Έχω πειστεί ότι όλα είναι ψυχολογικά. Μήπως δεν κάνω καλά;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    Έχω πειστεί ότι όλα είναι ψυχολογικά. Μήπως δεν κάνω καλά;;

    Αισθάνομαι έντονους πονοκεφάλους, υπνηλία και αδυναμία τις τελευταίες μέρες. Εντάξει, δεν πέρασα και το καλύτερο καλοκαίρι της ζωής μου, το χειρότερο θα έλεγα μέχρι τώρα. Με τον καυσωνα να με εχει διαλύσει. Δεν πήγα πουθενά. δεν έκανα κανένα μπάνιο. Γενικά την έβγαλα στους 4 τοίχους κλεισμένη. Χωρίς λεφτά, χωρίς δουλειά. Εντάξει αυτό δεν δημιουργεί και το καλύτερο ψυχολογικό υπόβαθρο. Μπορεί λοιπόν να έχω πρεσαριστεί και να μου βγήκε έτσι. Είναι όμως;; Το αντιμετωπίζω σωστά ή μηπως δεν κάνω καλά και αφήνω τον εαυτό μου να πάθει κάτι. Έπειτα έχω πολύ λίπος μαζεμέο στην κοιλιά απο μια αύξηση βάρους των 25 κιλών που έχω κάνει. Μήπως πρέπει να δώ άμεσα γιατρό για αυτές τις αδιαθεσίες;; Έχω υποβάλλει τον εαυτό στην πεποίθηση ότι όλα όσα μου συμβαίνουν είναι ψυχοσωματικά και τον καθησυχάζω. Πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε το οργανικό πρόβλημα απο το ψυχικό;; Πάντοτε είχα αυτή την απορία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Αισθάνομαι έντονους πονοκεφάλους, υπνηλία και αδυναμία τις τελευταίες μέρες. Εντάξει, δεν πέρασα και το καλύτερο καλοκαίρι της ζωής μου, το χειρότερο θα έλεγα μέχρι τώρα. Με τον καυσωνα να με εχει διαλύσει. Δεν πήγα πουθενά. δεν έκανα κανένα μπάνιο. Γενικά την έβγαλα στους 4 τοίχους κλεισμένη. Χωρίς λεφτά, χωρίς δουλειά. Εντάξει αυτό δεν δημιουργεί και το καλύτερο ψυχολογικό υπόβαθρο. Μπορεί λοιπόν να έχω πρεσαριστεί και να μου βγήκε έτσι. Είναι όμως;; Το αντιμετωπίζω σωστά ή μηπως δεν κάνω καλά και αφήνω τον εαυτό μου να πάθει κάτι. Έπειτα έχω πολύ λίπος μαζεμέο στην κοιλιά απο μια αύξηση βάρους των 25 κιλών που έχω κάνει. Μήπως πρέπει να δώ άμεσα γιατρό για αυτές τις αδιαθεσίες;; Έχω υποβάλλει τον εαυτό στην πεποίθηση ότι όλα όσα μου συμβαίνουν είναι ψυχοσωματικά και τον καθησυχάζω. Πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε το οργανικό πρόβλημα απο το ψυχικό;; Πάντοτε είχα αυτή την απορία.
    Οταν δεν αισθανομαστε καλα παμε παντα σε γιατρο να δουμε αν εχουμε κατι παθολογικο. Αν δεν εχουμε κατι τοτε ειναι ψυχολογικο. Παντως αν ειναι ψυχοσωματικα πηγαινε και σε ψυχολογο θα σου κανει πολυ καλο.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εφοσον εχεις πολυετες ιστορικο νοσοφοβιας, κανονικα θα πρεπει να το συζητησεις και με ειδικο ψυχικης υγειας. Εχεις καποιον που να σε παρακολουθει ολα αυτα τα χρονια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Novia γεια σου! νομιζω το ειχαμε ξαναπει.... ψυχη-σωμα ειναι αλληλοεξαρτωμενα και αλληλεπιδρουν!
    Δεν ειναι ξεχωριστες οντοτητες να τα πιανουμε ξεχωριστα...

    Θα σου προτεινα να κανεις γυμναστικη για εκτονωση, εστω περπατημα κανει θαυματα! Και μετα να ασχοληθεις με τη διατροφη σου, το να κραταμε την ινσουλινη μας σε χαμηλα επιπεδα κανει τεραστιο καλο λενε στα ψυχολογικα μας και στη διαθεση μας, αυτο σημαινει λιγους υδατανθρακες...
    Φυσικα απο οσο καταλαβαινω ουτε υπνο καλο εχεις... ρε συ εστιασε σε αυτα, περπατημα-διατροφη-υπνος να τα βελτιωσεις....
    Εννοειται οτι ο γιατρος θα σε βοηθησει με το να ανακουφισει τα συμπτωματα που εχεις....οταν εχω τρομερο πονοκεφαλο, δεν εχει νοημα να ψαχνομαι ψυχολογικα και να υπεραναλυω, πρεπει πρωτα να ανακουφισθω και μετα να ψαξω να βρω τι και πως....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    berlin
    Posts
    101
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 14-09-2017 at 20:27.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 14-09-2017 at 20:27.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    novia35, λάθος σου που κλείνεσαι στο σπίτι. Λάθος σου που έβαλες κιλά ενώ αυτο ουσιαστικά, αμα δεν τρεχει κατι οργανικό, εμείς το ρυθμίζουμε!
    Τα λεφτα και η δουλεια ειναι σοβαρο θεμα που μας ρίχνει ψυχολογικα (και όχι μόνο!) αμα δεν τα εχουμε. Αλλα αν δεν βελτιωσεις τον εαυτο σου και αν δεν βγεις εξω να παλέψεις δεν γινεται τιποτα!
    Ζεις με τους γονείς σου? Εχεις δλδ καποιο στηριγμα?
    γιάννης

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    11
    Εχεις ελεγξει τον θυροειδη σου?

Similar Threads

  1. Νιώθω ψυχολογικά καλά αλλά το σώμα μου δεν αποκρίνεται..
    By eydokia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-11-2015, 12:40
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. Μήπως κάνω λάθος ?
    By vickytsoch in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-09-2012, 12:06
  4. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 08:58
  5. Μήπως δεν πρέπει να κάνουμε σχέσεις όταν δεν είμαστε καλά;
    By stirixi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-06-2012, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •