Αντικαταθλιπτικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318

    Αντικαταθλιπτικο

    Επειδη παιρνω αρκετα χρονια πλεον..και μου περναει απο το μυαλο εντονα.
    Ειναι γνωστο οτι δεν εθιζουν. Μηπως καταφερνουν να σε εθισουν ψυχολογικα Ομως;

    αναφερομαι μονο σε αντικαταθλιπτικα ετσι.

    Επίσης, θελω να ρωτησω. Ανακουφιζουν μόνο τα συμπτωματα που μας λενε...ή γενικα σου μειωνουν το αγχος,τη θλιψη κλπ ;
    Θελω να πω ειναι οι δυναμεις σου καθολου οσο το παιρνεις κ "κανεις" δουλεια
    ή
    τ φαρμακο λειτουργει κυριως και για αυτο πιθανοτητα πεφτεις μολις το κοβεις;;



    Ευχαριστω.

  2. #2
    Να σε εθίσουν ψυχολογικά δεν νομίζω. Το ζήτημα είναι αν όντως δρουν αντικαταθλιπτικά, αν όντως δηλαδη ένα άτομο που τα παιρνει παύει να έχει ασιθηματα λύπης, θλίψης και μελαγχολίας. Διότι υπάρχει και η άποψη ευρέως που λεει ότι δεν υπαρχουν αντικαταθλιπτικά (κι αυτο εδράζεται στην αμφιβολία που ήδη ανεφερα). Δεν ξερω αν εσυ και αλλοι εδω που εχουν εμπειρια συμμεριζονται την αποψη αυτη.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    το σκέφτομαι και εγώ ότι πιθανόν να υπάρχει ψυχολογική εξάρτηση. Προσωπικά δεν τα διακόπτω σε καμιά περίπτωση, μάλλον γιατί αγνοώ το σημείο που υποτίθεται θα είμαι καλά για να το κάνω.
    Μόνο συμπτώματα ανακουφίζουν. Όπως το βιώνω εγώ βάζουν κάποια όρια στη διάθεση. Τίποτε παραπάνω. Προσωπικά παίρνω το lamictal που με έχει βοηθήσει πολύ στον περιορισμό των εκρήξεων οργής. Ο θυμός όμως παραμένει το γνωρίζω και το αισθάνομαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να σε εθίσουν ψυχολογικά δεν νομίζω. Το ζήτημα είναι αν όντως δρουν αντικαταθλιπτικά, αν όντως δηλαδη ένα άτομο που τα παιρνει παύει να έχει ασιθηματα λύπης, θλίψης και μελαγχολίας. Διότι υπάρχει και η άποψη ευρέως που λεει ότι δεν υπαρχουν αντικαταθλιπτικά (κι αυτο εδράζεται στην αμφιβολία που ήδη ανεφερα). Δεν ξερω αν εσυ και αλλοι εδω που εχουν εμπειρια συμμεριζονται την αποψη αυτη.
    Αν αυτο παραπεμπει στην ερωτηση->Αν τα αντικαταθλιπτικα σε κανουν απαθη,χωρι συναισθηματα κτλπ= ΟΧΙ. μια χαρα περναω κ τις φασεις και τα προβληματα μου,παιρνοντας το.
    ΑΝ ομως παει στα συμπτωματα καταθλιψεων.διαταραχων αγχους ...ανακουφιζει και βοηθαει πολυ...Απο εκει κ περα δεν κανουν σε ολους τους οργανισμους τα ιδια φαρμακα. Υπαρχουν δε και περιπτωσεις που δεν τους βοηθουν και καθολου αλλα δε γνωριζω ιστορικο για να ξερω εκει. Ας πει καποιος παθων αν υπαρχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    το σκέφτομαι και εγώ ότι πιθανόν να υπάρχει ψυχολογική εξάρτηση. Προσωπικά δεν τα διακόπτω σε καμιά περίπτωση, μάλλον γιατί αγνοώ το σημείο που υποτίθεται θα είμαι καλά για να το κάνω.
    Μόνο συμπτώματα ανακουφίζουν. Όπως το βιώνω εγώ βάζουν κάποια όρια στη διάθεση. Τίποτε παραπάνω. Προσωπικά παίρνω το lamictal που με έχει βοηθήσει πολύ στον περιορισμό των εκρήξεων οργής. Ο θυμός όμως παραμένει το γνωρίζω και το αισθάνομαι...

    Εννοεις το παιρνεις χρονια χωρις διακοπη να δεις αν εισαι "καλυτερα" ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα κι απο εμενα

    εδω και 5 χρονια εχω παρει αρκετες φορες αντικαταθλιπτικα.εχω δοκιμασει 5-6..

    τωρα παιρνω remeron απο τον Γεναρη.

    αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δε με αφηνουν να πεσω στα πατωματα.τον Γεναρη ημουν ας πουμε στο κρεβατι για 2 εβδομαδες δε σηκωνομουν ουτε για να φαω.περναω δυσκολιες και απογοητευσεις αλλα δεν τα βαφω μαυρα.πεφτω ως ενα σημειο και για σχετικα λιγες μερες αν τυχει.τα αντιμετωπιζω πιο πολυ στα πλαισια της φυσιολογικης στεναχωριας.

    προσωπικα θελω να το κοψω παρ ολα αυτα. θελω να μειωσω οσο γινεται τα χαπια γενικοτερα.αλλα η γιατρος δε μου το βγαζει.

    εχω περιεργια πολυ να δω πως θα αντιδρασω σε μια δυσκολια χωρις το "μαγικο χαπακι"
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ημερολογιον καταστρωματος μερα 50η , ετος 2017 , θεωρω υποχρεωση μου να πληροφορησω τα αγαπητα μελη , οτι απο τις 10/7 παιρνω βαλσαμοχορτο της health aid ( της lamberts δεν ειναι κακλο , Β ποιοτητα ) , στις 1/9 αρχισα να παρουσιαζω στερητικα απο το anafranil που επαιρνα , το οποιο εκοψα μαχαιρι , οποτε προσεθεσα στην αγωγη μου 25-50 mg annafranil , για την ομαλη μεταβαση στο βοτανο , οπερ και εγενετο , ειμαι οσο καλα ημουν και με ταντικαταθλιπτικα , αλλα εχει φυγει μερικως η ' απαθεια ' και η ζομποποιηση , ειμαι σεπαφη με τα πραματικα συναισθηματα μου , και καθ οδον προ πληρους εξαλειψεως των χημικων αντικαταθλιπτικων , ελπιζω , θα σας ενημερωσω εν καιρω ......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    εμενα ντα αντικαταθλιπτικα δε με αφηνουν να νιωσω εκεινα τα υπερβολικα, επωδυνα συναισθηματα που βιωνα. οι σκεψεις μου δεν εχουν αλλαξει ομως. τα ιδια στεναχωρα πραγματα γυριζουν στο μυαλο μοθ. κανουν δηλαδη τη μαυριλα και το στρες πιο ηπια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    θεωρω οτι υπαρχει και σωματικη εξαρτηση , ναι.
    και ψυχολογικη φυσικα. ειδικα με το paroxetine που παιρνω δγω, εχουν γινει και σχετικες ερευνες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ημερολογιον καταστρωματος μερα 50η , ετος 2017 , θεωρω υποχρεωση μου να πληροφορησω τα αγαπητα μελη , οτι απο τις 10/7 παιρνω βαλσαμοχορτο της health aid ( της lamberts δεν ειναι κακλο , Β ποιοτητα ) , στις 1/9 αρχισα να παρουσιαζω στερητικα απο το anafranil που επαιρνα , το οποιο εκοψα μαχαιρι , οποτε προσεθεσα στην αγωγη μου 25-50 mg annafranil , για την ομαλη μεταβαση στο βοτανο , οπερ και εγενετο , ειμαι οσο καλα ημουν και με ταντικαταθλιπτικα , αλλα εχει φυγει μερικως η ' απαθεια ' και η ζομποποιηση , ειμαι σεπαφη με τα πραματικα συναισθηματα μου , και καθ οδον προ πληρους εξαλειψεως των χημικων αντικαταθλιπτικων , ελπιζω , θα σας ενημερωσω εν καιρω ......

    αυτο ειναι πολυ ευχαριστο και ελπιδοφορο Macgyver!
    Περιμενουμε νεοτερα σου(:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    εμενα ντα αντικαταθλιπτικα δε με αφηνουν να νιωσω εκεινα τα υπερβολικα, επωδυνα συναισθηματα που βιωνα. οι σκεψεις μου δεν εχουν αλλαξει ομως. τα ιδια στεναχωρα πραγματα γυριζουν στο μυαλο μοθ. κανουν δηλαδη τη μαυριλα και το στρες πιο ηπια.
    Αυτη ειναι η δουλεια τους , να ' αμβλυνουν ' τα οιοδηποτε συναισθηματα , οποτε σε κανουν και λιγο απαθη .......εμενα τουλαχιστον....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maria4 View Post
    αυτο ειναι πολυ ευχαριστο και ελπιδοφορο Macgyver!
    Περιμενουμε νεοτερα σου(:
    Θα ενημερωνω , γιατι πλεον δεν ακολουθω τις επιταγες του γιατρου μου , αλλα τον ιδιο μου τον οργανισμο ακουω ....θελω να ξεφυγω απο τα χημικα .....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα ενημερωνω , γιατι πλεον δεν ακολουθω τις επιταγες του γιατρου μου , αλλα τον ιδιο μου τον οργανισμο ακουω ....θελω να ξεφυγω απο τα χημικα .....
    Διαφωνώ σε αυτό, γιατί τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο, έχει ο γιατρός και δευτερευόντως εμείς, αλλά δικαίωμά σου είναι να κάνεις, ό,τι θες με τον οργανισμό σου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Διαφωνώ σε αυτό, γιατί τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο, έχει ο γιατρός και δευτερευόντως εμείς, αλλά δικαίωμά σου είναι να κάνεις, ό,τι θες με τον οργανισμό σου...
    Εν οιδα , μας και πηγαινω σε γιατρους απο το 1999 , και μελετω , εχω γινει γιατρος του εαυτου μου , οτι καλυτερο , δεν κοιταω συμφεροντα , δεν βαριεμαι , δεν ειμαι αδιαφορος , δεν μου χρεωνω τιποτα ( ! ) , και ανα πασα στιγμη διαθεσιμος ......εχω αποκτησει κοινως γνωσεις γιατρου πανω στην κτθλψη , και σε βοτανα , που δεν εχουν οι γιατροι....18 ολοκληρα χρονια , η ηλικια σου , φαντασου ....η μαλλον που να φανταστεις ........

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εν οιδα , μας και πηγαινω σε γιατρους απο το 1999 , και μελετω , εχω γινει γιατρος του εαυτου μου , οτι καλυτερο , δεν κοιταω συμφεροντα , δεν βαριεμαι , δεν ειμαι αδιαφορος , δεν μου χρεωνω τιποτα ( ! ) , και ανα πασα στιγμη διαθεσιμος ......εχω αποκτησει κοινως γνωσεις γιατρου πανω στην κτθλψη , και σε βοτανα , που δεν εχουν οι γιατροι....18 ολοκληρα χρονια , η ηλικια σου , φαντασου ....η μαλλον που να φανταστεις ........
    Κοίτα, δεν θα πω αν είσαι σωστός ή λάθος πάνω σε αυτό. Δικαίωμά σου είναι, να κάνεις ό,τι θέλεις με το σώμα σου. Απλά ο κλάδος της ιατρικής, υπάρχει για να συμβάλει σε κάποια πράγματα, αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμη, στα γιατροσόφια και στο ξεμάτιασμα μόνο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θελω αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινουν!!!!!!!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 24-01-2018, 12:49
  2. δια βιου αντικαταθλιπτικο
    By anxious4ever in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 72
    Last Post: 30-08-2017, 21:16
  3. το ρημαδι το αντικαταθλιπτικο...
    By boo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-12-2015, 22:40
  4. η μουσική ως αντικαταθλιπτικό
    By evaclooney1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2012, 22:29
  5. zolotrin αντικαταθλιπτικο
    By d_o in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2011, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •