ασταθής προσωπικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    ασταθής προσωπικότητα

    Καλησπέρα σας.Στο τελευταίο ραντεβού μου με τον ψυχίατρο, μου έδωσε διπλή διάγνωση πρώτον κατάθλιψη η οποία δείχνει να υποχωρεί ευτυχώς και μου είπε ότι έχω θέμα προσωπικότητας ,ότι είναι ασταθής και έχω προδιάθεση για κατάθλιψη.Απέφυγε όμως να μου εξηγήσει περισσότερα.Μου χορηγεί αντικαταθλιπτικά με ολανζαπίνη. τι μπορεί να εννοεί με το ασταθής προσωπικότητα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πως είμαι εγώ ότι να ναι κάτι τέτοιο φαντάσου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Elis και εγώ ότι να ναι είμαι,το ήξερα και από πριν.Απλά μερικές φορές νιώθω ότι με πονάει πολύ όλο αυτό με την αστάθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Όταν σου βγάζουν διάγνωση πονάει αλλά δεν παύει να είναι το παλιό ότι να ναι δεν αλλάξαμε σε κάτι απλά μας το είπαν επιστημονικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Καλά ναι τίποτα δεν αλλάζει στην ουσία. :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εισαι ποτε πολυ χαρουμενη; Ισως με το ασταθης προσωπικοτητα να εννοουσε οτι εισαι μια χαρουμενη μια λυπημενη, και οτι εχεις διπολικη διαταραχη. Αυτο δειχνει και το χαπι που σου εδωσε, ολανζαπινη, δεν δινεται για την σκετη καταθλιψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μαιρούλα δικό σου
    https://youtu.be/iGk5fR-t5AU
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    λουλουδι ναι υπαρχουν μερες που είμαι πολύ χαρούμενη.Εγώ για αντιψυχωτικο το ξερω το συγκεκριμενο φαρμακο.

    elis σ'ευχαριστώ :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Καλησπέρα σας.Στο τελευταίο ραντεβού μου με τον ψυχίατρο, μου έδωσε διπλή διάγνωση πρώτον κατάθλιψη η οποία δείχνει να υποχωρεί ευτυχώς και μου είπε ότι έχω θέμα προσωπικότητας ,ότι είναι ασταθής και έχω προδιάθεση για κατάθλιψη.Απέφυγε όμως να μου εξηγήσει περισσότερα.Μου χορηγεί αντικαταθλιπτικά με ολανζαπίνη. τι μπορεί να εννοεί με το ασταθής προσωπικότητα?
    Δεν ξερω τι μπορει να εννοει. Παντως δε φαινεται ασφαλες να παιρνεις φαρμακα χωρις να κανεις συνεδριες και χωρις να εχεις μια ξεκαθαρη διαγνωση. Μηπως να πηγαινες σε αλλον που να ειναι και ψυχοθεραπευτης?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    λουλουδι ναι υπαρχουν μερες που είμαι πολύ χαρούμενη.Εγώ για αντιψυχωτικο το ξερω το συγκεκριμενο φαρμακο.

    elis σ'ευχαριστώ :)
    Ειναι αντιψυχωτικο, αλλα δινεται και σε περιπτωσεις διπολικης διαταραχης και ψυχωτικης καταθλιψης, ακομα και σε αγχος, εσενα υποψιαζομαι αλλα χωρις να δινω διαγνωσεις οτι για να σε ειπε ασταθη χαρακτηρα μαλλον εννοουσε οτι εχεις διπολικη, και για να εισαι και πολυ χαρουμενη καποιες φορες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κούκλα θα στο πω μία φορά είμαστε ότι να ναι απλά μην αφήνεις τον κάθε παπάρα κι ας έχει σπουδάσει να σε ιδρυματοποιηση είσαι η Μαιρούλα που είσαι ότι να ναι τέλος αυτό θα πεις στον εαυτό σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    savatage μια φορά το μήνα πηγαίνω, είναι και ψυχοθεραπευτής απλά εγώ πάω σε γυναίκα ψυχολόγο για να αισθάνομαι πιο άνετα.

    λουλούδι μπορεί να είναι και αυτό δεν ξέρω.Έχω απότομες αλλαγές είμαι αυτό που λέει ο elis ότι να 'ναι.Βγάζω και πολύ θυμό αλλά προς τον εαυτό μου πιο πολύ.

    elis μου σε ευχαριστώ για την απάντηση, το ξέρω πως δεν πρέπει να με επηρεάζει τόσο μία διάγνωση.Είμαστε απρόβλεπτοι για να έχουμε ενδιαφέρον βρε.Οι άλλοι είναι βαρετοί. χαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μαίρη και ο θυμος δειγμα της διπολικης διαταραχης ειναι.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    savatage μια φορά το μήνα πηγαίνω, είναι και ψυχοθεραπευτής απλά εγώ πάω σε γυναίκα ψυχολόγο για να αισθάνομαι πιο άνετα.
    Α οκ οποτε το δουλευεις και με ψυχοθεραπεια το θεμα σου. Ισως απεφυγε να σου πει λεπτομερειες πανω στη διαγνωση γιατι θεωρησε οτι θα σε τρομαξει και θα γινεις χειροτερα αμα σου βαλει μια ταμπελα που μπορει να ακουγεται τρομακτικη. Ενω το "ασταθης" δεν ειναι τρομακτικο στο ακουσμα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Και εγώ αυτό σκέφτομαι ότι μάλλον δεν ήθελε να με τρομάξει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By GiannisNik3 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 13-03-2017, 21:49
  2. τι σημαινει για σας προσωπικοτητα
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 14-12-2014, 04:59
  3. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 20:05
  4. Ασταθής ψυχολογική κατάσταση...
    By Giorgosmao in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-2013, 23:40
  5. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •