Βάζοντας όρια σε έναν "οριακό"? Βοηθάει ή όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Βάζοντας όρια σε έναν "οριακό"? Βοηθάει ή όχι?

    Ξαναγράφω ένα ακόμα post γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας (πασχόντων και μη). Τι γίνεται όταν ο πρώην σύντροφος επιστρέφει στη ζωή μας και πάσχει από οριακή διαταραχή φυσικά όμως δεν είναι σίγουρος τι ακριβώς θέλει από εμάς? Ο πρώην σύντροφος μου εδώ και λίγο καιρό μου μιλάει, μου έχει εξηγήσει πολλά πράγματα για το πώς αισθάνεται για εμένα. Φυσικά υπάρχει ερωτική έλξη(το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος)και νιώθει πολύ καλά όταν μιλάει μαζί μου. Ανοίγεται ενώ δεν το κάνει σε κανέναν άλλον. Όμως δεν είναι σίγουρος στο αν θέλει να προχωρήσουμε σε σχέση..ή έστω προσπάθεια. Μου έχει εκφράσει τον φόβο του γιατί δεν ξέρει αν μπορεί να με εμπιστευτεί, ενώ προφανώς δεν έκανα κάτι που να κλωνίσει την εμπιστοσύνη του όσο ήμασταν μαζί. Αντίθετα εκείνος δημιούργησε μία νέα σχέση που φυσικά δεν κράτησε για πολύ. Ίσα ίσα ήμουν εξαιρετικά προστατευτική και τον βοηθούσα με ό,τι είχα και ήξερα.
    Πλέον έχω βάλει όρια και του είπα πως αν θέλει να έρθει να με προσεγγίσει εκείνος, έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τον προσεγγίσω αλλά καμία δεν ευδοκίμησε?
    Το να βάζεις όρια σε έναν οριακό βοηθάει θεωρείται? Πλέον δεν μιλάμε γιατί έχω κάνει ξεκάθαρες τις προθέσεις κ τα θέλω μου. Θεωρείται πως του έκανα καλό? Εννοώ στο να ηρεμήσει και να σκεφτεί τι θέλει ή υπάρχει περισσότερη πίεση μέσω αυτού? Νιώθω ότι όλα είναι στο χέρι του πια και ότι δεν έχει μείνει κάτι άλλο να κάνω εγώ. Θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας και τον τρόπο που θα αισθανόσασταν κι εσείς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγω νομιζω πως οχι γιατι τα ορια που του θετεις θα τα εκλαβει οτι θέλεις να τον εκμεταλλευτεις και καποια στιγμη θα ξεσπασει με θυμο, ως συνηθως.
    Μαιρη μου ο λυκος κι αν εγερασε κι αλλαξε το μαλλι του, μητε τη γνωση αλλαξε μητε την κεφαλη του.

  3. #3
    Δυστυχώς Γιώργο για άλλη μία φορά θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε! Γιατί εγώ πιστεύω πως οι άνθρωποι μπορούν να καλυτερεύσουν ενώ εσύ όχι. Θα ήθελα να ακούσω πάντως και την άποψη κάποιου που έχει οριακή διαταραχή. Να δω πώς μπορεί να το βλέπει κι εκείνος απο τη μεριά του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαιρη εχει διαγνωσθει με την διαταραχη?
    Εγω επιμενω παντως πως παλι εδω μεσα θα επιστρεψεις αναζητωντας παρηγορια.
    Αφου ηδη τωρα που μιλατε καααπως καλυτερα (η αρχη νεου κυκλου του παιχνιδιου ειναι, πιθανον να τον παρατησε καμια αλλη), παλι σφιξιμο νοιωθεις, δεν νοιωθεις ωραια. Δεν ειμαι ο ξερολας, ειναι στανταρ χαρακτηριστικα αυτα της διαταραχης. Παλι θα πονεσεις
    Last edited by GeorgeGr1; 22-08-2017 at 21:46.

  5. #5
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαιρη εχει διαγνωσθει με την διαταραχη?
    Εγω επιμενω παντως πως παλι εδω μεσα θα επιστρεψεις αναζητωντας παρηγορια.
    Αφου ηδη τωρα που μιλατε καααπως καλυτερα (η αρχη νεου κυκλου του παιχνιδιου ειναι, πιθανον να τον παρατησε καμια αλλη), παλι σφιξιμο νοιωθεις, δεν νοιωθεις ωραια. Δεν ειμαι ο ξερολας, ειναι στανταρ χαρακτηριστικα αυτα της διαταραχης. Παλι θα πονεσεις
    Ναι έχει διαγνωσθεί. Για παρηγοριά ποτέ δεν μπήκα εδώ..για απαντήσεις και εσωτερική αναζήτηση. Η αλήθεια είναι πως καμιά δεν τον παράτησε και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Γι'αυτό λέω πως καλό θα ήταν να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε! Για αυτό κιόλας ζήτησα αν μπορεί να μου δώσει την άποψη του κάποιος που νιώθει έτσι !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα σου πω μια ιστορία είχα κάποτε ένα αφεντικό ζορικο εγώ τότε ήμουν είκοσι δύο χρόνων εγώ μαθημενοσ από τον πατέρα μου ότι πει το αφεντικό έκατσα ένα χρόνο μου φέρθηκε καλά κι ακόμα ρωτάω τι κάνει θέλω να σου πω κ στραβοσ να είναι άμα φερθείς καλά θα σου φερθεί καλά οπότε κοίτα εσένα να είσαι εσύ καλά κι αν ταιριάζει ο άλλος καλώς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ελις αλλο αφεντικο αλλο φιλαρακι και αλλο ερωτικη σχεση. Μερα με τη νύχτα.
    Μαιρη το αν τον παρατησε η την παρατησε δεν εχει τοση σημασια. Σημασια εχει οτι και εσυ και αυτη και σιγουρα καποια αλλη εισαστε απλα μια επιλογη αναλογως τα κεφια του, οποια του κατσει πως να στο πω?
    Οτι σου εχει πει εσενα, τα ιδια ακριβως ειπε και θα ξαναπει σε ολες.
    Αν νοιωθεις ωραια με αυτο τι να πω, παλεψε το η ελπιδα πεθαινει τελευταια.
    Λεγεται οριακη διαταραχη ακριβως επειδη δεν μπορεις να τους βαλεις ορια. Ορια για αυτους σημαινει ειναι προβληματικος -> τον εκμεταλλευεσαι -> φοβος -> σε απομακρυνει χειριστικα-> αντιδρας -> μυριζεται απορριψη εισαι κακη -> σε υποτιμαει και φευγει.

  8. #8
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ελις αλλο αφεντικο αλλο φιλαρακι και αλλο ερωτικη σχεση. Μερα με τη νύχτα.
    Μαιρη το αν τον παρατησε η την παρατησε δεν εχει τοση σημασια. Σημασια εχει οτι και εσυ και αυτη και σιγουρα καποια αλλη εισαστε απλα μια επιλογη αναλογως τα κεφια του, οποια του κατσει πως να στο πω?
    Οτι σου εχει πει εσενα, τα ιδια ακριβως ειπε και θα ξαναπει σε ολες.
    Αν νοιωθεις ωραια με αυτο τι να πω, παλεψε το η ελπιδα πεθαινει τελευταια.
    Λεγεται οριακη διαταραχη ακριβως επειδη δεν μπορεις να τους βαλεις ορια. Ορια για αυτους σημαινει ειναι προβληματικος -> τον εκμεταλλευεσαι -> φοβος -> σε απομακρυνει χειριστικα-> αντιδρας -> μυριζεται απορριψη εισαι κακη -> σε υποτιμαει και φευγει.
    Βρε Γιώργο μου δεν διαφωνώ μαζί σου όμως αυτά ισχύουν για τους ανθρώπους που δεν διαχειρίζονται το πρόβλημα τους, που δεν πάνε σε ψυχίατρο κτλ. Και εγώ έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και πίστεψε με γίνομαι αφόρητη! Αυτά τι σημαίνει? Ότι θα μείνω για πάντα μόνη? Και όλα αυτά τα συμπεράσματα τα έβγαλες από μία σχέση μερικών μηνών? Ειλικρινά δεν είμαι εδώ για να υποστηρίξω όλους τους "οριακούς" αλλά σε κάθε post που βρίσκεις ευκαιρία μιλάς απαξιωτικά και κρίνεις εξ ιδίων τα αλλώτρια. Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πιστεύω πως όλοι εμείς που έχουμε κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα και μία διαταραχή έχουμε ελπίδα να γίνουμε καλύτερα! Θα εκτιμούσα πραγματικά αν ακούγονταν και άλλες απόψεις!

  9. #9
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σου πω μια ιστορία είχα κάποτε ένα αφεντικό ζορικο εγώ τότε ήμουν είκοσι δύο χρόνων εγώ μαθημενοσ από τον πατέρα μου ότι πει το αφεντικό έκατσα ένα χρόνο μου φέρθηκε καλά κι ακόμα ρωτάω τι κάνει θέλω να σου πω κ στραβοσ να είναι άμα φερθείς καλά θα σου φερθεί καλά οπότε κοίτα εσένα να είσαι εσύ καλά κι αν ταιριάζει ο άλλος καλώς
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι πως τους τελευταίους μήνες έχω επικεντρωθεί στο να νιώθω εγώ καλά πρώτα..κάτι που δεν έκανα στο παρελθόν !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Βρε το ξερω οτι θα επιμεινεις, και εγω εχω ακομη επαφη, απλα το σκληραινω λιγο να επικεντρωθεις στο νοιωθεις και εσυ καλα πανω απ ολα, ακριβως οπως το ειπες.
    Παντως αφου το ψαχνεις επικεντρωσου πιο πολυ στον κωδικα επικοινωνιας του οριακου παρα στα ορια του. Εχω την σοβαρη υποψια οτι πολλων οριακων η βαση τους ξεκιναει οτι γεννηθηκαν με το συνδρομο asperger δηλαδη αυτισμος υψηλης λειτουργικοτητας. Ψαξτο λιγο και θα δεις εντυπωσιακες ομοιοτητες.
    Asperger ->σκληροτητα και αυστηρος ελεγχος γονεων λογω μη κατανοησης συμπεριφορας, διαφορετικη αντιμετωπιση φυσιολογικων αδερφων, bullying φιλων συμμαθητών, απορριψη απο συντροφους λογω μη συναισθηματικης επικοινωνιας, γενικως μια ζωη στην απορριψη -> αναπτυξη οριακης διαταραχης.
    Επισης asperger ειναι πολυ ευαισθητα και συναισθηματικα ατομα. Εχουν ομως αλλον κωδικα επικοινωνιας.
    Δες και καποια βιντεο στο YouTube.
    Πρεπει να κατανοησεις με τι εχεις να κανεις για μην πληγώνεσαι εσυ πρωτα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    2
    Αρχικά σαν οριακή πάντα είχα την τάση να γυρίζω στα σιγουρακια μου. Αν το σιγουρακι μου μου έβαζε όρια τότε υπήρχε το εξής. Αν ήταν απλά να βολευτω θα έκανα ότι έκανα και θα γίνομουν πουλί με την πρώτη που ο άλλος θα άρχιζε τους έρωτες κλπ. Και μάλιστα θα φροντιζα να τον κάνω να νιώσει ένοχος αυτός. Αν πάλι ενδιαφέρουν πολύ διότι κατάλαβα ότι δεν άξιζε που τον χώρισα για κάποιον άλλον πάλι θα γυρνούσα γτ είναι σιγουρακι... Θα δεχομουν τα όρια. Αλλά την ίδια στιγμή με παραδείγματα θα στα απομυθοποιούσα. Θα τα κάνω όπως εγώ ήθελα να τα πιστεύεις. Κι αν δε τα δεχοσουν θα σε μείωνα. Γενικά έχουμε τη τάση να γυρνάμε στα παλιά. Αυτό μόνο κακό κάνει... :( Θέλει πολύ δουλειά και πολλές ώρες ψυχοθεραπείας για να μάθεις να το διαχειρίζεσαι όλο αυτό. Όχι ότι θα σταματήσουν οι εκρήξεις κ όλα αυτά. Απλά δε θα χουν την ίδια ένταση ισως. Εγώ ακόμα είμαι στη εκγύμναση του εγκεφάλου μου.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Μεταιχμιακη View Post
    Αρχικά σαν οριακή πάντα είχα την τάση να γυρίζω στα σιγουρακια μου. Αν το σιγουρακι μου μου έβαζε όρια τότε υπήρχε το εξής. Αν ήταν απλά να βολευτω θα έκανα ότι έκανα και θα γίνομουν πουλί με την πρώτη που ο άλλος θα άρχιζε τους έρωτες κλπ. Και μάλιστα θα φροντιζα να τον κάνω να νιώσει ένοχος αυτός. Αν πάλι ενδιαφέρουν πολύ διότι κατάλαβα ότι δεν άξιζε που τον χώρισα για κάποιον άλλον πάλι θα γυρνούσα γτ είναι σιγουρακι... Θα δεχομουν τα όρια. Αλλά την ίδια στιγμή με παραδείγματα θα στα απομυθοποιούσα. Θα τα κάνω όπως εγώ ήθελα να τα πιστεύεις. Κι αν δε τα δεχοσουν θα σε μείωνα. Γενικά έχουμε τη τάση να γυρνάμε στα παλιά. Αυτό μόνο κακό κάνει... :( Θέλει πολύ δουλειά και πολλές ώρες ψυχοθεραπείας για να μάθεις να το διαχειρίζεσαι όλο αυτό. Όχι ότι θα σταματήσουν οι εκρήξεις κ όλα αυτά. Απλά δε θα χουν την ίδια ένταση ισως. Εγώ ακόμα είμαι στη εκγύμναση του εγκεφάλου μου.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και χαίρομαι ιδιαίτερα που το παλεύεις και δεν έχεις αφεθεί σε αυτό ! Εγώ πλέον έβαλα τόσα όρια που αν θέλει να με προσεγγίσει πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια. Όχι τίποτα άλλο γιατί δεν μπορούσα άλλο! Πλέον προσπαθεί για ακόμα μια φορά να δημιουργήσει μια νέα σχέση που δεν είμαι εγώ προφανέστατα. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνει. Ευτυχώς πια όμως δεν επικοινωνεί και έχω ηρεμήσει. Δύο τα τεινά που σκέφτομαι ή δεν του αρέσουν τα όρια που θέτω ή απλά όλα αυτά που είπε για το πόσο σημαντική είμαι δεν ισχύουν ούτε ίσχυαν ποτέ. Τείνω να πιστέψω το δεύτερο ! Όπως και να έχει από τότε που βρέθηκε σε αυτό το χάος και έμαθε την διάγνωση είναι ένας άλλος άνθρωπος από αυτόν που γνώρισα και αγάπησα..ένας άνθρωπος που δεν προσπαθεί να γίνει καλύτερα και ένας άνθρωπος που δεν θα μπορούσα να είμαι μαζί του !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by M.a.i.r.y. View Post
    Ξαναγράφω ένα ακόμα post γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας (πασχόντων και μη). Τι γίνεται όταν ο πρώην σύντροφος επιστρέφει στη ζωή μας και πάσχει από οριακή διαταραχή φυσικά όμως δεν είναι σίγουρος τι ακριβώς θέλει από εμάς? Ο πρώην σύντροφος μου εδώ και λίγο καιρό μου μιλάει, μου έχει εξηγήσει πολλά πράγματα για το πώς αισθάνεται για εμένα. Φυσικά υπάρχει ερωτική έλξη(το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος)και νιώθει πολύ καλά όταν μιλάει μαζί μου. Ανοίγεται ενώ δεν το κάνει σε κανέναν άλλον. Όμως δεν είναι σίγουρος στο αν θέλει να προχωρήσουμε σε σχέση..ή έστω προσπάθεια. Μου έχει εκφράσει τον φόβο του γιατί δεν ξέρει αν μπορεί να με εμπιστευτεί, ενώ προφανώς δεν έκανα κάτι που να κλωνίσει την εμπιστοσύνη του όσο ήμασταν μαζί. Αντίθετα εκείνος δημιούργησε μία νέα σχέση που φυσικά δεν κράτησε για πολύ. Ίσα ίσα ήμουν εξαιρετικά προστατευτική και τον βοηθούσα με ό,τι είχα και ήξερα.
    Πλέον έχω βάλει όρια και του είπα πως αν θέλει να έρθει να με προσεγγίσει εκείνος, έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τον προσεγγίσω αλλά καμία δεν ευδοκίμησε?
    Το να βάζεις όρια σε έναν οριακό βοηθάει θεωρείται? Πλέον δεν μιλάμε γιατί έχω κάνει ξεκάθαρες τις προθέσεις κ τα θέλω μου. Θεωρείται πως του έκανα καλό? Εννοώ στο να ηρεμήσει και να σκεφτεί τι θέλει ή υπάρχει περισσότερη πίεση μέσω αυτού? Νιώθω ότι όλα είναι στο χέρι του πια και ότι δεν έχει μείνει κάτι άλλο να κάνω εγώ. Θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας και τον τρόπο που θα αισθανόσασταν κι εσείς.
    Μαιρη γεια σου
    Ποτε μην βαλεις ορια σε οριακο ... και η εξηγηση ειναι απλή .
    Οποιοδηποτε οριο το εκλαμβάνουν σαν πιεση , περιορισμο ..
    Ακομα κάι χρηση ορισμένων λέξεων οπως π.χ το "πρεπει" τα κανει να επαναστατουν

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ελις αλλο αφεντικο αλλο φιλαρακι και αλλο ερωτικη σχεση. Μερα με τη νύχτα.
    Μαιρη το αν τον παρατησε η την παρατησε δεν εχει τοση σημασια. Σημασια εχει οτι και εσυ και αυτη και σιγουρα καποια αλλη εισαστε απλα μια επιλογη αναλογως τα κεφια του, οποια του κατσει πως να στο πω?
    Οτι σου εχει πει εσενα, τα ιδια ακριβως ειπε και θα ξαναπει σε ολες.
    Αν νοιωθεις ωραια με αυτο τι να πω, παλεψε το η ελπιδα πεθαινει τελευταια.
    Λεγεται οριακη διαταραχη ακριβως επειδη δεν μπορεις να τους βαλεις ορια. Ορια για αυτους σημαινει ειναι προβληματικος -> τον εκμεταλλευεσαι -> φοβος -> σε απομακρυνει χειριστικα-> αντιδρας -> μυριζεται απορριψη εισαι κακη -> σε υποτιμαει και φευγει.
    Είμαι οριακή και αυτό που λές με προσβάλει. Είσαι ψυχίατρος? Eκφράζεις τόσο απόλυτα τη γνώμη σου...!!!!
    Last edited by sofaki1980; 20-11-2020 at 17:14.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Είμαι οριακή και αυτό που λές με προσβάλει. Είσαι ψυχίατρος? Eκφράζεις τόσο απόλυτα τη γνώμη σου...!!!!
    Σοφακι Ψυχιατρος - ψυχολόγος πρέπει να είσαι για να κανεις διάγνωση. Στον επίσημα διεγνωσμενο οριακό δεν χρειάζονται πτυχία για να καταλάβεις πως θα αντιδράσει, αρκεί ένα γκουγκλαρισμα και λίγο διάβασμα, στο οποίο βλέπεις πως το κύριο χαρακτηριστικό είναι πως την αγάπη την διαδέχεται απ ευθείας το μίσος και τουμπαλιν και φοβούνται παρά πολύ την απόρριψη. Αυτά που γράφω τα έζησα επίσης live με κοπέλα με την διαταραχή αυτή.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Κλέψανε εναν φίλο μου.... Τον αφησαν με τα "σωβρακα"......
    By Winston_man_2 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 15-06-2015, 22:12
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. H "Τύχη" βοηθάει τους τολμηρούς
    By Elena Episkeptis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2012, 21:56
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •