Ειμαι πολυ στεναχωρημενη και φοβαμαι για τη σχεση μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14

    Ειμαι πολυ στεναχωρημενη

    Deleted post
    Last edited by Kitten25; 07-09-2017 at 15:31. Reason: Το ποστ πηρε λαθος τροπη

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Κοιτα να δεις! Και εγω τα ιδια νιωθω για τον εαυτο μου......δυσκολα κανω νεες παρεες και γνωστους ή οποιοι θα ενδιαφερθουν να με παρουν τηλ ή να μου στειλουν μνμ να βρεθουμε...να διατηρησουμε μια καποια επαφη.....

    Και εγω παρολο που ειμαι μια χαρα ατομο και δεν εχω τπτ το διαφορετικο ή παραξενο σε συγκριση με τους αλλους νεους της ηλικιας μου.....σπανια θα ελεγα οτι με ψαχνουν αλλοι ανθρωποι ....και με νιωθω σε αυτο ανα διαστηματα λιγο προβληματικη...

    Μηπως ομως πρεπει να το παρουμε λιγο πιο λογικα το θεμα??

    Περα απο αυτα που εγραψα πιστευω οτι συνηθως οι φιλοι που θα σε ψαξουν ....ειναι εκεινοι με τους οποιους ειχες δεθει παλιοτερα και εχετε μοιραστει στιγμες..μυστικα...αυτοι ειναι φιλοι απο το σχολειο...ή απο τη σχολη ή απο τη δουλεια...που σας ενωναν πραγματα....και ειναι σε βαθος χρονου σχεσεις.....
    Λες οτι εχετε ξεκοψει απο ολους τους παλιους φιλους-παρεες.....

    Κοιτα ειναι δυσκολο να πιασεις γνωστους που θα σε ψαχνουν να βγειτε....πχ...πας εκδρομη μεσω μιας ομαδας στο φβ που διοργανωνει εκδρομες για νεους και εκει γνωριζεις συνομιληκους σου ....φροντιζεις να εισαι ομιλητικη...ανταλλασεις τηλεφωνα ή φβ με τις νεες γνωριμιες και λετε να κανονισετε για καφε......και αυτος ο καφες δεν κανονιστηκε ποτε. Και μενεις να αναρωτιεσαι τι πηγε στραβα...

    Πολυ απλα τα ατομα αυτα που γνωρισατε και ειπατε οτι θα κανονισετε ....να μην εχουν τοση αναγκη οσο εσεις να κανουν νεους φιλους! Εσεις εχετε ξεμεινει απο παρεα....εκεινοι ενδεχομενως εχουν και φιλους και παρεες και δραστηριοτητες....και μπορει να σας συμπαθησαν εκεινη την ημερα που γνωριστηκατε στην εκδρομη ομως να ξεχαστηκαν στη ρουτινα τους....ή να εχουν καλυτερα πραγματα να κανουνε....ή στη τελικη να σας συμπαθησαν ναι μεν...αλλα οχι τοσο πολυ για να κανονισουν αμεσα να ξαναβγειτε.....και ετσι εμεινε στο φλου....

    Και εγω εχω γνωστες που τις εχω γνωρισει μεσα απο φιλες μου...και ειχαμε βγει μια δυο φορες....μετα χανομαστε....αμα γινει κινηση θα γινει απο τη δικη μου μερια...δεν ειναι οτι δεν με συμπαθουν....ομως παρολη τη συμπαθεια δεν μας δενει κτ αλλο...ουτε κοντα μενουμε....ουτε στην ιδια σχολη ειμαστε....ουτε μπορω να τις βλεπω καθημερινα γτ δεν ειναι στο περιγυρο μου...οποτε ξεχνιουνται και αυτες κ γω...

    Μερικες φορες δν ειναι οτι ο κοσμος δεν σας συμπαθει..απλα εχετε θεσει δυσκολους στοχους να πιασετε φιλους τους απλους γνωστους...που εχουν ηδη παρεες και μπορει να εχουν φιλιες που τους γεμιζουν και να μη ψαχνονται παραπανω...

    Ειδικα σμρ στην εποχη του φβ και του ιντερνετ η συναναστροφη με αλλα ατομα ειναι δυσκολη...ειναι δυσκολο να πιανεις φιλιες κ παρεες...ακομα περισσοτερο αν μενεις στην αθηνα και γνωριζεις κοσμο απο περιοχες που ειναι μακρια σου.....και ο καθενας χανεται στις δουλειες του

    Ο κοσμος χανεται στο κοσμο του...ειναι τοσο απορροφημενος στο μικροκοσμο του και δεν καιγεται για νεες συναναστροφες....ειδικα κιολας αν αυτες οι συναναστροφες δεν εχουν να τους προσφερουν κανενα συμφερον.....

    Οι ανθρωποι δυστυχως κολλανε και γλειφουν αυτους απο τους οποιους μπορουν να κερδισουν κατι....οτιδηποτε....

    Μην απογοητευεστε ομως...βγειτε εξω..γνωριστε κοσμο...καποιοι που βρισκονται κοντα σας και μπορει να βλεποσαστε καθημερινα σε ενα χωρο ...μπορει να μη σας ξερουν πολυ καλα ...να σας συμπαθησουν και να κηνυγησουν κτ παραπανω..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Kitten25 View Post
    Εχω ξαναγραψει σ αυτο το φορουμ και ισως καποιοι/ες με θυμουνται. Εχω σχεση εδω και τρια χρονια με την κολλητη μου, τον ανθρωπο της ζωης μου, την οποια υπεραγαπω και λατρευω και με την οποια εχουμε σχεση ζωης και βαθια αγαπη. Μας συνδεουν απο κοινες παρεες μεχρι κοινα χομπι, γενικως ολα κοινα, συγκατοικηση, ταξιδια, καθως επιλεγουμε να τα κανουμε ολα σχεδον μαζι. Αυτα για να περιγραψω τη σχεση μας.

    Γενικως και τις δυο μας τις χαρακτηριζει ενα κοινωνικο θεμα, θα ελεγα. Δυσκολευομαστε παρα πολυ να βρουμε παρεες και γενικα να κατσει κατι με νεους φιλους ή με νεους γνωστους. Φαινομαστε δεκτικες, στεκομαστε νορμαλ κοινωνικα ( δεν διαδηλωνουμε τη σχεση μας, δηλωνουμε απλα φιλες) και γενικα ειμαστε αρκετα προσιτες. Οποτε απο νεους γνωστους σπανια καθεται κατι ενω παμε σ αρκετες δραστηριοτητες. Η φιλη μου, αναγνωριζοντας οτι αυτο ειναι μεγαλο θεμα, ειχε προτεινει να παμε σε ψυχολογο για να διερευνησουμε γιατι τελος παντων δεν ειμαστε τελικα και τοσο συμπαθητικες στο μεγαλυτερο μερος των νεων ατομων που γνωριζουμε. ( η καθε μια χωριστα). Δε μας δειχνει καποιος αντιπαθεια ή κατι τετοιο, μιλαμε γενικα με αρκετους, απλως δε μας προτεινουν εξοδο και αν προτεινουμε εμεις, βγαινουμε μια φορα και απλα δε συνεχιζεται. Αυτο συνεβαινε και πριν γνωρισουμε ατομα μαζι , συνεβαινε ηδη απο τα πρωτα χρονια της σχολης. Παντα βεβαια ειχαμε μια παρεα, και μαλιστα μεγαλουτσικη, που ηταν η σχολικη μας και καποια εξτρα ατομα, αλλα οσο περνουσαν τα χρονια ( απο 19 και μετα) ειτε μαζι ειτε ατομικα η καθεμια, δυσκολευομαστε παρα πολυ να βρουμε ατομα εστω για μια εξοδο το μηνα, που ειναι εντελως παθολογικο και σ αυτο συμφωνω με τη φιλη μου. Καναμε μια μονο καινουρια φιλη περα απο την κοινη μας παρεα, η οποια ομως μενει αρκετα χρονια τωρα εξω και με την οποια η επικοινωνια ειναι αραιη.Εγω οταν το συζητησα με τη φιλη μου, της ειπα οτι προφανως δεν ταιριαζουμε με το μεσο ορο, εννοωντας οτι μας βρισκουν βαρετες. Αντιστοιχα βεβαια και μεις βρισκουμε πολλα ατομα βαρετα, αλλα δεν ειναι οτι βρισκεις κ απειρα ενδιαφεροντα ατομα εξω δυστυχως.

    Το θεμα ειναι το εξης. Περα απο την δυσκολια αυτη, παρουσιαστηκαν τα τελευταια δυο χρονια απανωτες απομακρυνσεις φιλων μας (κοινων και μη). Και συνεβησαν ολα σε διαστημα τεσσαρων ετων! Τη μια την ξεκοψαμε εμεις, οταν συνειδητοποιησα κυριως εγω αλλα και η φιλη μου οτι ειχε εμμονη μαζι της και την καλοβλεπε. Μετα ομως αρχισαν να ξεκοβουν σταδιακα ατομα απο τη σχολη, με τα οποια καναμε κανονικη παρεα, εννοωντας Σαββατα, και μετα και ατομα μεσα στην παρεα που μας απεμεινε. Να τονισω οτι μιλαμε για απομακρυνσεις και οχι τσακωμους, με εξαιρεση δυο περιπτωσεις. Τα τελευταια ομως περιστατικα εγιναν απανωτα το τελευταιο διαστημα, με αποτελεσμα να μεινουμε σχεδον χωρις παρεα. Τη φιλη μου την εχει παρει πολυ απο κατω, εγω κοιταζω περισσοτερο το οτι δεν ταιριαζαμε με αυτα τα ατομα, η φιλη μου οταν της το λεω εκνευριζεται που δε με πειραζει το ιδιο και γενικως την εχει παρει παρα πολυ απο κατω γιατι οπως μου εξηγει και εχει δικιο, αν γνωριζαμε νεες παρεες με ευκολια δε θα υπηρχε θεμα, θα υπηρχαν αντικαταστατες αλλα τωρα ξερουμε οτι κατα πασα πιθανοτητα δε θα γνωρισουμε νεα ατομα ή τα νεα που θα γνωρισουμε θα ειναι πολυ λιγα και σε διαστημα ετων.

    Συμφωνω με τη φιλη μου και εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και γω προσωπικα, οχι μονο για εκεινη. Θελω να τη στηριξω και το κανω οποτε θελει να το συζητησει (τωρα ειναι ακομη φρεσκο για τα ατομα που εκοψαν απανωτα τωρα) και πιστευω οτι οντως εχουμε κοινωνικο θεμα, παρολο που δε μπορω να το εντοπισω, αφου κανουμε ο,τι και οι αλλοι. Πιστευετε οτι ο ψυχολογος θα βοηθουσε να εντοπισουμε τι φταιει σε μας και φυσικα στην καθεμια ξεχωριστα? Τι φταιει εννοω που δεν ενδιαφερεται κανεις γνωστος παραπανω να βγουμε ή να μας γνωρισει περισσοτερο ή να μας προσεγγισει σε μια δραστηριοτητα για να μας γνωρισει...Θεωρω πως μας βρισκουν βαρετες, αν και μιλαμε κανονικα, λεμε αποψεις, και δεν πεταμε κοτσανες , αλλα εχω αρχισει να προβληματιζομαι κατα ποσον θα βρουμε ατομα, αφου ο μεσος ορος μαλλον μας βρισκει αδιαφορες ή βαρετες και δε συνεχιζει μαζι μας. Η φιλη μου μας αποκαλει προβληματικες ανα διαστηματα, εμενα δε μ αρεσει ο χαρακτηρισμος και με προσβαλλει, και μου λεει οτι μονο σε μας συμβαινει. Εχω αρχισει να το πσιτευω και γω!
    Δεν θυμάμαι το προηγούμενο θέμα σου αλλά αν υποθέσω οτι το 25 στο νικ ειναι η ηλικία σου άρα μιλάμε για μια ηλικία που έχουν τελειώσει οι σπουδές και η φοιτητική ζωή. Δουλεύετε; Μέσα από την δουλειά σας η καθεμιά δεν έχει κάνει έναν κύκλο συναδέλφων κτλ όπου θα μπορούσατε να βγαίνετε μια στο τόσο;

    Με μια πρώτη ανάγνωση του θέματος πάντως το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι μήπως έχετε κλειστεί πολύ στο μεταξύ σας και αυτό κρατάει μακριά τους άλλους; Ανέφερες ήδη οτι με μια φίλη ξεκόψατε επειδή δημιουργήθηκε ένα θέμα ζήλειας ή κάτι τέτοιο.
    Στις δραστηριότητες που λες οτι έχετε πάλι είστε οι δυο σας ή η καθεμιά ξεχωριστά;

    Αν δεν μιλάς για απλούς γνωστούς πάντως που μπορεί να είναι συνάδελφοι κτλ που θα βγείτε μια στο τόσο για έναν καφέ, αλλά μιλάς για φίλους σταθερούς τότε εντοπίζω κι ένα άλλο θέμα. Λες οτι κρατάτε κρυφή την σχέση σας και παρουσιάζεστε σαν φίλες. Σε μια σχέση φιλίας όμως μοιραζόμαστε πράγματα, μιλάμε και για τα προσωπικά μας για εμπειρίες κτλ. Αν εσείς δεν μπορείτε να μιλήσετε για αυτά γιατί έχετε επιλέξει να κρατήσετε κρυφή την προσωπική σας σχέση, τότε αυτό είναι ήδη ένα σημάδι στους άλλους οτι κρατάτε απόσταση. Αν εγώ πχ έκανα παρέα με ένα άτομο για κάμποσο καιρό και ποτέ δεν μου μιλούσε για τα προσωπικά του/της, δεν ήξερα αν είχε σχέση, αν ενδιαφερόταν να κάνει κτλ ε αυτό θα ήταν ένα εμπόδιο που θα έβαζε ο άλλος στο να έρθουμε πιο κοντά. Επιπλέον αυτή η στάση μπορεί να προκαλέσει και σχόλια σε μια παρέα, διότι εσύ λες οτι κρατάτε κρυφή την σχέση σας αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιοι δεν έχουν καταλάβει κάτι. Οχι πως είστε υποχρεωμένοι να ανακοινώνετε την προσωπική σας ζωή στον οποιοδήποτε, αλλά η φιλία σημαίνει πρωτίστως μοίρασμα και έκθεση του εαυτού μας στον άλλον. Αν αυτό αρνείστε να το κάνετε, πώς περιμένετε να κάνετε φιλίες;

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Οντως εχει δικιο η ελισσαβετ..το γεγονος οτι κυκλοφορειτε σαν ζευγαρι με τη φιλη σου παντου μαζι ομως δεν αποκαλυπτετε την ερωτικη σχεση που υπαρχει αναμεσα σας μπορει να κανει τους αλλους να φρικαρουν λιγο..

    Προσπαθω να φανταστω δυο κοπελες που κυκλοφορουν συνεχεια μαζι ως φιλες και γνωρισουν κοσμο...ισως φαινεται στους αλλους οτι υπαρχει μια ιδιαιτερη σχεση μεταξυ σας..οτι υπαρχει ενας προστατευτικος πυρηνας μεσα στον οποιο βρισκεστε εσεις οι δυο ....που ειστε σαν ενα...και ολοι οι αλλοι ειναι απεξω.....οποτε και οι αλλοι σκεφτονται οτι : για ποιο λογο να τις κηνυγησω για παρεα εφοσον φαινεται οτι αυτες οι δυο εχουν η μια την αλλη...μιλανε την ιδια γλωσσα...εχουν οικειοτητα......ειναι αυταρκεις..ετσι φαινεται οτι κανετε περα τους αλλους ενω στη πραγματικοτητα αυτο δεν ισχυει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    δεν εχουμε κλειστει στο μεταξυ μας, επιδιωκουμε να γραφομαστε σε δραστηριοτητες γ αυτο το λογο : για να διευρυνουμε τον κυκλο μας. Στις δραστηριοτητες ειμαστε μαζι, αλλα αυτο γιατι πειραζει? Εννοω και με μια κολλητη μπορεις να κανεις μια δραστηριοτητα και το ατομο που γνωριζεις στη δραστηριοτητα δεν ξερει οτι κανετε τα παντα μαζι αλλωστε, ξερει μονο τη συγκεκριμενη δραστηριοτητα.
    ηταν απολυτως αναγκαιο να απομακρυνουμε αυτη τη φιλη, διοτι ηταν ερωτευμενη με τη φιλη μου και αυτο εφερνε τη δικη μου ζηλια αλλα και τη δικη της δυσκολη θεση, ειδικα απο τη στιγμη που η αλλη κατ 'εξαιρεση γνωριζε για μας και κατα τα αλλα την επεφτε ευθεως στη φιλη μου μπροστα μου.
    Δυστυχως κρατησαμε απο την αρχη τη σχεση μας κρυφη, μεγαλη βλακεια, οπως συνειδητοποιω τωρα. Ο λογος που το καναμε ειναι επειδη ο κυκλος μας ειναι εντελως ομοφοβικος, στρειτ κοριτσια που ψαχνουν τον πριγκιπα και οχι μονο αυτο, κατηγορουν αρκετες φορες τους γκει. Εγω επεμενα να το πουμε αλλα η φιλη μου δεν ηθελε και το σεβαστηκα. Τωρα συνειδητοποιουμε ποσο ασχετο τελικα θα ηταν με τις απομακρυνσεις που παιχτηκαν συνολικα. Απο δω κ περα, εφοσον βλεπουμε ατομα δεκτικα στο θεμα αυτο, θα ανοιγομαστε, αλλα κατα τα αλλα αν καποιος ειναι ομοφοβικος, δεν εχουμε καμια ορεξη να ακουμε σχολια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Οντως εχει δικιο η ελισσαβετ..το γεγονος οτι κυκλοφορειτε σαν ζευγαρι με τη φιλη σου παντου μαζι ομως δεν αποκαλυπτετε την ερωτικη σχεση που υπαρχει αναμεσα σας μπορει να κανει τους αλλους να φρικαρουν λιγο..

    Προσπαθω να φανταστω δυο κοπελες που κυκλοφορουν συνεχεια μαζι ως φιλες και γνωρισουν κοσμο...ισως φαινεται στους αλλους οτι υπαρχει μια ιδιαιτερη σχεση μεταξυ σας..οτι υπαρχει ενας προστατευτικος πυρηνας μεσα στον οποιο βρισκεστε εσεις οι δυο ....που ειστε σαν ενα...και ολοι οι αλλοι ειναι απεξω.....οποτε και οι αλλοι σκεφτονται οτι : για ποιο λογο να τις κηνυγησω για παρεα εφοσον φαινεται οτι αυτες οι δυο εχουν η μια την αλλη...μιλανε την ιδια γλωσσα...εχουν οικειοτητα......ειναι αυταρκεις..ετσι φαινεται οτι κανετε περα τους αλλους ενω στη πραγματικοτητα αυτο δεν ισχυει
    ναι απλως και παλι αναρωτιεμαι. Απο τη στιγμη που εμεις κανουμε την πρωτη κινηση προσεγγισης, γιατι να σκαλωνουν σ αυτο? Εγω αν με πλησιαζαν δυο κοριτσια για παρεα και ημουν μονη μου, παρτι θα εκανα γτ θα εβρισκα δυο ατομα και οχι ενα μονο που μπορει να το βαριεσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν θυμάμαι το προηγούμενο θέμα σου αλλά αν υποθέσω οτι το 25 στο νικ ειναι η ηλικία σου άρα μιλάμε για μια ηλικία που έχουν τελειώσει οι σπουδές και η φοιτητική ζωή. Δουλεύετε; Μέσα από την δουλειά σας η καθεμιά δεν έχει κάνει έναν κύκλο συναδέλφων κτλ όπου θα μπορούσατε να βγαίνετε μια στο τόσο;

    Με μια πρώτη ανάγνωση του θέματος πάντως το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι μήπως έχετε κλειστεί πολύ στο μεταξύ σας και αυτό κρατάει μακριά τους άλλους; Ανέφερες ήδη οτι με μια φίλη ξεκόψατε επειδή δημιουργήθηκε ένα θέμα ζήλειας ή κάτι τέτοιο.
    Στις δραστηριότητες που λες οτι έχετε πάλι είστε οι δυο σας ή η καθεμιά ξεχωριστά;

    Αν δεν μιλάς για απλούς γνωστούς πάντως που μπορεί να είναι συνάδελφοι κτλ που θα βγείτε μια στο τόσο για έναν καφέ, αλλά μιλάς για φίλους σταθερούς τότε εντοπίζω κι ένα άλλο θέμα. Λες οτι κρατάτε κρυφή την σχέση σας και παρουσιάζεστε σαν φίλες. Σε μια σχέση φιλίας όμως μοιραζόμαστε πράγματα, μιλάμε και για τα προσωπικά μας για εμπειρίες κτλ. Αν εσείς δεν μπορείτε να μιλήσετε για αυτά γιατί έχετε επιλέξει να κρατήσετε κρυφή την προσωπική σας σχέση, τότε αυτό είναι ήδη ένα σημάδι στους άλλους οτι κρατάτε απόσταση. Αν εγώ πχ έκανα παρέα με ένα άτομο για κάμποσο καιρό και ποτέ δεν μου μιλούσε για τα προσωπικά του/της, δεν ήξερα αν είχε σχέση, αν ενδιαφερόταν να κάνει κτλ ε αυτό θα ήταν ένα εμπόδιο που θα έβαζε ο άλλος στο να έρθουμε πιο κοντά. Επιπλέον αυτή η στάση μπορεί να προκαλέσει και σχόλια σε μια παρέα, διότι εσύ λες οτι κρατάτε κρυφή την σχέση σας αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιοι δεν έχουν καταλάβει κάτι. Οχι πως είστε υποχρεωμένοι να ανακοινώνετε την προσωπική σας ζωή στον οποιοδήποτε, αλλά η φιλία σημαίνει πρωτίστως μοίρασμα και έκθεση του εαυτού μας στον άλλον. Αν αυτό αρνείστε να το κάνετε, πώς περιμένετε να κάνετε φιλίες;
    εγω δεν εχω συναδελφους στην ηλικια μου, ουτε και η φιλη μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    επισης, η δυσκολια να βρω νεες παρεες/φιλες/γνωστους υπηρχε ηδη πολυ πριν τα φτιαξω με τη φιλη μου.

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Δεν ξερω εαν και κατα ποσο θα σε βοηθουσε ψυχολογος σε αυτο το προβλημα....γιατι ειναι κατι περι ανεμων και υδατων....

    Πρεπει να παρατηρησεις τον εαυτο σου....μηπως κανεις καποια πραγματα που απο τη μια θες να κανεις παρεες και απο την αλλη μπορει να μη το επιδιωκεις τοσο ζεστα...?? Και με τον τροπο σου να μην αφηνεις τους αλλους να σε πλησιασουν....ή ενδεχομενως να εισαι κλειστο ατομο ...ή πολυ επιλεκτικη και να ανοιγεσαι μονο σε ατομα που σε κερδιζουν ....??

    Ή προηγουμενες τραυματικες εμπειριες σου να σε κανουν ενω θελεις να κοινωνικοποιηθεις και να κανεις φιλους..να εχεις δημιουργησει ενα τειχος προστασιας απο το να πληγωθρις ερχομενη σε επαφη με αλλους??....

    Εφοσον λες οτι και απο παλια δυσκολευοσουν πρεπει λιγο να δεις τον εαυτο σου...τι ειναι αυτο που μπορει να κανεις λαθος.....τι συμπεριφορα εχεις απεναντι σε αλλους...και πως και οι αλλοι βλεπουν εσενα....

    Ουτε εμεις ουτε η ψυχολογος σε γνωριζουμε για να σου πουμε τι ειναι αυτο που σε αποτρεπει απο το να κανεις φιλιες και παρεες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Kitten25 View Post
    δεν εχουμε κλειστει στο μεταξυ μας, επιδιωκουμε να γραφομαστε σε δραστηριοτητες γ αυτο το λογο : για να διευρυνουμε τον κυκλο μας. Στις δραστηριοτητες ειμαστε μαζι, αλλα αυτο γιατι πειραζει? Εννοω και με μια κολλητη μπορεις να κανεις μια δραστηριοτητα και το ατομο που γνωριζεις στη δραστηριοτητα δεν ξερει οτι κανετε τα παντα μαζι αλλωστε, ξερει μονο τη συγκεκριμενη δραστηριοτητα.
    ηταν απολυτως αναγκαιο να απομακρυνουμε αυτη τη φιλη, διοτι ηταν ερωτευμενη με τη φιλη μου και αυτο εφερνε τη δικη μου ζηλια αλλα και τη δικη της δυσκολη θεση, ειδικα απο τη στιγμη που η αλλη κατ 'εξαιρεση γνωριζε για μας και κατα τα αλλα την επεφτε ευθεως στη φιλη μου μπροστα μου.
    Δυστυχως κρατησαμε απο την αρχη τη σχεση μας κρυφη, μεγαλη βλακεια, οπως συνειδητοποιω τωρα. Ο λογος που το καναμε ειναι επειδη ο κυκλος μας ειναι εντελως ομοφοβικος, στρειτ κοριτσια που ψαχνουν τον πριγκιπα και οχι μονο αυτο, κατηγορουν αρκετες φορες τους γκει. Εγω επεμενα να το πουμε αλλα η φιλη μου δεν ηθελε και το σεβαστηκα. Τωρα συνειδητοποιουμε ποσο ασχετο τελικα θα ηταν με τις απομακρυνσεις που παιχτηκαν συνολικα. Απο δω κ περα, εφοσον βλεπουμε ατομα δεκτικα στο θεμα αυτο, θα ανοιγομαστε, αλλα κατα τα αλλα αν καποιος ειναι ομοφοβικος, δεν εχουμε καμια ορεξη να ακουμε σχολια.
    Προφανώς δεν μπορείτε να κάνετε παρέα με ομοφοβικούς, απολύτως λογικό αυτό κι ούτε είμαι υπερ στο να το λέτε στον οποιονδήποτε. Αλλό όμως αυτό κι άλλο το να κρύβω ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου όπως είναι το ερωτικό κομμάτι. Είστε ας πούμε με την παρέα σας, τι θα λέτε; Κάθε μέρα για τον καιρό θα συζητάτε ή για τα επαγγελματικά; Κάποια στιγμή έρχεται η κουβέντα και στα προσωπικά όπου εσείς προφανώς αναγκάζεστε να υποκρίνεστε. Αυτό με κάποιο τρόπο περνάει στον άλλον, δεν γίνεται ας πούμε να είμαι φίλη σου και να αγνοώ ένα τόσο σημαντικό κομμάτι της ζωής σου! Οι άλλοι στην παρέα μπορεί να μην έχουν καταλάβει οτι η τάδε και η τάδε είναι ζευγάρι, αλλά σίγουρα έχουν καταλάβει οτι η τάδε κάτι κρύβει, οτι φέρεται παράξενα, οτι κρατάει απόσταση. Αυτοί είναι ήδη σοβαροί λόγοι για να αρχίσει να απομακρύνεται κάποιος.

    Για τις δραστηριότητες που λες δεν είναι ανάγκη να γνωρίζουν ότι είστε ζευγάρι ή οτι κάνετε τα πάντα μαζί, αλλά η οικειότητα μεταξύ σας φαίνεται εκ των πραγμάτων. Θα σου πω ένα παράδειγμα που παρατήρησα εγώ. Σε μια δραστηριότητα που είχα, πήγαινα πάντα μαζί με μια καλή μου φίλη κι ενώ πήγαινα για χρόνια η αλήθεια είναι πως δεν είχα κάνει ούτε εγώ ούτε εκείνη σχέσεις με κάποιους άλλους εκεί. Μπορεί να είχε τύχει όλο αυτό το διάστημα να βγούμε 1-2 φορές με κάποιους αλλά μέχρι εκεί. Κάποια στιγμή η φίλη μου έτυχε και σταμάτησε οπότε συνέχισα μόνη μου. Ξαφνικά παρατήρησα οτι η σχέση μου με τους άλλους άρχισε να γίνεται πολύ καλύτερη και με καναδυο αρχίσαμε να κάνουμε και παρέα εκτός. Δεν λέω πως έφταιγε η φίλη μου βεβαίως, ούτε ήμασταν ζευγάρι για να παίζει κάτι άλλο, αλλά προφανώς αυτή η οικειότητα που είχαμε μεταξύ μας και το δέσιμο έβγαινε στους άλλους και ήταν αποτρεπτικό στο να μας πλησιάσει κάποιος. Και προφανώς κι εμείς οι ίδιες δεν ήμασταν τόσο ανοιχτοί στους άλλους αφού είχαμε παρέα η μια την άλλη εκεί. Εμας δεν μας ένοιαζε αυτό βέβαια τότε γιατί είχαμε παρέες αλλά στο λέω για να καταλάβεις τι εννοώ. Και οι άλλοι καταλαβαίνουν το δέσιμο που έχετε και κρατούν απόσταση και εσείς οι ίδιες πιθανόν να κρατάτε απόσταση γιατί έχετε η μια την άλλη.

    Συμβουλή μου θα ήταν να αρχίσετε να πηγαίνετε σε δραστηριότητες ξεχωριστά ώστε και οι άλλοι να σας δουν σαν ξεχωριστά πρόσωπα και όχι σαν δίδυμο που σας βλέπουν τώρα. Μου δίνεις την αίσθηση από τον τρόπο που μιλάς πως κι εσύ τον εαυτό σου δεν τον αντιλαμβάνεσαι σαν ξεχωριστή οντότητα αλλά σε συνδυασμό πάντα με την φίλη σου.

    Και ο ψυχολόγος που ανέφερες φυσικά πιστεύω πως θα σας βοηθήσει να βγάλετε μια άκρη.

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Παντως απο μια ματια που εριξα σε προηγουμενα θεματα που εχεις ανοιξει δειχνεις μια μεγαλη εξαρτηση απο την συντροφο σου....ενα υπερβολικο αγχος...εναν εντονο φοβο εγκαταλειψης....τρεμεις να τη χασεις ...κατι που ισως συμβει πιο ευκολα κατ εσενα εαν γνωρισετε καινουρια ατομα.....

    Εγω πιστευω οτι δεν μπορειτε να κανετε παρεες μαζι γιατι ναι μεν θελεις πολυ να κοινωνικοποιηθειτε ομως τρεμεις στην ιδεα οτι νεες γνωριμιες ειτε αντρες ειτε γυναικες μπορει να φλερταρουν τη φιλη σου....και εκεινη να σε παρατησει...

    Μηπως εχεις φοβους οτι μια γκει γυναικα μπορει να τη πεσει στη φιλη σου και να χωρισετε?

    Ή μηπως καταβαθος φοβασαι μηπως ενας αντρας της τη πεσει και της αρεσει πολυ και εκεινη ανακαλυψει οτι τελικα ειναι στρειτ και σε αφησει για εκεινον?....

    Γενικα αν βλεπεις τους αλλους ως μια απειλη...ως εχθρους που μπορουν να σου στερησουν τη τοσο σημαντικη σχεση που εχεις με τη κοπελα σου .....πως θα τους κανεις φιλους ??

    Ο φοβος σου και η υπερενταση για τη σχεση σου εξαλλου φαινεται και στο τιτλο σου..."φοβαμαι για τη σχεση μου"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Θα συμφωνησω εν μερει με τη μιλιβα, πραγματι φαινεται να εισαι εξαρτημενη απο τη συντροφο σου.
    Συγκεκριμενα, στο πρωτο νημα που ειχες ανοιξει, ειδα οτι διελυσες τη φιλια της με πολυ σημαντικα για εκεινη ατομα.
    Της εκανες κυριολεκτικα τη ζωη δυσκολη για να την αποκοψεις και παροτι εκεινη αντεδρασε και αμυνθηκε, στο τελος εγινε το δικο σου. Ξερεις ομως μεσα σου και στο εδειξε και εκεινη οτι ακομα σου το κραταει αυτο που εκανες..
    Φοβασαι οτι ο τροπος που την απομονωνεις απο ολους για να την εχεις μονο δικη σου, τελικα μπορει να την κανει καποια στιγμη να θελησει να ξεφυγει απο σενα.
    Εισαι πολυ κτητικη και δεν ξερω τι να σου πω για να το βελτιωσεις αυτο. Να ψαχτεις με τον εαυτο σου και να της αφησεις χωρο να αναπνεει? Εισαι ικανη να το κανεις αυτο? Μπορει να χρειαζεσαι και βοηθεια.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνώ με savatage και miliva. Βλέποντας το παλιό σου ποστ είναι ξεκάθαρο πως με την στάση σου ήθελες και προσπαθούσες να απομακρυνθείτε από όλους λόγω ανασφάλειας και εμμονής (όπως χαρακτηρίζεις η ίδια) με την φίλη σου.
    Στο προηγούμενο ποστ παραδέχεσαι πως δεν αντέχεις να βλέπεις την φίλη σου να έχει στενές σχέσεις με άλλους χωρίς να είσαι παρούσα και έτσι σταδιακά διαλύθηκε όλη η παρέα η οποία από οτι φαίνεται ήταν σημαντική για την φίλη σου.

    Επιμένω λοιπόν πως είναι λάθος να πηγαίνετε παντού μαζί, το ότι είμαστε ερωτευμένοι δεν μας κάνει αυτοκόλλητους και σιαμαίους συνεχίζει ο καθένας να διατηρεί την διαφορετικότητα του, διαφορετικά η σχέση παυει να είναι σχέση και γίνεται φυλακή.

    Από τα παραπάνω καταλήγω πως το πρόβλημα προέρχεται περισσότερο από σένα λοιπόν, άρα είναι κυρίως δική σου δουλειά να το δουλέψεις και να το λύσεις και σίγουρα ένας ψυχολόγος θα βοηθούσε προς αυτή την κατεύθυνση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    μαλλον εχει γινει παρερμηνεια. Η φιλη μου δε μου εδειξε ποτε οτι καταπιεζεται, παντα μαζι αποφασιζαμε αν θα βγουμε ή οχι και συμφωνουσαμε, ουτε με φοβοταν ποτε, εχουμε ισοτιμη σχεση. Το οτι δεν εχουμε κοινωνικη απηχηση τονιζω ηταν πολυ πριν τα φτιαξουμε και απλα οταν τα φτιαξαμε παρατηρησαμε οτι μας κοψανε και ατομα. Το ατομο που κοψαμε εμεις δεν ηταν σημαντικο για τη φιλη μου, απλως ηταν η πρωτη της φορα που εκοβε ατομο. Πλεον δεν της λεει τιποτα και μου εξομολογειται και η ιδια οτι θα την εκοβε ετσι κ αλλιως επειδη ζηλευα απλως εγω το επιταχυνα. Το οτι ειμαστε αυτοκολλητες ειναι επιλογη και των δυο μας, δε μου εχει πει ποτε να χωριστουμε σε κατι, ισα ισα μου λεει ακριβως το αντιθετο. Αυτα τα λεω γιατι εχει περαστει η εικονα για μενα οτι εγω την πνιγω και αυτη δεν αντεχει, ενω οι αποφασεις μας ειναι ακριβως ομοιες στα θεματα αυτα. Την εχει ανησυχησει το οτι κοψανε τοσα ατομα, δεν την προβληματιζει το οτι ειμαστε αυτοκολλητες. Επιμενω παντως οτι το θεμα της δυσκολιας ευρεσης παρεας προυπηρχε και πριν γνωριστουμε καν. Επισης, σε δυο δραστηριοτητες στο παρελθον ειχαμε χωριστει ηδη και δεν εκατσε κατι με καποιον, παρολο που το επιδιωξαμε. Και να προσθεσω οτι περυσι σε δυο κυκλους που πηγαμε ειχαν ερθει οι περισσοτερες με μια φιλη τους και ειδαμε ατομα να πλησιαζονται μεταξυ τους, αλλα οχι με μας. Συνεπως το οτι παμε μαζι το αμφισβητω λιγο, πιστευω ειναι απλα ατομικο προβλημα της καθεμιας.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συμφωνώ με savatage και miliva. Βλέποντας το παλιό σου ποστ είναι ξεκάθαρο πως με την στάση σου ήθελες και προσπαθούσες να απομακρυνθείτε από όλους λόγω ανασφάλειας και εμμονής (όπως χαρακτηρίζεις η ίδια) με την φίλη σου.
    Στο προηγούμενο ποστ παραδέχεσαι πως δεν αντέχεις να βλέπεις την φίλη σου να έχει στενές σχέσεις με άλλους χωρίς να είσαι παρούσα και έτσι σταδιακά διαλύθηκε όλη η παρέα η οποία από οτι φαίνεται ήταν σημαντική για την φίλη σου.

    Επιμένω λοιπόν πως είναι λάθος να πηγαίνετε παντού μαζί, το ότι είμαστε ερωτευμένοι δεν μας κάνει αυτοκόλλητους και σιαμαίους συνεχίζει ο καθένας να διατηρεί την διαφορετικότητα του, διαφορετικά η σχέση παυει να είναι σχέση και γίνεται φυλακή.

    Από τα παραπάνω καταλήγω πως το πρόβλημα προέρχεται περισσότερο από σένα λοιπόν, άρα είναι κυρίως δική σου δουλειά να το δουλέψεις και να το λύσεις και σίγουρα ένας ψυχολόγος θα βοηθούσε προς αυτή την κατεύθυνση.
    Εγω δεν ειπα ποτε οτι απαγορευσα να εχει στενες σχεσεις με αλλους και ετσι διαλυθηκε η παρεα. Εμεις με τη φιλη μου ημασταν εξαρχης σε κοινη παρεα, πολυ πριν τα φτιαξουμε και η παρεα μετα παρεμεινε κοινη. Μ αυτο θελω να πω οτι δεν ειχε στενες σχεσεις μεμονωμενες η ιδια που εγω την αναγκασα να κοψει. Ο,τι σχεσεις ειχε εκεινη, ειχα και γω αφου ειχαμε ιδια ατομα. Απλως η φιλη μου ειχε και μια κοινη μας με την οποια ηταν πιο κοντα λογω του οτι την ηξερε απο πιο παλια, αλλα αυτη ηταν φανερα ερωτευμενη μαζι της και το εδειχνε και μπροστα μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι πολυ...
    By Sublime in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 22
    Last Post: 27-05-2011, 22:16
  2. Φοβάμαι πολύ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 17-04-2011, 13:13
  3. φοβαμαι πολυ......
    By mr.blond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 15-01-2011, 08:12
  4. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 15:35
  5. πολύ στεναχωρημενη
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-09-2009, 12:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •