Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 17 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 241
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Δεδομενη η ευγνωμοσύνη,ναι εχεις δίκιο. Δεν ειναι ομως μόνο τα λεφτα βρε συ. Πχ φαντασου κυριακή να σπασει καμια σωλήνα στο σπίτι και να μην βρησκεις υδραυλικό. Ε εαν ερθει καποιος δε θα εισαι ευγνωμον; εγω ναι. Παρα πολύ μαλιστα γιατι θα κανει τα παντα. Θα ειναι υπαλληλος καθαρα οχι συνεργατης.
    Ευγνωμοσυνη ουτε για τον υδραυλικο θα ενιωθα, κυριακη θα πληρωνοταν ακομα πιο αδρα για να ερθει. Ε και αν αρνηθει ο ενας, θα ερθει ο αλλος.
    Αν επρεπε ντε και καλα να νιωσω καποιο ας πουμε πιο ιδιαιτερο συναισθημα για την ψυχολογο μου, θα ηταν οτι για τον 1 μηνα διακοπων της μου τονισε 800 φορες να την παιρνω τηλεφωνο ανα πασα στιγμη, να της στειλω μαιηλ αν θελω, οτι δε χανουμε επαφη κλπ
    Και μου εδωσε ασκησεις homework για ολο αυτο το διαστημα. Δηλαδη γυρνωντας απο τις διακοπες της εχει την προθεση να διαβασει τι εκανα καθημερινα για σχεδον 30 μερες!!!
    Και γενικα το κανει αυτο, να ζηταει μαιηλ κλπ για να διαβαζει στο σπιτι και να προετοιμαζεται αν υπαρχει λογος να μη δεσμευσουμε χρονο απο τη συνεδρια σε περιγραφες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    λοιπον, το διαβασα.
    ο ΤΙΤΛΟΣ ειναι αστοχος, εχεις δικιο. δινει την εντυπωση οτι οπωσδηποτε εισαι ευγνωμων, αλλα στο συντομο κειμενο το διατυπωνει αναλυτικοτερα και σωστα και εξηγει οτι ρωταει ΑΝ για κατι ειστε ευγνωμονες και ποιο ειναι αυτο.

    αυτο που παρατηρω στις απαντησεις ομως, ειναι οτι ακομα και στις θετικες, αυτο που περιγραφεται δεν ειναι "ευγνωμοσυνη", αλλα περισσοτερο πανταει στην ερωτηση "αν εκτιματε τον ψυχ σας και για ποιον λογο". ο ενας λεει πχ, για την μεγαλη κατανοηση και την ενσυναισθηση.... ευγνωμοσυνη για την κατανοηση??? η κατανοηση ειναι προαπαιτουμενο.

    δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο του με την ερωτηση, αλλα απο καμια απαντηση δεν μου προκυπτει "ευγνωμοσυνη"...

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ευγνωμοσυνη ουτε για τον υδραυλικο θα ενιωθα, κυριακη θα πληρωνοταν ακομα πιο αδρα για να ερθει. Ε και αν αρνηθει ο ενας, θα ερθει ο αλλος.
    Αν επρεπε ντε και καλα να νιωσω καποιο ας πουμε πιο ιδιαιτερο συναισθημα για την ψυχολογο μου, θα ηταν οτι για τον 1 μηνα διακοπων της μου τονισε 800 φορες να την παιρνω τηλεφωνο ανα πασα στιγμη, να της στειλω μαιηλ αν θελω, οτι δε χανουμε επαφη κλπ
    Και μου εδωσε ασκησεις homework για ολο αυτο το διαστημα. Δηλαδη γυρνωντας απο τις διακοπες της εχει την προθεση να διαβασει τι εκανα καθημερινα για σχεδον 30 μερες!!!
    Και γενικα το κανει αυτο, να ζηταει μαιηλ κλπ για να διαβαζει στο σπιτι και να προετοιμαζεται αν υπαρχει λογος να μη δεσμευσουμε χρονο απο τη συνεδρια σε περιγραφες.
    ειδες?
    βρηκες λογο για να εισαι ευγνωμων προς την ψυχ σου!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχχα

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λοιπον, το διαβασα.
    ο ΤΙΤΛΟΣ ειναι αστοχος, εχεις δικιο. δινει την εντυπωση οτι οπωσδηποτε εισαι ευγνωμων, αλλα στο συντομο κειμενο το διατυπωνει αναλυτικοτερα και σωτα και εξηγει οτι ρωταει ΑΝ για ακτι ειστε ευγνωμονες και ποιο ειναι αυτο.

    αυτο που απρατηρω στις απαντησεις ομως, ειναι οτι ακομα και στις θετικες, αυτο που επριγραφεται δεν ειναι "ευγνωμοσυνη", αλλα περισσοτερο πανταει στην ερωτηση "αν εκτιματε τον ψυχ σας και για ποιον λογο". ο ενας λεει πχ, για την μεγαλη κατανοηση και την ενσυναισθηση.... ευγνωμοσυνη για την κατανοηση??? η κατανοηση ειναι προαπαιτουμενο.

    δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο του με την ερωτηση, αλλα απο καμια απαντηση δεν μου προκυπτει "ευγνωμοσυνη"...
    Ε κοιτα τον πρωτο καιρο που νοιωθεις χαμενος στο διαστημα κατα 100% και 99% χαμενος να νοιωθεις μετα,τον θεοποιεις τον θεραπευτή. Σε λιγο καιρο αυξάνονται οι απαιτησεις του σε τσιγκλάει ας πουμε με θεματα και ερχεται η φαση "ακυρωνω τα ραντεβου για ανυπαρκτες αιτίες" ή πηγαίνω και τον μισώ.
    Φαντασου εναν ανθρωπο που δεν εχει νοιωσει καλά ποτε,δεν τον ακουει κανεις,δεν ξερει να διαχειριστει την οποια κρίαη του να βρεθει με εναν ανθρωπο εκπαιδευμένο να το κάνει. Ε λογικο δεν ειναι να νοιωσει θαυμασμο και ευγνωμοσύνη;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειδες?
    βρηκες λογο για να εισαι ευγνωμων προς την ψυχ σου!
    χαχαχαχαχαχαχαχαχχα
    Οχι γιατι δεν την πηρα κανενα τηλ και δεν εστειλα κανενα μαιηλ, πού ξερεις? Μπορει να μην το σηκωνε μουχαχαχαχαχ :P
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Οχι γιατι δεν την πηρα κανενα τηλ και δεν εστειλα κανενα μαιηλ, πού ξερεις? Μπορει να μην το σηκωνε μουχαχαχαχαχ :P
    σωστα.
    αλλα ειδες?
    τελικα η "ευγνωμοσυνη" ειναι κατι που συνδεεται με την προσφορα και για σενα, οπως και για μενα.
    θα ησουν ευγνωμων γιατι θα εκανε κατι εις βαρος του ελευθερου χρονου της, και χωρις να πληρωθει κι οχι για ακτι που κανει για τα χρηματα σου.

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Ε κοιτα τον πρωτο καιρο που νοιωθεις χαμενος στο διαστημα κατα 100% και 99% χαμενος να νοιωθεις μετα,τον θεοποιεις τον θεραπευτή. Σε λιγο καιρο αυξάνονται οι απαιτησεις του σε τσιγκλάει ας πουμε με θεματα και ερχεται η φαση "ακυρωνω τα ραντεβου για ανυπαρκτες αιτίες" ή πηγαίνω και τον μισώ.
    Φαντασου εναν ανθρωπο που δεν εχει νοιωσει καλά ποτε,δεν τον ακουει κανεις,δεν ξερει να διαχειριστει την οποια κρίαη του να βρεθει με εναν ανθρωπο εκπαιδευμένο να το κάνει. Ε λογικο δεν ειναι να νοιωσει θαυμασμο και ευγνωμοσύνη;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ναι ειναι πολυ λογικο, αλλα για εμνα ειναι στο φασμα της "αδυναμιας" του πελατη, δλδ ειναι λογω της ασθενειας του, το να νοιωθει ευγνωμων για κατι που ο αλλος θα κανει μονο αν πληρωθει.
    μια συναλλαγη που πληρωνεται ειναι ισοτιμη.
    δεν θα επρεπε να νοιωθει κανεις ευγνωμοσυνη, η να το πω αλλιως, θα επρεπε να νοιωθουν και οι δυο ευγνωμοσυνη.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εγω παντως πρέπει να ειμαι πολύ γουρουνα κατα βάθος. Στην εγκυμοσυνη πρεπει να του χα κανει τα νευρα ζαρτιερες του θεραπευτή. Μια φορα την ημερα τον επαιρνα τηλ. Αλλά ρε γαμωτο μετα απο 4 χρονια που εκανα θεραπεια τοτε, τι διαλο, θα με αφηνε ετσι; δλδ μονο για τον παρά;θα πηγαινα η τρελη εγκυος να του το εκανα καλοκαιρινο με τα νευρα τα ξαφνικα που ειχα και ολη την κυκλοθυμία.
    Τεσπα, δε νοιωθω ευγνώμον για τον θεραπευτή μου.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σωστα.
    αλλα ειδες?
    τελικα η "ευγνωμοσυνη" ειναι κατι που συνδεεται με την προσφορα και για σενα, οπως και για μενα.
    θα ησουν ευγνωμων γιατι θα εκανε κατι εις βαρος του ελευθερου χρονου της, και χωρις να πληρωθει κι οχι για ακτι που κανει για τα χρηματα σου.
    Ακριβως! Η ευγνωμοσυνη πρεπει να συνδεεται με την προσφορα και οχι με την αμοιβομενη επαγγελματικη σχεση
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ναι, ακριβώς ετσι είναι. Συμφωνώ απόλυτα με αυτο.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πληρωσες συνεδρια που δεν εγινε ενω την ακυρωσε ο ιδιος ο θεραπευτης???????
    αυτο ειναι σκανδαλωδες!
    και γιατι το δεχτηκες?
    υπεγραψες κανενα συμβολαιο που ελεγε οτι θα πληρωνεις τις ακυρωσεις του θεραπευτη?
    δεν ειναι σκαναδαλώδες...οπως γράφω στο προηγουμενο σχόλιο ακυρωθηκε και μεταφέρθηκε άλλη μερα και συμφωνησα και εγω. Αυτό που ήθελα να πω ειναι οτι οι οροι του θεραπευτικου συμβολαιου είναι σχετικοι. Μπορεί δηλαδή να γνώριζα οτι σε περιπτωση ακυρωσης απο τη πλευρα μου θα το πληρωνα και το αντιστροφο ο ψυχολογος, αλλά ο ορος οτι η ημερα και ωρα της συνεδριας δεν αλλαζουν τελικά άλλαξε από τη πλευρά του ψυχολογου. Συνεπώς συμβόλαιο που αλλαζουν οι οροι κατα το δοκουν ειναι προβληματικο νομιζω συμβολαιο. Δεν χρειαζεται πολλα πραγματα νομιζω για ενα συμβολαιο. Αρκει η συνέπεια.

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Πολύ ωραία τοποθέτηση. Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα.
    Το οτι σου ακύρωσε και σε μετεφερε για να πάρει τα χρήματα δςν μου πολυάρεσε αλλα δεν μου πέφτει και λόγος αφου το δεχτηκες.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ναι το δέχτηκα ουτε εμενα μου άρεσε γι αυτό το θυμαμαι ακόμα και το αναφέρω , αλλά το δέχτηκα... τεσπα δεν θέλω να είμαι απόλυτος και ψυχαναγκαστικος γι αυτό και το δέχτηκα και δεν είναι και φοβερη τραγωδία η αλλαγη που εγινε. Γενικά εχω καλές εντυπώσεις από τη ψυχολόγο που πηγαινα και στις οικονομικες δυσκολιες που αντιμετωπιζα και αντιμετωπίζω ηταν πολύ ελαστική. Ποιο ελαστική δεν γινόταν...Αλλά όπως γραφω και στο προηγουμενο σχολιο οταν υπαρχει ενα συμβολαιο πρεπει να τηρείται.

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    δεν ειναι σκαναδαλώδες...οπως γράφω στο προηγουμενο σχόλιο ακυρωθηκε και μεταφέρθηκε άλλη μερα και συμφωνησα και εγω. Αυτό που ήθελα να πω ειναι οτι οι οροι του θεραπευτικου συμβολαιου είναι σχετικοι. Μπορεί δηλαδή να γνώριζα οτι σε περιπτωση ακυρωσης απο τη πλευρα μου θα το πληρωνα και το αντιστροφο ο ψυχολογος, αλλά ο ορος οτι η ημερα και ωρα της συνεδριας δεν αλλαζουν τελικά άλλαξε από τη πλευρά του ψυχολογου. Συνεπώς συμβόλαιο που αλλαζουν οι οροι κατα το δοκουν ειναι προβληματικο νομιζω συμβολαιο. Δεν χρειαζεται πολλα πραγματα νομιζω για ενα συμβολαιο. Αρκει η συνέπεια.
    μπορει να το δεχτηκες, αλλα αυτο δν αλλαζει το γεγονος οτι αδικηθηκες κι οτι αυτο που ζητουσε ο ψυχ απο εσενα, δεν το εκανε ο ιδιος.
    εφοσον ειχε κι αυτος την ιδια υποχρεωση, εφοαον ακυρωσε συνεδρια, επρεπε αυτη που την αντικατεστησε ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ. ετσι θα ηταν ισοι οι οροι.
    εσυ τοαν ακυρωνεις πληρωνεις κι αυτη που γινεται κι αυτη που δεν γινεται.
    αυτος για την ακυρωση δεν εχασε τπτ απολυτως, οταν την αντικαταστησατε, την πληρωθηκε κανονικοτατα.
    δυο μετρα και δυο σταθμα και αθετηση των ορων που συμφωνησατε, λεγεται αυτο.

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπορει να το δεχτηκες, αλλα αυτο δν αλλαζει το γεγονος οτι αδικηθηκες κι οτι αυτο που ζητουσε ο ψυχ απο εσενα, δεν το εκανε ο ιδιος.
    εφοσον ειχε κι αυτος την ιδια υποχρεωση, εφοαον ακυρωσε συνεδρια, επρεπε αυτη που την αντικατεστησε ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ. ετσι θα ηταν ισοι οι οροι.
    εσυ τοαν ακυρωνεις πληρωνεις κι αυτη που γινεται κι αυτη που δεν γινεται.
    αυτος για την ακυρωση δεν εχασε τπτ απολυτως, οταν την αντικαταστησατε, την πληρωθηκε κανονικοτατα.
    δυο μετρα και δυο σταθμα και αθετηση των ορων που συμφωνησατε, λεγεται αυτο.
    συμφωνώ απόλυτα remedy. Για αυτό το θυμάμαι εξάλλου και το έγραψα και γω στο προηγούμενο σχολιο ως παράδειγμα για τα δύο μέτρα και σταθμά.

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ρώτησα κι άλλη φίλη που κάνει ψυχοθεραπεία τους τελευταίους μήνες.
    Έχουν υπογράψει ένα συμφωνητικό μεταξύ τους με όλους τους όρους όπου περιλαμβάνεται και αυτός της ακύρωσης οτι αν αυτή γίνει το τελευταίο 24ωρο και χωρίς να είναι λόγος υγείας θα χρεώνεται κανονικά.
    Υπάρχει και το αντίστοιχο ότι αν ακυρωθεί από την πλευρά της ψυχολόγου, θα κάνει μια άλλη συνεδρία δωρεάν.
    Δεν έχει ακυρωθεί μέχρι τώρα κάποια για να ξέρει αν όντως θα εφαρμοστούν αυτά αλλά αυτή είναι η συμφωνία.

    Επομένως απ' ότι φαίνεται είναι μια γενικότερη πρακτική που εφαρμόζουν πολλοί ψυχολόγοι αν όχι οι περισσότεροι.

Page 14 of 17 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 12:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •