Πρόβλημα με τους γονείς.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    Πρόβλημα με τους γονείς.

    Καλημέρα σας!Ο λόγος που γράφω αυτό το post είναι πιο πολύ για να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και να ακούσω τις απόψεις σας.Έχω γράψει σε προηγούμενα post για το πρόβλημα μου και ότι με παρακολουθεί γιατρός και κάνω ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή.Είμαι σε φάση που προσπαθώ να αποδεχτώ την κατάσταση και να προχωρήσω για να μπορέσω να την ξεπεράσω.Οι γονείς μου όμως δεν δείχνουν να αποδέχονται καθόλου ότι υπάρχει πρόβλημα και όταν τους το αναφέρω αποφεύγουν τη συζήτηση, μου φωνάζουν ή με λένε κακομαθημένη και προσπαθούν να με γεμίσουν και άλλες ενοχές ενώ ξέρουν ότι νιώθω ήδη αρκετά άσχημα.Ξεκίνησα να δουλεύω σε διανομή φυλλαδίων και να κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματικά όπου μπορούσα να βρω, για να μην τους επιβαρύνω με τα έξοδα της ψυχοθεραπείας και των φαρμάκων και τα περισσότερα προσωπικά μου έξοδα.Το περιβάλλον που μεγάλωσα ήταν ασταθές και δέχτηκα σωματική,λεκτική και ψυχολογική κακοποίηση και παραμέληση από εκείνους αλλά πίστευα ότι ίσως τώρα που ωρίμασα και εγώ πιο πολύ και δεν εξαρτώμαι από αυτούς τόσο(αν και μένω ακόμα μαζί τους) θα μπορούσε να βελτιωθεί η σχέση μας και να με στηρίξουν έστω ψυχολογικά.Αλλά εκείνοι μου φέρονται απότομα και ξεσπάνε ,σαν να με κατηγορούν ότι δεν είμαι όπως θέλουν και τους κατέστρεψα τη ζωή.Εκείνοι ήθελαν να στηριχθούν επάνω μου και να τους βοηθάω με τα δυο μικρότερα αδέρφια μου και εγώ τους απογοητεύω γιατί δεν μπορώ πια να στηρίζω ούτε τον εαυτό μου πολλές φορές.Κλαίω συχνά γι'αυτό το λόγο.Νιώθω ένα τεράστιο κενό να με πνίγει και αισθάνομαι πολύ μόνη μου.Τα συζητάω όλα αυτά με την ψυχολόγο μου και δείχνει να με καταλαβαίνει αλλά νιώθω ότι με τραβάει πολύ πίσω αυτήν η κατάσταση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ελα βρε πως τους δινεις τοση πολλη αξια;; Σε εκμεταλλευονται, ειναι σιγουρο, κοιταξε να φυγεις απο κει, ειναι αρρωστημενο περιβαλλον, μπορεις; Κλασσικη λυση σε οσους εχουν προβλημα με τους γονεις η με αλλον συγκατοικο!!!!!! Για μενα βρες εναν αντρα να κανεις οικογενεια να φυγεις απο εκει η εστω μια φιλη μια συγκατοικο κατι. Δεν σου κανει καλο και σε χειροτερευει, το 'πες και μονη σου οτι σε παει πισω ολο αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ελα βρε πως τους δινεις τοση πολλη αξια;; Σε εκμεταλλευονται, ειναι σιγουρο, κοιταξε να φυγεις απο κει, ειναι αρρωστημενο περιβαλλον, μπορεις; Κλασσικη λυση σε οσους εχουν προβλημα με τους γονεις η με αλλον συγκατοικο!!!!!! Για μενα βρες εναν αντρα να κανεις οικογενεια να φυγεις απο εκει η εστω μια φιλη μια συγκατοικο κατι. Δεν σου κανει καλο και σε χειροτερευει, το 'πες και μονη σου οτι σε παει πισω ολο αυτο.
    Είχα 3 χρόνια σχέση και συγκατοικούσα...αλλά μου έχουν μείνει πολλά θεματάκια από τη σχέση με τους γονείς.Πρέπει να έχει υπομονή κάποιος για να είναι μαζί μου.

  4. #4
    Μάλλον ούτε λόγος για να κάνουν και οι γονείς συνεδρίες με τον γιατρό έτσι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    καποιοι γονεις ειναι για τα μπαζα....... και η δικη μου ειναι για το μ@ου@σο...... γενικος τα προβληματα που εχω μου τα δημιουργησαν αυτη..............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by χορεύει ο κόσμος ξέφρενα View Post
    Μάλλον ούτε λόγος για να κάνουν και οι γονείς συνεδρίες με τον γιατρό έτσι;
    Τους το είχα προτείνει να έρθουν αλλά όχι μόνο δεν ήθελαν,μου είπαν επειδή τρελάθηκα εγώ δεν θα τρέχουν και αυτοί σε γιατρούς.Μόνη μου πήρα απόφαση να πάω γιατί είχα φτάσει στο απροχώρητο πια και δεν είχα επιλογή.Έχουν και εκείνοι σοβαρά θέματα.

    pavlosla και εμένα εκείνοι μου τα δημιούργησαν όλα αυτά.Μέχρι πριν λίγα χρόνια πίστευα ότι όλοι οι γονείς χτυπάνε τα παιδιά τους πάρα πολύ και ότι εγώ είμαι πολύ τυχερή.Έχω πάρα πολύ φόβο από αυτό και δεν μπορώ να το αποβάλλω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πωπω Μαιρουλα μου εχεις περασει πολλα σε νιωθω. Εχω περασει κι εγω πολλα αλλα οχι τοσο ξυλο. Υπομονη, παιδια οντως πολλοι γονεις μας προκαλουν ψυχολογικα. Ο δηθεν λογικος κοσμος λεει οτι ολοι οι γονεις αγαπανε τα παιδια τους αλλα αυτο ειναι το μεγαλυτερο ψεμμα που εχω ακουσει. Μαιρη ζησε μονη σου τοτε και πηγαινε σε ενα ψυχολογο και βρες ενα καλο παιδι να σε ανεχεται και να τον ανεχεσαι!!! Αυτη ειναι η λυση που εχω να σου δωσω.
    Last edited by λουλούδι; 02-09-2017 at 15:20.

  8. #8
    Μαιρη προσπάθησε να βρεις τρόπο να φύγεις από το σπίτι..θα σου κάνει καλό..και όσο μένεις μαζί τους μην τους δίνεις σημασία..δεν έχουν τον τρόπο να μεγαλώσουν παιδιά και κάνουν λάθη..μην δίνεις καθόλου σημασία..συγχώρησε τους για να είσαι εσύ καλά σαν άνθρωπος και βρες τρόπο σιγά σιγά να φύγεις..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μερικη @α@ακες τα χτυπανε τα παιδια τους, εμενα με τσακιζε ο γερος με τη ζοστηρα οταν ειμουν μικρος........... γενικος μεγαλωσα με καμια επικοινωνια στο σπιτι απλα παντα επρεπε να γινοταν το δικο τους..... μεχρι που με καταστρεψαν καλα καλα και κατεντησα με αντικαταθλιπτικα και ψυχιατρους στα 25 και τωρα με τρωνε στη μαπα στο σπιτι με ψυχωση και ανεργο 6 χρονια, τωρα ειμαι 38..........

  10. #10
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ελα βρε πως τους δινεις τοση πολλη αξια;; Σε εκμεταλλευονται, ειναι σιγουρο, κοιταξε να φυγεις απο κει, ειναι αρρωστημενο περιβαλλον, μπορεις; Κλασσικη λυση σε οσους εχουν προβλημα με τους γονεις η με αλλον συγκατοικο!!!!!! Για μενα βρες εναν αντρα να κανεις οικογενεια να φυγεις απο εκει η εστω μια φιλη μια συγκατοικο κατι. Δεν σου κανει καλο και σε χειροτερευει, το 'πες και μονη σου οτι σε παει πισω ολο αυτο.
    Δεν ντρεπεσαι να την παροτρυνεις να χαλασει τις σχεσεις της με τους γονεις της ενω ηδη εχει προβλημα?Επειδη εσυ ετρωγες ξυλο και εχεις κομπλεξ δεν θα χαλασει ο καθενας τις σχεσεις του με τους γονεις του.

  11. #11
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Μαιρη ζησε μονη σου τοτε και πηγαινε σε ενα ψυχολογο και βρες ενα καλο παιδι να σε ανεχεται και να τον ανεχεσαι!!!
    Εσυ αυτα εκανες και εχεις τα χαλια που εχεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ποιες σχεσεις μωρε νακο; Τις χαλασμενες; Αντε παρατα μας. Ποιος ετρωγε ξυλο; Η κοπελα νομιζεις δεν ετρωγε; Εσυ δεν ετρωγες; Ολοι τρωνε ξυλο στην Ελλαδα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε ζηλιαρη ουστ απο εδω.

  14. #14
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ποιες σχεσεις μωρε νακο; Τις χαλασμενες; Αντε παρατα μας. Ποιος ετρωγε ξυλο; Η κοπελα νομιζεις δεν ετρωγε; Εσυ δεν ετρωγες; Ολοι τρωνε ξυλο στην Ελλαδα.
    Η κακια σου σε κανει να εχεις φαντασιωσεις. Μαλλον θα εισαι καμια γεροντοκορη η καμια ασχημη η κανενας τοφαλος η ολα μαζι και βγαζεις τα κομπλεξ σου σε αλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μηπως εισαι εσυ ολα αυτα; Και ετρωγες πολυ ξυλο και χαλασε ο εγκεφαλος; Λεω εγω τωρα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φιλοξενώ τους γονείς του
    By Elia18 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2016, 17:25
  2. Άσχημος τσακωμός με τους γονείς μου....
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 29-03-2016, 00:24
  3. Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου
    By Petran13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2014, 18:16
  4. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 10:03
  5. Φόβος για τους γονείς
    By christos2004 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2006, 11:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •