Eχω αυπνια πολλες μερες σερι, τι να κανω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14

    Eχω αυπνια πολλες μερες σερι, τι να κανω??

    Γεια σας, γυρισα απο πολυημερες διακοπες πριν μια εβδομαδα και καπακι ξαναρχισα δουλεια την επομενη μερα. Απο τη μερα που γυρισα απο τις διακοπες αδυνατω να κοιμηθω το βραδυ, συγκεκριμενα κοιμαμαι μετα απο ενα διωρο στριφογυρισματος με το ζορι, και ζητημα ειναι να καταφερω να κοιμηθω συνεχομενα για 5.30 ωρες. Το αποτελεσμα ειναι οτι ενω στην αρχη ενιωθα απλα ενα απροσδιοριστο αγχος, φυσιολογικο απο οσο διαβασα οταν επιστρεφεις στη δουλεια μετα τις διακοπες, τωρα μου εχει γυρισει σε εντονο αγχος μηπως δεν κοιμηθω για ακομη μια νυχτα. Την επομενη μερα ειμαι ενα χαλι, νυσταζω και δε συγκεντρωνομαι. Γυριζω στο σπιτι και νιωθω υπνηλια αλλα δυστυχως οταν παω να κοιμηθω, με πιανει υπερενταση αυτοματα. Ενω δηλαδη πριν κλεισω τα ματια μου νιωθω μεγαλη νυστα και κοπωση, μολις τα κλεινω αυτοματα νιωθω μεγαλο αγχος και τα ανοιγω, με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι ενω νυσταζω. Προσπαθω να σκεφτω κατι ευχαριστο πχ σκηνες απο διακοπες και τοτε νιωθω λιγο να με παιρνει ο υπνος, αλλα εκεινη την ωρα παντα θα ακουστει ειτε η συντροφος μου η οποια αντιμετωπιζει ακριβως το ιδιο θεμα τωρα αυτες τις μερες και στριφογυριζει ή σηκωνεται ειτε ενα αμαξι, ειτε κατι αλλο και ο υπνος παει περιπατο. Νιωθω αγχος και τωρα που τα γραφω και δε θελω με τιποτα να ερθει το βραδυ που θα αναγκαστω παλι να ξενυχτησω και κυριως να αγχωθω. Γενικα δεν αντιμετωπιζα ποτε προβληματα με τον υπνο, ακομη και σε περιοδους εντονου στρες ή εξετασεων κοιμομουν σαν πουλακι, με εξαιρεση δυο βραδια μονο που εδινα ενα μαθημα και πηγα αυπνη αλλα ηταν τυχαιο. Θελω να ρωτησω, μεχρι να αποκατασταθει (ελπιζω) ο υπνος μου, να παρω καμια ταμπλετα (ΟΧΙ υπνωτικο και οχι χαπι που δημιουργει εξαρτηση) ή κανενα βοτανο, εχει καποιος καμια συμβουλη? Διαβασα για κατι ταμπλετες μελατονινης μιας φαρμακευτικης και σκεφτομαι να παρω, αλλα γενικως προτιμω φυσικες λυσεις. Γενικα, προσεχω πριν τον υπνο, δεν κανω ασκηση, δεν βλεπω το κινητο ή τον υπολογιστη, η θερμοκρασια του δωματιου ειναι οκ, φοραω ωτοασπιδες απο μικρη. Τι να κανω? Εχω απελπιστει και επιπλεον δε θελω να μπλεκω με χαπια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    βοτανα να παρεις.
    προφανως ξενυχτουσες στις διακοπες και εχεις παθει κατι αναλογο του τζετ λανγκ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    εκανα ενα υπεραντλαντικο ταξιδι και γυρισα. Δεν ξενυχτουσα απλως σιγουρα βγηκα εκτος του βιολογικου μου ρολογιου. Το θεμα ειναι οτι το τζετ λαγκ ξερω οτι κραταει το πολυ 3 μερες και εμενα μου εχει κρατησει 7 βραδια... βοτανα τυπου βαλεριανα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kitten25 View Post
    εκανα ενα υπεραντλαντικο ταξιδι και γυρισα. Δεν ξενυχτουσα απλως σιγουρα βγηκα εκτος του βιολογικου μου ρολογιου. Το θεμα ειναι οτι το τζετ λαγκ ξερω οτι κραταει το πολυ 3 μερες και εμενα μου εχει κρατησει 7 βραδια... βοτανα τυπου βαλεριανα?
    εμ ειδες? το πετυχα.
    σου κρατησε γιατι αγχωθηκες και το ανατροφοδοτεις.
    βοτανα τυπου τιλιο, βαλεριανα, πασιφλορα, κανενα χαμομιλι, κανενα χλιαρο γαλα, αν πινεις γαλα.
    να μην εισαι βαρυστομαχιασμενη, αλλα ουτε και νηστικη.
    η πεινα φερνει αυπνια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εμ ειδες? το πετυχα.
    σου κρατησε γιατι αγχωθηκες και το ανατροφοδοτεις.
    βοτανα τυπου τιλιο, βαλεριανα, πασιφλορα, κανενα χαμομιλι, κανενα χλιαρο γαλα, αν πινεις γαλα.
    να μην εισαι βαρυστομαχιασμενη, αλλα ουτε και νηστικη.
    η πεινα φερνει αυπνια.
    οκ θα προσπαθησω με αυτα!! θενξ!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Ένα χλιαρό μπάνιο με αιθέρια έλαια και ένα ζεστό ποτήρι γάλα όπως είπε και η Remedy καθώς αυξάνει την παραγωγή τρυπτοφάνης και μελατονίνης πριν τον ύπνο. Όσο είμαστε μικρά πίναμε το γάλα μας πριν πάμε για ύπνο και κοιμόμασταν σαν πουλάκια.. δεν είναι τυχαίο.
    ή αν σαρεσει το αλκοόλ ένα ποτήρι κόκκινο κρασί..
    Επίσης εγώ σε περίοδο μεγάλης έντασης βάζω μια χαλαρωτική μουσική...
    Το τζετ λαγκ επιρεάζει τον κάθε άνθρωπο διαφορετικά.. μέχρι να συντονιστεί και πάλι ο οργανισμός σου και παίζει ρόλο και η εποχή και πολλοί άλλοι παράγοντες..
    Αν μπορείτε με την σύντροφό σου να σου κάνει και λίγο μασάζ για μια δυο μέρες θα βοηθήσει πολύ επίσης..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Ένα χλιαρό μπάνιο με αιθέρια έλαια και ένα ζεστό ποτήρι γάλα όπως είπε και η Remedy καθώς αυξάνει την παραγωγή τρυπτοφάνης και μελατονίνης πριν τον ύπνο. Όσο είμαστε μικρά πίναμε το γάλα μας πριν πάμε για ύπνο και κοιμόμασταν σαν πουλάκια.. δεν είναι τυχαίο.
    ή αν σαρεσει το αλκοόλ ένα ποτήρι κόκκινο κρασί..
    Επίσης εγώ σε περίοδο μεγάλης έντασης βάζω μια χαλαρωτική μουσική...
    Το τζετ λαγκ επιρεάζει τον κάθε άνθρωπο διαφορετικά.. μέχρι να συντονιστεί και πάλι ο οργανισμός σου και παίζει ρόλο και η εποχή και πολλοί άλλοι παράγοντες..
    Αν μπορείτε με την σύντροφό σου να σου κάνει και λίγο μασάζ για μια δυο μέρες θα βοηθήσει πολύ επίσης..
    θα δοκιμασω και τα αιθερια ελαια και το μασαζ ακουγονται υποσχομενα! απο τις ταμπλετες Lanes quiet life εχει κανεις εμπειρια? ή απο τη ριζα βαλεριανας της σολγκαρ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Kitten25 View Post
    θα δοκιμασω και τα αιθερια ελαια και το μασαζ ακουγονται υποσχομενα! απο τις ταμπλετες Lanes quiet life εχει κανεις εμπειρια? ή απο τη ριζα βαλεριανας της σολγκαρ?
    Η βαλεριάνα απο όσο ξέρω δεν βοηθάει στον ύπνο.. ειναι απλά ένα πολύ ήπιο αγχολυτικό που και πάλι λίγους ανθρώπους τους πιάνει, συνήθως εκείνους που έχουν παρθένο οργανισμό. Εμένα δεν με έπιανε ουτε σαν αγχολυτικό..Δεν χάνεις όμως τπτ να δοκιμάσεις φυσικά.Είναι στον άνθρωπο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Η βαλεριάνα απο όσο ξέρω δεν βοηθάει στον ύπνο.. ειναι απλά ένα πολύ ήπιο αγχολυτικό που και πάλι λίγους ανθρώπους τους πιάνει, συνήθως εκείνους που έχουν παρθένο οργανισμό. Εμένα δεν με έπιανε ουτε σαν αγχολυτικό..Δεν χάνεις όμως τπτ να δοκιμάσεις φυσικά.Είναι στον άνθρωπο..
    εγω μονο τιλιο και χαμομιλι εχω δοκιμασει απο τα χαλαρωτικα.
    το τιλιο με πιανει πολυ.
    βαλεριανα δεν παιρνω γιατι μου βρωμαει, αλλα την συνιστουν πολλοι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    6
    μου έχει συμβέι κι εμένα κάτι αντίστοιχο. Το προσδιόριζα ώς άγχος (μιάς που επρόκειτο για εξεταστική σεπτεμβρίου. Επειδή όμως το να μήν αγχώνομαι δεν θα βοηθούσε, προσπάθησα να τονώσω την αυτοπεποίθησή μου (και έπιασε). Άρχησα να παίρνω τσάι Μπιλόμπα, σε συνδιασμό με καποια συμπληρώματα ενίσχυσης της συγκέντρωσης (Τυπου Bacopa, DMAE κλπ) και, βλέποντας οτι συγκεντρόνομαι καλύτερα, ένιωσα πιο όμορφα και λύθηκε το πρόβλημα.

    Ελπίζω να βοήθησα

    Ανδρέας.

Similar Threads

  1. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ
    By ριτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-10-2018, 22:36
  2. πολλές φορές
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2013, 06:12
  3. Πολλές αλλαγές στη ζωή μου...
    By Sigo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2013, 00:07
  4. πολλες ενοχες....
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 27-09-2011, 03:43
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •