Πώς να το χειριστώ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138

    Πώς να το χειριστώ?

    Καλησπέρα, μετά από καιρό απουσίας από το φόρουμ λόγω διακοπών, θέλω να εκφράσετε τη γνώμη σας για το παρακάτω πρόβλημα το οποίο αφορά πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο.
    Πρόκειται για σοβαρό θέμα υγείας που μου το αποκρύπτει, συνέχεια αναφέρεται στον θάνατο, ότι θα είναι καλύτερα όταν γίνει αυτό.
    Και καταλαβαίνω ότι κάτι συμβαίνει γιατί βλέπω ότι δεν είναι καλά, κουράζεται- τα μάτια είναι μελαγχολικά και κουρασμένα, το πρόσωπο χλωμό, ψυχολογία βαλτωμένη, κυριαρχεί η αρνητικότητα και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Συνέχεια προσπαθώ να ενθαρρύνω, να δίνω κουράγιο, να λέω πως όλα θα αντιμετωπιστούν και ως απάντηση λαμβάνω ότι έχω δίκιο και βουρκωμένα μάτια( δεν καταλαβαίνω γιατί). Λέω ότι με προβληματίζει η συμπεριφορά του συγκεκριμένου προσώπου στο ίδιο, ότι δεν είναι δυνατόν να σκέφτεται ως λύτρωση τον θάνατο, ότι πρέπει να πάρει την ζωή στα χερια του.
    Φοβάμαι πολύ πως πάσχει από κάποια σοβαρή ασθένεια και δεν μου το λέει γιατί ίσως είναι μη αναστρέψιμη η κατασταση.
    Δεν ξέρω τι να κάνω, ακόμα και να ρωτήσω για το εαν υπάρχει κάποιο πρόβλημα παίρνω ως απάντηση ότι κάποια στιγμή θα υπάρξει κάτι τέτοιο.
    Και εαν τελικά επιβεβαιωθώ, πως θα το αντιμετωπίσω, πως θα ζω καθημερινα γνωρίζοντας πως το τελος αυτου του ανθρώπου είναι πολύ κοντά?
    Αισθάνομαι πολύ άσχημα γιατί νοιώθω πως ανα πάσα στιγμή θα ακούσω άσχημα νέα, πως απομακρύνεται καθημερινα το ατομο από κοντά μου γι αυτό άλλωστε προσπαθώ να περνώ χρόνο μαζί του. Πρόκειται για έναν ανθρωπο που δεν προκειται να εξωτερικεύσει τα συναισθήματα του, ούτε οτιδήποτε το απασχολεί.
    Θέλω τόσο πολύ να περάσουν τα χρόνια και να έχει ζήσει τις καλές στιγμές μου, να είναι κοντά μου και εγω να είμαι στο πλάι αυτού του ατόμου.
    Τι να κάνω? Πως να το χειριστώ ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    απλα να εισαι στο πλαι αυτου του ατομου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    απλα να εισαι στο πλαι αυτου του ατομου
    Δεν ξέρω εαν είναι αρκετό, αισθάνομαι άσχημα και αμήχανα όταν κατα βάθος γνωρίζω πως υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάσχει από σοβαρή ασθένεια και εγώ να συμπεριφέρομαι σαν να μη συμβαίνει τίποτα.
    Σπουδάζω, λείπω αρκετά γιατί είναι στην θεσ/νίκη οπότε δεν έχω πάρα πολύ χρόνο, και πολλές φορές νοιώθω πως κατι κακό θα συμβεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    δεν μπορεις να κανεις ομως κατι αλλο αποδεξου το αυτο και ευχησου να μην ειναι κατι τοσο σοβαρο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    δεν μπορεις να κανεις ομως κατι αλλο αποδεξου το αυτο και ευχησου να μην ειναι κατι τοσο σοβαρο
    Με έχει προβληματίσει πάρα πολύ, πόσο θα ήθελα να ήταν όλα φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Προσπαθώ να προσέχω πολύ την συμπεριφορά μου, πολλές φορές κάνω αρνητικές σκέψεις για το τι θα γίνει σε περίπτωση που συμβεί το χειρότερο σενάριο χωρίς να το θέλωλόγω της άσχημης ψυχολογικής κάταστασης και της παραίτησης του συγκεκριμένου ατόμου.

  6. #6
    Δεν σου μιλάει για το τι συμβαίνει??

Similar Threads

  1. Κολλημα... πως να το χειριστω???
    By Malou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 30-03-2016, 19:32
  2. Πως να το χειριστω....
    By natasa1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2015, 16:18
  3. Πως να το χειριστώ?????
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2012, 02:27
  4. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ
    By arkadimos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2011, 00:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •