Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast
Results 226 to 240 of 241
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ελισαβετ,μήπως η συγκεκριμένη πηγαίνει σε θεραπευτή που ειναθ σε φαση training ; πολύ αρχές ο δικός μου μου ειχε προτείνει να κάνουμε καποιες συνεδρίες μπροστα σε άλλα ατομα που εκπαιδευε ο ίδιος, τα λεφτα ήταν παρα πολύ λιγοτερα και αν και ειχα ενα κουμπωμα στην αρχη, ήταν ενδιαφέρον. Τότε υπέγραψα κι εγώ κάτι παρόμμοιο. Οτι δηλαδη συνενώ και πως η χρηση ειναι καθαρα για εκπαιδευτικους σκοπους. Αργοτερα μου πρότεινε να συνεχισω αν ηθελα με κάποιον που εκπαιδευε, αλλά δεν το ηθελα.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλημέρα. Απ' όσο ξέρω όχι, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Της είπε απλά οτι θέλει να σιγουρευτεί η ίδια πως δεν της ξεφεύγει κάτι και πως ήθελε και την γνώμη του επόπτη της για επιβεβαίωση. Έτσι της ζήτησε απλά να καταγράψουν 1-2 συνεδρίες, η φίλη μου συμφώνησε και υπέγραψαν οτι αυτό το υλικό δεν θα χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό, οτι θα υπάρχει ανωνυμία κτλ. Για τον επόπτη της εξήγησε οτι οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν κάποιον στον οποίο απευθύνονται οι ίδιοι για να τους "ελέγχει"/συμβουλεύει κτλ. Η φίλη μου στην αρχή ανησύχησε λίγο μήπως έχει κάτι πουν είναι τόσο σοβαρό που η ψυχολόγος ζητάει και βοήθεια κτλ αλλά τελικά νομίζω το βρήκε θετικό που ήταν ειλικρινής μαζί της και φάνηκε να το ψάχνει σε τόση λεπτομέρεια και με προσοχή.

    Πάντως και ο ψυχολόγος που πήγαινα εγώ (που ήταν γύρω στα 55) μου είχε αναφέρει πως έκανε και ο ίδιος συνεδρίες με κάποιον άλλον, δεν θυμάμαι αν είχε αναφέρει τον όρο επόπτης, αλλά μου το είχε εξηγήσει με την έννοια οτι κανείς δεν τα ξέρει όλα οπότε μπορεί να χρειαστούν την συμβουλή κάποιου άλλου αλλά και σαν τρόπο "αποσυμπίεσης" από όλα αυτά που ακούνε κάθε μέρα.

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    black_adder παρακολουθεις ακομα το νημα?

    Ηξερες οτι η Ψυχοαποικια της Λερου υπαρχει και σε ντοκιμαντερ?
    Και ακομα παλιοτερα σε βρετανικη ταινια, απο την οποια ξεκινησαν ολα και φτασαμε στις αλλαγες.
    Γνωριζεις για ψυχιατρεια σε αλλα μερη που συνεβαιναν τα ιδια?
    Βλεποντας τις εικονες επανηλθεν μνημες απο την παιδικη μου ηλικια σε αλλο μερος, απεναντι απο ψυχιατρειο και με χτυπησε η εικονα γυμνων αντρων να περιφερονται σε μια αυλη. Και οι κραυγες τους. Η φημη οτι εκει μεσα χωνονται ακομα και υγιεις που υπογραφουν οι συγγενεις τους για να τους ξεφορτωθουν. Και υγιεις με αδειες να κυκλοφορουν, να περνανε κατω απο το μπαλκονι μου και να ζητανε τσιγαρα απο περαστικους.
    Εκεινη η εικονα με τους γυμνους, νομιζα οτι ηταν πλασματικη, δεν ημουν και ποτε παιδι που εκανε ερωτησεις, τα παλευα ολα μονη στο μυαλο μου. Επαθα σοκ που συνειδητοποιησα οτι ηταν ολα πραγματικα. Εψαχνα στη γκουγκλ πληροφοριες για το ψυχιατρειο στον τοπο καταγωγης μου.. δε βρηκα ουτε μια εικονα, μια καταγγελια, κατι!!!!!! Μονο για της Λερου.
    Ποσα αλλα να ηταν ετσι????

    Island of Outcasts (part 1/6) - Μια ταινία για το ίδρυμα της Λέρου
    https://www.youtube.com/watch?v=qbloZg3PLtg

    Ψυχοαποικία Λέρου (Μέρος 1ο)
    https://www.youtube.com/watch?v=LKOQbDHTLNk

    Σεβασμος στον Δρ Γεωργιο Λουκα για το πολυτιμο εργο του
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ουτε εγω. Ειδικα για την περιπτωση να ακυρωσει η ψυχολογος και να δεσμευεται με συμφωνητικο οτι θα παρεχει την επομενη συνεδρια δωρεαν. Εντυπωσιακο!
    αδιάφορο και δεν μου λέει τίποτε... Και σε μένα μου το έδωσε σε χαρτί μετά από 1 χρόνο και δεν... Τεσπα...

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    black_adder παρακολουθεις ακομα το νημα?

    Ηξερες οτι η Ψυχοαποικια της Λερου υπαρχει και σε ντοκιμαντερ?
    Και ακομα παλιοτερα σε βρετανικη ταινια, απο την οποια ξεκινησαν ολα και φτασαμε στις αλλαγες.
    Γνωριζεις για ψυχιατρεια σε αλλα μερη που συνεβαιναν τα ιδια?
    Βλεποντας τις εικονες επανηλθεν μνημες απο την παιδικη μου ηλικια σε αλλο μερος, απεναντι απο ψυχιατρειο και με χτυπησε η εικονα γυμνων αντρων να περιφερονται σε μια αυλη. Και οι κραυγες τους. Η φημη οτι εκει μεσα χωνονται ακομα και υγιεις που υπογραφουν οι συγγενεις τους για να τους ξεφορτωθουν. Και υγιεις με αδειες να κυκλοφορουν, να περνανε κατω απο το μπαλκονι μου και να ζητανε τσιγαρα απο περαστικους.
    Εκεινη η εικονα με τους γυμνους, νομιζα οτι ηταν πλασματικη, δεν ημουν και ποτε παιδι που εκανε ερωτησεις, τα παλευα ολα μονη στο μυαλο μου. Επαθα σοκ που συνειδητοποιησα οτι ηταν ολα πραγματικα. Εψαχνα στη γκουγκλ πληροφοριες για το ψυχιατρειο στον τοπο καταγωγης μου.. δε βρηκα ουτε μια εικονα, μια καταγγελια, κατι!!!!!! Μονο για της Λερου.
    Ποσα αλλα να ηταν ετσι????

    Island of Outcasts (part 1/6) - Μια ταινία για το ίδρυμα της Λέρου
    https://www.youtube.com/watch?v=qbloZg3PLtg

    Ψυχοαποικία Λέρου (Μέρος 1ο)
    https://www.youtube.com/watch?v=LKOQbDHTLNk

    Σεβασμος στον Δρ Γεωργιο Λουκα για το πολυτιμο εργο του
    παρακολουθώ ναι και ας μην γράφω...θα ψιλοχαθω λίγο γιατί θα ειμαι εκτός Αθηνών για κάνα 2μηνο. Τα γνωρίζω τα ντοκιμαντέρ...
    Πόσα ψυχιατρεία ήταν έτσι δεν ξέρω....Πόσα είναι έτσι δεν ξέρω.. Ξέρω όμως το Κουντουριώτειο τμήμα στο Δρομοκαΐτειο που δεν είναι έτσι αλλά αγωνίζεται με πεισμα και πάθος για να γίνει. Να πάνε στα τσακιδια όλοι τους και ακόμα πάρα πέρα. Από τη διευθύντρια μέχρι την τελευταία νοσοκόμα.

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Στον τοπο καταγωγης μου δεν υπαρχει πλεον εκεινο το ψυχιατρειο. Εχει ενωθει εδω και χρονια με το νοσοκομειο, υπαρχει ψυχιατρικη πτερυγα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #231
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Επειδή καλυτερα να συζητηθεί με τα άτομα που αφορά το θέμα ζητώ συγγνώμη διαγράψω το αρχικό ποστ
    Last edited by lemonade; 24-07-2018 at 20:58.

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Νομιζω θα επρεπε να πληρωνεται με την παρουσια η καθε φορα που γινεται ομαδα νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #233
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Διαγραφω κι εδώ το σχόλιο μου για τον ίδιο λογο
    Last edited by lemonade; 24-07-2018 at 21:00.

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by lemonade View Post
    Καλησπέρα, δεν βρίσκω πως γινεται το καινούριο ποστ οπότε συγγνώμη αν γράφω σε άκυρο σημείο αλλά είναι λίγο σχετικό αυτό που θέλω να ρωτήσω. Κάνω ομαδική ψυχοθεραπεία και πληρώνω με το μηνα και ενω όλο τον Αύγουστο το γραφείο θα είναι κλειστό και δε θα γίνει καμία συνεδρια μας ζητάει να πληρώσουμε το μηνιαίο ποσο που πληρώνουμε κανονικά. Είναι φυσιολογικό; Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; ευχαριστώ!
    δεν εχω σχετικη εμπειρια, αλλα το βρισκω παραλογο.
    γιατι δεν συνεννοειστε ολοι να του ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ οτι δεν σκοπευετε να πληρωσετε μηνα για τον οποιο δεν θα παρετε τις υπηρεσιες του;
    εμενα μου φαινεται απλο να το κανετε.
    οι αλλοι στην ομαδα σας, τι λενε;

  10. #235
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εχω σχετικη εμπειρια, αλλα το βρισκω παραλογο.
    γιατι δεν συνεννοειστε ολοι να του ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ οτι δεν σκοπευετε να πληρωσετε μηνα για τον οποιο δεν θα παρετε τις υπηρεσιες του;
    εμενα μου φαινεται απλο να το κανετε.
    οι αλλοι στην ομαδα σας, τι λενε;
    Δεν έχει συζητηθεί κάτι είναι η αλήθεια. Ίσως πρέπει να το θίξω με τους υπόλοιπους

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by lemonade View Post
    Δεν έχει συζητηθεί κάτι είναι η αλήθεια. Ίσως πρέπει να το θίξω με τους υπόλοιπους
    καλά αυτος τι ειπε για να το υποστηριξει;
    Ιδεα. Αφου φερετε ετσι γιατι δεν σταματατε ολοι;

  12. #237
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ερθετε ολοι στο γραφειο με χαρτακια δεν πληρωνω μια καλη λυση

  13. #238
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    καλά αυτος τι ειπε για να το υποστηριξει;
    Ιδεα. Αφου φερετε ετσι γιατι δεν σταματατε ολοι;

    Είναι τύπου συνδρομή κάπως έτσι. Δεν ξέρω καν τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι για το θέμα

  14. #239
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Χμμ καλο! ������

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Εμένα πάλι όλο αυτό ακούγεται άδικο και τιμωρητικο. Κακό παιδί θα πληρώσεις για. Θα υπηρεσία που δεν έλαβες. Δεν είναι ισότιμη συμπεριφορά αυτή. Ενέχει θέση εξουσίας. Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας μου έχουν ακυρώσει χιλιάδες ραντευου ποτέ δεν χρεωσα για υπηρεσίες που δεν πάρειχα. Συμβόλαιο και αηδίες. Η σχέση θεραπευτή κ θεραπευομενου είναι μια ιδιαίτερη σχέση ενσυναισθησης και εμπιστοσύνης. Οι περισσότεροι άνθρωποι από αυτούς είναι τσλαιπωρημενοι ξαι πληγωμένοι. Φυσικά και θα έχουν πρόβλημα δέσμευσης. Θα τους τιμωρουμε κι ολας.?

Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 12:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •