Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 211 to 225 of 241
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ρώτησα κι άλλη φίλη που κάνει ψυχοθεραπεία τους τελευταίους μήνες.
    Έχουν υπογράψει ένα συμφωνητικό μεταξύ τους με όλους τους όρους όπου περιλαμβάνεται και αυτός της ακύρωσης οτι αν αυτή γίνει το τελευταίο 24ωρο και χωρίς να είναι λόγος υγείας θα χρεώνεται κανονικά.
    Υπάρχει και το αντίστοιχο ότι αν ακυρωθεί από την πλευρά της ψυχολόγου, θα κάνει μια άλλη συνεδρία δωρεάν.
    Δεν έχει ακυρωθεί μέχρι τώρα κάποια για να ξέρει αν όντως θα εφαρμοστούν αυτά αλλά αυτή είναι η συμφωνία.

    Επομένως απ' ότι φαίνεται είναι μια γενικότερη πρακτική που εφαρμόζουν πολλοί ψυχολόγοι αν όχι οι περισσότεροι.
    Το συμπερανες απο την περιπτωση που σου ανεφερε η φιλη σου εννοεις?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ε δεν έκανα και στατιστική έρευνα :Ρ
    Απλά τελευταία το ακούω όλο και πιο συχνά συν την δικιά μου εμπειρία οπότε υποθέτω πως μάλλον είναι μια συνήθης πρακτική.

    Την περίπτωση πάντως της φίλης που τα είχαν και γραπτά όλα αυτά και υπέγραψε ομολογώ πως δεν την είχα ξανακούσει.

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ουτε εγω. Ειδικα για την περιπτωση να ακυρωσει η ψυχολογος και να δεσμευεται με συμφωνητικο οτι θα παρεχει την επομενη συνεδρια δωρεαν. Εντυπωσιακο!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Η συγκεκριμένη μάλλον ειναι πολύ τυπική. Καποια στιγμή ζήτησε να καταγράψει κάποιες συνεδρίες για να της δείξει στον επόπτη της (δεν είμαι σίγουρη οτι λέγεται έτσι, σε έναν άλλο ψυχολόγο που βοηθούσε και την ίδια) και σε αυτή τη περίπτωση έβαλε την φίλη μου να υπογράψει οτι συμφωνεί και οτι δεν θα χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό το υλικό και θα είναι ανώνυμο κτλ. Ούτε αυτό το είχα ξανακούσει.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Το γκουγκλαρα :P

    Η εποπτεία στα επαγγέλματα ψυχικής υγείας συμβάλει σημαντικά στη διασφάλιση υψηλής ποιότητας υπηρεσιών. Πρόκειται για μια διαδικασία αναστοχασμού, διερεύνησης και προσωπικής ανάπτυξης, κατά την οποία ένας έμπειρος επαγγελματίας ψυχικής υγείας (ο οποίος έχει συνήθως πρόσθετη εκπαίδευση στην εποπτεία) επιβλέπει και συνοδοιπορεί με τη δουλειά ενός άλλου (συνήθως νέου στο χώρο) επαγγελματία ψυχικής υγείας με στόχο να βελτιώσει την πρακτική του και τελικά να τον βοηθήσει να παρέχει καλύτερες υπηρεσίες στους πελάτες του. Συνήθως ο επόπτης ενδείκνυται να έχει συμβατό θεωρητικό προσανατολισμό με του εποπτευόμενου.
    Σε ένα συστηματικό και εχέμυθο πλαίσιο εκπαιδευόμενοι και επαγγελματίες έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν επαγγελματικά ζητήματα και διλήμματα, να μάθουν μέσα από την εμπειρία τους και να συμβάλουν με αυτό τον τρόπο στην υπεύθυνη επαγγελματική τους εξέλιξη.
    Η Εποπτική διαδικασία ειδικότερα παρέχει την ευκαιρία για:

    Ανάλυση δύσκολων περιπτώσεων και διερεύνησης των αντιμεταβιβάσεων.
    Υποστήριξη σε περιπτώσεις αβεβαιότητας λαμβάνοντας υπόψη το περιστατικό, το εργασιακό πλαίσιο και τα αποθέματα του θεραπευτή / συμβούλου.
    Ανάδειξη των προσωπικών δεξιοτήτων του θεραπευτή / συμβούλου.
    Διαμόρφωση του προσωπικού στυλ του θεραπευτή / συμβούλου.

    Οι περισσότεροι κώδικες δεοντολογίας των επαγγελμάτων ψυχικής υγείας συνιστούν οι επαγγελματίες να βρίσκονται σε συνεχιζόμενες διαδικασίες εποπτείας κατά τη διάρκεια κλινικής τους πρακτικής. Η συχνότητα της απαιτούμενης εποπτείας συναρτάται της εμπειρίας του εποπτευόμενου επαγγελματία και του όγκου κλινικής πρακτικής του, καθώς και του θεωρητικού προσανατολισμού.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Σωστή!! Εγώ παραμεγάλωσα μάλλον, δεν μου κόβει ποτέ να γκουγκλάρω :)

    Το ήξερα σαν πρακτική, οτι υπάρχει κάποιος που "ελέγχει" και τους ίδιους ή τους συμβουλεύει κτλ. Και ο δικός μου , μου το είχε αναφέρει κάποια στιγμή αλλά δεν μου είχε ζητήσει ποτέ να καταγράψει κάποια συνεδρία μας ούτε θυμόμουν τον όρο επόπτης. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην περίπτωση της φίλης μου είναι ότι της εξήγησε αναλυτικά τι ήθελε και υπογράψανε συμφωνητικό μεταξύ τους περί εχεμύθειας κτλ. Και της είπε οτι ήθελε την γνώμη του επόπτη της για να βεβαιωθεί η ίδια πως δεν της ξεφεύγει κάτι κτλ.

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δε μου εχει τυχει να μου ζητηθει, παρολο που η πρωτη μου ψυχολογος ηταν πολυ νεα και ημασταν τοτε σε μεγαλη πολη. Η τωρινη δε νομιζω να εχει εποπτεια εντος πολης, εκτος πολης ομως δεν το αποκλειω. Εποπτεια μπορει να γινει ακομα και μεσω σκαηπ.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ελισαβετ,μήπως η συγκεκριμένη πηγαίνει σε θεραπευτή που ειναθ σε φαση training ; πολύ αρχές ο δικός μου μου ειχε προτείνει να κάνουμε καποιες συνεδρίες μπροστα σε άλλα ατομα που εκπαιδευε ο ίδιος, τα λεφτα ήταν παρα πολύ λιγοτερα και αν και ειχα ενα κουμπωμα στην αρχη, ήταν ενδιαφέρον. Τότε υπέγραψα κι εγώ κάτι παρόμμοιο. Οτι δηλαδη συνενώ και πως η χρηση ειναι καθαρα για εκπαιδευτικους σκοπους. Αργοτερα μου πρότεινε να συνεχισω αν ηθελα με κάποιον που εκπαιδευε, αλλά δεν το ηθελα.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Στη σειρα in treatment στην οποια ολα τα επεισοδια εχουν να κανουν με συνεδριες ψυχοθεραπειας, ο ψυχοθεραπευτης εχει πολυετη εμπειρια αλλα παρολαυτα εχει κι αυτος παλαιοτερη εποπτρια στην οποια κανει ο ιδιος ψυχοθεραπεια και τον "ελεγχει" και τον νουθετει ειδικα οταν εμπλεκεται συναισθηματικα και δεν ειναι αντικειμενικος.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Α ισως δεν ξέρω. :) πάντως εγω τοτε θυμαμαι συμβολαια κτλ γι αυτο το ειπα :)

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #221
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οι εκπαιδευομενοι συμμετειχαν? Ή απλα ακουγαν, παρατηρουσαν και κρατουσαν σημειωσεις?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δεν ειχα οπτικη επαφή. Δε ρωτουσαν τπτ, τουλαχιστον ο χι οσο ημουν μπροστα. Ηταν μια κανονικη συνεδρία απλως με παρακολουθουσαν οι ανθρωποι αυτοι

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γιατι δεν το εκανε με καμερα τοτε και σε εφερε σε τοσο δυσκολη θεση? Αφου οι εκπαιδευομενοι δε συμμετειχαν :/
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δε με εφερνε σε δυσκολη θέση. Ειπαμε πως θα το δοκίμαζα και αν ειχα προβλημα δε θα συνεχιζαμε. Στην αρχη ημουν λιγο κουμπωμένη, αλλα το οτι δεν ειχα οπτικη επαφη οταν μιλουσα με βοηθουσε να μην επηρεαζομαι και να λεω αληθεια. Αν πχ εβλεπα επικριτικα βλεμματα ισως να μην μπορουσα να ειμαι αληθινη σε οσα σκεφτομουν. Και αυτο εγινε πολλά χρόνια πριν, οχι τωρα... οποτε σκάιπ κτλ δεν επαιζαν. Θα ειχε τους λογους του ο θεραπευτης για να θελει τη φυσικη παρουσία των εκπαιδευομενων του. Εγω παντως δςν ενιωθα ασχημα ή περίεργα. Ξεχνουσα και την ύπαρξή τους.
    Βασικα πως σου ηρθε πως ενοιωθα ασχημα;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #225
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Φανταστηκα οτι ηρθες σε δυσκολη θεση και αμηχανια. Ενω με καμερα και απευθειας συνδεση θα ηταν πιο ευκολο, αλλα ειπες δεν επαιζε η ευκολια του σκαηπ τοτε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 12:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •