Πανελλήνιες 10%- Ανησυχία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    2

    Πανελλήνιες 10%- Ανησυχία

    Γεια σας και από εμένα είμαι καινούριος εδώ και χαιρετώ την προσπάθεια που κάνετε. Είμαι πρωτοετής φοιτητής ιατρικών εργαστηρίων στο Τ.Ε.Ι Αθήνας (τώρα θα μπω στο δεύτερο έτος) και πριν 1 μήνα έκανα 10% για να δω αν πιάνω κάποια από τις σχόλες που μου άρεσαν περισσότερο από αυτή που είμαι τώρα (π.χ Βιολογίας, Βιοτεχνολογίας). Ακολούθησα όλα τα βήματα λοιπόν που στην ουσία είναι να κάνεις ένα καινούριο μηχανογραφικό βάζοντας μαζί με τις σχολές που μου άρεσαν και άλλες δευτερεύοντος ενδιαφέροντος για εμένα. Αφού λοιπόν πέρασε ο καιρός και βγήκαν οι βάσεις συνειδητοποίησα ότι μάλλον έκανα ένα μεγάλο λάθος. Είχα περάσει στη σχολή οδοντικής τεχνολογίας, σχολή που δεν με ενδιέφερε να μπω μιας και αυτη που είμαι τώρα με ικανοποιεί αρκετά. Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι χωρίς λόγο και αιτία έπιασα μια θέση που μπορεί κάποιος που έκανε επίσης 10% να ήθελε πολύ...Από τότε αυτή η σκέψη με κυνηγάει συνέχεια..Νοιώθω ότι μπορεί και να κατέστρεψα ένα παιδί σαν και εμένα...από μια απροσεξία.
    Γενικότερα είμαι ευαίσθητο άτομο και έχω περάσει δύσκολα, και μπορεί ένα τέτοιο θέμα να μην είναι τόσο τραγικό όσο νομίζω.
    Από την άλλη πολλοί που κάνουν 10% βάζουν επίσης δευτερεύοντες σχολές όπως και εγώ. Απλά με βασανίζει η ιδέα ότι μπορεί να εμπόδισα κάποιον να πάρει τη θέση που έχω τώρα. Μακάρι με κάποιο τρόπο να την αποδέσμευα (γεννιέται βέβαια η απορία, αφού εγώ δεν θα εγγραφώ στη σχολή αυτή, τη θέση μου ποιος την παίρνει; ). Θα ήθελα την υποστήριξη σας, και να μου πείτε τη γνώμη σας αν όντως είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όσο τα βλέπω.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    P.S: Αν το post μου θεωρείται άκυρο ή άσχετο δεν έχω κανένα θέμα να διαγραφεί.

  2. #2
    Είμαι σίγουρη πως δεν είσαι ο μόνος. Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις , όπως και σε σχολές πρώτης επιλογής (που πέτυχαν με την πρωτη) να την παράτησαν κλπ κλπ. Μπορεί και να έσωσες την ζωή ενός παιδιού γιατί μπορεί να κατέληξε να κάνει κάτι που να τον οδηγήσει σε καλύτερο μέλλον..ποτέ δεν ξέρεις !πάντως που νοιάζεσαι είναι όμορφο, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεσαι να πανικοβαλλεσαι. Σε καταλαβαίνω πάντως . Δυστυχώς το σύστημα έτσι είναι όμως και προσαρμοζομαστε σε αυτό. Άσε που υπάρχουν χίλιες δυο αιτίες να μην πάει τελικά κάποιος στην σχολή που δήλωσε τελικά. Τι να κάνουμε, δεν υπογράψαμε και συμβόλαιο ..προσπάθησε να ηρεμήσεις δυστυχώς σε τέτοια πράγματα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν αν..κι ούτε μας βοηθάει!απλά προσπάθησε να μην το υπεραναλυεις!!good luck ☺

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Έχεις δίκιο, θέλω να πιστεύω ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται..με βοήθησες πάρα πολύ με την απάντηση σου. Μακάρι να μην αδίκησα κανένα παιδί. Και πάλι ευχαριστώ με έκανες να δω τα πράγματα πιο καθαρά. Όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να μη το πολυσκέφτομαι και έτσι η ανησυχία μου μειώνεται.
    Να'σαι καλά!

  4. #4
    Quote Originally Posted by Padfoot View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Έχεις δίκιο, θέλω να πιστεύω ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται..με βοήθησες πάρα πολύ με την απάντηση σου. Μακάρι να μην αδίκησα κανένα παιδί. Και πάλι ευχαριστώ με έκανες να δω τα πράγματα πιο καθαρά. Όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να μη το πολυσκέφτομαι και έτσι η ανησυχία μου μειώνεται.
    Να'σαι καλά!
    Έτσι είναι, με τον καιρό θα απομακρυνεται αυτή η σκέψη !! Όλα καλά είναι, δεν μπορούμε να τα ελέγχουμε όλα υπάρχουν και χειρότερα! Δική μου ευχάριστιση που βοήθησα!

Similar Threads

  1. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 11:38
  2. Νιωθω ανησυχια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2012, 22:02
  3. Ανησυχία - Ακαθισία
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-03-2012, 21:46
  4. ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ
    By SOFGEO in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2009, 13:08
  5. ΑΧ! ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ...
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2006, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •