μακροχρόνια σχέση ή ενθουσιασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    3

    μακροχρόνια σχέση ή ενθουσιασμός

    Μετά από μια μακροχρόνια σχέση που έμενε στάσιμη και αφού υπήρξε αμοιβαίος ενθουσιασμός για ένα τρίτο πρόσωπο τον Α., χώρισα εκδηλώνοντας τις προθέσεις μου στον Α θεωρώντας το το πιο σωστό για όλους. Ο ίδιος όμως ενώ είχαμε έρθει πιο κοντά, μου εξέφρασε ότι δεν θέλει δέσμευση σε αυτή τη φάση της ζωής του. Μετά από 1 μήνα τα ξαναβρήκα με την σχέση μου πιστεύοντας ότι θα μου έφευγε ο ενθουσιασμός για τον Α. το οποίο όμως δεν έγινε ποτέ και ότι θα μπορούσα να δουλέψω την σχέση μου απο την αρχή. Τώρα είμαι σε ένα σημείο που ξέρω ότι αγαπάω τη σχέση μου, αξίζει να προσπαθήσω, μας δένουν πολλά και είμαι ο εαυτός μου μαζί του αλλά δεν υπάρχει αυτή η σπίθα.. Έχω δίπλα μου το αγόρι μου και βουρκώνω γιατί σκέφτομαι ακόμα τον Α. και ότι θα ήθελα να ζήσω στιγμές μαζί του παίρνοντας ρίσκα που ξεφεύγουν από τα όρια μου. Αλλά μήπως είναι επιπόλαιες σκέψεις αυτές. Πώς θα μπορούσα να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Δεν κατάλαβα καλά, στην σχέση που είχες την μακροχρόνια, του ζήτησες να χωρίσετε εξηγώντας τους λόγους που σε οδηγούν σε αυτή την απόφαση; Του είπες δηλαδή οτι υπάρχει άλλο πρόσωπο;
    Και μετά γιατί επέστρεψες; Αφού είχες χωρίσει επειδή η σχέση ήταν στάσιμη και προφανώς δεν σε γέμιζε πια και για αυτό ενδιαφέρθηκες για κάποιον άλλον.

    Αν δεν υπάρχει αυτή η σπίθα που λες και ακόμα σκέφτεσαι τον άλλον, τότε κακώς ταλαιπωρείς τον πρώτο! Μάλλον το πρόβλημα είναι οτι δεν θες να είσαι μόνη σου.

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Νομιζω οτι εξαρχης δεν επρεπε να ξαναγυρισεις στη παλια σου σχεση....
    Γτ για να εχεις σχεση και να σου αρεσει πολυ καποιος αλλος....σε σημειο να τον διεκδικησεις και να αφησεις τη σχεση σου σημαινει οτι αυτη η σχεση δεν σε γεμιζε αλλο ή ειχε κανει το κυκλο της....ειχε σβησει ηδη το παθος και ο ενθουσιασμος....

    Σε ολες τις σχεσεις σταδιακα σβηνει η ενταση του πρωτου καιρου....και σε δενουν περισσοτερο αλλα πραγματα με το συντροφο σου...η αγαπη η οικειοτητα...το νοιαξιμο.

    Αν ησουν 30 χρονων και σκεφτοσουν οτι θα ηθελες κατι πιο σταθερο στη ζωη σου θα σου ελεγα να παραμεινεις και να δουλεψεις τη σχεση σου...

    Αν ομως το 17 ειναι η ηλικια σου τοτε θα σου ελεγα να αφησεις τη σχεση αυτη ( γιατι φαινεται οτι δεν σε γεμιζει απο τη στιγμη που σκεφτεσαι καποιον αλλο) να μεινεις λιγο καιρο ελευθερη να τα βρεις λιγο καλυτερα με τον εαυτο σου και να ηρεμησεις και να περιμενεις κατι νεο να ερθει συη ζωη σου που θα εχει τον ενθουσιασμο και την ενταση που θες.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Νομιζω οτι εξαρχης δεν επρεπε να ξαναγυρισεις στη παλια σου σχεση....
    Γτ για να εχεις σχεση και να σου αρεσει πολυ καποιος αλλος....σε σημειο να τον διεκδικησεις και να αφησεις τη σχεση σου σημαινει οτι αυτη η σχεση δεν σε γεμιζε αλλο ή ειχε κανει το κυκλο της....ειχε σβησει ηδη το παθος και ο ενθουσιασμος....

    Σε ολες τις σχεσεις σταδιακα σβηνει η ενταση του πρωτου καιρου....και σε δενουν περισσοτερο αλλα πραγματα με το συντροφο σου...η αγαπη η οικειοτητα...το νοιαξιμο.

    Αν ησουν 30 χρονων και σκεφτοσουν οτι θα ηθελες κατι πιο σταθερο στη ζωη σου θα σου ελεγα να παραμεινεις και να δουλεψεις τη σχεση σου...

    Αν ομως το 17 ειναι η ηλικια σου τοτε θα σου ελεγα να αφησεις τη σχεση αυτη ( γιατι φαινεται οτι δεν σε γεμιζει απο τη στιγμη που σκεφτεσαι καποιον αλλο) να μεινεις λιγο καιρο ελευθερη να τα βρεις λιγο καλυτερα με τον εαυτο σου και να ηρεμησεις και να περιμενεις κατι νεο να ερθει συη ζωη σου που θα εχει τον ενθουσιασμο και την ενταση που θες.....
    Και 130 χρονών να ήταν Μιλίβα αν φτάνεις στο σημείο να είσαι σε μια σχέση και να σκέφτεσαι έναν άλλο....έπρεπε να χεις φύγει χτες!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by katerinaki17 View Post
    βουρκώνω γιατί σκέφτομαι ακόμα τον Α. και ότι θα ήθελα να ζήσω στιγμές μαζί του παίρνοντας ρίσκα που ξεφεύγουν από τα όρια μου.

    ε, αφου ειναι τοσο περιπετειωδης τυπος μην τον αφησεις

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Και 130 χρονών να ήταν Μιλίβα αν φτάνεις στο σημείο να είσαι σε μια σχέση και να σκέφτεσαι έναν άλλο....έπρεπε να χεις φύγει χτες!!!
    Μωρε νταξει εδωσα ενα παραδειγμα
    Και χθες κ προχθες επρεπε να ειχες φυγει....χαχαχα....καλυτερα να δωσεις τελος στη σχεση σου.....
    Αν το σκεφτεις καλυτερα κ εσυ η ιδια θα ανακαλυψεις οτι περισσοτερο θες αυτη τη σχεση στη ζωη σου επδ δεν θες να εισαι μονη σου κ επδ τον εχεις πλεον συνηθισει.....και οχι επδ θες ΑΥΤΟΝ συγκεκριμενα
    Λεσ οτι αυτη η σχεση αξιζει πολυ για να προσπαθησεις.....
    Για ποιους λογους πιστευεις οτι πρεπει να παραμεινεις? Επδ ειστε αρκετο καιτο μαζι και ξερει ο ενας τα χουγια του αλλου ή και επειδη ειναι πολυ καλο παιδι ....σε νοιαζεται...κτλ...γτ αν ειναι τετοιοι οι λογοι βραστα.....
    Last edited by Miliva21; 04-09-2017 at 20:13.

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Και 130 χρονών να ήταν Μιλίβα αν φτάνεις στο σημείο να είσαι σε μια σχέση και να σκέφτεσαι έναν άλλο....έπρεπε να χεις φύγει χτες!!!
    Και δλδ ρε συ....εγω αν ειμαι δυσκολος ανθρωπος και δν ερωτευομαι ευκολα...και σκεφτομαι καποιον αλλον ενω ειμαι σε σχεση
    ....τι να κανω??

    Να μη κανω σχεση?.......χαχχαχαχαχα α α

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κοπελια αμα δεν ειχες φαει πορτα στη μαπα απο τον Α θα σου ελεγα ποσο "αγαπας τη σχεση σου" και ποσο την εκτιμας και δεν ξερω τι αλλο που μας λες. Σκεψου το κι αυτο και μην κοροιδευεις ουτε τον εαυτο σου ουτε τον... Β (για να μη πω τον ωμεγα μεσα στις προτεραιοτητες σου).
    Χεσμενο τον εχεις απλα δεν θες να εισαι μονη.
    Και κοβω οτι θες οτι θα χωρισεις παλι οταν βρεις τον Γ...σιγα μην αφησεις τη καβατζα.

  9. #9
    Να χωρίσεις και να κοιτάξεις να περάσεις καλά με τον α ..δεν του αξίζει του παλικαριού η κοροϊδία..γτ είναι κοροϊδία καλή μου αυτό..το ότι δεν θέλει δέσμευση δεν σημαίνει ότι δεν μπορείτε να περνάτε χρόνο μαζί..μπορείς να περνάς όμορφες στιγμές με αυτόν που θες χωρίς να κοροϊδεύεις το αγόρι σου..από την άλλη αν είσαι με το αγορι σου ο εαυτός σου..τον αγαπας..και θες να προσπαθήσεις..να του πεις τι έγινε με τον α να τα ξεκαθαρίσεις και αν νοιώθει και αυτός έτσι τότε τα ξεχνάτε όλα και συνεχίζετε..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Κοπελια αμα δεν ειχες φαει πορτα στη μαπα απο τον Α θα σου ελεγα ποσο "αγαπας τη σχεση σου" και ποσο την εκτιμας και δεν ξερω τι αλλο που μας λες. Σκεψου το κι αυτο και μην κοροιδευεις ουτε τον εαυτο σου ουτε τον... Β (για να μη πω τον ωμεγα μεσα στις προτεραιοτητες σου).
    Χεσμενο τον εχεις απλα δεν θες να εισαι μονη.
    Και κοβω οτι θες οτι θα χωρισεις παλι οταν βρεις τον Γ...σιγα μην αφησεις τη καβατζα.
    Παντα ειλικρινης η ναταλι.και εξω απτα δοντια.

    Θεματοθετρια..τα ειχες με τον Α καποια στιγμη την εκανες για να τα φτιαξεις με τον Γ στραβωσε η κατασταση μαζη του και ξανα γυρισες στον Α. Μωρε μπραβο του..λοιπον
    Η γνωμη μου ειναι οτι η σχεση με τον Α δεν σε γεμιζει καθολου πλεον και οτι μαλλον καθεσε μαζη του ακομα γιατι νιωθεις καποια ασφαλεια ειμαι ο εαυτος μου λες.και αφου στραβωσε η ολη φαση με τον Γ. Θα σου πρωτεινα να αφησεις και τον Α και τον Γ.βρες εναν Δ.
    Για να εισαι ο εαυτος σου οπως με τον Α και να νοιωθεις πραγματα οπως με τον Γ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αυτό που θα μ άρεσε να κάνει η Ναταλία είναι να λέει όχι το σωστό όχι το τέλεια διατυπωμένο αλλά κάτι που να βγαίνει από τον εαυτό της που είναι υπέροχος αν το κάνει αυτό πιστεύω θα ξεπεράσει ότι την προβληματίζει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό που θα μ άρεσε να κάνει η Ναταλία είναι να λέει όχι το σωστό όχι το τέλεια διατυπωμένο αλλά κάτι που να βγαίνει από τον εαυτό της που είναι υπέροχος αν το κάνει αυτό πιστεύω θα ξεπεράσει ότι την προβληματίζει
    Σπουδαιο το σχολιο σου φιλε ελις.αλλα νομιζω οτι αυτα που λεει βγαινουν απο μεσα της..αλλα παλι μπορει να εχεις και δικιο.εσυ εισαι πιο παλιος εδω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και δλδ ρε συ....εγω αν ειμαι δυσκολος ανθρωπος και δν ερωτευομαι ευκολα...και σκεφτομαι καποιον αλλον ενω ειμαι σε σχεση
    ....τι να κανω??

    Να μη κανω σχεση?.......χαχχαχαχαχα α α
    Να κάνεις σχέση με τον άλλον που σκέφτεσαι! :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Σπουδαιο το σχολιο σου φιλε ελις.αλλα νομιζω οτι αυτα που λεει βγαινουν απο μεσα της..αλλα παλι μπορει να εχεις και δικιο.εσυ εισαι πιο παλιος εδω
    Άμα παρατηρήσεις λέει συνέχεια τα καλύτερα σχόλια εγώ θέλω κάτι πιο απλό πιο καθημερινό από τη Ναταλία πιστεύω θα της δώσει πόντους στην ζωή της δηλαδή θα επιτυγχάνει καλύτερες κοινωνικές σχέσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis;690492[B
    ]Άμα παρατηρήσεις λέει συνέχεια τα καλύτερα σχόλια[/B] εγώ θέλω κάτι πιο απλό πιο καθημερινό από τη Ναταλία πιστεύω θα της δώσει πόντους στην ζωή της
    E καλα τα καλυτερα συμφωνα με τη δικη σου κριση.εγω αλλες φορες συμφωνω και αλλες φορες διαφωνω μαζη της αλλα τελοσπαντων καπω ετσι ειμαστε οι ανθρωποι ο καθενας με της αποψεις του..παντως πολυ ανθρωπινο βρισκω αυτα που λες στη ναταλι

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όμορφη και μακροχρόνια σχέση, αλλά με σεξουαλικά προβλήματα
    By fractal11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 26-10-2016, 11:29
  2. Ενθουσιασμος - Το καλυτερο συναισθημα στη ζωη
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-2016, 14:00
  3. Χωρισμός από μακροχρόνια σχέση
    By Aggelikh26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2015, 00:42
  4. Χωρισμος μετα απο μακροχρονια σχεση.
    By pngts in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 08-11-2015, 16:11
  5. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση
    By Wolfcry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 15:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •