ασταθής προσωπικότητα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Βρε παιδια νομιζω η διπολικη ειναι αρκετα πιο σοβαρη κατασταση που χριζει φροντιδας. Πιο πολυ θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος η ασταθεια που ειπε ο γιατρος να μην γυρισει σε διπολικη.
    Ενας διπολικος μπορει για αρκετο διαστημα να ειναι φυσιολογικος σταθερος και ξαφνικα να μπει σε μανια η καταθλιψη παλι για αρκετο διαστημα και να ζησεις εναν αλλο ανθρωπο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Βρε παιδια νομιζω η διπολικη ειναι αρκετα πιο σοβαρη κατασταση που χριζει φροντιδας. Πιο πολυ θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος η ασταθεια που ειπε ο γιατρος να μην γυρισει σε διπολικη.
    Ενας διπολικος μπορει για αρκετο διαστημα να ειναι φυσιολογικος σταθερος και ξαφνικα να μπει σε μανια η καταθλιψη παλι για αρκετο διαστημα και να ζησεις εναν αλλο ανθρωπο.
    Και τοτε γιατι της εδωσε αντιψυχωτικο και της ειπε οτι ειναι ασταθης και η κοπελα ειπε οτι υπαρχουν φασεις που ειναι πολυ χαρουμενη;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Και τοτε γιατι της εδωσε αντιψυχωτικο και της ειπε οτι ειναι ασταθης και η κοπελα ειπε οτι υπαρχουν φασεις που ειναι πολυ χαρουμενη;
    Μωρε χαρουμενοι σε καποιες φασεις ειμαστε ολοι μας, αλλα να υπαρχει και καποιος λογος.
    Εχεις ζησει διπολικο σε μανια? Μιλαμε για παραλληρημα λες και εχει παρει ναρκωτικα, δεν εχει αισθηση του τι λεφτα χαλαει, τι λεει, τι κανει. Δεν υπαρχει περιπτωση να το μπερδεψεις με μια νορμαλ χαρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Δεν μου είπε κάτι για διπολική διαταραχή αν και ξερω ότι υπάρχουν πολλά είδη από έντονη μανιοκατάθλιψη μέχρι ήπια κυκλοθυμία.Πάντως ότι και να είναι με στεναχωρεί που μου δημιουργεί προβλήματα.Έχω περάσει αρκετά από ψυχολογικής άποψης και από πολύ μικρή ηλικία.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Πιθανόν να εννοεί κάποια διαταραχή προσωπικότητας. Υπάρχουν διάφορες. (Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατι τις διαχωριζουν από τις συναισθηματικες διαταραχές...)
    Από τη στιγμή ομως που σου διεγνωσε κατι τετοιο οφείλει να σου εξηγήσει τι εννοεί και να αιτιολογήσει γιατί σου δίνει αυτά τα φάρμακα. Δεν ειναι δυνατόν καποιος πχ που εχει πνευμονία και δεν ξερει τι είναι να παει σε γιατρο και ο γιατρος να μην του εξηγει τι ακριβως σημαινει αυτό...Πάντως μην μένεις στις διαγνωσεις. Δεν εχει νόημα. Ειδικά στην ψυχιατρική άλλο θα σου πει ο ενας γιατρος και αλλο ο αλλος.
    Για μενα και μιλώντας καθαρα προσωπικά, ασταθης προσωπικοτητα σημαινει αδυναμία να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου με ότι αυτό συνεπάγεται στην συμπεριφορά μου. Πχ εκρηξεις οργής, θυμός, ψυχαναγκασμοί και άλλα. Ή ακόμα και αδυναμία να αναγνωρισω κάποιο συναισθημα. Αλλά αυτό είναι για μένα. Ρωτησε το γιατρό να σου εξηγήσει τι εννοεί. Είναι υποχρεωμένος αφου κανει διαγνωση να σου εξηγησει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Για μενα και μιλώντας καθαρα προσωπικά, ασταθης προσωπικοτητα σημαινει αδυναμία να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου με ότι αυτό συνεπάγεται στην συμπεριφορά μου. Πχ εκρηξεις οργής, θυμός, ψυχαναγκασμοί και άλλα. Ή ακόμα και αδυναμία να αναγνωρισω κάποιο συναισθημα.
    Αυτό μου συμβαίνει δυστυχώς.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Αυτό μου συμβαίνει δυστυχώς.
    ομοιοπαθης δηλαδή... Μην ασχολείσαι πάντως με τις διαγνώσεις θα σε αγχωσουν περισσότερο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    black_adder εσύ τι διάγνωση έχεις?Εμένα μου δημιουργεί πρόβλημα όλο αυτό με έχει απομονώσει πολύ και έχω περάσει πολλά επεισόδια κατάθλιψης με ξεσπάσματα και κρίσεις πανικού.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    black_adder εσύ τι διάγνωση έχεις?Εμένα μου δημιουργεί πρόβλημα όλο αυτό με έχει απομονώσει πολύ και έχω περάσει πολλά επεισόδια κατάθλιψης με ξεσπάσματα και κρίσεις πανικού.
    δεν έχω :) ...
    έχω πάει σε αρκετούς ειδικούς ψυχικής υγείας και καθένας έβγαζε δικιά του διάγνωση από αγχώδη διαταραχή, μέχρι υποτροπιάζουσα καταθλιπτική διαταραχή, νευρωσική κατάθλιψη κ.α. Άντε βγάλε άκρη... Γι αυτό σου λέω μην τις ψάχνεις πολύ τις διαγνώσεις δεν θα βγάλεις άκρη. Προσωπικά χωράω τουλάχιστον σε 4 διαταραχές προσωπικότητας. Τα διαγνωστικά εγχειρίδια ανανεώνονται κάθε τοσο βγάζοντας συνεχώς διαγνωστικες κατηγοριες που να ανταποκρίνονται σε κάποιο φάρμακο που θέλουν να πουλήσουν οι φαρμακοβιομηχανίες.
    Καταλαβαίνω το άγχος σου να ξέρεις ακριβώς τι σου συμβαίνει και εγώ το είχα στην αρχή και μπορώ να πω οτι οταν είμαι χάλια ψυχολογικά μου δημιουργείται ξανά πάλι αυτό το άγχος. Είναι φαύλος κύκλος...
    Το αντιμετωπίζω με ψυχοθεραπεία (μεχρι προσφατα σε ιδιώτη) και πλέον σε λίγο καιρό στο δημόσιο (ελπίζω δηλαδή) και φαρμακοθεραπεια με αντικαταθλιπτικο και σταθεροποιητη διαθεσης.
    Last edited by black_adder; 01-09-2017 at 14:45.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Και εσύ τα ίδια δηλαδή, τουλάχιστον το ότι το συνειδητοποιείς είναι καλό.
    Εγώ δεν το συνειδητοποιούσα για χρόνια.Από νωρίς στην εφηβεία μου ξεκίνησε.Δεν είχα τα συνηθισμένα ξεσπάσματα των εφήβων είχα πολύ πιο έντονα. Είχα κρίσεις πανικού αυτοτραυματισμούς και αυτοκτονικές σκέψεις.Δεν είχα πολλές παρέες.Πέρασα και μεγάλο χρονικό διάστημα με πολύ άσχημες φοβίες.Φοβόμουν τους ανθρώπους και γινόμουν απόμακρη και καχύποπτη.Είχα και άλλες παράλογες φοβίες και για χρόνια ήμουν κλειδωμένη μέσα και απέφευγα τις κοινωνικές συναναστροφές.Για χρόνια ζούσα μέσα στον φόβο και την παράνοια.Κάποια στιγμή υποχώρησαν ως ένα βαθμό αυτά αλλά η επαφή μου με τους ανθρώπους δεν αποκαταστάθηκε πλήρως.Και όμως δεν καταλάβαινα τίποτα. Πρόσφατα συνειδητοποίησα ξαφνικά ότι κάτι δεν πάει καλά και ήταν μία ψυχρολουσία για εμένα και τώρα που τα σκέφτομαι νιώθω πολύ άσχημα.Πως ζούσα και πως αντιδρούσα τόσα χρόνια.Ντρέπομαι πολύ για πολλά πράγματα και για όλα αυτά που συνέβαιναν στο κεφάλι μου,δεν ήθελα καθόλου να είμαι έτσι.Πολλοί άνθρωποι απομακρύνθηκαν και με το δίκιο τους.Όταν είμαι καλά είμαι πολύ ήσυχη και ευγενική αλλά ξέρω ότι οι άνθρωποι που είναι πολύ κοντά μου θα πρέπει να είναι υπομονετικοί.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By GiannisNik3 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 13-03-2017, 20:49
  2. τι σημαινει για σας προσωπικοτητα
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 14-12-2014, 03:59
  3. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 19:05
  4. Ασταθής ψυχολογική κατάσταση...
    By Giorgosmao in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-2013, 22:40
  5. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •