ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;

    Την καλησπέρα μου στο φόρουμ. Όπως καταλαβαίνετε με βασανίζει και μένα το πρόβλημα της διπολικότητας. Μου διαγνώστηκε πριν 2,5 χρόνια και έπι 6 μήνες ακολουθούσα φαρμακευτική αγωγή με Lamictal. Μετά σταμάτησα γιατί θεώρησα πως μπορούσα να διαχειριστώ την κατάσταση μόνος μου και μπορώ να πω πως οργανωνοντας μια κοινωνική ζωή που απαιτούσε να βρίσκομαι διαρκώς σε κίνηση και ήταν φορτισμένη κυρίως με θετική ενέργεια μπορούσα να επιφέρω ενός ορισμένου είδους συναισθηματική εξισορρόπηση. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να καταφέρω τίποτε μακροπρόθεσμα. Είμαι πάρα πολύ ευαίσθητος στην επίδραση των άλλων και δε μπορώ καθόλου την αντιπαράθεση. Δεν θα έλεγα ότι αντιμετωπίζω κατάθλιψη παρά μελαγχολία, αρκεί να βρίσκομαι σε κίνηση, κάτι που πολλές φορές καταντά κουραστικό. Δεν εμπιστεύομαι τον ψυχίατρο. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ,

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Εχεις δοκιμασει πρωτα να εμπιστευτεις λιγο περισσοτερο τον εαυτο σου πριν καποιος σου κανει μαι διαγνωση και σου δωσει φαρμακευτικη αγωγή? Δοκιμασες να πας πρωτα σε ενα ψυχολογο πριν πας σε ψυχιατρο? Γιατι θεωρησες οτι χρειαζεσαι ψυχιατρο? θελεις να μου εξηγησεις λιγο τη λογικη σου?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Εννοείται πως δοκίμασα και ψυχολόγο αλλά εντέλει αυτό ήταν το συμπέρασμα. Δε με απασχολεί τόσο αυτό. Είναι μια δεδομένη κατάσταση και η ζωή μου γενικά είναι μια χαρά. Εκείνο που θα ήθελα έιναι κάτι λίγο πιο μακροπρόθεσμο μιας και συνεχώς θέλω κάτι καινούριο. Αυτό πως το βλέπεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Τι εννοείς ότι θέλεις κάτι πιο μακροπρόθεσμο?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Λοιπόν. Καταρχήν δεν αναφέρομαι στον τομέα σχέση. Σ\'αυτό έχω αποδεχτεί τη λογική του \"μπουφέ\" Λίγο από πολύ και μένουμε όσο μπορούμε ευχαριστημένοι. Αναφέρομαι κυρίως στον μορφωτικό και εργασιακό τομέα όπου δυστυχώς δε μπορώ να καταρτίσω ένα πρόγραμμα το οποίο να τηρώ σε μακροπρόθεμη βάση. Τρεις μήνες και πρέπει ν\'αλλάξω ξανά. Για παράδειγμα γυρίζω ταινίες και είναι αδύνατο να γυρίσω κάτι παραπάνω από 3-10 λεπτά. Απλά παύω να συγκεντρώνομαι μετά από ένα διάστημα και θέλω κάτι άλλο. Αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα ή μπορείς να κινηθείς σε μακροπρόθεσμη βάση; Ιδού η απορία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κατάλαβα.Αυτό φαντάζομαι είναι σύμπτωμα της διπολικής διαταραχής ε?
    Αρα από ότι φαίνεται δεν είναι μια χαρά η ζωή σου όπως λες.Θα πρέπει να\'ναι πολύ κουραστικό να ψάχνεις συνεχώς να κάνεις κάτι καινούριο και να βαριέσαι τόσο εύκολα τις ασχολίες σου.
    Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να σε απασχολήσει λίγο περισσότερο το πώς να αντιμετωπίσεις γενικά το πρόβλημα της διπολικής και να μην το αφήνεις έτσι?
    Τα φάρμακα τα σταμάτησες από μόνος σου χωρίς να σου πει ο γιατρός?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Μονος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by LOOLOONEES
    Την καλησπέρα μου στο φόρουμ. Όπως καταλαβαίνετε με βασανίζει και μένα το πρόβλημα της διπολικότητας. Μου διαγνώστηκε πριν 2,5 χρόνια και έπι 6 μήνες ακολουθούσα φαρμακευτική αγωγή με Lamictal. Μετά σταμάτησα γιατί θεώρησα πως μπορούσα να διαχειριστώ την κατάσταση μόνος μου και μπορώ να πω πως οργανωνοντας μια κοινωνική ζωή που απαιτούσε να βρίσκομαι διαρκώς σε κίνηση και ήταν φορτισμένη κυρίως με θετική ενέργεια μπορούσα να επιφέρω ενός ορισμένου είδους συναισθηματική εξισορρόπηση. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να καταφέρω τίποτε μακροπρόθεσμα. Είμαι πάρα πολύ ευαίσθητος στην επίδραση των άλλων και δε μπορώ καθόλου την αντιπαράθεση. Δεν θα έλεγα ότι αντιμετωπίζω κατάθλιψη παρά μελαγχολία, αρκεί να βρίσκομαι σε κίνηση, κάτι που πολλές φορές καταντά κουραστικό. Δεν εμπιστεύομαι τον ψυχίατρο. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ,



    όταν πάσχεις από διπολική τα φάρμακα είναι απαραίτητα.και η παρακολούθηση από ψυχίατρο.να είσαι σίγουρος γι΄αυτό.μην ταλαιπωρείς τον οργανισμό σου άλλο.όσο το αφήνεις γίνεται χειρότερο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1
    γειά σας είναι πρώτη φορά πουσυμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις.Έχω διπολική διαταραχή και βρίσκομαι στον 6ο μήνα θεραπείας από την διάγνωση.Όσες φορές μπαίνω στη διαδικασία να κάνω πράγματα στον μαθησιακό-εργασιακό τομέα, τα παρατάω.Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    Γεια σας. Έχω διπολική συναισθηματική διαταραχή. Η διάγνωση έγινε πριν 5 χρόνια. Δεν έχω καταφέρει από τότε να δουλέψω για διάστημα μεγαλύτερο των 4 μηνών και αυτό 4ωρα. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω καθόλου πλάνα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    19
    Παιδιά κακά τα ψέμματα, χωρίς γιατρό και φάρμακα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
    αργησα και εγώ να το αποδεχτώ, και τα φάρμακα σταμάτησα, και το γιατρό παράτησα, και απόπειρα αυτοκτονίας έκανα, και κάναβη δοκίμασα για να με ηρεμεί αλλά είχα τα αντίθετα αποτελέσματα. πότε μανία με τάσεις αυτοκαταστροφής, παράνοια, εμμονές, πότε κατάθλιψη με εκείνη την αίσθηση παγωνιάς και κενού στην καρδιά που τίποτα δεν έχει νόημα. Τώρα πηγαίνω στον γιατρό μου, παίρνω κανονικά τα φάρμακα, προλαβαίνουμε φαρμακευτικά τις κρίσεις μου και θυμάμαι αυτό που μου είπε στην αρχή \"αν είχες πνευμονία θα ντρεπόσουν\";

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ΥΔΡΟΧΟΟΣ


    \"αν είχες πνευμονία θα ντρεπόσουν\";

    αιντε κομπογιαννιτη πε του....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •