Quote Originally Posted by savatage View Post
Δεν εχω ακυρωσει ποτε συνεδρια, αλλα οχι απο φοβο οτι θα πεταξω τα χρηματα μου χωρις να λαβω τιποτα. Τις θεωρουσα και τις θεωρω πολυ σημαντικες και χρησιμες και πηγαινω με απολυτη επιγνωση του τι προσπαθουμε να κανουμε εκει.

Αν ομως ειχα κρισεις πανικου και με επιανε μια πολυ εντονη πριν παω σε συνεδρια, λογω αγοραφοβιας ή κοινωνικης φοβιας πχ, δε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να θεωρηθει ανευθυνοτητα και αναβλητικοτητα.
Ομοιως και για αλλα περιστατικα που σε μενα δε συμβαινουν αλλα θα μπορουσαν σε εκατονταδες αλλους ασθενεις.
πχ Ψυχωτικος που ξαφνικα νομιζει οτι τον κυνηγα η μαφια, καταθλιπτικος που δεν μπορει να παρει τα ποδια του και κλαιει απαρηγορητος και δε λειτουργει καν η μνημη του για να εχει τον αναλογο υπευθυνο προγραμματισμο και τοσα αλλα πιθανα σεναρια.

Ο χρονος του ψυχολογου δεν ειναι σημαντικοτερος απο του γιατρου, του καθηγητη, του προπονητη κ.ά. Ομως εχετε ακουσει να κανουν και αυτοι τετοιες συμφωνιες και να ζητουν τα χρηματα που δε δουλεψαν?
Θα συμφωνήσω τόσο μαζί σου. Μα τόσο μαζί σου. Προσωπικά μόνο σα τιμωρία βλέπω τέτοιου είδους συμφωνίες που ουσιαστικά γίνονται από θεραπευτές με προβλήματα. Γιατί μην ξεχνάτε ότι οι θεραπευτές είναι άνθρωποι σαν εμάς ακριβώς. Αύριο μπορεί εσύ να είσαι στη θέση του. Να είσαι από την άλλη μεριά της καρέκλας. Θα το έκανες αυτό? Θε χρεώνεις με θράσος έναν άνθρωπο ταλαιπωρημενο? Εγώ έχω. Θα φρόντιζα να τον κάνω να θέλει να έρχετε κάθε εβδομάδα γιατί πραγματικά κάνει κάτι για κεινον κι όχι να τον κρατάω με συμβόλαια. Το να πληρώσεις για μια παροχή που δεν έχεις λάβει εμπεριέχει τιμωρία και μίσος απέναντι στον άνθρωπο. Σε κανένα επάγγελμα ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Απάνθρωπο. Και οι συμφωνίες που λέει η Κατερίνα αν θυμάμαι καλά το όνομα της γίνονται όταν τα μέλη είναι ισότιμα. Στην ψυχοθεραπεία δεν είναι. Ο θεραπευτής βάζει τους κανόνες. Διαφορετικά θα έπρεπε να υπάρχουν κυρώσεις εφόσον και ο θεραπευτής ακυρώσει συνέδρια. Αλλά τι είδους σχέση εγκυτητας είναι αυτή που στηρίζεται σε συμβόλαια? Η σχέση θεραπευτή θεραπευομενου ωφελεί να στηρίζεται σε αμοιβαία εμπιστοσύνη και σεβασμό και αυτό κερδίζεται από τον θεραπευτη. Όποιος αποφασίσει να μπει σε αυτή τη διαδικασία ν ανοίξει την ψυχή του ήδη έχει κάνει μια μεγάλη δέσμευση απέναντί στον εαυτό του. Μα το Θεό ωρες εωρες νομίζω ότι αυτός ο βλακας ο Φρόιντ τόσο πολύ επηρέασε τοη εξέλιξη της ψυχοθεραπείας που όλπι οι θεραπευτές αντί για θεραπευτές έχουν γίνει τιμωροι και αντιμετωπίζουν τον υποψήφιο θεραπευομενο ως ένα γοενοποιημενο παιδί χώρος δικαιώματα. Έκτο; αν όλοι οι θεραπευτές είναι κι αυτοί κακοποιημένα παιδιά που βρίσκουν ανακούφιση να κακοποιουν του; ασθενείς τους. Γιατί άλλη εξήγηση δεν υπάρχει από να πληρώνεις μια παροχή που δεν παίρνεις. Όχι αν έχετε στο Θεό σας αν σας έλεγε η κοπέλα που κάνει μάθημα αγγλικών στα παιδιά σας όσοι έχετε ότι θα πληρώσετε την ώρα που ακυρώθηκε τι θα κάνατε?