Αμοιβη μη-πραγματοποιημενης συνεδριας - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 241
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Οι περισσοτεροι ειδικοι ΔΕΝ θελουν να μην καλυτερευουν οι ασθενεις!! Ξερεις τι ασχημο ειναι για ενα σοβαρο ψυχοθεραπευτη να μη βελτιωνεται ο θεραπευομενος του?? Νιωθουν ματαιοτητα! Δεν ειναι ολοι για τα μπαζα!!!

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τους πιάνει ΜΙΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ όταν ΞΕΡΟΥΝ - επειδή εκείνοι είναι υπέυθυνοι για την ισόβια συντήρηση την οποία πουλάνε - ότι ο ψυχικά ασθενής θα είναι εκεί για τα επόμενα "ν" [όπου ν τείνει στο άπειρο] χρόνια... ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ σου λέω! Κάθονται και κλαίνε με ΜΑΥΡΑ ΔΑΚΡΥΑ!... Τους κόβεται η όρεξη!... Τραβάνε, βγάζουν τα μαλλιά τους!... Γρατζουνάνε τα πρόσωπα τους με μανικιουρισμένα νυχάκια... Τους χειμερινούς μήνες, πάνε στο ακριβό πέτρινο τζάκι της μονοκατοικίας τους και παίρνουν και ρίχνουν στάχτες στο κεφάλι τους φωνάζοντας "ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...;!!!"... Μέχρι που στο τέλος της μέρας διαπιστώνουν ότι μοναδική παρηγοριά τους είναι το ουίσκι δεκαπενταετίας και τα πενηντάρικα τα οποία τους αφήνει μετά την κάθε συνεδρία ο εκάστοτε θεραπευόμενος.

    Καί σκέφτονται μετά:

    "Έτσι πρέπει να είναι... Ο θεραπευόμενος πρέπει να αποδεχτεί να πληρώνει εις τον αιώνα των αιώνων... Και εγώ πρέπει να αποδεχτώ ότι την ματαιότητα που νιώθω επειδή τον έχω βάλει σε ισόβια συντήρηση θα πρέπει να την πνίγω με ουίσκι δεκαπενταετίας, πενηντάρικα και καμιά γραμμούλα κόκα... Όπου φτωχός και η μοίρα του, c'est la vie, και τα ρέστα. Εβίβα... μα που έχω βάλει τα πούρα;;;"

    ...και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
    Last edited by M87; 27-08-2017 at 10:00.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Και ναι! Αν εισαι αρρωστος ο γιατρος θα σου πει τι να κανεις για να γινεις καλα. Αν ειναι κακός γιατρος το κρίνει το αποτέλεσμα,δεδομένου πως τηρησες την αγωγη που συνέστησε και δεν υπήρξς βελτίωση. Εαν θελεις να γινεις καλά προσπαθεις να γινεις καλα,βρισκεις τα κοτσια το θαρρος και την δυναμη και χωρις πολλά πολλά κλαψουρισματα το αντιμετωπίζεις. Εσυ δςν κανεις τιποτα εκτος απο το να κλαιγεσαι. Αν ειχες κάνει δε θα ησουν τόσο ακαμπτος ουτε θα εκανες αντιφασεις τυπου το κηνυγησα ενω εχεις παραδεχτει πως δεν το εκανες, δεν πηγες σε νομικό σε κάποιο απο τα χαοτικα σου ποστ. Αποφασισε,θες απλώς να εχεις δίκιο ή θες την αληθεια ατη ζωη σου; αν θες να εχεις δικιο,σεβαστό,δεν θα κατακρίνω κανςνως την τρέλα. Αν θες αλήθεια μαθε να την υπηρετεις.

    Και ναι. Μου σταθηκαν ανθρωποι οταν ημουν εκτος πραγματικότητας. Ανθρωποι που ςιναι η οικογένεια μου πλέον και τα χρήματα για θςραπευτες γιατρους και χαπια δςν τα ειχα ουτε κληρονομημένα ουτε χαρισμένα, τα κέρδιζα δουλεύοντας και σπουδαζοντας. Και οσο κι αν μου σταθηκαν δε θα ειχα βελτίωση αν δςν πηγαονα να εργαστω για να εχω χρηματα να παρω χαπια, εαν δεν εσφιγγα τα δόντια και πηγαινα για θςραπςία οταν με κοιταζα στον καθρευτη κ δςν γνωριζα πως ειμαι εγω, οταν με κρισεις πανικου επρεπε να πηγαινω στο πανεπιστήμιο. Εσυ τι ςκανες;

    Ο δικος μου ο μικροκοσμος εχει ενα πτυχιο ενα μεταπτυχιακό και δύο παιδια και οχι δεν ειναι καν ατην αττική. Ο δικός σου εκτός απο γκρίνια περιλαμβάνει κατι άλλο;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Καλα, τραγουδα Μ . Εσυ σε ενα χρόνο παλι τα ιδια θα λες. Εμεις μπορει να σε λυπόμαστε το ιδιο κο ο παπας του οποιου το παγκαρι ενδεχομςνως γεμίζεις. Ο χρόνος όμως είναι άκαρδος και δε λυπάτε κανεναν. Ελπίζω να μην ειναι αργα οταν συνειδητοποιησςις ποσο κακο σου κάνεις.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπορει να το αναπληρωσει και να το πληρωθει κανονικοτατα, εκτος αν προτιμαει να απολαμβανει μεγαλα χρηματικα ποσα χωρις καθολου να τα εχει δουλεψει/κερδισει.
    Δεν μπορεί πάντα να το αναπληρώσει όταν έχει ήδη κλείσει το πρόγραμμα του κι έχει κανονίσει τις ελεύθερες ώρες του! Εσένα θα σου άρεσε να είσαι σε μια δουλειά που το πρόγραμμα σου να άλλαζε συνεχώς και να μην ήξερες τι ώρα σχολάς ή πότε έχεις ρεπό;

    Όταν εγώ πρωτοξεκίνησα την δουλειά και ήμουν έτσι χαλαρή οτι οκ, οποιο ακυρώνεται θα το συμπληρώνω κατέληγα να μην έχω ούτε μια Κυριακή ελεύθερη γιατί κάποιοι είχαν βολευτεί με αυτό και ακύρωναν συνεχώς! Δεν μπορούσα να προγραμματίσω τίποτα γιατί δεν ήξερα ποτέ ποιο θα είναι το πρόγραμμα μου.

    Αυτό που λες είναι σωστό , αλλά προυποθετεί να υπάρχει κατανόηση και υπευθυνότητα και από τις δύο πλευρές. Εσύ λες πχ για τον εαυτό σου οτι δεν ακύρωσες ποτέ συνεδρία γιατί ήσουν συνειδητοποιημένη και ήθελες να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Δεν είναι όλοι έτσι! Όταν έχεις να κάνεις μια δουλειά που έχει να κάνει με πολύ κόσμο θα συναντήσεις τους συνειδητοποιημένους και υπεύθυνους, θα συναντήσεις και τους αλλους όμως...που απλά βολεύονται και δεν τους καίγεται καρφάκι αν χαλάνε το πρόγραμμα του άλλου. Πρέπει κάπως να προστατεύσεις τον εαυτό σου από αυτό και να διασφαλίσεις την θέση σου.

    Οι ψυχολόγοι φαντάζομαι κι αυτοί όπως όλοι μας, είναι άνθρωποι που δεν δουλεύουν από χόμπι, είναι πολλά παραπάνω από μια απλή δουλειά αυτό που κάνουν και απαιτεί κι άλλα πράγματα όπως ενσυναίσθηση κτλ αλλά βιοπορίζονται κιόλας από αυτή τη δουλειά! Κι όπως όλοι μας χρειάζονται φαντάζομαι χρόνο για τον εαυτό τους, τους φίλους, την οικογένεια τους...

    Μερικές φορές μου δίνεται η εντύπωση (όχι από σένα, γενικά μιλάω) οτι μιλάμε για τους ψυχοθεραπευτές σα να απαιτούμε να είναι οι σωτήρες μας, Θεοί, υπεράνω όλων κτλ....ε δεν είναι έτσι!

    Εγώ στον δικό μου πάντως όταν δυσκολεύομουν πια να συνεχίσω οικονομικά ο άνθρωπος δέχτηκε και μου κατέβασε την τιμή σε εξευτελιστικό σημείο, μου είπε οτι ακόμα κι αυτά αν δεν έχω μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω και να κάνουμε μια άτυπη συμφωνία μεταξύ μας για το πώς θα τον πληρώνω και γενικά είχε όλη την καλή διάθεση να με βοηθήσει. Η απαίτηση που είχε ήταν να μην του ακυρώνω ραντεβού χωρίς προηγουμένως να το έχουμε κουβεντιάσει ή αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος. Πού είναι το παράξενο σε αυτό; Έκεινος δέσμευε ώρες στο πρόγραμμα του για μένα, εγώ δεν έπρεπε να δεσμευτώ σε τίποτα; Δεν ήταν υπηρέτης μου ούτε το σκυλάκι μου ο άνθρωπος, ούτε καν φίλος μου ή συγγενής μου, επαγγελματίας ήταν.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    ελισαβετ, πολυ ωραια ειναι ολα αυτα που λες, αλλα αφορουν ολα , τα επαγγελματικα δικαιωματα καποιου επαγγελματια που του ακυρωνουν μια κλεισμενη δουλεια. λες και η ιδια που το κανεις, οτι δεν εισαι ψυχ. σαν επαγγελματιας μιλας.
    επισης, να λαβουμε υποψη οτι πελατες ψυχολογων ηρθαν σε επαφη με τη απαιτηση αυτη, στην μεση μιας θεραπειας. κανεις δεν τους το εθεσε σαν ορο.

    το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακουσει κανεναν ψυχολογο να μιλαει για τα επαγγελματικα του δικαιωματα. ολοι μιλουν για την θεραπευτικη αξια της ποινης αυτης...
    εμενα εκει ειναι το θεμα μου.
    ας μιλησουν καθαρα για το οφελος/χασουρα τους, και ειμαι μαζι σου.
    αλλα δεν το βλεπω θεραπευτικο αυτο που γινεται. το βλεπω μονο επαγγελματικα, δικαιο...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ελισαβετ, πολυ ωραια ειναι ολα αυτα που λες, αλλα αφορουν ολα , τα επαγγελματικα δικαιωματα καποιου επαγγελματια που του ακυρωνουν μια κλεισμενη δουλεια. λες και η ιδια που το κανεις, οτι δεν εισαι ψυχ. σαν επαγγελματιας μιλας.
    επισης, να λαβουμε υποψη οτι πελατες ψυχολογων ηρθαν σε επαφη με τη απαιτηση αυτη, στην μεση μιας θεραπειας. κανεις δεν τους το εθεσε σαν ορο.

    το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακουσει κανεναν ψυχολογο να μιλαει για τα επαγγελματικα του δικαιωματα. ολοι μιλουν για την θεραπευτικη αξια της ποινης αυτης...
    εμενα εκει ειναι το θεμα μου.
    ας μιλησουν καθαρα για το οφελος/χασουρα τους, και ειμαι μαζι σου.
    αλλα δεν το βλεπω θεραπευτικο αυτο που γινεται. το βλεπω μονο επαγγελματικα, δικαιο...
    Επιμένω σε αυτό το κομμάτι, το επαγγελματικό διότι αυτό γνωρίζω. Και το βρίσκω απόλυτα λογικό.
    Στο υπόλοιπο, το αν είναι θεραπευτικό ή όχι δεν ξέρω αν μπορώ να έχω ακριβή θέση γιατί δεν είμαι ψυχολόγος οπότε δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά κατά πόσο είναι όντως θεραπευτικό για όλες τις περιπτώσεις όπως πχ ανθρώπους με κρίσεις πανικού όπως προαναφέρθηκε.

    Ξέρω οτι στην δική μου περίπτωση, που δεν είχα κρίσεις πανικού, είχα και έχω μια τάση όμως να αποφεύγω αυτά που με πονάνε ή να τα αναβάλλω, ξέρω οτι λειτούργησε και θεραπευτικά. Εγώ σαν άνθρωπος πχ δυσκολεύομαι να δεσμευτώ, το ότι μου έθεσε από την αρχή ξεκάθαρα όρια για το τι σημαίνει αυτή η συμφωνία που κάναμε, προσωπικά με βοήθησε. Φαντάζομαι οτι και σε άλλους ανθρώπους θα λειτουργεί κατα αυτόν τον τρόπο. Και πάλι όμως δεν ξέρω τι γίνεται σε όλες τις υποθέσεις, εννοείται!

    Ο δικός μου πάντως από την αρχή μου το ξεκαθάρισε αυτό και μου εξήγησε και τα δύο κομμάτια, και αυτό της θεραπείας και το καθαρά επαγγελματικό και γιαυτό εκτίμησα την ειλικρίνεια του.

    Και στην δική μου δουλειά πάντως υπάρχουν δυο σκέλη. Το ένα είναι το καθαρά επαγγελματικό και το άλλο είναι οτι όντως δεν μπορεί να γίνει καλή δουλειά κι όπως πρέπει αν ο άλλος ακυρώνει συνέχεια. Εγώ αναλαμβάνω μια ευθύνη όταν κάνω μια συμφωνία απέναντι στον "πελάτη" μου. Δεν είναι μόνο τα χρήματα που χάνω ή το πρόγραμμα μου που χαλάει λοιπόν όταν ο άλλος δεν τηρεί την συμφωνία, είναι και οιτ δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου όπως πρέπει και όπως θα ήθελα. Όταν λοιπόν η δουλειά αποτύχει τι θα του πω; Οτι δεν ήταν δική μου ευθύνη αλλά δική του που ακύρωνε συνεχώς; Και γιατί το δέχτηκα μέχρι τότε και δεν το σταμάτησα;

    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...σκέφτομαι οτι και στους ψυχολόγους κάπως ανάλογο θα είναι. Κρίνουν με βάση την δουλειά, τις σπουδές, τις γνώσεις τους οτι απαιτείται να με βλέπουν μια φορά την εβδομάδα. Αυτό δεν μπορώ να το κρίνω κατά πόσο ισχύει ή όχι γιατί δεν είμαι ψυχολόγος οπότε ή τον εμπιστεύομαι οτι δεν έπεσα σε αρπακτικό και συνεχίζω ή σταματώ.Όταν τον εμπιστεύομαι και δέχομαι οτι ξέρει τι λέει και δεν μου το λέει απλώς για να κονομήσει παραπάνω ενώ θα μπορούσε να με βλέπει μια φορά τον μήνα πχ, τότε οφείλω να το σεβαστώ αυτό.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ελισαβετ, πολυ ωραια ειναι ολα αυτα που λες, αλλα αφορουν ολα , τα επαγγελματικα δικαιωματα καποιου επαγγελματια που του ακυρωνουν μια κλεισμενη δουλεια. λες και η ιδια που το κανεις, οτι δεν εισαι ψυχ. σαν επαγγελματιας μιλας.
    επισης, να λαβουμε υποψη οτι πελατες ψυχολογων ηρθαν σε επαφη με τη απαιτηση αυτη, στην μεση μιας θεραπειας. κανεις δεν τους το εθεσε σαν ορο.

    το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακουσει κανεναν ψυχολογο να μιλαει για τα επαγγελματικα του δικαιωματα. ολοι μιλουν για την θεραπευτικη αξια της ποινης αυτης...
    εμενα εκει ειναι το θεμα μου.
    ας μιλησουν καθαρα για το οφελος/χασουρα τους, και ειμαι μαζι σου.
    αλλα δεν το βλεπω θεραπευτικο αυτο που γινεται. το βλεπω μονο επαγγελματικα, δικαιο...
    Όχι εγώ μιλώ μόνο για την περίπτωση που αυτό έχει ξακαθαριστεί από την αρχή της συνεργασίας. Στη δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον αυτό έγινε.
    Αν δεν έχει ξεακθαριστεί και ξαφνικά ο ψυχολόγος ζητήσει χρήματα για ακύρωση, πολύ καλά θα κάνει ο θεραπευόμενος να αρνηθεί να πληρώσει.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    καταλαβαινω μια χαρα τι λες, και ρωτω.

    λες οτι στην περιπτωση σου λειτουργησε στο να δεσμευθεις και να εισαι συνεπης.

    ΑΝ τα λεφτα πηγαιναν σε εναν κοινωφελη σκοπο και οχι στον ψυχ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?
    ΑΝ αντι για λεφτα σε ενημερωνε οτι και ο ιδιος θα ακυρωσει μια συνεδρια σας, οπτοε ακυρωσεις κι εσυ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?

    τα επαγγελματικα ΣΟΥ δικαιωματα τα οποια αναλυεις δεν τα αμφισβητω. στο ειπα εξαρχης οτι συμφωνω.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Όχι εγώ μιλώ μόνο για την περίπτωση που αυτό έχει ξακαθαριστεί από την αρχή της συνεργασίας. Στη δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον αυτό έγινε.
    Αν δεν έχει ξεακθαριστεί και ξαφνικά ο ψυχολόγος ζητήσει χρήματα για ακύρωση, πολύ καλά θα κάνει ο θεραπευόμενος να αρνηθεί να πληρώσει.
    Συμφωνώ απολύτως. Όσο θεραπευτικό θεωρώ το να υπάρχει συνέπεια στις επιλογές του θεραπευομενου με την απαιτηση αμοιβής σε περιπτωση μη πραγματοποίησης συνεδρίας, αλλο τόσο και περισσότερο θεραπευτικό είναι να ξεκαθαρίσει τη θεση του εξ αρχής και να μην κάνει πίσω σε δεσμεύσης και ο ιδιος ο θεραπευτής, ούτε να αλλάζει τα "ορια" κατα το δοκούν. Και αν ο θεραπευομενος διαπιστώσει κάτι τετοιο,θα πρέπει να μην συνεχίσει με τον ιδιο

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω μια χαρα τι λες, και ρωτω.

    λες οτι στην περιπτωση σου λειτουργησε στο να δεσμευθεις και να εισαι συνεπης.

    ΑΝ τα λεφτα πηγαιναν σε εναν κοινωφελη σκοπο και οχι στον ψυχ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?
    ΑΝ αντι για λεφτα σε ενημερωνε οτι και ο ιδιος θα ακυρωσει μια συνεδρια σας, οπτοε ακυρωσεις κι εσυ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?

    τα επαγγελματικα ΣΟΥ δικαιωματα τα οποια αναλυεις δεν τα αμφισβητω. στο ειπα εξαρχης οτι συμφωνω.
    Σαφως και θα λειτουργουσε λιγότερο. Η συνέπεια δεν ειναι κάτι αφηρημένο. Πχ αν φαντασου να παρεις τηλ να παραγγείλεις φαγητο, να πληρωσεις απο πριν κ ςπςιδη δεν ηθελε να στα φέρςι ο πακετάς να τα ετρωγε ο ιδιος. Η συνεπεια ατη σχέαη ψυχολογου θεραπευομενου ειναι μεταξυ τους οπως και σε καθε επαγγελματική ή διαπροσωπική σχέση.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Σαφως και θα λειτουργουσε λιγότερο. Η συνέπεια δεν ειναι κάτι αφηρημένο. Πχ αν φαντασου να παρεις τηλ να παραγγείλεις φαγητο, να πληρωσεις απο πριν κ ςπςιδη δεν ηθελε να στα φέρςι ο πακετάς να τα ετρωγε ο ιδιος. Η συνεπεια ατη σχέαη ψυχολογου θεραπευομενου ειναι μεταξυ τους οπως και σε καθε επαγγελματική ή διαπροσωπική σχέση.

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App
    μα δεν σου λεω κατι αφηρημενο.
    ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
    ακυρωνεις συνεδρια, πληρωνεις το ποσον στην στεγη κακοποιημενων γυναικων.
    Η, ακυρωνεις μια συνεδρια, ακυρωνει και ο ψυχ μια συνεδρια.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Και επίσης δε στεκει να ακυρωνει ο θςραπςυτης συνςδριες ως αποτελεσμα ακυρωσης του θεραπςυομενου. Ανταγωνισμό κανουν; ο θεραπςυτης θελει να εργαστει αφενώς και απο την αλλη απο την δικη μου εμπειρία, οι συναντησεις με εβαζαν σε προγραμμα, ειχα μια σταθεροτητα μεσα στο χάος του μυαλου μου που μου εκανε καλο γιατι η σταθεροτητα με εκανε να νοιωθω ασφάλεια. Οτι θα ερθει η παρασκευη και θα παω να τα πω. Αν ο θεραπευτής εκανε κάτι τετοιο,δε θα βοηθουσε καθολου. Εχει τυχει να ακυρωσει ο θεραπευτης μου 1 φορα στα 5 χρονια. Μου κακοφάνηκε πολυ

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω μια χαρα τι λες, και ρωτω.

    λες οτι στην περιπτωση σου λειτουργησε στο να δεσμευθεις και να εισαι συνεπης.

    ΑΝ τα λεφτα πηγαιναν σε εναν κοινωφελη σκοπο και οχι στον ψυχ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?
    ΑΝ αντι για λεφτα σε ενημερωνε οτι και ο ιδιος θα ακυρωσει μια συνεδρια σας, οπτοε ακυρωσεις κι εσυ, θα λειτουργουσε λιγοτερο?

    τα επαγγελματικα ΣΟΥ δικαιωματα τα οποια αναλυεις δεν τα αμφισβητω. στο ειπα εξαρχης οτι συμφωνω.
    Φαντάζομαι όχι δεν θα λειτουργούσε λιγότερο αν πήγαιναν αλλού τα χρήματα αλλά γιατί του αφαιρούμε την επαγγελματική ιδιότητα;
    Καταλαβαίνω οτι αυτό που ενοχλεί εσένα είναι το γιατί οι ψυχολόγοι δεν παραδέχονται οτι είναι ΚΑΙ χρηματικό το ζήτημα, βιοποριστικό για κείνους, σωστά; Σ αυτό θα συμφωνήσω, κι εγώ προτιμώ να το λένε ανοιχτά και να μην το ρίχνουν μόνο στο θεραπευτικό. Γιαυτό σου λέω οτι εκτίμησα τον δικό μου που παραδέχτηκε και αυτό. Ούτε σε μένα θα άρεσε και δεν θα με έπειθε μάλλον αν μου λεγε οτι το κάνει μόνο για θεραπευτικούς σκοπούς.

    Την δεύτερη ερώτηση δνε την κατάλαβα ακριβώς. Αν ακύρωνε εκείνος τι γινόταν; Δεν μου ακύρωσε ποτέ συνεδρία, η συμφωνία ήταν ότι αν ήθελα να ακυρώσω ή εγώ ή εκείνος θα το συζητούσαμε από πριν και θα αποφασίζαμε αναλόγως. Ακύρωσα και εγώ προγραμματισμένα όταν ήθελα να πάω διακοπές πχ, δεν έγινε θέμα εκεί, δεν μου ζήτησε χρήματα. Εκείνος όσο διάστημα πήγαινα δεν έτυχε να ακυρώσει ποτέ. Έτυχε μόνο μια φορά να έχει μπερδέψει το πρόγραμμα του και να έχει βάλει δυο ραντεβού μαζί (εμένα και κάποιον άλλον), δέχτηκα να περιμένω να τελειώσει με τον άλλον και να με δει αργότερα και την συγκεκριμένη συνεδρία δεν μου τη χρέωσε.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Φαντάζομαι όχι δεν θα λειτουργούσε λιγότερο αν πήγαιναν αλλού τα χρήματα αλλά γιατί του αφαιρούμε την επαγγελματική ιδιότητα;
    Καταλαβαίνω οτι αυτό που ενοχλεί εσένα είναι το γιατί οι ψυχολόγοι δεν παραδέχονται οτι είναι ΚΑΙ χρηματικό το ζήτημα, βιοποριστικό για κείνους, σωστά; Σ αυτό θα συμφωνήσω, κι εγώ προτιμώ να το λένε ανοιχτά και να μην το ρίχνουν μόνο στο θεραπευτικό. Γιαυτό σου λέω οτι εκτίμησα τον δικό μου που παραδέχτηκε και αυτό. Ούτε σε μένα θα άρεσε και δεν θα με έπειθε μάλλον αν μου λεγε οτι το κάνει μόνο για θεραπευτικούς σκοπούς.

    Την δεύτερη ερώτηση δνε την κατάλαβα ακριβώς. Αν ακύρωνε εκείνος τι γινόταν; Δεν μου ακύρωσε ποτέ συνεδρία, η συμφωνία ήταν ότι αν ήθελα να ακυρώσω ή εγώ ή εκείνος θα το συζητούσαμε από πριν και θα αποφασίζαμε αναλόγως. Ακύρωσα και εγώ προγραμματισμένα όταν ήθελα να πάω διακοπές πχ, δεν έγινε θέμα εκεί, δεν μου ζήτησε χρήματα. Εκείνος όσο διάστημα πήγαινα δεν έτυχε να ακυρώσει ποτέ. Έτυχε μόνο μια φορά να έχει μπερδέψει το πρόγραμμα του και να έχει βάλει δυο ραντεβού μαζί (εμένα και κάποιον άλλον), δέχτηκα να περιμένω να τελειώσει με τον άλλον και να με δει αργότερα και την συγκεκριμένη συνεδρία δεν μου τη χρέωσε.
    αφενος γιατι το κανει ο ιδιος, επικαλουμενος θεραπευτικους σκοπους και οχι επαγγελματικους, κι αφετερου γιατι χρεωνει υπηρεσια που δεν προσφερει.

    η δευτερη ερωτηση ειναι, τι θα γινοταν αν αρνουνταν μια συνεδρια, καθε φοραπου θα ακυρωνες εσυ μια.
    δηλαδη αντι να σου χρεωνει συνεδρια που δεν κανει, να ακυρωνει κι αυτος συνεδρια σας. καθρεφτακι..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα δεν σου λεω κατι αφηρημενο.
    ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
    ακυρωνεις συνεδρια, πληρωνεις το ποσον στην στεγη κακοποιημενων γυναικων.
    Η, ακυρωνεις μια συνεδρια, ακυρωνει και ο ψυχ μια συνεδρια.
    Αυτο σου λέω. Εγω δςν ημουν συνεπής όπως λέει κ η ελισαβετ για τον εαυτό της. Στην συμφωνία ψυχοθεραπεία είμαι εγω κ ο ψυχολόγος. Μαζι του κάνω την συμφωνία "υποχρεωση" εχω στον ιδιο. Μπορει αυριο να με ζορισει ο ψυχολογος γιατι με ρωταει για την κακοποιηση. Οκ; εγω επειδη ζοριζομαι λεω θα δωσω τα λεφτα εκει θα κανω κι ενα καλο κ δεν πάω, οντας φοβητσιαρα ή με αρνηση. Για εμενα προσωπικά με τα θεματα που είχα, πιστευω πως με εκπαιδευσε να δεχομαι την πραγματικοτητα, τη υποχρέωση. Ναι θα ηταν αδικο να χρεωθω χωρις να παω. Ομως το ηξερα και το αδικο θα το προκαλουσα εγω σε μςνα αν δεν ημουν αρρωστη ή αν απλά βαριόμουν και στη σχεση αυτη ημουν εγω κι ο δοκτορας, με πιάνεις; ειναι σα να λεμε θα παμε για καφε μαζι σου δινω ραντεβου και παω για καφε με την ελισαβετ. Εγω για καφε πηγα, αλλα ημουβ συνεπής;

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ακύρωση συνεδρίας και αμοιβή ψυχολόγου
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 25
    Last Post: 12-01-2020, 12:10
  2. ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
    By grammen2479 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-2015, 14:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •