Το βιβλίο της Κατερίνας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979

    Το βιβλίο της Κατερίνας

    Το τελείωσα χθες το βιβλίο. Το γράφει ο Κορτώ αλλά σα να είναι η μητέρα του,η οποία έπασχε απο διπολική διαταραχή και τελικά αυτοκτόνησε.

    Ειναι απίστευτο βιβλίο. Ο ίδιος έχει κάποια ψυχική ασθένεια ο συγγραφέας και εχει πιάσει απιστευτα τις φοβίες της μάνας του, η οποία γαλουχήθηκε σε ένα πολύ περίεργο περιβάλλον, κακοποιητικό μάλλον, και όντας μάνα η ίδια διαιώνησε το προβλημα στο παιδι της.

    Διαβαζεται ευκολα αλλά ειναι πολύ δυνατο βιβλίο
    Last edited by kutchunie; 03-09-2017 at 03:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ναι οντως για τη μητερα του γραφει, και μαλιστα ο ιδιος ηταν ο πρωτος που τη βρηκε νεκρη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Το ειχα ξεκινησει πανω σε μια πολυ μαυρη φαση μου, αν και δε μου αρεσει πολυ ο τροπος γραφης του, μου αρεσε σαν ιστορια και το ποσο αμεσα ηταν δεμενος ο συγγραφεας με την ηρωιδα. Τελικα το σταματησα στο πρωτο μερος λογω κακης συγκεντρωσης και αργοτερα που ημουν σε θεση να διαβαζω με τις ωρες δεν το ξαναπιασα για να μη με μαυρισει.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Βασικα το βρηκα πολύ απιστευτο για τον εξής λόγο. Πιστευω πως αν και το εγραψε το παιδι της, στο οποίο επενδυσε τα πάντα αλλά και του εμφυσησε και ολη της την παθολογία η γυναίκα και μητερα Κατερίνα, γαφει με εναν τροπο,που αν και δε την ηξερα για να πω οτι κι αυτη ετσι θα τα ελεγε, ωστόσο οι βαθυτερες σκέψης ενός "αρρωστου" μυαλού ειναι εκεί. Και το παιδί αυτο οπωσδηποτε την εχει αγαπησει για να χει μπςι ατη διαδικασία να γραψει ετσι και την καταλάβει τόσο πολύ.

    Πιστευω πως ως μάνα γίνομαι υστερική και αν και δεν ςχω αναγκη τα χάπια πλέον, βγαζω κάτι υπερβολικά αγχη για τα δικά μου παιδια, οπως η τυπισα. Και διαβαζω κι εγω διαφορα για να μην τα καταστησω βλαμμένα σαν και του λόγου μου και βλαστημησουν που με ειχαν μάνα κάποτε. Οχι γιατι οι αλλοι θα ηξεραν να τα αγαπουν περισσοτερο απο εμένα, αλλά γιατι δεν ξέρω πως να εκφρασω την αγαπη μου λογικά πάντα και το χειροτερο ειναι πως δεν το αντιλαμβανομαι την καταλληλη στιγμη. Με τρομαξε το βιβλιο αυτό αλλα το αγαπησα κιολας. Γιατι μου δωσε ελπίδα πως οση τρελη αγαπη κι αν δωσω στα παιδια μου θα την καταλάβουν κ θα με αγαπήσουν κι εκείνα κ θα προσπαθουν να ειναι ευτυχισμένα οπως κι εγω

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Βασικα το βρηκα πολύ απιστευτο για τον εξής λόγο. Πιστευω πως αν και το εγραψε το παιδι της, στο οποίο επενδυσε τα πάντα αλλά και του εμφυσησε και ολη της την παθολογία η γυναίκα και μητερα Κατερίνα, γαφει με εναν τροπο,που αν και δε την ηξερα για να πω οτι κι αυτη ετσι θα τα ελεγε, ωστόσο οι βαθυτερες σκέψης ενός "αρρωστου" μυαλού ειναι εκεί. Και το παιδί αυτο οπωσδηποτε την εχει αγαπησει για να χει μπςι ατη διαδικασία να γραψει ετσι και την καταλάβει τόσο πολύ.

    [/URL]
    και μορφωμενη γυναικα! με συζυγο γιατρο, οικονομικα ευκαταστατοι.
    Δεν το εχω διαβασει το βιβλιο..... αυτο το κραμα διπολικης της μανας και ψυχωσης του παιδιου, με φοβιζει ομολογω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Γτ εγώ νόμιζα ότι έχει κατάθλιψη ο κορτω;

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Γτ εγώ νόμιζα ότι έχει κατάθλιψη ο κορτω;

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κι εγω αυτο νομιζα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εχει κανει ψυχωσικό επεισοδιο ο ανθρωπος σε κάποια φαση και νοσηλευθηκε
    Τωρα για την ακριβή ταμπέλα της τρελας του ανθρωπου δεν γνωριζω αλλα δε με νοιαζει κιολας. Να ναι καλά να γραφει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    και μορφωμενη γυναικα! με συζυγο γιατρο, οικονομικα ευκαταστατοι.
    Δεν το εχω διαβασει το βιβλιο..... αυτο το κραμα διπολικης της μανας και ψυχωσης του παιδιου, με φοβιζει ομολογω...
    Μαρα ειδικα εσυ αν το διαβασεις, με αυτα που λες για την μητερα σου, θα καταλαβεις πολλά. Μεγαλωσε σε πολύ ασχημο περιβαλλον. Επιπλέον η ψυχικη ασθενια δεν ενδιαφερεται για κοινωνικες θεσεις πτυχια και μορφωση....
    Απλώς την αγαπα τοσο πολύ τη μανα του για να γραψει σα να ηταν αυτη.
    Απιστευτο βιβλίο παιδια. Χωρίς διαγνωσεις και φαμφαρα. Μια ωμη πραγματικότητα και πολύ αγαπη περιεχει το βιβλίο. Μου αρεσε με τρομοκρατησε γιατι σκεφτομαι τα δικα μου με συγκινησε. Αξίζει να διαβαστει

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    http://www.exostispress.gr/Article/t...igoustou-korto

    Αν δεν επιτρεπεται το λινκ συγγνώμη. Πάντως σε καποιο απο τα βιβλία περιγραφει το ψυχωσικο. Δεν μου κανει τοση αισθηση να το διαβασω. Το λένε το μικρό χρονικό τρελας

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    .........................τιποτα λαθος
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    .........................τιποτα λαθος
    Ε δεν πειραζει. Εδω καποιες φορες δεν ξερουμε κι εμεις τι εχουμε :)

    Εστάλη από SM-G3815 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Με "παρασύρατε" και το διάβασα! Πολύ ωραίο βιβλίο πραγματικά.
    Ενώ βγάζει μια αλήθεια πολύ σκληρή και σοκαριστική κάτα κάποιο τρόπο καταφέρνει και δεν γίνεται βαρύ.
    Πάντως θύμωσα με την μάνα σε κάποια σημεία, σα να χρησιμοποιούσε το παιδί της ως σανίδα για την ίδια...αλλά πόσες μανάδες δεν το κάνουν αυτό αλήθεια άσχετα από ασθένειες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Το διαβασες σε μια μερα βρε τσακαλι? :)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Το βρήκα στο νετ και επειδή δεν είχα ξαναδιαβάσει του συγκεκριμένου είπα να ρίξω μια ματιά πρώτα να δω αν θα μου αρέσει και μετά να το αγοράσω....αλλά τελικά μου άρεσε πολύ και το διάβασα ολόκληρο!!!

    Και διαβάζεται εύκολα και σε μια μέρα γιαυτό είπα οτι δεν γίνεται βαρύ, δεν σε κουράζει, έχει εύκολη γραφή :)

    Μπράβο κορίτσια, ωραία πρόταση κάνατε, ευχαριστώ :)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας
    By NikosD. in forum Το βιβλίο του μήνα: Απόψεις, κριτικές
    Replies: 116
    Last Post: 23-03-2023, 00:45
  2. Βιβλίο E.C.D.L.
    By Mildreh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 21-09-2011, 23:33
  3. To βιβλίο μου.
    By fackatos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 09-06-2011, 07:09
  4. ΒΙΒΛΙΟ
    By tomasliak in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 16
    Last Post: 23-02-2010, 19:37
  5. βιβλιο
    By νικος32 in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2007, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •