Εκφραστειτε ελευθερα!!! - Page 48
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 48 of 61 FirstFirst ... 38464748495058 ... LastLast
Results 706 to 720 of 903
  1. #706
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο που θελω προσωπικα να εκφρασω ειναι η "θερμοκρασια" του φορουμ ,αυτην την περιοδο τα πραματα ειναι λιγο "ψυχρα" .Σκοπος του φορουμ ειναι η αλληλεγγυη, η συμπαρασταση και η βοηθεια γενικως σε θεματα ψυχολογιας και των ασθενιων αυτης. Απεναντιας μπορω να πω οτι μερικες φορες -ευτηχως οχι πολλες - φτανει να ειναι λιγο επικυνδηνο και βλαβερο για καποιον που μπορει να εχει υποτροπη στην μανια του! Τα τελευταια λοιπον 4-5 χρονια απο τωτες δλδ που αρχησαν να φευγουν οι θεραπευτες, ψυχολογοι ,ψυχιατροι ,αλλα και ασθενεις ,και να παιρνουν την θεση τους οι περαστικοι! ,αυτοι που ηταν υγειες ψυχικα -ετσι τουλαχιστον νομιζουν - να μπαινουν στο φορουμ λοιπον ολο και πιο πολλοι με σκοπο δυστυχως την αλαζονεια, την αναγκη να νιωσουν καλα βλεπωντας οτι υπαρχουν στην κοινωνια ανθρωποι οπου εχουν προβληματα σοβαρα στην ζωη! και συγκρινοντας με αυτους παιρνουν τα πανω τους! Φυσικα υπαρχουν ατομα οπου βοηθαν, οπου σπαταλανε ωρες απο τη ζωη τους για να ασχοληθουν με καποιον ανθρωπο που πολεμαει την ασθενεια του! η συμπαρασταση αυτων των ανθρωπων ειναι θαυμαστη! Δυστυχως ομως ο αριθμος τους εχει παει πιο κατω με τον καιρο!.
    Δυστυχως υπαρχουν αρκετοι καυγαδες, και ο λογος συνηθως ειναι για να γελας και οχι γιΑ ΝΑ νευριαζεις! Δυστυχως εχω παρει και εγω μερος! βλακεια μου το παραδεχομαι αλλα πολυ λιγες φορες! -ετσι νομιζω εγω δλδ χαχα- δυστυχως για να απαντησω σε μερικα ατομα πρεπει να παω ,κατω, στον "υπονομο της ηθικης !"αποτελεσμα? βρωμιζομαι κι εγω!! χαχα.
    Τελευταια χρονια ομως το φορουμ εχει αποκτησει χιουμορ! να μια βοηθεια ψυχολογικη!!!το γελιο!!! Ενα παραδηγμα ειναι το θεμα "ΜΟΥΣΙΚΗ" .
    συγνωμη ρε παιδια, ξερω οτι θα με κραξετε πολλοι αφου ειναι πολλα αυτα τα μηνυματα!, αλλα για ποιον λογο στελνεις το λινκ!,ας μην σχολιασω το θεμα εν αρχη οπου κι αυτο ειναι καπως παραλογο, το να στελνεις δλδ ενα μουσικο βιντεο σε ενα θεμα προς συζητηση! για ψυχικη βοηθεια, χωρις να υπαρχει καποιος σχολιασμος απο κατω απο το βιντεο που καπως να δικαιολογι την υπαρξη του θεματος! Δεν λεω, κι εγω εχω κανει ,πανω στην φρικη μου εχω βαλει βιντεο μουσικης, αλλα το λινκ ρε παιδια για πιο λογο να το στελνετε?????? σας παρακαλω εξηγηστε μου?? δλδ υπαρχει στο μυαλο σας η σκεψη οτι θα κανει ο αλλος κλικ το λινκ για να ακουσει στο γιουτιουμπ ενα τραγουδι που εχει αναιβασει καποιος αλλος??? κι ολα αυτα σε φορουμ ψυχολογικης και ψυχιατρικης φυσης!!!!!
    Last edited by giorgos panou; 11-09-2020 at 20:46.

  2. #707
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Αγάπαγαν ο ένας τον άλλονε,
    μα δίχως γι' αυτό να μιλήσουν.
    Με μίσος αλλάζανε βλέμματα,
    κι από έρωτα θέλαν να σβήσουν.

    Εχώρισαν έπειτα, φύγανε,
    μες στ' όνειρο μόνο ειδώθηκαν.
    Πεθάνανε πια και δεν έμαθαν:
    εμίσησαν, ή αγαπηθήκαν;

    (Μετάφραση Κ. Γ. Καρυωτάκη)
    Ηeinrich Heine

  3. #708
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    «Δεν έχω τίποτα άλλο να σου δωσω τωρα, παρά αυτές τις ανόητες λέξεις. Και πάλι, δε θα σου τις έγραφα, αν δε με παρακινούσε η ελπίδα πως κάποτε, έστω και για μια στιγμή, όταν σου κρατήσω το χέρι, δυο άνθρωποι, μέσα σ αυτόν τον ψόφιο κόσμο που μας τριγυρίζει, θα μπορέσουν να νιώσουν ότι ανασαίνουν επιτέλους, έξω απ' όλα -κάποτε, όταν αυτά που λέμε τωρα πάρουν μια ανθρώπινη υπόσταση και πάψουν να τριγυρνούν σα φαντασματα.....

    Γ. Σεφέρης
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #709
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Προτιμώ ένα τέλος από μια συμβιβασμένη ψευδαίσθηση. Δεν μπορώ να μείνω επειδή σε νοιάζομαι. Δεν μπορώ να μείνω επειδή σε αγάπησα για πολύ ή για λίγο, δεν έχει σημασία. Δεν πρέπει να μείνω επειδή δε φτάσαμε μαζι στην γραμμή του τερματισμού.

    Σοφία Παπαηλιάδου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #710
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 15-09-2020 at 13:35.

  6. #711
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    "Κάποτε είχα κλάψει επειδή δεν είχα παπούτσια να παίξω ποδόσφαιρο με τους φίλους μου. Μια μέρα όμως είδα κάποιον που δεν είχε πόδια και συνειδητοποίησα πόσο πλούσιος ήμουν."

    Ζινεντίν Ζιντάν

  7. #712
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Να χάνω το παρόν που αυτό με καίει
    και ύστερα να ψάχνω τι μου φταίει...

    Βαρέθηκα τον άψυχο τον έρωτα,
    τα βράδια με τους φίλους τα ξενέρωτα...
    Βαρέθηκα τους τοίχους, τα συνθήματα,
    τα λόγια και τα εύκολα αισθήματα...



    Αυτοί οι στίχοι με εκφράζουν απόλυτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #713
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    "Κάποτε είχα κλάψει επειδή δεν είχα παπούτσια να παίξω ποδόσφαιρο με τους φίλους μου. Μια μέρα όμως είδα κάποιον που δεν είχε πόδια και συνειδητοποίησα πόσο πλούσιος ήμουν."

    Ζινεντίν Ζιντάν
    γεια σου γιωργο... εμαθα ενας στο χωριο μου μικροτερος απο εμενα κοντα 26 χρονων. πηρε ναρκωτικα και κυκλοφορουσε γυμνος μεσα στην πολη. και ηταν ενα ατομο δημιουργηκο και γνωστο στην πολη, μια και ασχολητε με την φωτογραφια.
    και ηρθε η αστυνομια και τον μπαγλαρωσε. απο οτι εμαθε τον πηγα σε κλινηκη και τον εδεσαν. τωρα ειναι εξω και κυκλοφορει...
    θελω να πω οτι και εγω εχω τα προβληματα μου ασχετως τι λεει η κοινωνια για εμενα (δηλαδη το εχω δηλωσει οτι παιρνω ψυχοφαρμακα) δεν εχω φτασει ποτε σε τετοιο σημειο.
    και θελω να πω οτι νιωθω τυχερος........

  9. #714
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    γεια σου γιωργο... εμαθα ενας στο χωριο μου μικροτερος απο εμενα κοντα 26 χρονων. πηρε ναρκωτικα και κυκλοφορουσε γυμνος μεσα στην πολη. και ηταν ενα ατομο δημιουργηκο και γνωστο στην πολη, μια και ασχολητε με την φωτογραφια.
    και ηρθε η αστυνομια και τον μπαγλαρωσε. απο οτι εμαθε τον πηγα σε κλινηκη και τον εδεσαν. τωρα ειναι εξω και κυκλοφορει...
    θελω να πω οτι και εγω εχω τα προβληματα μου ασχετως τι λεει η κοινωνια για εμενα (δηλαδη το εχω δηλωσει οτι παιρνω ψυχοφαρμακα) δεν εχω φτασει ποτε σε τετοιο σημειο.
    και θελω να πω οτι νιωθω τυχερος........
    Τώρα που έγραψες αυτό το παράδειγμα η αλήθεια είναι ότι μετάνιωσα που το έβαλα.. Όταν το διάβασα το ειδα από διαφορετική ματιά, ότι δηλαδή θα ήταν καλό να νιώθουμε ευγνωμοσύνη για αυτά που έχουμε και να μη επικεντρωνομαστε μόνο σε αυτά που δεν έχουμε.. Από την πλευρά που το είδες εσύ το μήνυμα είναι διαφορετικό και δεν είμαι σύμφωνος..

  10. #715
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τώρα που έγραψες αυτό το παράδειγμα η αλήθεια είναι ότι μετάνιωσα που το έβαλα.. Όταν το διάβασα το ειδα από διαφορετική ματιά, ότι δηλαδή θα ήταν καλό να νιώθουμε ευγνωμοσύνη για αυτά που έχουμε και να μη επικεντρωνομαστε μόνο σε αυτά που δεν έχουμε.. Από την πλευρά που το είδες εσύ το μήνυμα είναι διαφορετικό και δεν είμαι σύμφωνος..
    καλα που ειναι το λαθος? οκ τον λυπαμε που επαθε κατι τετοιο αλλα... θελω να σου πω....

  11. #716
    hlias1988
    Guest
    καλυτερα να μασας παρα να μιλας! ισως αυτο ταιριαζει στην περιπτωση μου...

  12. #717
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καλα που ειναι το λαθος? οκ τον λυπαμε που επαθε κατι τετοιο αλλα... θελω να σου πω....
    Δεν θα δούμε την δυστυχία του άλλου για να νιώσουμε εμείς καλά...
    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ξέρω ότι δεν το είπες για κακό και πως νιωθεις καλά που δεν είσαι στην φάση που είναι αυτός..

  13. #718
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καλυτερα να μασας παρα να μιλας! ισως αυτο ταιριαζει στην περιπτωση μου...
    Ηλία δεν είναι κακό αυτό που είπες, στην ουσία αυτό έλεγε το ποστ.. Απλά εγώ το είδα διαφορετικά γι'αυτό και το έβαλα..

    Όλα καλά [emoji4]

  14. #719
    hlias1988
    Guest
    το θεωρω "τεμπελια" του ευατου να χαιρεσε με την δυστυχια του ανθρωπου...και αντι να βελτιωσεις τον ευατο σου...
    δεν ξερω γιατι το ειπα...ως κοτσομπολιο δεν ξερω... δεν μπορω να με καταλαβω μερικες φορες....συγνωμη...

  15. #720
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το θεωρω "τεμπελια" του ευατου να χαιρεσε με την δυστυχια του ανθρωπου...και αντι να βελτιωσεις τον ευατο σου...
    δεν ξερω γιατι το ειπα...ως κοτσομπολιο δεν ξερω... δεν μπορω να με καταλαβω μερικες φορες....συγνωμη...
    Το σκέφτηκες όμως καλύτερα μετά και από εδώ και πέρα θα βλέπεις τα πράγματα διαφορετικα, αυτό είναι πολύ θετικο...
    Κι αυτό που έκανες, πάνω κατω το κάνουν οι περισσότεροι οπότε μη νιώθεις άσχημα.

Page 48 of 61 FirstFirst ... 38464748495058 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γελαστε ελευθερα...
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2016, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •