Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 17 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 241
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που λέει ο μ 87 είναι ότι αν κοιτάξετε πόσο εξελιχθηκατε εδώ ακούγοντας προβλήματα κ γράφοντας άποψη δεν είναι δυνατόν αυτοί που το σπούδασαν να μη θεραπεύουν εγώ μάστορας είμαι κ μπορώ να σας καταλάβω κ να σας εκτιμήσω όλους δεν είναι δυνατόν αυτοί που έχουν πτυχίο να μην το κάνουν αυτό εγώ μηχανικός είμαι έχω κ πτυχίο
    Ποιος ειπε οτι δε θεραπευουν?

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να θεραπεύουν γτ αλλιώς δε γίνεται μπορούν πάντως σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που λέει ο μ 87 είναι ότι αν κοιτάξετε πόσο εξελιχθηκατε εδώ ακούγοντας προβλήματα κ γράφοντας άποψη δεν είναι δυνατόν αυτοί που το σπούδασαν να μη θεραπεύουν εγώ μάστορας είμαι κ μπορώ να σας καταλάβω κ να σας εκτιμήσω όλους δεν είναι δυνατόν αυτοί που έχουν πτυχίο να μην το κάνουν αυτό εγώ μηχανικός είμαι έχω κ πτυχίο
    Ελις εδω ομως λες 5 πραγματα τα σκεφτεσαι αποφασιζεις αν ειναι σωστα παιρνεις μια πρωτοβουλία τελος παντων , κανεις κάτι. Αν εμπαινες εδω κ ελεγες εχω το χ ψ προβλημα καντε με καλα ή λυστε μου το θεμα θα γινοταν δουλεια;;;

    Υπάρχουν πολλοι αχρηστοι "επαγγελματιες" παντου κ οταν μιλαμε για ψυχολογια ανθρωπου πρεπει ο αλλος εκτος απο θεωρητικές σπουδες χρειαζεται να ειναι κ ανθρωπος κνα εχει εμφυτα συναισθηματα που δυσκολα καλλιεργουνται. Θελω να πω πως δεν ειναι ολοι οι θεραπευτες το ιδιο αποτελεσματικοι.

    Ομως επιμένω, κ τον καλυτεροτερο του κοσμου να πληρωνεις για ψυχοθεραπεια, αν δεν αλλάξεις εσυ ο ιδιος οσα νοσηρα αλλάζουν, δεν γινεται δουλεια
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που λέει ο μ 87 είναι ότι αν κοιτάξετε πόσο εξελιχθηκατε εδώ ακούγοντας προβλήματα κ γράφοντας άποψη δεν είναι δυνατόν αυτοί που το σπούδασαν να μη θεραπεύουν εγώ μάστορας είμαι κ μπορώ να σας καταλάβω κ να σας εκτιμήσω όλους δεν είναι δυνατόν αυτοί που έχουν πτυχίο να μην το κάνουν αυτό εγώ μηχανικός είμαι έχω κ πτυχίο

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Να θεραπεύουν γτ αλλιώς δε γίνεται μπορούν πάντως σίγουρα
    Ε ναι θεραπευουν αρκει να ειμαστε και μεις συνεργασιμοι.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εντάξει δεν ξέρω τις δυσκολίες αλλά βλέπω εσάς που τα λύνετε τα θέματα αλλά είναι αυτό που λες κατά πόσο ο άλλος είναι έτοιμος να ακούσει κ να καταλάβει οκ κατάλαβα την δυσκολία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Σιγά μη πλήρωνα για κάτι που δε θα εκανα... Όπως έγραψαν πολύ σωστά και πιο πάνω είναι λίγο παράλογο ειδικά και για ψυχολόγο... Ναι αν με πιάσει κρίση πανικού δε θα πάω ουτε περίπτερο. Και οχι το να ξέρω ότι έχω ραντεβού και αν δε πάω θα το πληρώσω δε βοηθάει, θα μου φέρει μεγαλύτερο άγχος... Εκει να τα αρπάζουν απο παντού.προσωπικά αν μου τύχαινε κάποιος τέτοιος απλα θα εφευγα όπως μπήκα...
    Εγω οταν ημουν εγγυος εκανα θεραπεια μέσω skype απο το σπίτι. Το ειχα αναγκη να μιλησω τοτε γιατί λιγο οι ορμόνες,λίγο οτι ειχα γινει σαν μαουνα απο τον 6ο, λίγο το οτι εκτος εγκυμισυνης ειχα κ πολλές αλλες αλλαγες στο περιβαλλον μου κ τα ειχα παιξει ςντελως, ηθελα να κανω συνεδρείες πάση θυσια και το εκανα ετσι. Ειχα πάρει κ πολύ ελαφρα αντικαταθλιπτικά.

    Δεν ξερω τι γινεται με ολες τις παθησεις. Αλλά αυτη η υπέρβαση που λέει και μια αλλη κοπέλα που σχολιάζει ήταν πραγματικά θεραπευτική. Δε σε κρινω ομως, λέω τι ισχυει για τα δικα μου δεδομένα

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Ε ναι θεραπευουν αρκει να ειμαστε και μεις συνεργασιμοι.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εντάξει κατάλαβα που γίνεται το λάθος δεν ακούνε οι ασθενείς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Εγω οταν ημουν εγγυος εκανα θεραπεια μέσω skype απο το σπίτι. Το ειχα αναγκη να μιλησω τοτε γιατί λιγο οι ορμόνες,λίγο οτι ειχα γινει σαν μαουνα απο τον 6ο, λίγο το οτι εκτος εγκυμισυνης ειχα κ πολλές αλλες αλλαγες στο περιβαλλον μου κ τα ειχα παιξει ςντελως, ηθελα να κανω συνεδρείες πάση θυσια και το εκανα ετσι. Ειχα πάρει κ πολύ ελαφρα αντικαταθλιπτικά.

    Δεν ξερω τι γινεται με ολες τις παθησεις. Αλλά αυτη η υπέρβαση που λέει και μια αλλη κοπέλα που σχολιάζει ήταν πραγματικά θεραπευτική. Δε σε κρινω ομως, λέω τι ισχυει για τα δικα μου δεδομένα

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν μου έχει τύχει τέτοιος ψυχολόγος.. Απλα κρίνω με βάση τον δικό μου οργανισμό.. Ο καθένας αντιδρά διαφορετικα. Εγώ πιεστηκα μόνο που το σκέφτηκα... Όταν ζεις με κρίσεις πανικού η παραμικρή μικρή πίεση μπορεί να σου φέρει κρίση.. Εμένα η τελευταία μου μεγάλη κρίση φαντασου ήταν επειδή κανόνισε η παρεα μου να βγει μεσα στον καυσωνα(40+) και γω δεν ήθελα και πήγα με το ζόρι για να μη χαλάσω τη παρεα.. Και με έπιασε κρισαρα..οπότε φαντάζομαι τι θα παθαινα με εναν τέτοιον ψυχολόγο..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δεν ειναι μονο να ακουνε. Οταν εισαι σε αρνηση τι να ακουσεις. Αν σου μπει στο μυαλο κατι δε θελςις να ακουσεις πολλές φορες και δεν το κάνεις. Την ακρη οταν εισαι σε αρνηση δε θα σου τημ βρει με τιποτα ο ψυχολογος. Ειναι αχρηστος εντελως σε αυτο. Πχ αν εσυ πιστευεις πως αν βγεις στο δρόμο σιγουρα θα παθεις καρκινο του δςρματος πχ και φοβασαι οτι κ να πει ο ψυχολογος κ ο καθενας, οτι ειναι πιθανο αλλα δεν μπορεις να ζεις σαν τον κομμη δρακουλα στα σκοταδια,δεν θα καταλάβεις. Θα λες με κοροιδευεται κ ειστε τρελοι που βγαινεται στον ηλιο.
    Το θεμα ειναι να σ δειξει πως θα αποφασιζεις σε ενα πλαισιο πιο λογικο. Τυπου θελω να προφυλαχτω απο τον φοβο μου και ο τροπος να το κανω ειναι ο Χ. Ποιο ειναι το κόστος ; αξίζει πχ να χάνω ολη τη Ωη μου γι αυτο;μετα αρχιζεις να διαπραγματευεσαι μεχρι να φτασεις να καταλαβεις το παραλογο κ γιατι σου γεννηθηκε η αναγκη αυτη

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εντάξει κατάλαβα που γίνεται το λάθος δεν ακούνε οι ασθενείς
    Δυστυχως καποιες φορες δεν ακουνε. Και γω καποτε δεν ακουγα. Αλλα δεν ειναι το θεμα να ακους μονο...

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δεν μου έχει τύχει τέτοιος ψυχολόγος.. Απλα κρίνω με βάση τον δικό μου οργανισμό.. Ο καθένας αντιδρά διαφορετικα. Εγώ πιεστηκα μόνο που το σκέφτηκα... Όταν ζεις με κρίσεις πανικού η παραμικρή μικρή πίεση μπορεί να σου φέρει κρίση.. Εμένα η τελευταία μου μεγάλη κρίση φαντασου ήταν επειδή κανόνισε η παρεα μου να βγει μεσα στον καυσωνα(40+) και γω δεν ήθελα και πήγα με το ζόρι για να μη χαλάσω τη παρεα.. Και με έπιασε κρισαρα..οπότε φαντάζομαι τι θα παθαινα με εναν τέτοιον ψυχολόγο..
    Ναι προαπαθω να καταλάβω. Ισως δςν σου ετυχε γιατι δεν ενδεικνυται σε οσους εχουν κρισεις πανικού; δςν το ξέρω καν.

    Εγω εκανα κρισεις πανικου αλλά με ενοχλουσαν αλλα πιο χειροτερα π εκανα κ εβγαζα κρισεις πανικου πιο σπάνια. Το χειροτερο ηταν η αποπροσωποποίηση που βιωσα. Κ μπορουσα ν ρισκαρω μια lightξατασταση κρισης πανικου προκειμενου να μην ξαναβιωσω αποπροαωποποίηση. Παντα με τα δικα μ δεδομένα κρινω. Δε συγκρινω καταστασεις ουτε υποτιμω :)

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Δυστυχως καποιες φορες δεν ακουνε. Και γω καποτε δεν ακουγα. Αλλα δεν ειναι το θεμα να ακους μονο...

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κατάλαβα ακριβώς αλλά το λέω απλά ήμουν σίγουρος ότι μπορούν να θεραπεύσουν αυτό το έχω σίγουρο από δικές μου εμπειρίες εντάξει κατάλαβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ναι προαπαθω να καταλάβω. Ισως δςν σου ετυχε γιατι δεν ενδεικνυται σε οσους εχουν κρισεις πανικού; δςν το ξέρω καν.

    Εγω εκανα κρισεις πανικου αλλά με ενοχλουσαν αλλα πιο χειροτερα π εκανα κ εβγαζα κρισεις πανικου πιο σπάνια. Το χειροτερο ηταν η αποπροσωποποίηση που βιωσα. Κ μπορουσα ν ρισκαρω μια lightξατασταση κρισης πανικου προκειμενου να μην ξαναβιωσω αποπροαωποποίηση. Παντα με τα δικα μ δεδομένα κρινω. Δε συγκρινω καταστασεις ουτε υποτιμω :)

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οι κρίσεις ξεκινησαν απο ενα σοβαρό πρόβλημα που ειχα.. Το θεμα ειναι οτι πλέον με πιάνουν μς το παραμικρό.. Με τη παραμικρή πίεση που θα νιώσω...εγώ είχα πάει σε δωρεάν ψυχολόγο και ψυχίατρο οποτε δεν έπαιζε η πληρωμή στη μεση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λέω,πως οσα κ να δωσεις σε ιδιαιτερα μαθήματα κ οποιον κι αν εχεις καθηγητή, πτυχίο δεν βλέπεις χωρις να ανοιξεις βιβλίο. Αν διαβάσεις ο ιδιος και προσπαθησεις,κάτι μπορει να γινει.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με τους "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" οι οποίοι έχουν κέρδος από το να παραμείνεις ασθενής και όχι από το να θεραπευτείς. Συμφωνώ ότι απαιτείται προσωπική προσπάθεια, αλλά για αυτό ακριβώς το λόγο έγραψα το ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΈΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ... επειδή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, συναντάμε καθίκια τα οποία επιθυμούν να παραμείνουμε ασθενείς και να μην προοδεύσουμε. Η όλη κουβέντα καταλήγη στην δικαιοσύνη... ή μάλλον στη προσωπική κρίση σχετικά με δικαιοσύνη γιατί την κουτσή, τυφλή και σε καταστολή Θέμιδα την οποία μας έχουν φορτώσει στην πλάτη μας, δεν την επιλέξαμε εμείς και το κυνοβούλιο στο σύνολο του κάνει γαργάρες σχετικά με τα θιγόμενα ζητήματα επειδή δεν ξέρει πως να τα διαχειριστεί πλέον.

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Στάνταρ κάτι πίνεις.
    Εδώ είχες μπει στο δικό μου θέμα και έλεγες ότι έχω συγκεκριμένο σκοπό που το άνοιξα...
    Είπα την άποψη μου σχετικά με το θέμα σου, χωρίς να κατηγορήσω ΕΣΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για αυτό. Αν τώρα εσύ θίγεσαι από την άποψη μου... κρίμα. Θα ήθελα να ακούσω όμως αν συμβουλεύεις τα μέλη να μοιραστούν τις σκέψεις και τις απόψεις τους με αγνώστους οι οποίοι συλλέγουν πληροφορίες... Εκτός και αν υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί ξυπνήσανε με πρεμούρα να μάθουν τι σκέφτονται οι άλλοι.... χειρότεροι από Κατίνα Γ εθνικής ένα πράγμα.

Page 4 of 17 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 13:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 15:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •