Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 241
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Αυτο σου λέω. Εγω δςν ημουν συνεπής όπως λέει κ η ελισαβετ για τον εαυτό της. Στην συμφωνία ψυχοθεραπεία είμαι εγω κ ο ψυχολόγος. Μαζι του κάνω την συμφωνία "υποχρεωση" εχω στον ιδιο. Μπορει αυριο να με ζορισει ο ψυχολογος γιατι με ρωταει για την κακοποιηση. Οκ; εγω επειδη ζοριζομαι λεω θα δωσω τα λεφτα εκει θα κανω κι ενα καλο κ δεν πάω, οντας φοβητσιαρα ή με αρνηση. Για εμενα προσωπικά με τα θεματα που είχα, πιστευω πως με εκπαιδευσε να δεχομαι την πραγματικοτητα, τη υποχρέωση. Ναι θα ηταν αδικο να χρεωθω χωρις να παω. Ομως το ηξερα και το αδικο θα το προκαλουσα εγω σε μςνα αν δεν ημουν αρρωστη ή αν απλά βαριόμουν και στη σχεση αυτη ημουν εγω κι ο δοκτορας, με πιάνεις; ειναι σα να λεμε θα παμε για καφε μαζι σου δινω ραντεβου και παω για καφε με την ελισαβετ. Εγω για καφε πηγα, αλλα ημουβ συνεπής;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ετσι λειτουργουν οι τιμωριες ομως.
    αν δεν το καταλαβαινεις, σε εκπαιδευε να λειτουργεις σαν τιμωρημενο παιδι...

    επισης, δεν εχουν ολοι οι ασθενεις τα ιδια θεματα.
    αυτοι το προτεινουν συνολικα, χωρις να εξεταζουν τα θεματα του καθενα. ΑΠΟΔΕΙΞΗ, οτι το κανουν για την τσεπη τους.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ρε ρεμεντι εκανα 5 χρονια ψυχαναλυση. Ημουν απο τα πιο τιμωρημένα παιδια εδω μεσα, την εχω σπουδασει κ την τιμωρια και την κακοποίηση. Λες να μην μπορω να το ξεχωρήσω; η αντίατασή μου γταν αυτή. Αλλοι με καταστασεις αγχους κοιμουνται, άλλοι γινονται βίαιοι, άλλοι ξερω γω κλαίνε. Εγω δραπετευα απο υποχρςωσεις προς τον εαυτό μου. Αντι να κοιαω πχ να διαβασω στην εξεταστική πήγαινα και εκανα εργασίες και διαβάσματα άλλων ανθρωπων γιατι δεν αντεχα το στρες της υποχρεωσης στον εαυτό μου. Φοβομουν πως θα αποτυχω και δεν ασχολιόμουν καν και όταν δςν ςδινα τελικά το μάθημα τα εβαζα κ μς αυτον τον οποιο του εκανα την εργασία για να αποποιηθω καθε ευθυνη. Δςν θα επρεπε να μου δειξει ο ανθρωπος εναν τροπο; και δεν ηταν ο μοναδικός τρόπος... Ποτε δε μου πήρε ουτε μισο ευρώ παρα πάνω ο ανθρωπος και οταν ημουν κ πολύ πολύ χαλια ερχοταν σπιτι μου χωρις να με χρεωσει παραπάνω και αλλες φορές μέσω σκάιπ δε με χρέωσε και τίποτα. Δηλαδη μόνο μπλα μπλα είναι στον ψυχολόγο; αμα ειναι νατα λεμε εδω μεσα

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Το τιμωρημένο παιδι ρέμεντι ειναι εκεινο που δςν αναλαμβάνει την ευθυνη του προς τον εαυτο του και δραπευτεύει απο αυτην με οποιον τρόπο βρει,γιατι δεν ςχςι μάθει να αγαπα τον εαυτό του και πνιγει την κάθε επιθυμία του για να μην το τιμωρήσουν. Ειναι το παιδι που θελει σαν τρελο να βελτιωθει αλλα φοβάται και οι επιλογές του δεν ειναι δικές του αλλά οι κακοποιητικές και παραλογες μλκς των γονέων του. Δεν ειναι οπως το βλέπεις. Πιθανοτατα η τακτική αυτή να μην λειτουργει σε αλλες διαταραχές που υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες. Δςν λεω πως παντα ετσι πρέπει να γίνει, ουτε ειδικος ειμαι ουτε κι εχω πάθει τα πάντα απο διαταραχες.


    Εσυ ρεμεντη εχεις κανει ποτε ψυχοθεραπεία;



    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ετσι λειτουργουν οι τιμωριες ομως.
    αν δεν το καταλαβαινεις, σε εκπαιδευε να λειτουργεις σαν τιμωρημενο παιδι...

    επισης, δεν εχουν ολοι οι ασθενεις τα ιδια θεματα.
    αυτοι το προτεινουν συνολικα, χωρις να εξεταζουν τα θεματα του καθενα. ΑΠΟΔΕΙΞΗ, οτι το κανουν για την τσεπη τους.
    Ειπα εκατο φορές οτι δεν μιλάω για ολους. Δςν ειμαι ειδικος,τα δικά μου λέω οπως τα βίωσα
    Και εννοειται πως το κάνουν για το χρήμα. Δουλεια ειναι. Ουτε σωτηρες ειναι ούτε μλκς να ακουν το μακρι και το κοντό του καθενώς. Σαφώς και γι αυτους μετράει το κέρδος. Και οχι μόνο για τους θεραπευτες αλλά για ολους τους γιατρους. Και μάλιστα και σε δημοσια νοσοκομεία αν χρειαστει να παρακαμφθεί μια λίστα για ενα χςιρουργειο οι δημοσιοι γιατροι ζητουν φακελακια για να κάνουν γρηγορα να δωσουν τον ανθρωπο, που δεν εχουν ουτε ενοικια ουτε ασφαλιστικες εισφορές εξτρά καθε μηνα ουτε λσιτουργικά εξοδα ουτε τίποτα. Οι ιδιωτικοι θεραπευτές τι ειναι; φραγγατοι και δουλευουν για την σωτηρια της ψυχης τους??

    Παντως δεν βγηκε κανεις να πει για το αν εδωσε λεφτα ενω ακυρωσε... ας περιμένουμε

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν μπορεί πάντα να το αναπληρώσει όταν έχει ήδη κλείσει το πρόγραμμα του κι έχει κανονίσει τις ελεύθερες ώρες του! Εσένα θα σου άρεσε να είσαι σε μια δουλειά που το πρόγραμμα σου να άλλαζε συνεχώς και να μην ήξερες τι ώρα σχολάς ή πότε έχεις ρεπό;
    Αυτο ακριβως συμβαινει στην Ελλαδα της κρισης και της ασυδωσιας. Δεν ξερεις ποτε θα πληρωθεις, ποσα, ποσες υπερωριες απληρωτες θα εργαστεις, ποτε και αν θα εχεις ρεπο.

    Όταν εγώ πρωτοξεκίνησα την δουλειά και ήμουν έτσι χαλαρή οτι οκ, οποιο ακυρώνεται θα το συμπληρώνω κατέληγα να μην έχω ούτε μια Κυριακή ελεύθερη γιατί κάποιοι είχαν βολευτεί με αυτό και ακύρωναν συνεχώς! Δεν μπορούσα να προγραμματίσω τίποτα γιατί δεν ήξερα ποτέ ποιο θα είναι το πρόγραμμα μου.
    Ανεφερα την περιπτωση της καθηγητριας που μου εκανε ιδιαιτερα, ακριβως με αυτο το σκεπτικο. Η ιδια δουλευε καθημερινα πολλες ωρες συνεχομενα, ακομα και αργιες και ενιοτε Κυριακες. Ηταν πορωμενη με το αντικειμενο της και τα εδινε ολα. Ειμαι σιγουρη(χωρις ποτε να μου το εχει πει) οτι εκνευριζοταν ιδιαιτερα οταν αλλαζε κατι στο προγραμμα της λογω αναβολης ή ακυρωσης μαθηματος. Αποτελεσμα ηταν να μεταβαλλει και η ιδια τα μαθηματα καποιες φορες την τελευταια στιγμη, δεσμευοντας ετσι το δικο μου χρονο.
    Δε σκεφτηκα ποτε να την υποβαλλω σε καποιου ειδους οικονομικο πεναλτυ. Υπηρχε αμοιβαια κατανοηση. Παρα τη γεματη μαθηματα ημερα της, εβρισκε τροπο και χρονο να αναπληρωνει τα μαθηματα και ετσι να μη μεταβαλλει τον οικονομικο προυπολογισμο της.
    Κι εγω απο την πλευρα μου, οταν εκεινη μου αλλαζε ωρα ή και μερα, δε δημιουργησα ποτε θεμα ουτε ζητησα το επομενο μαθημα να γινει δωρεαν εξαιτιας του χρονου που μου ειχε δεσμευσει. Ειχα στο μυαλο μου οτι αυτα συμβαινουν οταν μιλαμε για ελευθερο επαγγελμα χωρις ορισμενες ωρες λειτουργιας, αλλα κατοπιν συνεννοησης μαθητων/καθηγητριας. Και ποσω δε μαλλον για δυωρα μαθηματα 4 φορες εβδομαδιαιως. Ωστοσο, αν εγω κατ'εξακολουθηση ακυρωνα τα μαθηματα και ουτε τα αναπληρωνα αλλα ουτε και ειχα σοβαρο λογο, θα ειχε καθε δικιο να ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ τη συνεργασια της μαζι μου.



    Μερικές φορές μου δίνεται η εντύπωση (όχι από σένα, γενικά μιλάω) οτι μιλάμε για τους ψυχοθεραπευτές σα να απαιτούμε να είναι οι σωτήρες μας, Θεοί, υπεράνω όλων κτλ....ε δεν είναι έτσι!
    Οχι, ειναι απλοι απλουστατοι ανθρωποι, με τα δικα τους ψυχολογικα προβληματα ή και οικονομικα προβληματα.
    Αλλα οπως ξαναειπα, στη σχεση ψυχολογου/πελατη που θελουν να ονομαζουν σχεση θεραπευτη/θεραπευομενου υπαρχουν και αλλες παραμετροι που δεν υπαρχουν σε αλλες επαγγελματικες συνεργασιες.
    Για παραδειγμα
    Ενας ψυχωσικος ακυρωνει τελευταια στιγμη τη συνεδρια. Στην επομενη, εξηγει στον ψυχολογο οτι κατι τυποι της μαφιας τον περιμεναν εξω απο το σπιτι του για να τον μπαγλαρωσουν. Ο ψυχολογος ζηταει τα 50€ που εχασε απο την ακυρωμενη συνεδρια και του εξηγει οτι στη συνεχεια θα ακουσει το προβλημα του...
    Αλλο παραδειγμα
    Ενας ανθρωπος που πασχει απο αγχωδη διαταραχη, ακυρωνει τελευταια στιγμη τη συνεδρια του και εξηγει οτι αυτος ειναι ο λογος που τον οδηγησε να ψαξει ψυχοθεραπευτικη βοηθεια, επειδη εχει συνεχως κρισεις πανικου, δεν μπορει να αναπνευσει και νομιζει οτι θα πεθανει. Ο ψυχολογος ζηταει τα 50€ για τη συνεδρια που δν εγινε ποτε και του εξηγει οτι στη συνεχεια θα ακουσει το προβλημα του...

    Οι δυο παραπανω πελατες/ασθενεις ειτε θα αρνηθουν και δε θα ξαναπατησουν ειτε απο την επομενη φορα θα λειτουργουν σαν χειραγωγημενα παιδια. Και στις δυο περιπτωσεις εχουν ηδη πληγωθει με καποιο τροπο.
    Αν προκειται για πελατη που ξεκινησε τις συνεδριες με αιτια "Θελω να με βοηθησεις στο προβλημα αναβλητικοτητας και ευθυνοφοβιας μου" τοτε αλλαζει εντελως το σκηνικο.

    Και δε βρισκω τυχαιο γεγονος οτι στο αρθρο που παρεθεσε ο NikosD δεν αναφερεται το οικονομικο κινητρο του ψυχολογου πισω απο αυτη την πρακτικη. Δε βρισκω τυχαιο οτι ουδολως αναφερεται κανεις απο αυτους τους ψυχολογους σε αντιστοιχα πεναλτυ για ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ για τις οποιες ευθυνονται οι ιδιοι. Επισης, δεν ειναι διολου τυχαιο οτι δε γινεται παραμικρη αναφορα σε ΠΛΗΘΟΣ ψυχολογων που ουδεποτε ζητησαν αμοιβη για ακυρωμενη συνεδρια.

    Η απαίτηση που είχε ήταν να μην του ακυρώνω ραντεβού χωρίς προηγουμένως να το έχουμε κουβεντιάσει ή αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος. Πού είναι το παράξενο σε αυτό; Έκεινος δέσμευε ώρες στο πρόγραμμα του για μένα, εγώ δεν έπρεπε να δεσμευτώ σε τίποτα;
    Δεν ειναι παντα δυνατο να το εχουμε κουβεντιασει απο την προηγουμενη ημερα. Και γενικως, το να απανταμε ΜΟΝΟ με βαση τη δικη μας περιπτωση ενω υπαρχει πληθωρα ασθενων που βιωνουν πολυ πιο δυσκολες ψυχικες διαταραχες με διαφορες εκρηξεις, κρισεις κ.ά., ε δεν ειναι και πολυ δικαιο...
    Και δεν ειδα κανεναν ψυχολογο να διαχωριζει τις περιπτωσεις πελατων στους οποιους ζητουν τετοιο οικονομικο πεναλτυ, μιλησαν γενικα για αμοιβες ακυρωμενων συνεδριων.
    Και στα ερωτηματα που τεθηκαν εξαρχης στο τοπικ του NikosD, απαντησεις δεν πηραμε...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Το τιμωρημένο παιδι ρέμεντι ειναι εκεινο που δςν αναλαμβάνει την ευθυνη του προς τον εαυτο του και δραπευτεύει απο αυτην με οποιον τρόπο βρει,γιατι δεν ςχςι μάθει να αγαπα τον εαυτό του και πνιγει την κάθε επιθυμία του για να μην το τιμωρήσουν. Ειναι το παιδι που θελει σαν τρελο να βελτιωθει αλλα φοβάται και οι επιλογές του δεν ειναι δικές του αλλά οι κακοποιητικές και παραλογες μλκς των γονέων του. Δεν ειναι οπως το βλέπεις. Πιθανοτατα η τακτική αυτή να μην λειτουργει σε αλλες διαταραχές που υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες. Δςν λεω πως παντα ετσι πρέπει να γίνει, ουτε ειδικος ειμαι ουτε κι εχω πάθει τα πάντα απο διαταραχες.


    Εσυ ρεμεντη εχεις κανει ποτε ψυχοθεραπεία;



    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    αν την "αναλαμβανει" επειδη αιωρειται μια ακομα τιμωρια πανω απο το κεφαλι του κι οχι επειδη ξαφνικα αγαπησε τονε αυτο του, εξακολουθει να ειναι τιμωρημενο.

    οχι, δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια.
    αν ποτε κανω, στο συγκεκριμενο θεμα, δεν εχω προβλημα να δεχτω τετοιον ορο, αν αφορα ακυρωση εντος 24 ωρων και με μια ανοχη για πραγματικα σοβαρους λογους, ΑΡΚΕΙ, να ισχυει εξισου και για τον θεραπευτη αφενος, και να ξεκαθαρισουμε μεταξυ μας οτι ο λογος ειναι καθαρα επαγγελματικος και οχι θεραπευτικος (γελαω. πραγματικα)

    υ.γ.
    να συμπληρωσω, οτι θα ενημερωθω πρωτα για το τι κανουν και αλλοι ΚΑΛΟΙ θεραπευτες.
    αν αλλοι δεν χρεωνουν και θελει να χρεωσει ο δικος μου, θα προτιμησω κποιον αλλο.
    ολοι εχουμε ακυρωσεις στις δουλειες μας. ποιος μας πληρωνει?

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν την "αναλαμβανει" επειδη αιωρειται μια ακομα τιμωρια πανω απο το κεφαλι του κι οχι επειδη ξαφνικα αγαπησε τονε αυτο του, εξακολουθει να ειναι τιμωρημενο.

    οχι, δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια.
    αν ποτε κανω, στο συγκεκριμενο θεμα, δεν εχω προβλημα να δεχτω τετοιον ορο, αν αφορα ακυρωση εντος 24 ωρων και με μια ανοχη για πραγματικα σοβαρους λογους, ΑΡΚΕΙ, να ισχυει εξισου και για τον θεραπευτη αφενος, και να ξεκαθαρισουμε οτι ο λγοος ειναι καθαρα επαγγελματικος και οχι θεραπευτιοκος (γελαω. πραγματικα)
    Μα δεν ειναι τιμωρια. Όταν οι γονεις σου σε εχουν μάθει ότι δεν πειραζει κινδυνευει η σωματική ακεραιοτητα σου, δεν υπάρχουν συνέπειες αν γινονται ασχημα πράγματα στον εαυτό σου, αλλά σε τιμωρουν επειδή παιζεις,επειδή σε ειχαν νηστικό και ζητησες φαγητό, σε καινε επειδη απο τον φόβο σου λερωνεσαι και πολλά αλλα, η συνεπεια στην πράξη σου δςν ςξαρτάτε απο το πιο ςίναι το καλό σου αλλά απο το πιο θα εχει μη κακοποιητικο αποτέλεσμα. Αυτο που εσυ δεν καταλαβαίνεις είναι πως ο κακοποιημςνος δςν ξέρει πως να αγαπα τον εαυτό του. Με πιάνεις;λες εγω να γουσταρα οσα πέρασα; ειχα ξεφυγει απο την πραγματικότητα. Εβλεπα παντου δυνητικους κακοποιητές και δςν ςκανα το σωστο ή το λογικό. Το κριτηριο στην πραξη μου δεν ηταν το καλό μου αλλα μην απογοητευσω κάποιον και μς κακοποιηθω επειδη ςκανα το σωστο και το καλο για μςνα.

    Δεν ςπρεπε μάθω να με βάζω πάνω απο όλα; πως;μονο με τα λόγια; πες σε εναν ανθρωπο σε κριση πανικου να μην πανικοβάλεται κι αν βγάλεις γραψε με. Και ποιο ήταν το σωστο και το καλο για μένα;νομιζεις το γνώριζα; το καλο για μένα ήταν να φοβαμαι λιγοτερο πως δεν θα κακοποιηθώ. Δεν ηξερα τι αλλο ήθελα, τι αγαπουσα,ποια μουσικη μου αρεσει,αν προτειμω τις φουστες αντι τα παντελονια και αλλα πολλά που για εσένα λογικά ςιναι δεδομςνα μιας και δςν μπορςίς να καταλάβεις. οταν με τιμωρουσαν οι γονεις μου γινόταν με τρόπο και λόγο παράλογο, δεν υπήρχε κριτιριο επιβραβευσης ή τιμωρίας. Πχ μπορει να εκανα κατι καλο, να ειχα καλους βαθμούς και επειδη το ελεγα με ενθουσιασμό και φωναζα να ετρωγα κ ενα χέρι ξυλο. Ή μπορέί να αρρωσταινα και επειδη ημουν υποτιθεται αποσςλτη και αρρωστησα οχι μονο να μην με πανε στο γιατρο αλλα να με χτυπησουν κιολας κ να πουν καλα να παθεις, σου αξιζε. Ενω στην ψυχοθεραπεία, αν και πολλές φορές ηθελα να αποφυγω να πάω,ή να αποφυγω να πω καποια πράγματα, κατάλαβα πολύ γρήγορα πως θα εβρισκα μπροστα μου την "φυγή" αυτή ή την μη υπεύθυνη συμπεριφορά. Όχι μονο για τα χρηματα. Τοτε δε το αντιλαμβανόμουν. Αλλά γιατί επαναλάμβανα την λάθος συμπεριφορα η οποία και κατάθλιψη μου προκαλουσε και κρισεις πανικου και αλλα.

    Εκτός βέβαια αυτου που εσυ θςωρείς τιμωρίας, υπήρχε και κουβςντα και συνειδητοποίηση του γιατί. Δεν είναι ο ψυχοθεραπευτής κανενας BDSM master ουτε κανενας αρκουδιαρης που εκπαιδευει την αρκούδα... εννοειται πως υπάρχει συνειδητοποίηση, αλλά οχι θεωρητική κ φαμφαρα εκ του ασφαλους, αποδεδειγμένη με πράξη.

    Εσύ τι θα έκανες σε τετοια περίπτωση; κουβεντουλα ;

    Χαιρομαι πάντως που γελάς. Εστω και νε τον πόνο του αλλου :)
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν την "αναλαμβανει" επειδη αιωρειται μια ακομα τιμωρια πανω απο το κεφαλι του κι οχι επειδη ξαφνικα αγαπησε τονε αυτο του, εξακολουθει να ειναι τιμωρημενο.

    οχι, δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια.
    αν ποτε κανω, στο συγκεκριμενο θεμα, δεν εχω προβλημα να δεχτω τετοιον ορο, αν αφορα ακυρωση εντος 24 ωρων και με μια ανοχη για πραγματικα σοβαρους λογους, ΑΡΚΕΙ, να ισχυει εξισου και για τον θεραπευτη αφενος, και να ξεκαθαρισουμε μεταξυ μας οτι ο λογος ειναι καθαρα επαγγελματικος και οχι θεραπευτικος (γελαω. πραγματικα)

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post

    Χαιρομαι πάντως που γελάς. Εστω και νε τον πόνο του αλλου :)



    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    διευκρινιση.
    δεν γελαω με αυτα που λες, ουτε με την αποψη σου, ουτε με τον πονο σου.
    γελαω με το επιχειρημα των ψυχ οτι ο λογος για την χρεωση ειναι θεραπευτικος.
    μπορω να δεχτω τον επαγγελματικο, σαν συμφωνια που γινεται στην αρχη της συνεργασιας. οποιος συμφωνει ας το δεχτει, γιατι οχι?
    τον θεραπευτικο ομως, οχι.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    διευκρινιση.
    δεν γελαω με αυτα που λες, ουτε με την αποψη σου, ουτε με τον πονο σου.
    γελαω με το επιχειρημα των ψυχ οτι ο λογος για την χρεωση ειναι θεραπευτικος.
    μπορω να δεχτω τον επαγγελματικο, τον θεραπευτικο, οχι.
    Σε αυτο μπορω κι εγω να συμφωνησω εν μέρη. Σε εμενα εδωσε κινητρο οταν δεν καταλαβαινα τι μου γινόταν. Σε άλλες περιπτώσεις που δεν ειναι οπως εμενα,μαλλον είναι απλώς επιχειρηματικό

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Τους πιάνει ΜΙΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ όταν ΞΕΡΟΥΝ - επειδή εκείνοι είναι υπέυθυνοι για την ισόβια συντήρηση την οποία πουλάνε - ότι ο ψυχικά ασθενής θα είναι εκεί για τα επόμενα "ν" [όπου ν τείνει στο άπειρο] χρόνια... ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ σου λέω! Κάθονται και κλαίνε με ΜΑΥΡΑ ΔΑΚΡΥΑ!... Τους κόβεται η όρεξη!... Τραβάνε, βγάζουν τα μαλλιά τους!... Γρατζουνάνε τα πρόσωπα τους με μανικιουρισμένα νυχάκια... Τους χειμερινούς μήνες, πάνε στο ακριβό πέτρινο τζάκι της μονοκατοικίας τους και παίρνουν και ρίχνουν στάχτες στο κεφάλι τους φωνάζοντας "ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...;!!!"... Μέχρι που στο τέλος της μέρας διαπιστώνουν ότι μοναδική παρηγοριά τους είναι το ουίσκι δεκαπενταετίας και τα πενηντάρικα τα οποία τους αφήνει μετά την κάθε συνεδρία ο εκάστοτε θεραπευόμενος.

    Καί σκέφτονται μετά:

    "Έτσι πρέπει να είναι... Ο θεραπευόμενος πρέπει να αποδεχτεί να πληρώνει εις τον αιώνα των αιώνων... Και εγώ πρέπει να αποδεχτώ ότι την ματαιότητα που νιώθω επειδή τον έχω βάλει σε ισόβια συντήρηση θα πρέπει να την πνίγω με ουίσκι δεκαπενταετίας, πενηντάρικα και καμιά γραμμούλα κόκα... Όπου φτωχός και η μοίρα του, c'est la vie, και τα ρέστα. Εβίβα... μα που έχω βάλει τα πούρα;;;"

    ...και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
    Κοψε τις ειρωνιες ρε ψευτομαγκα της οθονης. Ζεις μεσα στη μιζερια σου και εισαι τοσο κακιασμενος που δεν μπορεις να δεχτεις πως καποιος μπορει να ειναι χαρουμενος. Δεν ξερεις που πανε τα τεσσερα και εχεις και αποψη τρομαρα σου. Αντε πισω στη σπηλια σου ανθρωπε του Νεαντερταλ να κυνηγησεις βισονες.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    [QUOTE=Remedy;688423]αφενος γιατι το κανει ο ιδιος, επικαλουμενος θεραπευτικους σκοπους και οχι επαγγελματικους, κι αφετερου γιατι χρεωνει υπηρεσια που δεν προσφερει.

    η δευτερη ερωτηση ειναι, τι θα γινοταν αν αρνουνταν μια συνεδρια, καθε φοραπου θα ακυρωνες εσυ μια.
    δηλαδη αντι να σου χρεωνει συνεδρια που δεν κανει, να ακυρωνει κι αυτος συνεδρια σας. καθρεφτακι..[
    /QUOTE]

    Και τι νόημα θα είχε αυτό για την θεραπεία; Αυτό περισσότερο ως παιδικό πείσμα μου ακούγεται, δεν βρίσκω τίποτα θεραπευτικό σε αυτό.
    Αν εγώ φοβάμαι να αντιμετωπίσω τα θέματα μου ή είμαι αναβλητική κι ακυρώνω συνεδρίες αυτό ως δέλεαρ θα μου φανεί για να ακυρώνω συνεχώς!
    Επίσης όσοι έχουμε τέτοια θέματα και φοβόμαστε να έρθουμε αντιμέτωποι με αυτά με συνέπεια να αφήνουμε μισά πράγματα ή να αναβάλλουμε, αυτό δεν το κάνουμε συνειδητά, δεν λέμε πχ "σήμερα δεν θα πάω στην συνεδρία γιατί φοβάμαι να συζητήσω το τάδε θέμα". συνήθως βρίσκουμε μια δικαιολογία στον εαυτό μας, του στυλ "έχω πολλά έξοδα αυτόν τον μήνα, ας γλιτώσω καμιά συνεδρία" ή "νιώθω λίγο άσχημα σήμερα, δεν πειράζει αν δεν πάω μια φορά". Τέτοια πράγματα λέμε στον εαυτό μας. Όταν ξέρω εκ των προτέρων οτι δεν θα γλιτώσω τίποτα γιατί το έχουμε συμφωνήσει μου αφαιρεί αμέσως την νούμερο ένα δικαιολογία που θα είχα βρει στον εαυτό μου για να μην πάω!

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αυτο ακριβως συμβαινει στην Ελλαδα της κρισης και της ασυδωσιας. Δεν ξερεις ποτε θα πληρωθεις, ποσα, ποσες υπερωριες απληρωτες θα εργαστεις, ποτε και αν θα εχεις ρεπο.


    Ανεφερα την περιπτωση της καθηγητριας που μου εκανε ιδιαιτερα, ακριβως με αυτο το σκεπτικο. Η ιδια δουλευε καθημερινα πολλες ωρες συνεχομενα, ακομα και αργιες και ενιοτε Κυριακες. Ηταν πορωμενη με το αντικειμενο της και τα εδινε ολα. Ειμαι σιγουρη(χωρις ποτε να μου το εχει πει) οτι εκνευριζοταν ιδιαιτερα οταν αλλαζε κατι στο προγραμμα της λογω αναβολης ή ακυρωσης μαθηματος. Αποτελεσμα ηταν να μεταβαλλει και η ιδια τα μαθηματα καποιες φορες την τελευταια στιγμη, δεσμευοντας ετσι το δικο μου χρονο.
    Δε σκεφτηκα ποτε να την υποβαλλω σε καποιου ειδους οικονομικο πεναλτυ. Υπηρχε αμοιβαια κατανοηση. Παρα τη γεματη μαθηματα ημερα της, εβρισκε τροπο και χρονο να αναπληρωνει τα μαθηματα και ετσι να μη μεταβαλλει τον οικονομικο προυπολογισμο της.
    Κι εγω απο την πλευρα μου, οταν εκεινη μου αλλαζε ωρα ή και μερα, δε δημιουργησα ποτε θεμα ουτε ζητησα το επομενο μαθημα να γινει δωρεαν εξαιτιας του χρονου που μου ειχε δεσμευσει. Ειχα στο μυαλο μου οτι αυτα συμβαινουν οταν μιλαμε για ελευθερο επαγγελμα χωρις ορισμενες ωρες λειτουργιας, αλλα κατοπιν συνεννοησης μαθητων/καθηγητριας. Και ποσω δε μαλλον για δυωρα μαθηματα 4 φορες εβδομαδιαιως. Ωστοσο, αν εγω κατ'εξακολουθηση ακυρωνα τα μαθηματα και ουτε τα αναπληρωνα αλλα ουτε και ειχα σοβαρο λογο, θα ειχε καθε δικιο να ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ τη συνεργασια της μαζι μου.




    Οχι, ειναι απλοι απλουστατοι ανθρωποι, με τα δικα τους ψυχολογικα προβληματα ή και οικονομικα προβληματα.
    Αλλα οπως ξαναειπα, στη σχεση ψυχολογου/πελατη που θελουν να ονομαζουν σχεση θεραπευτη/θεραπευομενου υπαρχουν και αλλες παραμετροι που δεν υπαρχουν σε αλλες επαγγελματικες συνεργασιες.
    Για παραδειγμα
    Ενας ψυχωσικος ακυρωνει τελευταια στιγμη τη συνεδρια. Στην επομενη, εξηγει στον ψυχολογο οτι κατι τυποι της μαφιας τον περιμεναν εξω απο το σπιτι του για να τον μπαγλαρωσουν. Ο ψυχολογος ζηταει τα 50€ που εχασε απο την ακυρωμενη συνεδρια και του εξηγει οτι στη συνεχεια θα ακουσει το προβλημα του...
    Αλλο παραδειγμα
    Ενας ανθρωπος που πασχει απο αγχωδη διαταραχη, ακυρωνει τελευταια στιγμη τη συνεδρια του και εξηγει οτι αυτος ειναι ο λογος που τον οδηγησε να ψαξει ψυχοθεραπευτικη βοηθεια, επειδη εχει συνεχως κρισεις πανικου, δεν μπορει να αναπνευσει και νομιζει οτι θα πεθανει. Ο ψυχολογος ζηταει τα 50€ για τη συνεδρια που δν εγινε ποτε και του εξηγει οτι στη συνεχεια θα ακουσει το προβλημα του...

    Οι δυο παραπανω πελατες/ασθενεις ειτε θα αρνηθουν και δε θα ξαναπατησουν ειτε απο την επομενη φορα θα λειτουργουν σαν χειραγωγημενα παιδια. Και στις δυο περιπτωσεις εχουν ηδη πληγωθει με καποιο τροπο.
    Αν προκειται για πελατη που ξεκινησε τις συνεδριες με αιτια "Θελω να με βοηθησεις στο προβλημα αναβλητικοτητας και ευθυνοφοβιας μου" τοτε αλλαζει εντελως το σκηνικο.

    Και δε βρισκω τυχαιο γεγονος οτι στο αρθρο που παρεθεσε ο NikosD δεν αναφερεται το οικονομικο κινητρο του ψυχολογου πισω απο αυτη την πρακτικη. Δε βρισκω τυχαιο οτι ουδολως αναφερεται κανεις απο αυτους τους ψυχολογους σε αντιστοιχα πεναλτυ για ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ για τις οποιες ευθυνονται οι ιδιοι. Επισης, δεν ειναι διολου τυχαιο οτι δε γινεται παραμικρη αναφορα σε ΠΛΗΘΟΣ ψυχολογων που ουδεποτε ζητησαν αμοιβη για ακυρωμενη συνεδρια.


    Δεν ειναι παντα δυνατο να το εχουμε κουβεντιασει απο την προηγουμενη ημερα. Και γενικως, το να απανταμε ΜΟΝΟ με βαση τη δικη μας περιπτωση ενω υπαρχει πληθωρα ασθενων που βιωνουν πολυ πιο δυσκολες ψυχικες διαταραχες με διαφορες εκρηξεις, κρισεις κ.ά., ε δεν ειναι και πολυ δικαιο...
    Και δεν ειδα κανεναν ψυχολογο να διαχωριζει τις περιπτωσεις πελατων στους οποιους ζητουν τετοιο οικονομικο πεναλτυ, μιλησαν γενικα για αμοιβες ακυρωμενων συνεδριων.
    Και στα ερωτηματα που τεθηκαν εξαρχης στο τοπικ του NikosD, απαντησεις δεν πηραμε...
    Το ότι είναι έτσι οι συνθήκες εργασίας για πολλούς ανθρώπους σήμερα, είναι επιχείρημα για το ότι πρέπει να συμβαίνει σε όλους ή πρέπει να το δέχονται όλοι; διαφωνώ κάθετα εδω. Όλοι μας έχουμε καθήκον να προσπαθούμε από την πλευρά μας και από τη θέση του ο καθένας να διεκδικούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα στο ακέραιο.

    Στο επόμενο που λες με τα παραδείγματα για τον ψυχωσικό κτλ ξαναλέω οτι δεν είμαι ψυχολόγος και δεν έχω τις γνώσεις για να μπορώ να κρίνω τι και αν πρέπει να γίνεται σε όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις. Με ένα απλοικο σκεπτικό και χωρίς να είμαι ειδικός θα μπορούσα να σου πω οτι πολλοί ψυχωσικοί (και εδώ το έχουν αναφέρει κάποιοι) πηγαίνουν στις συνεδρίες τους κι ας νομίζουν οτι κάποιος τους παρακολουθεί. Κι αυτό το θεωρούμε όλοι θετικό βήμα και τους λέμε μπράβο όταν το καταφέρνουν. Το οτι θα γνωρίζουν πως θα χάσουν χρήματα ίσως είναι ένα κίνητρο παραπάνω για να προσπαθήσουν. Επιπλέον έχω ακούσει κι εδώ αρκετούς να λένε οτι όταν για κάποιους λόγους δεν μπορούσαν να πάνε, έκαναν συνεδρίες μέσω σκαιπ ή πήγαινε ο ψυχολόγος στο σπίτι τους.

    Για την καθηγήτρια σου η γνώμη μου είναι οτι κακώς σου άλλαζε τις ώρες επειδή κάποιος άλλος ανεύθυνος της χάλαγε το πρόγραμμα!! Είδες τι λες? Φυσικά και δεν έφταιγες εσύ να σου αλλάζει το πρόγραμμα κάθε τρεις και λίγο. Για σκέψου εσύ λοιπόν που είχες μάθημα σήμερα στις 6 να σε πάρει ξαφνικά η καθηγήτρια σου στις 3 το μεσημέρι και να σου πει οτι δεν θα κάνετε μάθημα στις 6 όπως ήταν το πρόγραμμα αλλά στις 4 επειδή κάποιος άλλος της ακύρωσε. Το πιο πιθανό εσύ να είσαι απροετοίμαστη για το μάθημα, οπότε θα κάνεις την μια ώρα σου που θα την πληρώσεις...αλλά στην ουσία το μάθημα πήγε χαμένο, γιατί εσύ δεν έχεις προλάβει να διαβάσεις, να γράψεις κτλ. Η καθηγήτρια σου το έκανε απλώς για να μην χάσει χρήματα.

    Επίσης είναι διαφορετικό το να αγαπάω την δουλειά μου και διαφορετικό το να θέλω να κάνω κι άλλα πραγματα στην ζωή μου σαν άνθρωπος όπως το να μπορώ να κανονίσω μια βόλτα με τον σύντροφο μου ή την φίλη μου ή να δω την οικογένεια μου. Κι έγω αγαπώ την δουλειά μου αλλά έχω επίσης όρια στο πόσο θέλω να εργαστώ. Θέλω την Κυριακή μου ελεύθερη κι όχι να εξαρτάται η ξεκούραση μου από το πόσο γαιδούρι ή όχι είναι ο άλλος. ¨Εχω μαθητές χρόνια που δεν μου ακύρωσαν ποτέ μάθημα, αυτοί τι είναι για να τους αλλάζω εγώ το πρόγραμμα; τα κορόιδα; ή μήπως σε αυτούς δεν έτυχαν στιγμές βαρεμάρας ή που ήθελαν να κάνουν κάτι άλλο; Όχι λοιπόν, αυτό που περιγράφεις με την καθήγητρια σου το έκανα τα πρώτα χρόνια της δουλειάς από φόβο μη χάσω μαθητές, να τους έχω όλους ευχαριστημενους κι έτρεχα σαν την τρελή χωρίς αργίες χωρίς τίποτα να αναπληρώνω ώρες σε ανεύθυνους ώσπου κατάλαβα ότι όσο αφήνεις τον άλλον να σε πατήσει θα το κάνει ευχαρίστως και αυτά κοπήκανε με συνοπτικές διαδικασίες. Αν τύχει μια δυο φορές επειδή είσαι άνθρωπος και θα αρρωστήσεις ή θα σου τύχει κάτι φυσικά θα το δεχτώ. Διαφορετικά θα μου πληρώσεις τον χρόνο που μου δέσμευσες και δεν θα χαλάσω ούτε το δικό μου πρόγραμμα ούτε κανενός άλλου επειδή εσύ είσαι ανεύθυνος. Ούτε θα ακυρώσω την βόλτα μου/ υπνο μου/οτιδηποτε για να σου αναπληρώσω την ώρα που έχασες. Και σε πληροφορώ οτι με αυτόν τον τρόπο είδα και τους πιο ανεύθυνους να μην χάνουν ποτέ ξανά μάθημα. Τώρα αν πέσουμε σε σπάνια περίπτωση που δεν τον πτοεί τον άλλον ούτε αυτό, ε τότε λήγουμε την συνεργασία και τελειώσαμε. ¨Ομως στην συντριπτική πλειοψηφία όταν τεθεί αυτή η συμφωνία περί ακύρωσης, παύουν να συμβαίνουν συνεχώς "απρόβλεπτα" που τους εμποδίζουν να έρθουν και είναι όλοι στην ώρα τους.

  13. #103
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Γεια σας, εγω δεν ειχα χασει καμμια συνεδρια. Και δεν θυμαμαι καν αν υπηρχε καποιος προφορικος ή γραπτος ορος (νομιζω ότι υπηρχε) αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που δεν ελλειψα ποτε. Ηταν ότι το ειχα δει σοβαρα το θεμα. Δεν θυμαμαι να ειχα ααρρωστησει καν εκεινα τα χρονια. Συμπτωση ισως.

  14. #104
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Με τη διαφορα ΟΤΙ σεβομουν τοτε την σχεση μας, ειχα να κανω με ατομο σπουδαγμενο και με πολυπλευρη υποδομη και με συνεχη ενημερωση.

  15. #105
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Τους πιάνει ΜΙΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ όταν ΞΕΡΟΥΝ - επειδή εκείνοι είναι υπέυθυνοι για την ισόβια συντήρηση την οποία πουλάνε - ότι ο ψυχικά ασθενής θα είναι εκεί για τα επόμενα "ν" [όπου ν τείνει στο άπειρο] χρόνια... ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ σου λέω! Κάθονται και κλαίνε με ΜΑΥΡΑ ΔΑΚΡΥΑ!... Τους κόβεται η όρεξη!... Τραβάνε, βγάζουν τα μαλλιά τους!... Γρατζουνάνε τα πρόσωπα τους με μανικιουρισμένα νυχάκια... Τους χειμερινούς μήνες, πάνε στο ακριβό πέτρινο τζάκι της μονοκατοικίας τους και παίρνουν και ρίχνουν στάχτες στο κεφάλι τους φωνάζοντας "ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...;!!!"... Μέχρι που στο τέλος της μέρας διαπιστώνουν ότι μοναδική παρηγοριά τους είναι το ουίσκι δεκαπενταετίας και τα πενηντάρικα τα οποία τους αφήνει μετά την κάθε συνεδρία ο εκάστοτε θεραπευόμενος.

    Καί σκέφτονται μετά:

    "Έτσι πρέπει να είναι... Ο θεραπευόμενος πρέπει να αποδεχτεί να πληρώνει εις τον αιώνα των αιώνων... Και εγώ πρέπει να αποδεχτώ ότι την ματαιότητα που νιώθω επειδή τον έχω βάλει σε ισόβια συντήρηση θα πρέπει να την πνίγω με ουίσκι δεκαπενταετίας, πενηντάρικα και καμιά γραμμούλα κόκα... Όπου φτωχός και η μοίρα του, c'est la vie, και τα ρέστα. Εβίβα... μα που έχω βάλει τα πούρα;;;"

    ...και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
    Όταν ξεμεθύσεις,γιατί στάνταρ πιωμένος γράφεις,κάνε κανένα άγαλμα προς την διαχείριση.
    Και πες και κανένα ευχαριστώ στους mods.

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 12:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •