Ανασφαλειες και χωρισμός. ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9

    Ανασφαλειες και χωρισμός. ..

    Καλησπέρα. .! Είναι το πρώτο μου ποστ.
    Για να σκιαγραφησω λίγο τον εαυτό μου, θα αναφερθώ εν συντομία, σε μερικά γεγονότα, τα οποία πιστεύω, έπαιξαν μεγάλο ρολακο. ..στην διαμόρφωση του χαρακτήρα μου
    Είμαι 30 ετών.
    Έχω συνειδητοποιησει και αποδεχτεί (χωρίς την βοήθεια ειδικού) ότι έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση και είμαι φουλ από ανασφαλειες. .Σε αυτό ευθύνεται , πιστεύω, η σχέση των γονέων μου...Ο πατέρας μου είχε πολλά χρόνια εξωσυζυγικες σχέσεις. ..Η μητέρα μου να τον κατηγορεί συνεχώς μπροστά μου ενώ ήμουν ακόμη 7 ετών. .. (και κράτησε για πολλά χρόνια. .) Απόρριψη από τον πατέρα μου και αδιαφορία για μένα. ..Στη πρώτη μου μακροχρόνια σχέση. ..βγήκαν όλα αυτά. ..Ζηλεια και ανασφάλεια. .Βέβαια δεν ήταν και ο πιο σωστός. ..με μείωνε συνεχώς από ένα σημείο και μετά. Το αναφέρω αυτό, για έναν λόγο..μέσα από αυτή τη σχέση (7 χρόνια) δεν πήρα κάτι το οποίο με έκανε "καλύτερο άνθρωπο που λένε. ..Χωρίζω. .περνάω ένα διάστημα μόνη .πέρασα πανέμορφα. Ένιωθα εντελώς απελευθέρωμενη.
    Και..γνωρίζω τον άνθρωπο που μετά από 1 χρόνο γνωριμίας , έγινε ο σύζυγός μου και ο πατέρας της 4χρονης κορουλας μας.
    Από τη στιγμή που γνωριστήκαμε ένιωθα κάθε μέρα ότι με γιατρευε. .μου έδειχνε τον θαυμασμό του και τον έρωτα του συνεχώς. ..Έμεινα έγκυος. .όχι. .δεν έτυχε. Το αποφασίσαμε. Και ξεκίνησαν τα αρνητικά. ..
    Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης δούλευε σε bar . έφευγε 7.μμ και γύριζε το πρωί. .Εγώ μόνη στο σπίτι τα βράδια να φτιάχνω άσχημα σενάρια. ..ότι του την πέφτουν κτλπ. .ήξερα όμως ότι δεν θα έμπαινε στον πειρασμό.
    Όταν γύριζε στο σπίτι, ορισμένα πρωινά δεν μπορούσα να το διαχειριστω με αποτέλεσμα να έχουμε τους πρώτους καυγάδες. ..
    Όλο αυτό συνεχίστηκε για 1μιση χρόνο και επηρεασε αρκετά τη σχέση. Χάθηκε ο ερωτισμός, μειώθηκαν οι αγκαλιές,και φυσικά και το σεξ. Με το παιδί μας είναι άψογος!
    Έχουν περάσει 3μιση χρόνια από τότε. Έχω δουλέψει πολύ μέσα μου και θεωρώ πλέον ότι διαχειριζομαι πολύ καλά όσες ανασφαλειες έχω. Το θέμα είναι ότι έχω κουραστεί με μένα και το μυαλό μου που σκέφτεται συνέχεια όλη μέρα (overthinking ..)και με τον σύζυγό μου που έχει αλλάξει πολύ. .Δεν μου δείχνει καθόλου ότι με θέλει, δεν μιλάμε πολύ, είναι απομακρος. Σκέφτομαι συνεχώς τον χωρισμό και ότι η μόνη πηγή πραγματικής ευτυχίας είναι η πανέμορφη σχέση, που έχω δημιουργήσει με το παιδί μου....και τοτε συνειδητοποιω...ότι ακόμη και να χωριζαμε με τον πιο όμορφο τρόπο. ..εστω και μικρή. .θα υπήρχε επίπτωση στην ψυχή του παιδιού. ..και οδηγουμαι σε προσωρινό αδιέξοδο.
    Συγνώμη για το τεράστιο ποστ. ..αλλά δεν ήθελα να φιλτραρω καθόλου το ύφος όλων των παραπάνω. ...!
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τσακωνεστε με αφορμη τις αναγκες του παιδιου? Τα ξενυχτια, την αναγκη να ειναι καποιος παντα μαζι του κλπ? Πιεζει ο ενας τον αλλον για τις ευθυνες? Δηλαδη εκτος απο τη μειωμενη ερωτικη επιθυμια, εχετε και διενεξεις?
    Θα ηθελες να κανετε προσπαθειες να ερθετε πιο κοντα σα ζευγαρι ξανα ή προτιμας το χωρισμο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις σε πρωτη φαση ειναι να τα συζητησεις αυτα με με τον αντρα σου, ηρεμα κι ωραια.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου savatage.
    Όχι δεν μαλώσαμε ποτέ για τις ανάγκες του παιδιού. .Τα πρώτα 2 χρόνια του γάμου δούλευε σε bar,και με πίεζε αυτή η κατάσταση. .γενικά η καθημερινοτητα ήταν δύσκολη με το ξενύχτι. ..
    Έχει 3 χρόνια που έχει σταματήσει από bar.
    Όμως νιώθω , εδώ και καιρό, ότι δεν ταιριάζουμε, δεν επικοινωνούμε καθόλου από το πιο απλό μέχρι το πιο σοβαρό. ..Όταν προκύψει κάποιος λόγος και μαλώσουμε(που πάντα θα είναι ανουσιος) δεν κάθεται να συζητήσουμε επί του θέματος. .και θα το ήθελα πολύ να μιλούσαμε όμορφα, ήρεμα και να το λυναμε. Αυτός όμως μονολογεί επικριτικά συνήθως, και δεν ακούει καθόλου ότι και αν πω...Αυτό συμβαίνει πάντα. Έχω κουραστεί από τις διαφορές των χαρακτήρων μας, δεν έχω καθόλου ανάγκη να πορευτω με έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να φερθεί γλυκά και μου ασκεί ψυχολογική βία σε κάθε τσακωμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συγνωμη κιολας αλλα η πτωση ξεκινησε απο δικες σου ανασφαλειες και τσακωμους λογω του μπαρ. Εσυ τωρα θες να χωρισεις απ οτι καταλαβαινω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Ismini View Post
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου savatage.
    Όχι δεν μαλώσαμε ποτέ για τις ανάγκες του παιδιού. .Τα πρώτα 2 χρόνια του γάμου δούλευε σε bar,και με πίεζε αυτή η κατάσταση. .γενικά η καθημερινοτητα ήταν δύσκολη με το ξενύχτι. ..
    Έχει 3 χρόνια που έχει σταματήσει από bar.
    Όμως νιώθω , εδώ και καιρό, ότι δεν ταιριάζουμε, δεν επικοινωνούμε καθόλου από το πιο απλό μέχρι το πιο σοβαρό. ..Όταν προκύψει κάποιος λόγος και μαλώσουμε(που πάντα θα είναι ανουσιος) δεν κάθεται να συζητήσουμε επί του θέματος. .και θα το ήθελα πολύ να μιλούσαμε όμορφα, ήρεμα και να το λυναμε. Αυτός όμως μονολογεί επικριτικά συνήθως, και δεν ακούει καθόλου ότι και αν πω...Αυτό συμβαίνει πάντα. Έχω κουραστεί από τις διαφορές των χαρακτήρων μας, δεν έχω καθόλου ανάγκη να πορευτω με έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να φερθεί γλυκά και μου ασκεί ψυχολογική βία σε κάθε τσακωμο.
    Νιωθεις οτι απο τη δικη σου πλευρα σου εχει τελειωσει πια το συναισθημα για αυτον τον ανθρωπο? Αν δεν τον θελεις για συντροφο και εισαι σιγουρη για αυτο, λογικο να σκεφτεσαι το χωρισμο και οχι τροπους να ξαναερθετε κοντα και να το παλεψετε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Νιωθεις οτι απο τη δικη σου πλευρα σου εχει τελειωσει πια το συναισθημα για αυτον τον ανθρωπο? Αν δεν τον θελεις για συντροφο και εισαι σιγουρη για αυτο, λογικο να σκεφτεσαι το χωρισμο και οχι τροπους να ξαναερθετε κοντα και να το παλεψετε.
    Σίγουρα δεν νιώθω το ίδιο με την αρχή. ..Όταν είμαστε καλά όμως είμαι πολύ χαρούμενη. Όταν πάλι όχι, νιώθω κουρασμένη ψυχικά και σκέφτομαι πόσο καλά θα ήταν αν χωριζαμε και εμένα μόνη μου με το παιδί μου, την δουλίτσα μου. .γενικά έχω την ανάγκη μείνω μόνη. .νιώθω ότι δεν μου προσφέρει τίποτα (δεν αναφέρομαι σε υλικά) θέλω τρυφερότητα και ηρεμία, ενδιαφέρον. .Τα έχω στερηθεί όλα αυτά από μικρό παιδί, και στην προηγούμενη σχέση και δεν αντέχω να μη το έχω ούτε τώρα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Ismini View Post
    Σίγουρα δεν νιώθω το ίδιο με την αρχή. ..Όταν είμαστε καλά όμως είμαι πολύ χαρούμενη. Όταν πάλι όχι, νιώθω κουρασμένη ψυχικά και σκέφτομαι πόσο καλά θα ήταν αν χωριζαμε και εμένα μόνη μου με το παιδί μου, την δουλίτσα μου. .γενικά έχω την ανάγκη μείνω μόνη. .νιώθω ότι δεν μου προσφέρει τίποτα (δεν αναφέρομαι σε υλικά) θέλω τρυφερότητα και ηρεμία, ενδιαφέρον. .Τα έχω στερηθεί όλα αυτά από μικρό παιδί, και στην προηγούμενη σχέση και δεν αντέχω να μη το έχω ούτε τώρα
    Δηλαδη υπαρχουν ακομα καποιες στιγμες που ειστε καλα και νιωθεις χαρουμενη? Ή αναφερεσαι στο παρελθον?
    Κανε μια κουβεντα ειλικρινη μαζι του, αξιζει τον κοπο. Ακομα και να χρειαστειτε ενα διαστημα να μεινετε χωριστα για να επαναπροσδιορισετε αν θελετε να ειστε τελικα μαζι ή οχι, μια κουβεντα να ακουστουν οι πλευρες και των δυο σας ειναι απαραιτητη. Σιγουρα εχει και αυτος παραπονα και αναγκες οι οποιες δεν καλυπτονται, αλλα ετσι πανω στην ενταση, στα νευρα μεσα σε τσακωμους, εκτοξευονται βαριες κουβεντες..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δηλαδη υπαρχουν ακομα καποιες στιγμες που ειστε καλα και νιωθεις χαρουμενη? Ή αναφερεσαι στο παρελθον?
    Κανε μια κουβεντα ειλικρινη μαζι του, αξιζει τον κοπο. Ακομα και να χρειαστειτε ενα διαστημα να μεινετε χωριστα για να επαναπροσδιορισετε αν θελετε να ειστε τελικα μαζι ή οχι, μια κουβεντα να ακουστουν οι πλευρες και των δυο σας ειναι απαραιτητη. Σιγουρα εχει και αυτος παραπονα και αναγκες οι οποιες δεν καλυπτονται, αλλα ετσι πανω στην ενταση, στα νευρα μεσα σε τσακωμους, εκτοξευονται βαριες κουβεντες..
    Για τώρα αναφερόμουν. Υπάρχουν διαστήματα που όλα κυλούν ομαλά. .Το κακό είναι ότι έχω προσπαθήσει να του κάνω συζήτηση αλλά δεν...Τα ρίχνει όλα πάνω μου, δεν ακούει. Και μιλάει με ένταση και με νεύρα. Οπότε πάει χαμένη η προσπάθεια. Εγώ έχω παραδεχτεί πολλές φορές τα λάθη μου αυτός ποτέ.
    Επίσης ένα άλλο ζήτημα που παίζει μεγάλο ρόλο στην συμπεριφορά του είναι ότι έχει περίπου 9 μήνες που έκοψε να καπνίζει κάνναβη. Δεν κάπνιζε πολύ πριν, ίσα ίσα για να χαλαρώνει μετά τη δουλειά. Δεν του επέβαλαν εγώ φυσικά κάτι τέτοιο. .Απλά μετακομισαμε σε άλλη πόλη και δεν θέλει να ψάξει. Αποφάσισε να το κόψει. Εγώ βλέπω όμως ότι έχει πιο πολλά νεύρα από πριν και ξεσπάει πανεύκολα πάνω μου. .του το είπα σε κάποια φάση ότι παίζει ρόλο ότι το έκοψε απότομα μετά από τόσα χρόνια ...αλλά φυσικά δεν συμφωνεί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μην κουραζεσαι savatage το εχει παρει αποφαση. Τι τωρα τι του χρονου δεν εχει σημασια. Εγω τον αντρα της τον κοβω οτι της εχει φερθει καλα, απ οτι λεει. Ολοι ξερουμε ποσο δυσκολοι και ακαμπτοι ειναι οι ανθρωποι που μεγαλωσαν σαν την Ισμήνη.
    Οταν γραφει θελω την ηρεμια μου, τη δουλιτσα μου, το παιδακι μου, να ειμαι μονη μου εχει χωρισει απο τα αποδυτηρια.
    Τουλαχιστον να αναλαβει τις ευθυνες των δικων της ανασφαλειων για τον χωρισμο που θα ερθει και οχι να προσπαθει να πεισει τον εαυτο της και τον αντρα της οτι φταιει συτος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Επισης Ισμηνη γνωμη μου, αν ειναι να τσακωνεστε και να μισειτε ο ενας τον αλλο μπροστα στο παιδι, χιλιες φορες χωριστε ειρηνικά κατα καποιον τροπο και να βλεπει το παιδι και τους δυο σας πιο ηρεμους και χαρουμενους.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μην κουραζεσαι savatage το εχει παρει αποφαση. Τι τωρα τι του χρονου δεν εχει σημασια. Εγω τον αντρα της τον κοβω οτι της εχει φερθει καλα, απ οτι λεει. Ολοι ξερουμε ποσο δυσκολοι και ακαμπτοι ειναι οι ανθρωποι που μεγαλωσαν σαν την Ισμήνη.
    Οταν γραφει θελω την ηρεμια μου, τη δουλιτσα μου, το παιδακι μου, να ειμαι μονη μου εχει χωρισει απο τα αποδυτηρια.
    Τουλαχιστον να αναλαβει τις ευθυνες των δικων της ανασφαλειων για τον χωρισμο που θα ερθει και οχι να προσπαθει να πεισει τον εαυτο της και τον αντρα της οτι φταιει συτος.
    George Οι περισσότεροι άνθρωποι κουβαλούν κάποιο παιδικό τραύμα που το αντιμετωπιζπυν στην ενήλικη ζωή τους. .Καποιοι τα διακρίνουν κάποιοι όχι...Και κάποιοι άλλοι δεν παραδέχονται τπτ λόγω εγωισμού. Ένας άνθρωπος που παραδέχεται τα μειονέκτημα τα του και τα εχει διορθώσει σίγουρα δεν είναι άκαμπτος και δύσκολος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Επισης Ισμηνη γνωμη μου, αν ειναι να τσακωνεστε και να μισειτε ο ενας τον αλλο μπροστα στο παιδι, χιλιες φορες χωριστε ειρηνικά κατα καποιον τροπο και να βλεπει το παιδι και τους δυο σας πιο ηρεμους και χαρουμενους.
    Έχεις δίκιο σε αυτό. .Και επειδή μας νοιάζει πολύ και τους 2 να μη μαλώνουμε μπροστά του, κοιτάμε να είμαστε μόνοι. Το παιδί δεν έχει αντιληφθεί κάτι.

Similar Threads

  1. ανασφάλειες-ψυχολογικά
    By papakii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 13-10-2015, 22:41
  2. Κτητικοτητα,ανασφαλειες σε σχεση!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-03-2014, 14:42
  3. Ανασφάλειες σε προηγούμενη σχέση
    By loxagos_snake in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 25-04-2012, 21:23
  4. Παιδικές ανασφάλειες
    By imagine in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2008, 17:20
  5. ανασφαλειες
    By Elisabeth_P in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 13-09-2006, 11:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •