συμπεριφορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    συμπεριφορα

    θελω την γνωμη σας. πιστευετε πως απεναντη σε ατομα που μας φερωνται ασχημα αρκει να μην δηνουμε σημασια? η καλα ειναι να ανταποδηδουμε με την ιδια συμπεριφορα?

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Εμεις καλο ειναι να κραταμε το επιπεδο μας και να αδιαφορουμε πληρως.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Εμεις καλο ειναι να κραταμε το επιπεδο μας και να αδιαφορουμε πληρως.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    τωρα θα σου κανω μια ηλιθια ερωτιση:
    οι αλλοι πως θα το δουν αυτο?

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    τωρα θα σου κανω μια ηλιθια ερωτιση:
    οι αλλοι πως θα το δουν αυτο?

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το να αδιαφορουμε? Πολυ απλα κανουμε πως δεν υπαρχουν. Δεν τους μιλαω καν προσωπικα.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Το να αδιαφορουμε? Πολυ απλα κανουμε πως δεν υπαρχουν. Δεν τους μιλαω καν προσωπικα.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    θενξ. εχω τετοια ατομα στην σχολη μου κ θα ειμαι απο φετος αναγκασμενος να τους βλεπω ξανα καθημερινα. τωρα μη γελασεις αλλα συγκεκριμενα ειναι δυο κοριτσια, που ετσι φερωνται γενικα. δηλαδη αυτες οι φιλες ειναι οι ωραιες κ οι αλλοι ειμαστε μαλακες. τωρα επειδη ειναι κοριτσακια κ γω δεν θελω να το παρακανω γιαυτο ρωταω.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Eμενα με παρενοχλουσαν στη σχολη κατι παοκτσηδες και παντα μεναν στα λογια. Καμμια φορα καλο είναι να μην απαντας, όταν όμως εκλαμβανουν την σιωπη ως αδυναμια, δεν βλαπτει να τους προκαλέσεις.
    Σε εμενα παντα πιανει, αμα με δουν να σοβαρευω κανουν 'κκοκκοκκο' και φευγουν.
    Σε άλλες περιπτώσεις αρκει η σιωπη. Εξαρτάται από την περιπτωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    θελω την γνωμη σας. πιστευετε πως απεναντη σε ατομα που μας φερωνται ασχημα αρκει να μην δηνουμε σημασια? η καλα ειναι να ανταποδηδουμε με την ιδια συμπεριφορα?

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εξαρτάται τα άτομα και την συμπεριφορά τους..και έτσι ανάλογα θα επιλέξουμε ποια θα είναι και η δική μας συμπεριφορά απέναντί τους.
    Αν πχ η άσχημη συμπεριφορά συμβαίνει απο το δάσκαλό μας, το αφεντικό μας, τον σύντροφό μας, τον γονιό μας, τα αδέρφια μας, το παιδί μας κτλ κτλ.. σε κάθε μια απο αυτές τις περιπτώσεις δεν νομίζω οτι η αδιαφορία είναι η λύση αλλά ούτε και να ανταποδώσουμε με την ίδια άσχημη συμπεριφορά. Μπορούμε να "νικήσουμε" μια άσχημη συμπεριφορά διατηρόντας το επίπεδο και αξιοπρέπειά μας με διάφορες τακτικές. Αν παρ ολ αυτά η άσχημη συμπεριφορά οδηγεί σε συστηματική παρενόχληση τότε μπορούμε να αδιαφορήσουμε αλλά όχι οτι θα συνεχίζουμε και να την ανεχόμαστε. Πχ αν η συμπεριφορά προέρχεται απο το αφεντικό μας, μπορούμε απλά να παραιτηθούμε χωρίς να δώσουμε περισσότερη έκταση και να οδηγηθούμε σε διαπληκτισμούς. Κάποιες φορές δεν υπάρχει νόημα να αντεπιτεθείς αλλά έχει νόημα να αντιδράσεις με διάφορους άλλους τρόπους.
    Αν η άσχημη συμπεριφορά προέρχεται πχ απο ένα γνωστό ή ένα περαστικό τότε ναι μπορούμε απλά να αδιαφορήσουμε και σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα πρέπει να μας νοιάζει πώς θα το δούν οι άλλοι αυτό.

    Γι ανα δώσω ένα παράδειγμα.. προσωπικά αν κάποιος μου φερόταν άσχημα και μου επιτεθόταν φραστικά, και δεν θέλω ή δεν έχω διάθεση να πιάσω κουβέντα με το άτομο αυτό.. έτσι όπως μου φέρεται άσχημα εγώ πχ θα του αγόραζα και θα του πρόσφερα ένα αναψυκτικό με χαμόγελο και θα έφευγα! (αουτς).

    Τώρα αν η άσχημη συμπεριφορά περιλαμβάνει σωματική βία εκεί τα πράγματα αλλάζουν..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ηταν και ενας που όταν εμπαινα στην αιθουσα ελεγε δηθεν στο ασχετο
    'τι επαθε παλι ο γαυρος χτες ρε παιδια;

    Περιμενε ότι θα πατησει στα αντιγαυρικα αισθηματα οσων δεν με ηξεραν προσωπικα.
    Ε, όταν με γνωριζαν, οι αλλοι δεν σηκωνε πια η εκμεταλλευση των αθλητικων αισθηματων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Eμενα με παρενοχλουσαν στη σχολη κατι παοκτσηδες και παντα μεναν στα λογια. Καμμια φορα καλο είναι να μην απαντας, όταν όμως εκλαμβανουν την σιωπη ως αδυναμια, δεν βλαπτει να τους προκαλέσεις.
    Σε εμενα παντα πιανει, αμα με δουν να σοβαρευω κανουν 'κκοκκοκκο' και φευγουν.
    Σε άλλες περιπτώσεις αρκει η σιωπη. Εξαρτάται από την περιπτωση.
    θενξ

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    θενξ. εχω τετοια ατομα στην σχολη μου κ θα ειμαι απο φετος αναγκασμενος να τους βλεπω ξανα καθημερινα. τωρα μη γελασεις αλλα συγκεκριμενα ειναι δυο κοριτσια, που ετσι φερωνται γενικα. δηλαδη αυτες οι φιλες ειναι οι ωραιες κ οι αλλοι ειμαστε μαλακες. τωρα επειδη ειναι κοριτσακια κ γω δεν θελω να το παρακανω γιαυτο ρωταω.

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App
    ..σε αυτά τα κοριτσάκια εγώ θα τους έδινα κάθε φορά 5 σεντς για κάθε "εξυπνάδα" που θα πετούσαν εναντίον μου.. χρυσές θα τις έκανα !!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Γενικα δεν μου εχει τυχει να υποστω παρενοχλιση από ανθρωπο που μετραγε στα ματια μου. Οποτε είμαι ατρωτος, αδιαφορω πλήρως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    (((((((((()))))))))))))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ηταν και ενας που όταν εμπαινα στην αιθουσα ελεγε δηθεν στο ασχετο
    'τι επαθε παλι ο γαυρος χτες ρε παιδια;

    Περιμενε ότι θα πατησει στα αντιγαυρικα αισθηματα οσων δεν με ηξεραν προσωπικα.
    Ε, όταν με γνωριζαν, οι αλλοι δεν σηκωνε πια η εκμεταλλευση των αθλητικων αισθηματων.
    σε καταλαβαινω κιας ειμαι παναθηναϊκος.
    <<βεβαια το τι λεμε μονο 2-3 θα το καταλαβουν>> χαχαχαχα αστειακιι...για την καταντια μας.


    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Εξαρτάται τα άτομα και την συμπεριφορά τους..και έτσι ανάλογα θα επιλέξουμε ποια θα είναι και η δική μας συμπεριφορά απέναντί τους.
    Αν πχ η άσχημη συμπεριφορά συμβαίνει απο το δάσκαλό μας, το αφεντικό μας, τον σύντροφό μας, τον γονιό μας, τα αδέρφια μας, το παιδί μας κτλ κτλ.. σε κάθε μια απο αυτές τις περιπτώσεις δεν νομίζω οτι η αδιαφορία είναι η λύση αλλά ούτε και να ανταποδώσουμε με την ίδια άσχημη συμπεριφορά. Μπορούμε να "νικήσουμε" μια άσχημη συμπεριφορά διατηρόντας το επίπεδο και αξιοπρέπειά μας με διάφορες τακτικές. Αν παρ ολ αυτά η άσχημη συμπεριφορά οδηγεί σε συστηματική παρενόχληση τότε μπορούμε να αδιαφορήσουμε αλλά όχι οτι θα συνεχίζουμε και να την ανεχόμαστε. Πχ αν η συμπεριφορά προέρχεται απο το αφεντικό μας, μπορούμε απλά να παραιτηθούμε χωρίς να δώσουμε περισσότερη έκταση και να οδηγηθούμε σε διαπληκτισμούς. Κάποιες φορές δεν υπάρχει νόημα να αντεπιτεθείς αλλά έχει νόημα να αντιδράσεις με διάφορους άλλους τρόπους.
    Αν η άσχημη συμπεριφορά προέρχεται πχ απο ένα γνωστό ή ένα περαστικό τότε ναι μπορούμε απλά να αδιαφορήσουμε και σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα πρέπει να μας νοιάζει πώς θα το δούν οι άλλοι αυτό.

    Γι ανα δώσω ένα παράδειγμα.. προσωπικά αν κάποιος μου φερόταν άσχημα και μου επιτεθόταν φραστικά, και δεν θέλω ή δεν έχω διάθεση να πιάσω κουβέντα με το άτομο αυτό.. έτσι όπως μου φέρεται άσχημα εγώ πχ θα του αγόραζα και θα του πρόσφερα ένα αναψυκτικό με χαμόγελο και θα έφευγα! (αουτς).

    Τώρα αν η άσχημη συμπεριφορά περιλαμβάνει σωματική βία εκεί τα πράγματα αλλάζουν..
    θενξ. οντος σπανια θα μας δειρουν τα πιο πολλα ειναι απλα λεκτικα. αλλα ωραια τα λες

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    αλλα ειναι κατκ κομπλεξικα που πραγματικα απορας

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αποκλινουσα συμπεριφορα
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 18
    Last Post: 24-08-2014, 12:41
  2. Επιθετικη Συμπεριφορα
    By Ολιβερ in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 21
    Last Post: 12-05-2014, 10:20
  3. Περίεργη Συμπεριφορά
    By Aiantas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2012, 21:25
  4. Γνώμη για τη συμπεριφορά του
    By Blue1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 128
    Last Post: 28-12-2011, 17:25
  5. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •