Πώς μπορούμε να πιστέψουμε στον εαυτό μας ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    9

    Πώς μπορούμε να πιστέψουμε στον εαυτό μας ;

    Το πρόβλημα της χαμηλής αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης απασχολεί πολλούς ανθρώπους και έχει αντίκτυπο σε πολλές πτυχές της ζωής μας... όπως τις ερωτικές σχέσεις, τις επαγγελματικές, τις φιλικές. Πολλές φορές μειώνουμε τον εαυτό μας και τον υποβιβάζουμε. Δεν πιστεύουμε σε εμάς και τις ικανότητες μας. Νιώθουμε μειονεκτικά και υποδεέστεροι έναντι των άλλων. Για παράδειγμα μπορεί να σκεφτόμαστε " Έλα μωρέ, σιγά μη γυρίσει αυτός/ αυτή να κοιτάξει εμένα." ή " Σιγά μην τα καταφέρω."... Και πολλά άλλα παραδείγματα που δεν πιστεύουμε στον εαυτό μας . Το ερώτημα είναι, πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό; Πως μπορούμε να σκεφτόμαστε θετικά για τον εαυτό μας και να λέμε "εγώ αυτός είμαι και αξίζω κάτι καλύτερο" ; Ειδικά στις ερωτικές σχέσεις το πρόβλημα της χαμηλής αυτοεκτίμησης είναι πάρα πολύ σοβαρό. Συχνά νιώθουμε ότι δεν είμαστε αρκετοί, ότι δεν αξίζουμε αγάπη, ότι δεν αξίζουμε να μας ερωτευτεί κάποιος και να είμαστε σε μία σχέση, ότι είμαστε "λίγοι" για να ενδιαφερθεί κάποιος για εμάς. Πως μπορεί να αλλάξει αυτή η οπτική και να εφοδιαστούμε με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό ώστε να νιώθουμε σίγουροι για τον εαυτό μας και για αυτό που είμαστε, ώστε να αντανακλάται αυτό και στους άλλους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    καθε μερα ενα μικρο βημα, και σιγα σιγα καλυβεις ολη την αποσταση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Καθε πρωι που ξυπνας να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να τον ενθαρρυνεις με επαναλαμβανομενες προτασεις. π.χ. Εισαι δυνατη,θα τα καταφερεις στη δουλεια! Επισης, θα γραψεις σε ενα χαρτι μικρους αρχικα στοχους που πρεπει να επιτυχεις. Εναν στοχο καθε φορα και μετα προχωρας στον επομενο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    με το να τον φροντιζεις περισσοτερο ισως; πχ κανε ενα μπανιο, αλλαξε κουρεμα, αγορασε νεα ρουχα κλπ. αλλα τιποτα δε συγκρινεται με τα καλα σχολια των αλλων και να εχεις ενα υποστηρικτικο περιβαλλον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Εγω εκανα δουλεια στο θεμα αυτοεκτιμηση αρχικα με το χορο και μετα με το γυμναστηριο.
    Οταν χανεις κιλα, βλεπεις το σωμα σου να αλλαζει, να γινεσαι πιο σεξυ, να σε κοιτανε εντονα στο δρομο, η αυτοπεποιθηση ανεβαινει, ειναι λογικο.
    Νομιζω οτι η πιστη μονο στην αξια μας δεν αρκει....δεν ειναι μονο στο μυαλο μας η αυτοπεποιθηση, ειναι και αντανακλαση οσων βιωνουμε με το σωμα μας. Αν το σωμα μου περναει καλα και χαιρεται με το τρεξιμο, με το αθλημα, με το χορο, με το καλο φαγητο, αυτο περναει και στην ψυχολογια μου διοτι ακουω θετικα σχολια, βλεπω την εικονα μου στον καθρεφτη και μου αρεσω, σκεφτομαι καθαρα οποτε ειμαι και αποδοτικος στη δουλεια μου κλπ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Εγω εκανα δουλεια στο θεμα αυτοεκτιμηση αρχικα με το χορο και μετα με το γυμναστηριο.
    Οταν χανεις κιλα, βλεπεις το σωμα σου να αλλαζει, να γινεσαι πιο σεξυ, να σε κοιτανε εντονα στο δρομο, η αυτοπεποιθηση ανεβαινει, ειναι λογικο.
    Νομιζω οτι η πιστη μονο στην αξια μας δεν αρκει....δεν ειναι μονο στο μυαλο μας η αυτοπεποιθηση, ειναι και αντανακλαση οσων βιωνουμε με το σωμα μας. Αν το σωμα μου περναει καλα και χαιρεται με το τρεξιμο, με το αθλημα, με το χορο, με το καλο φαγητο, αυτο περναει και στην ψυχολογια μου διοτι ακουω θετικα σχολια, βλεπω την εικονα μου στον καθρεφτη και μου αρεσω, σκεφτομαι καθαρα οποτε ειμαι και αποδοτικος στη δουλεια μου κλπ.
    Ετσι ειναι Μάρα!
    Ολα παιζουν τον ρολο τους. Δεν αρκεί μονο σαν ιδεα η ενδυναμωση και η αυτοεκτιμηση. Χρειαζεται ενα σύνολο πραγμάτων τα οποία θα χτίσεις με κοπο, αλλα καποια στιγμη θα αποφερουν καρπούς.
    Οσες φορές εκανα κατι για μενα, ειτε ήταν γυμναστικη, ειτε καλύτερη διατροφη, ειτε ενασχοληση με ενα χόμπι κλπ, παντα πηρα στο τελος μεγαλη ικανοποίηση.
    Οπότε ολα μαζι και το καθενα ξεχωριστα εχουν τη βαρύτητά τους.

Similar Threads

  1. Η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-07-2016, 19:48
  2. πιστεψε στον εαυτο σου.....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-07-2014, 20:37
  3. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 10:59
  4. Ψέματα στον εαυτό μου...
    By Demetr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 108
    Last Post: 11-06-2010, 03:20
  5. Γιατί δεν ακούμε τον σοφό εαυτό μας και πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;
    By Thessalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 23-07-2008, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •