρδες σας.
    Εισαι βλαμμενο με πτυχιο.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ti ξερεις εσυ τι ισχυει και τι όχι; Δεν εχεις διευκρινησεις αν εισαι ψυχολόγος ή ασθενης, οποτε ότι λες είναι ακυρο, πιθανον και ΔΙΑΦΗΜΗΣΤΙΚΟ.
    Ημουν καποτε ασθενης και σπουδαζω ψυχολογια. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εγω ξερω πεντε πραγματα ενω εσυ ο,τι λες τα βγαζεις απο το μυαλο σου. Κατα τα αλλα εχεις δει να διαφημιζω τιποτα?

  12. #177
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Μα αν μιλανε μονο οι δυο τους τα υπολοιπα μελη μαλλον δεν θα σχολιασουν τις ασυναρτησιες τους και αυτο δεν συμφερει ορισμενους, ακομα και τους ιδιους που θελουν να κανουν ολη την ωρα ντορο...
    Αυτό δεν το υπολόγισα...

    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Εισαι βλαμμενο με πτυχιο.
    Αχ,τι γλυκός. <3

    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Ημουν καποτε ασθενης και σπουδαζω ψυχολογια. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εγω ξερω πεντε πραγματα ενω εσυ ο,τι λες τα βγαζεις απο το μυαλο σου. Κατα τα αλλα εχεις δει να διαφημιζω τιποτα?
    Τζάμπα ασχολούμαστε μαζί του...

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αυτό δεν το υπολόγισα...



    Αχ,τι γλυκός. <3



    Τζάμπα ασχολούμαστε μαζί του...
    Καλα ειπες παντως ο,τι του φανει του Λωλοστεφανη... χθες ελεγε για κατι ελλειψεις που εχουμε. Μονο που δεν μας ειπε ποτε ποιες ειναι. Κατα τ'αλλα εμεις λεμε ακυρα.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τι ειδους κινησεις? Και ποιοι ηταν αυτοι οι ψυχιατροι και ψυχολογοι που οντως εκαναν καποιες κινησεις? Μπορεις να υποδειξεις καποια πηγη πληροφοριων? με ενδιαφερει να το ψαξω.
    ολοι οσοι μπλεχτηκαν στις καταγγελίες και τις κινήσεις που εγιναν για το άσυλο της Λέρου. Όπως ο συνταξιούχος πλέον, ψυχίατρος Θ. Μεγαλοοικονόμου. Πριν κανα χρόνο κυκλοφόρησε και ένα βιβλίο του για τη λέρο. Δεν ήταν ο μόνος βέβαια. Περισσότερα κοίταξε εδώ
    Λέρος – Ιστορία μιας ψυχοαποικίας
    https://christostsantis.com/2016/03/19/%CE%BB%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B9%C E%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82/
    https://www.politeianet.gr/books/9789605052379-megalooikonomou-theodoros-agra-leros-266721

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    δεν κάνω quote γιατί είναι πάρα πολλά αυτά που διάβασα...

    1. δεν νομίζω οτι ένας ιδιώτης ψυχολόγος δεν θέλει ο θεραπευόμενος να είναι πιο λειτουργικός και να επιδιώκει να τον συντηρεί στην κατάσταση που είναι για να του αποσπα χρήματα. Όπως και ένας ιδιώτης παθολόγος ή γενικός ιατρός θελει να είναι υγιής ο πελάτης του για να μην κλείσει το ιατρείο του. Φυσικά δεν το αποκλείω να γίνεται και το πρωτο η συντήρηση δηλαδή της κατάστασης για να του αποσπανε χρήματα αλλά αυτό γίνεται από πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες και σε όλους τους κλάδους).
    Ας μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα...
    Αλλο το να υπάρχουν ιδιώτες που ζούνε από τα κενά του δημόσιου συστηματος υγειας (στην περίπτωση των ειδικών ψυχικής υγείας η συντριπτική πλειοψηφια είναι τέτοιοι) και άλλο να μην θέλουν να "θεραπευτεί" ο θεραπευόμενος. Σε εισαγωγικα το θεραπευτεί γιατί δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι τέτοιο εκ των πραγμάτων. Και αυτό γιατί όλα αυτά που έχουμε βιώσει από την παιδική μας ηλικία έχουν ενσωματωθεί στην προσωπικότητα μας.

    2. σε ότι αφορά τις ιδιωτικές συνεδρίες ψυχιατρεων ή ψυχολόγων να αναφέρω ότι σε όλα τα συμβόλαια ισχυει οτι η ημέρα και η ώρα που καθορίζονται από την αρχή δεν αλλάζουν. Εκτός σοβαρών λόγων...
    Όπως σχολίασα και αλλού ο σοβαρός λόγος είναι καθαρά κάτι υποκειμενικό. Αλλος είναι ο σοβαρός λόγος για το θεραπευόμενο και άλλος για το θεραπευτή. Για το θεραπευόμενο πχ μπορεί να είναι κάτι που να εχει να κάνει με τα θέματα που αντιμετωπίζει. Για τον θεραπευτή να είναι η συμμετοχή σε κάποιο συνεδριο, ομιλία, σεμινάριο ή συνεδρία εποπτείας ή επειδή τσακωθηκε στο σπίτι με τον/την σύζυγο και τα παιδιά. Για μένα οι λόγοι του θεραπευόμενου είναι σοβαροί του ειδικού ψυχικής υγείας γελοίοι...
    Από προσωπική εμπειρία για να αναφέρω ένα παράδειγμα, μου έχει συμβεί να ακυρωθεί συνεδρία για τέτοιο λόγο (ομιλία/διάλεξη)και να μεταφερθει άλλη μερα ενω θεωρητικά ισχύει ότι η ημερα και η ώρα συνεδρίας δεν αλλάζουν και φυσικά την πληρωσα κανονικά....
    Όχι συνεδρία που δεν γίνεται δεν πρέπει να πληρώνεται σε καμιά περίπτωση. Ας φροντίζουν και οι 2 πλευρες να είναι συνεπής. Αν δεν μπορουν να είναι ας τερματίζεται η θεραπεία.
    Το ζητούμενο όμως πάντα πρεπει να είναι ενα δημοσιο δωρεαν συστημα υγειας

Page 12 of 17 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 13:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •