Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 241
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχω ακυρωσει ποτε συνεδρια, αλλα οχι απο φοβο οτι θα πεταξω τα χρηματα μου χωρις να λαβω τιποτα. Τις θεωρουσα και τις θεωρω πολυ σημαντικες και χρησιμες και πηγαινω με απολυτη επιγνωση του τι προσπαθουμε να κανουμε εκει.

    Αν ομως ειχα κρισεις πανικου και με επιανε μια πολυ εντονη πριν παω σε συνεδρια, λογω αγοραφοβιας ή κοινωνικης φοβιας πχ, δε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να θεωρηθει ανευθυνοτητα και αναβλητικοτητα.
    Ομοιως και για αλλα περιστατικα που σε μενα δε συμβαινουν αλλα θα μπορουσαν σε εκατονταδες αλλους ασθενεις.
    πχ Ψυχωτικος που ξαφνικα νομιζει οτι τον κυνηγα η μαφια, καταθλιπτικος που δεν μπορει να παρει τα ποδια του και κλαιει απαρηγορητος και δε λειτουργει καν η μνημη του για να εχει τον αναλογο υπευθυνο προγραμματισμο και τοσα αλλα πιθανα σεναρια.

    Ο χρονος του ψυχολογου δεν ειναι σημαντικοτερος απο του γιατρου, του καθηγητη, του προπονητη κ.ά. Ομως εχετε ακουσει να κανουν και αυτοι τετοιες συμφωνιες και να ζητουν τα χρηματα που δε δουλεψαν?
    Σου μίλησα για τον εαυτό μου ήδη που δεν είμαι ψυχολόγος και κάνω τέτοιες συμφωνίες ναι. ¨Οχι για την μια φορά που θα ακυρωθεί ραντεβού επειδή έτυχε κάτι σοβαρό, αλλά αν είναι κάτι που συνεχίζεται, ναι ζητάω τα χρήματα. Γιατί όντως έχασα χρόνο που μου είναι πολύτιμος και θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχω ακυρωσει ποτε συνεδρια, αλλα οχι απο φοβο οτι θα πεταξω τα χρηματα μου χωρις να λαβω τιποτα. Τις θεωρουσα και τις θεωρω πολυ σημαντικες και χρησιμες και πηγαινω με απολυτη επιγνωση του τι προσπαθουμε να κανουμε εκει.

    Αν ομως ειχα κρισεις πανικου και με επιανε μια πολυ εντονη πριν παω σε συνεδρια, λογω αγοραφοβιας ή κοινωνικης φοβιας πχ, δε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να θεωρηθει ανευθυνοτητα και αναβλητικοτητα.
    Ομοιως και για αλλα περιστατικα που σε μενα δε συμβαινουν αλλα θα μπορουσαν σε εκατονταδες αλλους ασθενεις.
    πχ Ψυχωτικος που ξαφνικα νομιζει οτι τον κυνηγα η μαφια, καταθλιπτικος που δεν μπορει να παρει τα ποδια του και κλαιει απαρηγορητος και δε λειτουργει καν η μνημη του για να εχει τον αναλογο υπευθυνο προγραμματισμο και τοσα αλλα πιθανα σεναρια.

    Ο χρονος του ψυχολογου δεν ειναι σημαντικοτερος απο του γιατρου, του καθηγητη, του προπονητη κ.ά. Ομως εχετε ακουσει να κανουν και αυτοι τετοιες συμφωνιες και να ζητουν τα χρηματα που δε δουλεψαν?
    Δεν ξερω τι συμβαίνει με ολους τους χαρακτηρες και ολες τις παθήσεις. Αλλά είναι ζωτικές σε κάποια ατομα οι συνέπειες. Πχ εγώ είχα τασεις φυγεις. Ηταν στοιχειο του χαρακτήρα μου να μην αντιμετωπίζω καταστασεις κ να φευγω οποτε εβλεπα τα σκουρα. Δεν πιστευα στη λιγικη των πραγματων αλλα υποτιμουσα τις προσταθειες μ κι εμενα την ιδια κ λίγο πριν καταφέρω κάτι, το παρατούσα. Όποιος στοχος κι αν ηταν αυτος. Καταλοιπο της κακοποίησης.
    Μπορει συνεδρεια κι εγω να μην εκανα λόγω αρνησης, να πω με επιασε το α το β κτλ. Και πολλές φορες πηγαινα απο καταναγκασμό καθαρά κ εκλαιγα μεσα στα λεωφορεία σαν χαμένη. Αλλά όταν μου περνουσε ολο αυτο καταλάβαινα τι επαιξε.
    Θεωρω λοιπον οτι για άτομα οπως εγω είναι αναγκάίο. Το να αλλάξεις μια αρρωστη συμπεριφορά δεν ειναι πλό πράγμα ουτε μονοδιάστατο. Το να αποφασισεις να εισαι συνεπής, σημαίνει πως θα εισαι πάντα και στα ευκολα και στα δυσκολα. Και συνεπης κυριως με τον εαυτο σου.
    Δεν θελω να γίνω επικριτική ή ξερόλας, αλλά θεωρώ πως ακριβώς επειδή η διαταραχή απορρέει απο κάτι που φοβομαστε να αποδεχτουμε, όταν μεσα μας καταλαβαίνουμε πως πάμε να ακουμπησουμε την ουσια του προβλήματος, θα βγαλουμε σιγουρα συμπτώματα ψυχοσωματικά, κρισεις κτλ. Ομως κάτι πρέπει να μαθαίνουμε απο ολα αυτα

    Και ναι, ο ψυχιατρος ισως δεν θα σε χρεωσει, αλλά ο ψυχιατρος δεν εκπαιδευει την συμπεριφορά σου.

    Σου λεω ομως κ πάλι,δεν ειμαι ψυχολογος ουτε και βάζω το χέρι μ στη φωτια για ολους τους ψυχολόγους. Απλώς θεωρώ πως για κάποιους τουλάχιατον είναι σημαντικό και συμβαίνει



    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σου μίλησα για τον εαυτό μου ήδη που δεν είμαι ψυχολόγος και κάνω τέτοιες συμφωνίες ναι. ¨Οχι για την μια φορά που θα ακυρωθεί ραντεβού επειδή έτυχε κάτι σοβαρό, αλλά αν είναι κάτι που συνεχίζεται, ναι ζητάω τα χρήματα. Γιατί όντως έχασα χρόνο που μου είναι πολύτιμος και θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.
    Ναι ρε συ ελισαβετ δε σε αγνοησα :P Απλα σταθηκα στο γεγονος οτι κοβεις τη συνεργασια με αυτους που το εχουν συστημα. Και αυτη η διακοπη ειναι πολυ τιμια αντιδραση και επιλογη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ναι ρε συ ελισαβετ δε σε αγνοησα :P Απλα σταθηκα στο γεγονος οτι κοβεις τη συνεργασια με αυτους που το εχουν συστημα. Και αυτη η διακοπη ειναι πολυ τιμια αντιδραση και επιλογη.
    Οχι βρε δεν παρεξηγήθηκα. Απλά επειδή είπες οτι δεν το έχεις ακούσει από άλλους επαγγελματίες.
    Ναι όταν είναι ακραία περίπτωση και ακυρώνει συνεχώς σταματώ την συνεργασία γιατί θεωρώ πως δεν μπορούμε να δουλέψουμε έτσι. Διαφορετικά εφαρμόζω αυτό που σου είπα. Κάνουμε μια ξεκάθαρη συμφωνία πως όταν ακυρώνεται ραντεβού χωρίς σοβαρό λόγο, εγώ θα το πληρώνομαι. Το ίδιο ξέρω κι από πολλούς συναδέλφους μου.

    Πρόσφατα μια φίλη έψαχνε για μαθήματα ξένων γλωσσών και το έγραφε και στο σαιτ του ο καθηγητής αναλυτικά τι θα γίνεται σε περίπτωση ακύρωσης κι ότι θα χρεώνεται αν δεν έχει ειδοποιηθεί εγκαίρως. Επίσης και στα περισσότερα φροντιστήρια που πληρώνει κανείς με τον μήνα, αυτό συμβαίνει. Δεν μειώνεται το ποσό του μήνα αν ο άλλος δεν πάει στα μαθήματα.

    Ακόμα ακόμα κι αν κλείσεις κάποιο δωμάτιο σε ξενοδοχείο συμβαίνει αυτό. Αν αλλάξεις γνώμη και δε πας χρεώνεσαι για την κράτηση.

    Δεν βρίσκω τίποτα παράλογο σε αυτό. Δεσμεύσεις τον χρόνο του άλλου που κάνει αυτή τη δουλειά βιοποριστικά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ειναι αυτο????
    γιατι σκορπιστηκατε τωρα εσεις σε δυο θεματα? δεν το καταλαβαινω...
    οτι τι?
    ο διαχειριστης θα εσβηνε τις απαντησεις επειδη γινεται διαλογος?
    eleoc...

    εντιτ:
    ανακαλω..
    το φορουμ που δημοσιευσε ο νικος λεει ξεκαθαρα οτι δεν θελει συζητηση μεταξυ των μελων.
    οποτε, απο δω η συζητηση κι απ εκει οι τοποθετησεις.
    χαχαχαχαχαχα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Lol Παλι καλα προλαβες να κανεις εντιτ ρεμεντυ
    Καλωσηρθες πισω btw

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Lol Παλι καλα προλαβες να κανεις εντιτ ρεμεντυ
    Καλωσηρθες πισω btw
    δεν ειμαι πισω. ειμαι μαγικη εικονα.
    twilight zone :ppppp

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειμαι πισω. ειμαι μαγικη εικονα.
    twilight zone :ppppp
    Ααααα οκ go on!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ααααα οκ go on!
    i will be back ;)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ειναι αυτο????
    γιατι σκορπιστηκατε τωρα εσεις σε δυο θεματα? δεν το καταλαβαινω...
    οτι τι?
    ο διαχειριστης θα εσβηνε τις απαντησεις επειδη γινεται διαλογος?
    eleoc...

    εντιτ:
    ανακαλω..
    το φορουμ που δημοσιευσε ο νικος λεει ξεκαθαρα οτι δεν θελει συζητηση μεταξυ των μελων.
    οποτε, απο δω η συζητηση κι απ εκει οι τοποθετησεις.
    χαχαχαχαχαχα!
    Χαχαχαχαχαχα

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    αναπληρωση συνεδριας

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημέρα!
    ασχέτως του τι κάνεις εσύ στην δουλειά σου, μιας και το θέμα δεν είναι προσωπικό σου, άλλα γενικότερο,
    σίγουρα ξέρεις απο άλλους συναδέλφους σου το σκεπτικό πίσω απο την απόφαση να χρεώνουν τις συνεδρίες αυτες.

    θεωρώ οτι είναι βασικό κουμπί για να γίνει συζήτηση.
    το "θέμα ορίων" το θεωρώ πολύ γενικόλογο και θα ήθελα επεξήγηση. με ΠΟΙΟΝ ακριβως τρόπο δρα θεραπευτικά και σε ποια θεραπευτική προσσεγγιση??
    θεραπευτικά τελικά, η τιμωρητικά? ταυτιζεται η θεραπεια με την τιμωρια? δεν το 'ξερα.
    μιλησες επίσης μόνο για θεραπεία, χωρις να θιξεις το οικονομικό συμφέρον του ψυχολόγου.
    δεν υπάρχει δηλαδη πουθενα προσωπικό οικονομικό συμφέρον γι αυτόν που χρεώνει?
    μονο νοιαξιμο για την θερπαπεια του ασθενη?

    περιμενοντας κάποιες απαντησεις, να σου πω κάποιες σκέψεις που έκανα, μόλις:
    ας ξεκινήσουμε απο τα εύκολα.
    ΑΝ το θεμα ειναι το συμφέρον του ψυχολογου και η απωλεια εισοδήματος, να το δεχτώ σαν επαγγελματική απαιτηση, αλλα
    1. να εμφανιζεται ξεκαθαρα σαν τετοια, χωρις το περιτυλιγμα της "θεραπειας" του ασθενη που μαλλον θολωνει τα νερα , παρα επεξηγει (κατα την γνωμη μου). και
    2. να ξεκαθαριζεται σαφως και μαλιστα εγγραφως στην έναρξη της συνεργασιας και οχι στα ξαφνικα οταν προκυψει κι οτανο ασθενης ειναι σε αδυναμια να βρει μια αλλη λυση (εναν αλλον θεραπευτη).
    3. να απαιτείται ΜΟΝΟ αν ο ψυχ δεν εχει στο μεταξυ αντικαταστησει το ραντεβου του με ενα αλλο., διότι αν μιλαμε αποκλειστικα για την απωλεια του εισοδηματος, δεν νοειται να διπλοχρεωνει μια ωρα ο ψυχολογος. αρα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤ Ο ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ.
    εχω μια επιφυλαξη καθαρα λογιστικη- νομικη : δεν ξερω αν εχει καποιος το δικαιωμα να χρεωνει υπηρεσια που δεν εδωσε, αλλα υποθετω οτι το εχει αν το περιλαμβανει η συμφωνια.

    ας παμε στο "θεραπευτικο" μερος που ειναι το δυσκολο:
    απο τα λιγα "ψυχολογικα" που ξερω (πραγματικα πολυ λιγα), οσες προσσεγγισεις εχω υποψιν μου, προυποθετουν ανευ ορων αποδοχη του ασθενη, των πραξεων και των αποψεων του, χωρις κριτικη καν για να κτιστει και να συντηρειται η θεραπευτικη σχεση....
    κι εδω μιλαμε για επιβολη τιμωριας (ας τα αφησουμε τα "ορια", ειναι λιγο φαιδρη ορολογια για τετοιο παραδειγμα ).
    βλεπει κανεις την αντιφαση?
    πως δεχομαι χωρις να κρινω καν εναν ασθενη- πελατη και προσπαθω να κτισω σχεση εμπιστοσυνης και ΠΛΗΡΟΥΣ αποδοχης οταν ΕΙΔΙΚΑ στο θεμα της αμοιβης μου ΕΠΙΒΑΛΛΩ μια σκληρη τιμωρια που μαλιστα ωφελουμαι ξεκαθαρα εγω?????
    τι να πω, στο μυαλο μου ηρθαν κατευθειαν οι δικαστες/ βουλευτες που δεχονται τα αντιλαικα μετρα για ολων των ειδων τους εργαζομενους ενω για τουςε αυτους τους ψηφιζουν συνεχως αυξησεις μισθων και προστασια εισοδηματος.

    αν ομως ειμαι ανενημερωτη και οντως υπαρχουν θεραπειες που δουλευουν μεσω τιμωριων/ επιβραβευσεων, εγω παω πασσο, αρκει να ακουσω ενα ολοκληρωμενο και συνεπες σκεπτικο, οπως και το ονομα της προσσεγγισης.

    ΑΚΟΜΑ ομως κι αν υπαρχει τετοια προσσεγγιση που αποδεικνυει οτι κατα το σκεπτικο της λειτουργει θεραπευτικα ενα τετοιο μετρο, εχουμε αποδειξει οτι ειναι καλο για τον ασθενη, και οτι ειναι η μονη μας εγνοια, ετσι?
    τοτε, το οτι το "πεναλτι" του ασθενη καταληγει στην τσεπη μας, πως το δικαιολογουμε? κανει και ο ψυχ παραλληλα θεραπεια για την τσεπη του????
    αν ειναι οντως θεραπευτικο (που πολυ αμφιβαλω), ας ζητησει ο θεραπευτης να μπαινει ενα ποσον σε μια φιλανθρωπικη οργανωση, πχ, υπερ κακοποιημενων γυναικων, κλπ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΤΟΥ?
    αν ειναι οντως θεραπευτικο, ας ζητησει ο θεραπευτης αλλου ειδους τιμωρια, οπως το οτι προειδοποιει οτι στις 2 τετοιες ματαιωσεις (για παραδειγμα) θα σταματησει την συνεργασια. ετσι ομως βλαπτεται και η τσεπη του, ετσι?
    γιατι ΕΙΔΙΚΑ μια τιμωρια που του γεμιζει την τσεπη?

    ΑΝ ωστοσο αποδειχθει οτι και τα δυο ισχυουν, δλδ και η αποδεδειγμενη θεραπευτικη αξια της τιμωριας, αλλα και η βλαβη της τσεπης του ψυχ, οποτε με ενα σμπαρο δυο τριγωνια, εγω απλα δεν πειθομαι. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.
    οταν καποιος εχει βαλθει να βρει μια θεωρια για να ευνοησει τον εαυτο του, ειμαι βεβαιη οτι μπορει να την βρει. ακομα κι εγω θα μπορουσα που ειμαι και ασχετη.
    αν θελουν οι ψυχ να θεωρηθει η πραξη τους αυτη (οσων την κανουν) αμεροληπτη και θεραπευτικη, θα πρεπει να βγαλουν απο μεσα το προσωπικο τους οφελος.
    αν θελουν να θεωρηθουν επαγγελματιες που εχουν δικαιωμα να μην χανουν μεροκαματο, ας κοψουν τις σαλτσες.
    και τα δυο μαζι απλα ειναι ανυποληπτα.


    αν δεν το καταλαβαινουν, εμενα μου φαινεται οφθαλμοφανες. αρα και σε αλλους πολλους.
    Σχολιο πανω στα μπολνταρισμενα. Σκεφτομουν οτι οταν εκανα ιδιαιτερο ταχυρυθμο σε ξενη γλωσσα, οποτε εχανα καποιο μαθημα το αναπληρωναμε. Ακομα και αν το ακυρωνα τελευταια στιγμη δεν υπηρχε πεναλτυ. Ομως δεν αλλαζε κατι στον προυπολογισμο της καθηγητριας, αφου με την αναπληρωση επαιρνε τα χρηματα της κανονικοτατα και αφου τα ειχε δουλεψει.
    Αντιστοιχα, οταν εκεινη μου αλλαζε την ωρα του μαθηματος, δεν της επεβαλλα κανενος ειδους πεναλτυ που μου δεσμευσε την ωρα. Υπηρχε κατανοηση για τις αλλαγες που προεκυπταν.

    Φυσικα, ΕΙΔΙΚΑ στη σχεση ψυχολογου/ψυχοθεραπευτη-πελατη/ασθενους υπαρχουν επιπλεον παραμετροι οπως ειχα γραψει κι εγω, μιλαμε για ασθενεις με διαταραχες και ΠΟΛΛΑ συμπτωματα αυτων των διαταραχων πανω στη συμπεριφορα τους και ακομα περισσοτερο στη συμπεριφορα τους με αγνωστους και δη εκτος σπιτιου.

    Οχι πως θα παρουμε ποτε απαντησεις εγω και η ρεμεντυ, αλλα καλη ηταν και η τροφη για σκεψη...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Και τελος, αυτο το αιτημα-πεναλτυ περι αμοιβης χωρις παροχη υπηρεσιων δειχνει μια αυστηρα επαγγελματικη σχεση με πρωταρχικο στοχο το χρηματικο κερδος, οποτε πώς ειναι δυνατον να θεωρει ο NikosD οτι ο πελατης πρεπει να αισθανεται και ευγνωμων ???

    Αναφερομαι στην προηγουμενη ερωτηση της εβδομαδας:
    Για πιο πράγμα είστε ευγνώμονες προς τον ψυχοθεραπευτή/προς την ψυχοθεραπεία σας link
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ρεμεντη, δεν είναι γενικολογία τα όρια. Ξαναλέω, δεν ξέρω αν ισχυει για κάθε διαταραχή αλλά για άτομα που εχουν θεματα εμπιστοσυνης, που νοιωθουν αδικημένα απο το κοινωνικό συνολο, θυματοποιημενα κτλ θεωρώ πως είναι πάρα πολύ βασικό να υπάρχει ο όρος αυτός.

    Πες το ευθυνοφοβία, πες το οπως θες. Εγω πιστευα μςχρι τα 12 οτι ολοι οι γονεις βιαζουν τα παιδια τους. Απο κει κ πέρα μισησα χωρίς να το καταλάβω το συνολο γιατι το θεωρουσα υπευθυνο που δεν ενδιαφερθηκε "να με σωσει". Εχασα κάθε εμπιστοσθνη στον εαυτο μου κ στους ανθρωπους. Θεωρουσα τα πάντα μάταια κ δεν ημουν ποτε συνεπής σε πραγματα καθοριστικά γοα τη ζωή μου. Λογω φοβου ετρεχα μακρια απο το καλο μου. Το να ξερω πως αν κ μπορουσα να αποφυγω να ανοιχτώ σε κάποιο θέμα που με πονουσε οι συνέπειες του θα με κηνυγούσαν, μου θυμιζε πως πρεπει να ειμαι στο θεραπευτή και να δουλεύω με τον εαυτό μου. Η μικροτερη συνέπεια θα ηταν ενα χαμενο 50αρικο κ οι μεγαλύτερες οι δαιμονες μου.

    Επίσης, ο δικός μου θεραπευτής, ποτε δεν είχε καμία σταση. Ουτε τιμωρητική, ουτε με επιβραβευσε ποτε, ουτε με εκρινε ουτε τπτ. Δεν ειναι η μανα σου ο θεραπευτης να δε βαλει τιμωρια επειδή δεν εφαγες το φαγητό σου, επειδη ακριβώς ειναι υπάλληλος σου. Η ευθυνη του είναι να σε κατευθυνει σε μια οπτική ρεαλιστικη, και τις πραγματικότητας γυρω σου και αυτογνωσιας για τον εαυτό σου, ουτοσωστε να μπορέίς να παιρνεις αποφάσεις λογικά και οχι παράλογα. Αυτός που κάνει την δουλεια δεν ειναι ο θεραπευτης μονος του με το μαγικό ραβδί του. Ο ιδιος ο θεραπευομενος είναι και η οποιαδήποτε τιμωρία ή επιβραβευση αφορα τον ιδιο για τον εαυτό του. Πχ νοιώθω περίφανη που καταφερα 5 πραγματα με τα ψυχολογικά μου θέματα και επίσης νοιώθω πως η ιδια τιμωρουσα τον εαυτό μου με τοο να μην εχω το κουραγιο να αντιμετωπίσω τους δαιμονες μου. Βεβαια, κ ο θεραπευτης μ ηταν καλός κ υπήρχε κωδικας επικοινωνίας κοινός. Αν πψ πηγαινα σε θεραπευτή κ του ελεγα με βιασε ο πατερας μ κ μου ελεγε καλο πτανι εισαι κ του λογου σου, η επιδείνωσή μου θα ηταν εντελώς δική του ευθυνη.

    Επίσης, εννοειται πως ο θεραπευτής αν κ κάνει λειτουργημα, είναι ελευθερος επαγγελματίας και πρέπει να ζήσει απο αυτο αφου αυτή είναι η δουλεια του. Αν με ρωτήσεις θα σου πω πως τα 50 είναι πολλά. Κ με 20 ή 30 θα μπορουσε να ζησει ο θεραπευτής, δεδομένου πως αν δουλεύει 8ωρες την ημέρα θα βγάλει απο 160 εως 240 τη στιγμη που οι πελατες του ζουν στην ελλαδα με τον βασικό στα 500...

    3 θεραπευτες εχω επισκευθει κ οι 3 μου ειπαν για αμοιβή αν αποφασισω να μην κανω την συναντηση χωρις να το εχω πει απο την προηγουμενη φορα.

    Ο ψυχοθεραπευτης δςν ειναι φαση κομμωτηρίου,ακύρωσε η σουλα,πάρε την κουλα για περμαναντ. Καθε ασθενης εχει μέρα κ ωρα. Δεν γινονται ξεπέτες. Επομένως δεν θα καλυφθει η ωρα απο αλλον θεραπευομενο εκτος κι αν μιλάμε για τσαρλατάνο που αυτο που θα πρέπςι να νοιαζει τον ασθενή θα είναι να αλλάζει θεραπευτη, οχι να σκέφτεται αν θα πληρωσει αν δεν πάει σε συνεδρέία.

    Πάλι λες για τιμωρια πιο κάτω κατι που δεν ισχύει, το εξήγησα παρα πάνω. Αν πα σε ψυχοογο κ ψαχνεις να μεταβιβάσεις τις ευθυνες σου κ τα καταφερεις κιολας, τοτε δεν ξέρω αν είσαι λιγοτερο αρρωστος απο τον θεραπευτή.

    Τελος, αυτα που γραφω είναι αποκλειστικά τα δικά μου συμπεράσματα απο την εμπειρία μου ως θεραπευομενη και εκανα ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεια κ ψυχαναλυση. Δεν ξέρω πως λειτουργουν ολοι οι θεραπευτες και φυσικά δεν αμφισβητώ πως υπάρχουν απατεωνες στον κλάδο. Όμως ανθρωποι με τα δικά μου προβλήματα θεωρώ πως θα ηταν κρίμα να μην "πιέζονται" κ να μην παρακινούνται να αντιμετωπίσουν το πρόβλημά τους ετσι. Αν δεν υπάρχει συνέπεια απτή θα τα παρατησεις στα μισα. Τυπου βαριεμαι σημερα (βαριεμαι=φοβαμαι να μιλησω για το θεμα κ τρεχω μακρια) κ δεν πάω. Δεν υπάρχει κινητρο οτι θα χασω κάτι αν δεν πάω. Την επομενη θα βαρεθω ξανα κ δε θα υπάρξει ποτε επόμενη φορα.






    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Με αφορμη την εν λογω "Ερωτηση της εβδομαδας" https://www.e-psychology.gr/forum/th...B3%CE%BF%CF%85 και τη δημοσκοπηση https://www.e-psychology.gr/dimoskop...syxologou.html

    εχει πληρωσει ποτε καποιος απο εσας για συνεδρια ψυχοθεραπειας η οποια ποτέ δε συνεβη?
    Αν ναι, ειχατε προειδοποιηθει απο την αρχη της συνεργασιας οτι θα συνεβαινε αυτο? Ειχατε συμφωνησει?
    Συνεχισατε τις επισκεψεις στον ιδιο επαγγελματια και τι αποψη σχηματισατε για αυτον μετα απο τετοιο αιτημα?

    Αν οχι, ετυχε ποτε να ακουσετε για ψυχολογο που ζητησε χρηματα για υπηρεσια την οποια δεν παρειχε?

    Ομοιως, ετυχε ποτε ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ επαγγελματιας ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητας να σας ζητησει χρηματα για υπηρεσια ή προιον το οποιο ποτε δε λαβατε, επειδη ακυρωσε το ραντεβου σας?
    Αντιστοιχα, εχει προσφερει ποτε δωρεαν την υπηρεσια του ενας επαγγελματιας, επειδη ο ιδιος ακυρωσε το προηγουμενο ραντεβου με πελατη του?
    πολύ καλές οι ερωτήσεις savatage νομίζω όμως ότι με μερικά ναι ή όχι και μια απλή κατάθεση εμπειριών ίσως να προσεγγίσουμε το θέμα μόνο μερικά.
    Σε ότι με αφορά πάντως στις ερωτήσεις που είναι απαραίτητη η προσωπική εμπειρία για να έχει κάποιος αποψη δεν μου ζητήθηκε ούτε είχα προειδοποιηθει. Είχα ακούσει πως συνηθίζεται αυτό (να πληρώνει δηλαδή κάποιος τη συνεδρία που δεν πηγαίνει) οπότε δεν το ρωτησα και ποτέ. Το έμαθα στην πορεια...
    Σταμάτησα τις συνεδρίες και νομίζω οριστικά γιατί η "θεραπευτική συμμαχία" έσπασε για άλλους λόγους (οχι δηλαδή από αίτημα πλήρωμης συνεδρίας). Ο ένας λόγος ήταν αυτός. Ο άλλος είναι καθαρά οικονομικός. Τώρα τι θεωρείται σοβαρός λόγος ακύρωσης μια συνεδρίας για τον θεραπευτή και τον θεραπευόμενο είναι τελείως διαφορετικό. Κάτι που για τον θεραπευόμενο είναι σοβαρό για τον θεραπευτη μπορει να μην είναι και το αντίστροφο. Νομίζω όλοι το έχουν αντιμετωπίσει αυτό.
    Νομιζω όμως 2 είναι τα πραγματα που πρεπει να δούμε σχετικά με τις αμοιβές πραγματοποιούμενης ή όχι συνεδρίας
    Όταν υπάρχει διαμεσολάβηση του χρήματος σε μια σχέση αυτή η σχέση είναι καθαρά εμπορευματική. Στη σχέση δηλαδή θεραπευτή-θεραπευόμενου υπάρχει αγορά και πώληση υπηρεσιών. Και εκεί τελειώνει και η ενσυναίσθηση του ειδικού ψυχικής υγείας απέναντι στο θεραπευόμενο. Όταν αρχίζει δηλαδη το τιμολόγιο του ειδικού και οι οικονομικές δυσκολίες του "θεραπευόμενου".
    Υπαρχουν φυσικά και περιπτωσεις ειδικών (μου έχει τύχει) που μπορεί να σου κάνουν στις 5 συνεδρίες τη μία δώρο (σαν τις πιτσες ένα πραγμα) ή να παίρνουν τη κατωτατη δυνατή αμοιβή (20-25 ευρώ) αλλά και αυτές είναι ελάχιστες, πληρώνεις πάντα και σε καμιά περιπτωση δεν μπορουν να ξεφύγουν από το γενικό κανόνα. Της αγοράς και πώλησης υπηρεσιών.
    Τώρα αν οι ειδικοί ψυχικής υγείας προβάλλουν ότι υπάρχει κάποια άλλη ειδική σχέση μεταξύ θεραπευτη και θεραπευόμενου πέρα απο τη χρηματική αυτά προφανώς ισχύουν για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες στο χώρο της υγείας. Είτε είναι ψυχίατροι είτε παθολόγοι, ψυχολόγοι ή ρευματολόγοι... Προφανώς πρόκειται περί ανοησιών (στην καλύτερη) απόψεις ειδικών του τύπου "το αν δέχονται ή όχι να πληρώσουν την ακυρωμένη συνεδρία, αγγίζουν έμμεσα κι ασυνείδητα την αμφιθυμία τους να θεραπευτούν."
    Σίγουρα δεν είναι εδώ είναι σε άλλο πλανήτη
    Στο δια ταύτα... για να υπάρξουν ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα που δημιουργούνται και συζητάμε πρέπει να σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε ως θέσφατο οτι οι ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες για να είναι αποτελεσματικές πρέπει να ασκούνται από ιδιώτες.
    Πρέπει να μιλάμε και να προβάλλουμε ενα διαφορετικό σύστημα δημόσιας και δωρεάν υγείας. Και για να γίνει αυτό χρειάζεται η ψυχιατρική μετταρύθμιση. Αν οι ειδικοί ψυχικής υγείας (ψυχολόγοι και ψυχίατροι) συμμετείχαν σε κάτι τετοιο τα πραγματα θα ηταν τελείως διαφορετικά. Δεν το κάνουν όμως... γιατί;
    Γιατί μια ψυχιατρική μεταρύθμιση και ένα δημόσιο σύστημα υγείας αφαιρεί το έδαφος από την ιδιωτική ασκηση του επαγγέλματος. Τόσο απλά...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Στο δια ταύτα... για να υπάρξουν ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα που δημιουργούνται και συζητάμε πρέπει να σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε ως θέσφατο οτι οι ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες για να είναι αποτελεσματικές πρέπει να ασκούνται από ιδιώτες.
    Πρέπει να μιλάμε και να προβάλλουμε ενα διαφορετικό σύστημα δημόσιας και δωρεάν υγείας. Και για να γίνει αυτό χρειάζεται η ψυχιατρική μετταρύθμιση. Αν οι ειδικοί ψυχικής υγείας (ψυχολόγοι και ψυχίατροι) συμμετείχαν σε κάτι τετοιο τα πραγματα θα ηταν τελείως διαφορετικά. Δεν το κάνουν όμως... γιατί;
    Γιατί μια ψυχιατρική μεταρύθμιση και ένα δημόσιο σύστημα υγείας αφαιρεί το έδαφος από την ιδιωτική ασκηση του επαγγέλματος. Τόσο απλά...
    Στην Ελλαδα, ακομα και αν γινοταν αυτη η μεταρρυθμιση, παλι οσο περνα απο το χερι μας θα καναμε ο,τι ειναι δυνατον για να αποφυγουμε τους γιατρους του δημοσιου.. λιγο πολυ γνωστοι οι λογοι για ΟΛΕΣ τις ειδικοτητες..
    ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ θα επρεπε οντως να υπηρχε αυτη η δυνατοτητα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

    Υπαρχει κανεις που να εχει ακουσει εστω μια αποψη απο την πλευρα της ψυχιατρικης κοινοτητας πανω σε αυτο που ρωτησε ο/η black_adder?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 13:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •