Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 241
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σχολιο πανω στα μπολνταρισμενα. Σκεφτομουν οτι οταν εκανα ιδιαιτερο ταχυρυθμο σε ξενη γλωσσα, οποτε εχανα καποιο μαθημα το αναπληρωναμε. Ακομα και αν το ακυρωνα τελευταια στιγμη δεν υπηρχε πεναλτυ. Ομως δεν αλλαζε κατι στον προυπολογισμο της καθηγητριας, αφου με την αναπληρωση επαιρνε τα χρηματα της κανονικοτατα και αφου τα ειχε δουλεψει.
    Αντιστοιχα, οταν εκεινη μου αλλαζε την ωρα του μαθηματος, δεν της επεβαλλα κανενος ειδους πεναλτυ που μου δεσμευσε την ωρα. Υπηρχε κατανοηση για τις αλλαγες που προεκυπταν.

    Φυσικα, ΕΙΔΙΚΑ στη σχεση ψυχολογου/ψυχοθεραπευτη-πελατη/ασθενους υπαρχουν επιπλεον παραμετροι οπως ειχα γραψει κι εγω, μιλαμε για ασθενεις με διαταραχες και ΠΟΛΛΑ συμπτωματα αυτων των διαταραχων πανω στη συμπεριφορα τους και ακομα περισσοτερο στη συμπεριφορα τους με αγνωστους και δη εκτος σπιτιου.

    Οχι πως θα παρουμε ποτε απαντησεις εγω και η ρεμεντυ, αλλα καλη ηταν και η τροφη για σκεψη...
    Στο ταχύρυθμο, προκειμένου για εκμάθηση γλώσσας, κάποια στιγμή παίρνεις πτυχίο. Στην ψυχοθεραπεία, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αντίστοιχα να αποθεραπευεσαι, αλλά αυτό είναι ουτοπικό μιάς και η παραμονή σε ασθένεια συνδέεται με τα κέρδη του θεραπευτή / ψυχίατρου / φαρμακοβιομήχανου σε ότι αφορά τον ιδιωτικό τομέα και την εφαρμογή της "ισόβιας συντήρησης με μόνιμη και αποκλειστική ενασχόληση με τα δευτερεύοντα προβλήματα του ασθενή" ενώ σε ότι αφορά το δημόσιο, αποθεραπεία μέσω "ψυχολογικής υποστήριξης" απλά δεν νοείται.

    Στην τελική τόσο το έγκλημα των δημόσιων όσο και των ιδιωτικών ψυχοθεραπευτικών υπηρεσιών, πραγματοποιούνται κεκλεισμένων των θυρών, απουσία κάθε νομικής πρόβλεψης και στερουμένης της κατοχύρωσης του θεραπευομένου απέναντι σε εκμετάλλευση, μέσω πρακτικών οι οποίες ήδη εφαρμόζονται στις ΗΠΑ των ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας από τις οποίες αντιγράφουμε το +90% της ιατρικής πρακτικής... αλλά όχι τα συγκεκριμένα μέτρα [έγγραφη / ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας και δυνατότητα καταγραφής των συνεδριών εκ μέρους του θεραπευομένου].


    ΣΗΜ.: Το μέλος Savatage - για το καλό του/της - να μην βιάζεται να απαντήσω στο τελευταίο ερώτημα το οποίο μου έθεσε στην ενότητα "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ" και συγκεκριμένα το νήμα "Φοβίες" γιατί δεν θα του/της αρέσει η απάντηση την οποία γράφω κάποιες μέρες τώρα.
    Last edited by M87; 25-08-2017 at 17:38.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ρεμεντη, δεν είναι γενικολογία τα όρια. Ξαναλέω, δεν ξέρω αν ισχυει για κάθε διαταραχή αλλά για άτομα που εχουν θεματα εμπιστοσυνης, που νοιωθουν αδικημένα απο το κοινωνικό συνολο, θυματοποιημενα κτλ θεωρώ πως είναι πάρα πολύ βασικό να υπάρχει ο όρος αυτός.

    Πες το ευθυνοφοβία, πες το οπως θες. Εγω πιστευα μςχρι τα 12 οτι ολοι οι γονεις βιαζουν τα παιδια τους. Απο κει κ πέρα μισησα χωρίς να το καταλάβω το συνολο γιατι το θεωρουσα υπευθυνο που δεν ενδιαφερθηκε "να με σωσει". Εχασα κάθε εμπιστοσθνη στον εαυτο μου κ στους ανθρωπους. Θεωρουσα τα πάντα μάταια κ δεν ημουν ποτε συνεπής σε πραγματα καθοριστικά γοα τη ζωή μου. Λογω φοβου ετρεχα μακρια απο το καλο μου. Το να ξερω πως αν κ μπορουσα να αποφυγω να ανοιχτώ σε κάποιο θέμα που με πονουσε οι συνέπειες του θα με κηνυγούσαν, μου θυμιζε πως πρεπει να ειμαι στο θεραπευτή και να δουλεύω με τον εαυτό μου. Η μικροτερη συνέπεια θα ηταν ενα χαμενο 50αρικο κ οι μεγαλύτερες οι δαιμονες μου.

    Επίσης, ο δικός μου θεραπευτής, ποτε δεν είχε καμία σταση. Ουτε τιμωρητική, ουτε με επιβραβευσε ποτε, ουτε με εκρινε ουτε τπτ. Δεν ειναι η μανα σου ο θεραπευτης να δε βαλει τιμωρια επειδή δεν εφαγες το φαγητό σου, επειδη ακριβώς ειναι υπάλληλος σου. Η ευθυνη του είναι να σε κατευθυνει σε μια οπτική ρεαλιστικη, και τις πραγματικότητας γυρω σου και αυτογνωσιας για τον εαυτό σου, ουτοσωστε να μπορέίς να παιρνεις αποφάσεις λογικά και οχι παράλογα. Αυτός που κάνει την δουλεια δεν ειναι ο θεραπευτης μονος του με το μαγικό ραβδί του. Ο ιδιος ο θεραπευομενος είναι και η οποιαδήποτε τιμωρία ή επιβραβευση αφορα τον ιδιο για τον εαυτό του. Πχ νοιώθω περίφανη που καταφερα 5 πραγματα με τα ψυχολογικά μου θέματα και επίσης νοιώθω πως η ιδια τιμωρουσα τον εαυτό μου με τοο να μην εχω το κουραγιο να αντιμετωπίσω τους δαιμονες μου. Βεβαια, κ ο θεραπευτης μ ηταν καλός κ υπήρχε κωδικας επικοινωνίας κοινός. Αν πψ πηγαινα σε θεραπευτή κ του ελεγα με βιασε ο πατερας μ κ μου ελεγε καλο πτανι εισαι κ του λογου σου, η επιδείνωσή μου θα ηταν εντελώς δική του ευθυνη.

    Επίσης, εννοειται πως ο θεραπευτής αν κ κάνει λειτουργημα, είναι ελευθερος επαγγελματίας και πρέπει να ζήσει απο αυτο αφου αυτή είναι η δουλεια του. Αν με ρωτήσεις θα σου πω πως τα 50 είναι πολλά. Κ με 20 ή 30 θα μπορουσε να ζησει ο θεραπευτής, δεδομένου πως αν δουλεύει 8ωρες την ημέρα θα βγάλει απο 160 εως 240 τη στιγμη που οι πελατες του ζουν στην ελλαδα με τον βασικό στα 500...

    3 θεραπευτες εχω επισκευθει κ οι 3 μου ειπαν για αμοιβή αν αποφασισω να μην κανω την συναντηση χωρις να το εχω πει απο την προηγουμενη φορα.

    Ο ψυχοθεραπευτης δςν ειναι φαση κομμωτηρίου,ακύρωσε η σουλα,πάρε την κουλα για περμαναντ. Καθε ασθενης εχει μέρα κ ωρα. Δεν γινονται ξεπέτες. Επομένως δεν θα καλυφθει η ωρα απο αλλον θεραπευομενο εκτος κι αν μιλάμε για τσαρλατάνο που αυτο που θα πρέπςι να νοιαζει τον ασθενή θα είναι να αλλάζει θεραπευτη, οχι να σκέφτεται αν θα πληρωσει αν δεν πάει σε συνεδρέία.

    Πάλι λες για τιμωρια πιο κάτω κατι που δεν ισχύει, το εξήγησα παρα πάνω. Αν πα σε ψυχοογο κ ψαχνεις να μεταβιβάσεις τις ευθυνες σου κ τα καταφερεις κιολας, τοτε δεν ξέρω αν είσαι λιγοτερο αρρωστος απο τον θεραπευτή.

    Τελος, αυτα που γραφω είναι αποκλειστικά τα δικά μου συμπεράσματα απο την εμπειρία μου ως θεραπευομενη και εκανα ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεια κ ψυχαναλυση. Δεν ξέρω πως λειτουργουν ολοι οι θεραπευτες και φυσικά δεν αμφισβητώ πως υπάρχουν απατεωνες στον κλάδο. Όμως ανθρωποι με τα δικά μου προβλήματα θεωρώ πως θα ηταν κρίμα να μην "πιέζονται" κ να μην παρακινούνται να αντιμετωπίσουν το πρόβλημά τους ετσι. Αν δεν υπάρχει συνέπεια απτή θα τα παρατησεις στα μισα. Τυπου βαριεμαι σημερα (βαριεμαι=φοβαμαι να μιλησω για το θεμα κ τρεχω μακρια) κ δεν πάω. Δεν υπάρχει κινητρο οτι θα χασω κάτι αν δεν πάω. Την επομενη θα βαρεθω ξανα κ δε θα υπάρξει ποτε επόμενη φορα.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Συμφωνείς λοιπόν, ότι το σύνολο των θεραπευτών θα έπρεπε ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ να εντάσσονται στο δημόσιο με εγγυημένα έσοδα ανεξαρτήτως πληθυσμού θεραπευομένων, προκειμένου να απεμπλακούν οι θεραπευτές από το συμφέρον της διαιώνισης της θεραπείας των θεραπευομένων, καθώς επίσης και ότι θα έπρεπε να είναι υποκείμενοι σε δριμύ έλεγχο κατ' αρχάς από τον ίδιο τον θεραπευόμενο;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σε περιμενα πώς και πώς! Ημουν βεβαιη οτι θα ξεφυτρωσεις αμεσως μετα απο τετοιο ερωτημα. Αποδειξη πως παρακολουθεις ολα τα νηματα και ολες τις δημοσιευσεις.
    Λοιπον, μου "χρωστας" μια απαντηση εδω και μερες, απο το νημα "Φοβιες" του whyalwaysme.
    Ειπες οτι ΘΑ απαντησεις, αλλα τελικα εφυγες τρεχοντας και "εξαφανιστηκες" για μερες.
    Λοιπον??
    Last edited by savatage; 25-08-2017 at 17:23.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    πολύ καλές οι ερωτήσεις savatage νομίζω όμως ότι με μερικά ναι ή όχι και μια απλή κατάθεση εμπειριών ίσως να προσεγγίσουμε το θέμα μόνο μερικά.
    Σε ότι με αφορά πάντως στις ερωτήσεις που είναι απαραίτητη η προσωπική εμπειρία για να έχει κάποιος αποψη δεν μου ζητήθηκε ούτε είχα προειδοποιηθει. Είχα ακούσει πως συνηθίζεται αυτό (να πληρώνει δηλαδή κάποιος τη συνεδρία που δεν πηγαίνει) οπότε δεν το ρωτησα και ποτέ. Το έμαθα στην πορεια...
    Σταμάτησα τις συνεδρίες και νομίζω οριστικά γιατί η "θεραπευτική συμμαχία" έσπασε για άλλους λόγους (οχι δηλαδή από αίτημα πλήρωμης συνεδρίας). Ο ένας λόγος ήταν αυτός. Ο άλλος είναι καθαρά οικονομικός. Τώρα τι θεωρείται σοβαρός λόγος ακύρωσης μια συνεδρίας για τον θεραπευτή και τον θεραπευόμενο είναι τελείως διαφορετικό. Κάτι που για τον θεραπευόμενο είναι σοβαρό για τον θεραπευτη μπορει να μην είναι και το αντίστροφο. Νομίζω όλοι το έχουν αντιμετωπίσει αυτό.
    Νομιζω όμως 2 είναι τα πραγματα που πρεπει να δούμε σχετικά με τις αμοιβές πραγματοποιούμενης ή όχι συνεδρίας
    Όταν υπάρχει διαμεσολάβηση του χρήματος σε μια σχέση αυτή η σχέση είναι καθαρά εμπορευματική. Στη σχέση δηλαδή θεραπευτή-θεραπευόμενου υπάρχει αγορά και πώληση υπηρεσιών. Και εκεί τελειώνει και η ενσυναίσθηση του ειδικού ψυχικής υγείας απέναντι στο θεραπευόμενο. Όταν αρχίζει δηλαδη το τιμολόγιο του ειδικού και οι οικονομικές δυσκολίες του "θεραπευόμενου".
    Υπαρχουν φυσικά και περιπτωσεις ειδικών (μου έχει τύχει) που μπορεί να σου κάνουν στις 5 συνεδρίες τη μία δώρο (σαν τις πιτσες ένα πραγμα) ή να παίρνουν τη κατωτατη δυνατή αμοιβή (20-25 ευρώ) αλλά και αυτές είναι ελάχιστες, πληρώνεις πάντα και σε καμιά περιπτωση δεν μπορουν να ξεφύγουν από το γενικό κανόνα. Της αγοράς και πώλησης υπηρεσιών.
    Τώρα αν οι ειδικοί ψυχικής υγείας προβάλλουν ότι υπάρχει κάποια άλλη ειδική σχέση μεταξύ θεραπευτη και θεραπευόμενου πέρα απο τη χρηματική αυτά προφανώς ισχύουν για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες στο χώρο της υγείας. Είτε είναι ψυχίατροι είτε παθολόγοι, ψυχολόγοι ή ρευματολόγοι... Προφανώς πρόκειται περί ανοησιών (στην καλύτερη) απόψεις ειδικών του τύπου "το αν δέχονται ή όχι να πληρώσουν την ακυρωμένη συνεδρία, αγγίζουν έμμεσα κι ασυνείδητα την αμφιθυμία τους να θεραπευτούν."
    Σίγουρα δεν είναι εδώ είναι σε άλλο πλανήτη
    Στο δια ταύτα... για να υπάρξουν ικανοποιητικές απαντήσεις στα ερωτήματα που δημιουργούνται και συζητάμε πρέπει να σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε ως θέσφατο οτι οι ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες για να είναι αποτελεσματικές πρέπει να ασκούνται από ιδιώτες.
    Πρέπει να μιλάμε και να προβάλλουμε ενα διαφορετικό σύστημα δημόσιας και δωρεάν υγείας. Και για να γίνει αυτό χρειάζεται η ψυχιατρική μετταρύθμιση. Αν οι ειδικοί ψυχικής υγείας (ψυχολόγοι και ψυχίατροι) συμμετείχαν σε κάτι τετοιο τα πραγματα θα ηταν τελείως διαφορετικά. Δεν το κάνουν όμως... γιατί;
    Γιατί μια ψυχιατρική μεταρύθμιση και ένα δημόσιο σύστημα υγείας αφαιρεί το έδαφος από την ιδιωτική ασκηση του επαγγέλματος. Τόσο απλά...
    Στο σημείο αυτό πρέπει να προσθέσουμε "κάτι". Μιλάμε για συνεδρία(ες) και το πλήθος ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΑΥΤΩΝ είναι ΠΑΝΤΑ ΑΣΑΦΕΣ.

    Στο ένα άκρο, για έναν άνθρωπο ο οποίος - υπο ιδανικές συνθήκες μεταχείρισης - πιθανόν να "ξεκλείδωνε" τα προβλήματα του με μία και μόνη λέξη, η μία και μόνη συνεδρία επαρκεί και περισσεύει.

    Στο άλλο άκρο, ίσως υπάρχουν και περιπτώσεις - και πάλι υπο ιδανικές συνθήκες μεταχείρισης - οι οποίες δεν θα δούν παρά μόνο αόριστη βελτίωση, ή για τους οποίους η θεραπεία θα ξεπεράσει το σύνολο του προσδόκιμου διαβίωσης τους.

    Το πρόβλημα πηγάζει από την αισχρή και ανήθικη πρακτική της εκμετάλλευσης ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ με νοοτροπία "τι μπορώ να βγάλω εγώ από σένα, χωρίς να σε κάνω ποτέ καλά;..." και έχω εξηγήσει (εδώ, URL: https://www.e-psychology.gr/forum/th...99%CE%91%CE%A3) πόσοι διαφορετικοί κλάδοι βιομηχανίας, μεταποίησης και υπηρεσιών έχουν οικονομικό - αλλά και άλλων ειδών (π.χ. πολιτικό) - συμφέρον από την παραμονή κάποιου ως ψυχικά ασθενής.

    Συνεπώς, πρέπει να προσθέσουμε την παράμετρο "περιεχόμενο συνεδρίας". Αν ο ελεύθερος επαγγελματίας απαιτεί την πληρωμή του και να του πληρώσω το χρόνο και τις γνώσεις του, αντίστοιχα και εγώ πρέπει να απαιτήσω την μεγιστοποίηση του τι παίρνω ανά συνεδρία. Οι συζητήσεις περί ανέμων και υδάτων δεν με οφελούν, όπως και δεν με οφελεί ο θεραπευτής να μην απαντάει σε μια ερώτηση μου με πρόσχημα "να με κάνει να σκεφτώ" αλλά στην ουσία θέλει να ξανα-ανακαλύψω τον τροχό επειδή αυτή η διαδρομή σκέψης τον συμφέρει.

    Χωρίς τον καθορισμό του περιεχομένου της συνεδρίας, ο θεραπευόμενος θα αιμορραγεί ψυχικά, χρονικά και οικονομικά και το μόνο το οποίο αλλάζει είναι α. "το κατά πόσο" [θα αιμορραγεί] και β. "για πόσο" [θα αιμορραγεί] πράγματα τα οποία σε μεγάλο βαθμό καθορίζει ο θεραπευτής. Απαιτείται λοιπόν νομικό πλαίσιο, ποινικό πλαίσιο με ποινές οι οποίες αποτρέπουν αντί να διαιωνίζουν τα σημερινά χάλια, αποζημιώσεις για τον θεραπευόμενο και μέτρα τα οποία σε κάθε περίπτωση τον εξασφαλίζουν από λαμόγια. Οτιδήποτε λιγότερο απλά σημαίνει συνενοχή στην "ισόβια συντήρηση" του θεραπευόμενου, εκ' μέρους του νομοθέτη, ο οποίος δίνει τις άδειες εξασκήσεως, αλλά ούτε ελέγχει τους κατόχους των, ούτε και τις αναστέλει ή αφαιρεί.
    Last edited by M87; 25-08-2017 at 17:53.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    ΣΗΜ.: Το μέλος Savatage - για το καλό του/της - να μην βιάζεται να απαντήσω στο τελευταίο ερώτημα το οποίο μου έθεσε στην ενότητα "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ" και συγκεκριμένα το νήμα "Φοβίες" γιατί δεν θα του/της αρέσει η απάντηση την οποία γράφω κάποιες μέρες τώρα.

    Last edited by M87; 25-08-2017 at 15:38.
    Επελεξες να κανεις edit αντι να απαντησεις και στη συνεχεια εκανες log out...
    Πολυ ενδιαφερον!
    Για να δουμε λοιπον ΠΟΣΕΣ μερες θα σου παρει να απαντησεις για ποιο λογο αποφευγεις να απαντησεις στα νηματα του ιδιοκτητη του site, ενω αντιθετως εισβαλλεις σε αλλα νηματα κανοντας εσκεμμενα διαδικτυακο flaming(με την ανοχη και ενθαρρυνση των διαχειριστων) και κατηγορεις απλα μελη οτι ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΥΦΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ μεσα απο τα νηματα που ανοιγουν...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τελευταία επεξεργασία από M87; 25-08-2017 στις 16:53
    Ολο απων και ολο εδω εισαι και επεξεργαζεσαι...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #37
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Στο ταχύρυθμο, προκειμένου για εκμάθηση γλώσσας, κάποια στιγμή παίρνεις πτυχίο. Στην ψυχοθεραπεία, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αντίστοιχα να αποθεραπευεσαι, αλλά αυτό είναι ουτοπικό μιάς και η παραμονή σε ασθένεια συνδέεται με τα κέρδη του θεραπευτή / ψυχίατρου / φαρμακοβιομήχανου σε ότι αφορά τον ιδιωτικό τομέα και την εφαρμογή της "ισόβιας συντήρησης με μόνιμη και αποκλειστική ενασχόληση με τα δευτερεύοντα προβλήματα του ασθενή" ενώ σε ότι αφορά το δημόσιο, αποθεραπεία μέσω "ψυχολογικής υποστήριξης" απλά δεν νοείται.

    Στην τελική τόσο το έγκλημα των δημόσιων όσο και των ιδιωτικών ψυχοθεραπευτικών υπηρεσιών, πραγματοποιούνται κεκλεισμένων των θυρών, απουσία κάθε νομικής πρόβλεψης και στερουμένης της κατοχύρωσης του θεραπευομένου απέναντι σε εκμετάλλευση, μέσω πρακτικών οι οποίες ήδη εφαρμόζονται στις ΗΠΑ των ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας από τις οποίες αντιγράφουμε το +90% της ιατρικής πρακτικής... αλλά όχι τα συγκεκριμένα μέτρα [έγγραφη / ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας και δυνατότητα καταγραφής των συνεδριών εκ μέρους του θεραπευομένου].


    ΣΗΜ.: Το μέλος Savatage - για το καλό του/της - να μην βιάζεται να απαντήσω στο τελευταίο ερώτημα το οποίο μου έθεσε στην ενότητα "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ" και συγκεκριμένα το νήμα "Φοβίες" γιατί δεν θα του/της αρέσει η απάντηση την οποία γράφω κάποιες μέρες τώρα.
    Στάνταρ κάτι πίνεις.
    Εδώ είχες μπει στο δικό μου θέμα και έλεγες ότι έχω συγκεκριμένο σκοπό που το άνοιξα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Αν δε διαβασεις, και ο αινστάιν να ειναι ο δάσκαλος, πτυχιο δε βλέπεις ουτε με σφαιρες.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #39
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Αν δε διαβασεις, και ο αινστάιν να ειναι ο δάσκαλος, πτυχιο δε βλέπεις ουτε με σφαιρες.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ορίστε ???

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Στο ταχύρυθμο, προκειμένου για εκμάθηση γλώσσας, κάποια στιγμή παίρνεις πτυχίο. Στην ψυχοθεραπεία, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αντίστοιχα να αποθεραπευεσαι, αλλά αυτό είναι ουτοπικό μιάς και η παραμονή σε ασθένεια συνδέεται με τα κέρδη του θεραπευτή / ψυχίατρου / φαρμακοβιομήχανου σε ότι αφορά τον ιδιωτικό τομέα και την εφαρμογή της "ισόβιας συντήρησης με μόνιμη και αποκλειστική ενασχόληση με τα δευτερεύοντα προβλήματα του ασθενή" ενώ σε ότι αφορά το δημόσιο, αποθεραπεία μέσω "ψυχολογικής υποστήριξης" απλά δεν νοείται.

    Στην τελική τόσο το έγκλημα των δημόσιων όσο και των ιδιωτικών ψυχοθεραπευτικών υπηρεσιών, πραγματοποιούνται κεκλεισμένων των θυρών, απουσία κάθε νομικής πρόβλεψης και στερουμένης της κατοχύρωσης του θεραπευομένου απέναντι σε εκμετάλλευση, μέσω πρακτικών οι οποίες ήδη εφαρμόζονται στις ΗΠΑ των ιδιωτικών υπηρεσιών υγείας από τις οποίες αντιγράφουμε το +90% της ιατρικής πρακτικής... αλλά όχι τα συγκεκριμένα μέτρα [έγγραφη / ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας και δυνατότητα καταγραφής των συνεδριών εκ μέρους του θεραπευομένου].


    ΣΗΜ.: Το μέλος Savatage - για το καλό του/της - να μην βιάζεται να απαντήσω στο τελευταίο ερώτημα το οποίο μου έθεσε στην ενότητα "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ" και συγκεκριμένα το νήμα "Φοβίες" γιατί δεν θα του/της αρέσει η απάντηση την οποία γράφω κάποιες μέρες τώρα.
    Παλι ασυναρτησιες λες??

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ορίστε ???
    Λέω,πως οσα κ να δωσεις σε ιδιαιτερα μαθήματα κ οποιον κι αν εχεις καθηγητή, πτυχίο δεν βλέπεις χωρις να ανοιξεις βιβλίο. Αν διαβάσεις ο ιδιος και προσπαθησεις,κάτι μπορει να γινει.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Σιγά μη πλήρωνα για κάτι που δε θα εκανα... Όπως έγραψαν πολύ σωστά και πιο πάνω είναι λίγο παράλογο ειδικά και για ψυχολόγο... Ναι αν με πιάσει κρίση πανικού δε θα πάω ουτε περίπτερο. Και οχι το να ξέρω ότι έχω ραντεβού και αν δε πάω θα το πληρώσω δε βοηθάει, θα μου φέρει μεγαλύτερο άγχος... Εκει να τα αρπάζουν απο παντού.προσωπικά αν μου τύχαινε κάποιος τέτοιος απλα θα εφευγα όπως μπήκα...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    11
    Εμενα παντως εξ αρχης ο ψυχολογος μου μου ειχε δηλωσει πως συνεδρια που θα ακυρωσω τελευταια στιγμη θα μου την χρεωσει. Ισως και να χει καποια βαση αυτο ομως ρε παιδια, να ειναι κομματι της θεραπειας, να πρεπει να ξεπερασεις τον εαυτο σου για να πας. Απο την αλλη βεβαια και μενα μου κακοφαινοταν για λογους που προαναφερθηκαν αλλα δεν μπορω να χω και την απαιτηση οταν ακυρωνω μια-δυο ωρες πριν ο αλλος ,το ραντεβου που θα του δινε συγκεκριμενα λεφτα (που κανεις μας δεν ξερεις αν και ποσο τα χει αναγκη και κανονισμενα), να μη το πληρωθει. Αν το εκανα εγω μπορει να το καναν και αλλοι 5 πελατες του. Βεβαια, αυτα τα βρισκεις και με τον ψυχολογο αργοτερα στη κοινη σας πορεια. Εγω ετυχε να ακυρωσω 3 φορες πραγματικα δεκα λεπτα πριν-τις 2 ημουν αρρωστη- την αλλη δεν θυμαμαι καν(καμια κρισουλα υποψιαζομαι) και τελικα δεν μου πηρε λεφτα γιατι το συζητησαμε του εξηγησα κλπ.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Στην Ελλαδα, ακομα και αν γινοταν αυτη η μεταρρυθμιση, παλι οσο περνα απο το χερι μας θα καναμε ο,τι ειναι δυνατον για να αποφυγουμε τους γιατρους του δημοσιου.. λιγο πολυ γνωστοι οι λογοι για ΟΛΕΣ τις ειδικοτητες..
    ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ θα επρεπε οντως να υπηρχε αυτη η δυνατοτητα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

    Υπαρχει κανεις που να εχει ακουσει εστω μια αποψη απο την πλευρα της ψυχιατρικης κοινοτητας πανω σε αυτο που ρωτησε ο/η black_adder?
    εκτός ελάχιστων ψυχιατρων και ψυχολόγων (προς τιμήν τους) που έχουν εμπλακεί σε τέτοιες κινήσεις δεν χρειάζεται κανείς να περιμένει κάποια επίσημη θέση από την κοινότητα των ειδικών ψυχικής υγείας. Το δείχνει η στάση της, με την παντελή απουσία της. Και δεν είναι καθόλου περίεργο καθώς οι σχέσεις των γιατρών συνολικά με τις φαρμακοβιομηχανίες είναι άριστες. Πόσο μάλλον με τις βιομηχανίες ψυχοφαρμάκων που στα χρόνια της κρίσης που διανύουμε είναι σε άνθιση. Οι ψυχολόγοι πάλι από την άλλη αν και δεν συνταγογραφούν είναι ο ενδιαμεσος κρικος μεταξύ ψυχίατρου και "θεραπευομενου" και ο ένας στέλνει πελάτες στον άλλον.
    Δυστυχώς είμαστε ακόμα μακριά απο την αποασυλοποίηση και την ψυχιατρική μεταρύθμιση γιατί τα λεφτά από την ευρωπαική ένωση είναι πολλά και τα λεφτά από τις φαρμακοεταιρίες πολλά περισσότερα. Για να γίνει μια τετοια μεταρυθμιση χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας. Και αλλαγή νοοτροπίας σημαίνει σύγκρουση με κατεστημένες λογικές και συμφέροντα. Είτε αυτά είναι στο δημόσιο τομέα είτε στον ιδιωτικό. Ασυλα υπάρχουν παντού. Και γι αυτό είναι όλοι υπεύθυνοι απο τον διευθυντή ενός δημοσιου/ιδιωτικού ψυχιατρικού τμήματος μέχρι την τελευταία νοσηλεύτρια.
    Φυσικά υπεύθυνοι είμαστε και εμείς που με την παθητικότητα μας αφήνουμε να διαιωνίζεται η κατάσταση.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτό που λέει ο μ 87 είναι ότι αν κοιτάξετε πόσο εξελιχθηκατε εδώ ακούγοντας προβλήματα κ γράφοντας άποψη δεν είναι δυνατόν αυτοί που το σπούδασαν να μη θεραπεύουν εγώ μάστορας είμαι κ μπορώ να σας καταλάβω κ να σας εκτιμήσω όλους δεν είναι δυνατόν αυτοί που έχουν πτυχίο να μην το κάνουν αυτό εγώ μηχανικός είμαι έχω κ πτυχίο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 13:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •