Εκφραστειτε ελευθερα!!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 61 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 903
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Αυτό λες Μακ!

    Περιμένοντας τους βαρβάρους

    — Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;

    Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

    — Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
    Τι κάθοντ’ οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
    Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
    Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.


    —Γιατί ο αυτοκράτωρ μας τόσο πρωί σηκώθη,
    και κάθεται στης πόλεως την πιο μεγάλη πύλη
    στον θρόνο επάνω, επίσημος, φορώντας την κορώνα;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
    Κι ο αυτοκράτωρ περιμένει να δεχθεί
    τον αρχηγό τους. Μάλιστα ετοίμασε
    για να τον δώσει μια περγαμηνή. Εκεί
    τον έγραψε τίτλους πολλούς κι ονόματα.


    — Γιατί οι δυο μας ύπατοι κ’ οι πραίτορες εβγήκαν
    σήμερα με τες κόκκινες, τες κεντημένες τόγες·
    γιατί βραχιόλια φόρεσαν με τόσους αμεθύστους,
    και δαχτυλίδια με λαμπρά, γυαλιστερά σμαράγδια·
    γιατί να πιάσουν σήμερα πολύτιμα μπαστούνια
    μ’ ασήμια και μαλάματα έκτακτα σκαλιγμένα;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
    και τέτοια πράγματα θαμπώνουν τους βαρβάρους.


    —Γιατί κ’ οι άξιοι ρήτορες δεν έρχονται σαν πάντα
    να βγάλουνε τους λόγους τους, να πούνε τα δικά τους;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα·
    κι αυτοί βαρυούντ’ ευφράδειες και δημηγορίες.

    — Γιατί ν’ αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
    κ’ η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
    Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ’ η πλατέες,
    κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

    Γιατί ενύχτωσε κ’ οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
    Και μερικοί έφθασαν απ’ τα σύνορα,
    και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

    __

    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Πολλά έχουν γραφτεί για τον Καζαντζάκη, λίγα ισχύουν όμως. Κανείς ας πούμε δεν θα ξέρει, ότι ο Καζαντζάκης, πήγαινε πολύ τακτικά στο Άγιο Όρος, επίσης δεν έγινε ποτέ ρωμαικαθολικός, όπως είχαν γράψει τότε, κάποια δημοσιεύματα. Αυτοί που τον κυνήγησαν, ήταν περισσότερο οι "πιστοί" και όχι τόσο η επίσημη Εκκλησία. Ούτε ήταν ποτέ άθεος, αλλά έψαχνε να βρει την αλήθεια, από διάφορες ομολογίες. Υπάρχουν τέλος και βίντεο, που του κάνουν θρησκευτική κηδεία.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    http://www.mixanitouxronou.gr/mou-do...isi-tin-kidia/

    «Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να ‘ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να ‘στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ»....

    Για ενημερωση οσων ενδιαφερονται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Με προλαβε ο σεριος.

    Ο Αρχιεπίσκοπος Θεόκλητος δεν έδωσε την άδεια να τεθεί η σορός του συγγραφέα σε λαϊκό προσκύνημα, ενώ ο νεαρός τότε αρχιμανδρίτης και μετέπειτα σκληρός Μητροπολίτης Φλώρινας Καντιώτης, έκανε γνωστή την πρόθεση του, να κατέβει στην Κρήτη και να εμποδίσει τη νεκρώσιμη ακολουθία.

    Τελικά την κρίσιμη ώρα δεν υπήρχε ιερέας για να τελέσει τη λειτουργία.

    Την τελευταία στιγμή, οι απειλές των αγριεμένων Κρητικών, αλλά και η παρουσία του τότε υπουργού παιδείας Αχιλλέα Γεροκοστόπουλου, που έχαιρε εκτίμησης ανάγκασαν τον Αρχιεπίσκοπο να στείλει έναν εκπρόσωπο της εκκλησίας, ώστε να γίνει κανονικά η ταφή του συγγραφέα.

    Στον τάφο του χαράχτηκε η επιγραφή : «Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος».
    ...
    Ο Καζαντζάκης κατά τη δεκαετία του ’20 είχε κάνει πολλά ταξίδια στη Σοβιετική Ένωση και παρουσίαζε με θετικό τρόπο τις κομμουνιστικές αλλαγές.

    Έτσι αρκετοί θεώρησαν πως αυτός ήταν ο πραγματικός λόγος της επίθεσης, και η προσβολή των θρησκευτικών ηθών, ήταν πρόσχημα.
    ...
    Ο συγγραφέας με επιστολή απάντησε απάντησε δημόσια στις απειλές της εκκλησίας ότι θα τον αφορίσει: «Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να “ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να “στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ».
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #50
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    http://www.mixanitouxronou.gr/mou-do...isi-tin-kidia/

    «Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να ‘ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να ‘στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ»....

    Για ενημερωση οσων ενδιαφερονται.
    Δεν λες όμως, πως όπως γράφει και στην "μηχανή του χρόνου", που και εγώ την διαβάζω σημειωτέον, πως ένα μητροπολίτης ήταν εναντίον του, ενώ η Ιερά Σύνοδος, βγήκε υπέρ του, με τελικό καταλύτη τον Οικ. Πατριάρχη Αθηναγόρα, που δεν συμφώνησε με τον "αφορισμό" του. Άρα οι πορείες κατά του, που διαδραματίστηκαν στην Αθήνα, ήταν περισσότερο από τους "πιστούς", παρά από κάποια Εκκλησία.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σε οποιοδηποτε παραπλανητικο ψεμα γραφεις, υπαρχει ηδη η απαντηση στο λινκ που εβαλε ο serios. Οποιος θελει μπορει να το διαβασει.

    Η εκκλησία περιορίστηκε στο να αποτρέπει τους αναγνώστες να διαβάζουν τα βιβλία του Καζαντζάκη και το θέμα παραπέμφθηκε στο Πατριαρχείο.

    Ο τότε πατριάρχης Αθηναγόρας, όμως, δεν ενέκρινε τον αφορισμό του συγγραφέα και το ζήτημα έκλεισε.

    Ο Πατριάρχης Αθηναγόρας δεν ενέκρινε τον αφορισμό του Καζαντζάκη.

    Ο ρόλος της Φρειδερίκης

    Υπάρχει και η άποψη ότι η εκκλησία δεν αφόρισε τελικά τον Καζαντζάκη γιατί επηρεάστηκε από μια φωτογραφία του με τη βασίλισσα Φρειδερίκη, που τότε ασκούσε σκληρό έλεγχο στα πάντα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εν ειδα η savtage εκανε μια παραβλεψη πιστευω οχι σκοπιμη για να δειξει οτι οντως υπηρχε αντιδραση απο μερος του κληρου
    Σωστα εκανες την επισημανση
    Παραβλεπεις ομως απο ποιον υποκινουνται οι πιστοι. Δεν αναγνωριζεις δηλ την αιτια της στασης τους

    Ας μη επεκταθουμε αλλο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #53
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σε οποιοδηποτε παραπλανητικο ψεμα γραφεις, υπαρχει ηδη η απαντηση στο λινκ που εβαλε ο serios. Οποιος θελει μπορει να το διαβασει.

    Η εκκλησία περιορίστηκε στο να αποτρέπει τους αναγνώστες να διαβάζουν τα βιβλία του Καζαντζάκη και το θέμα παραπέμφθηκε στο Πατριαρχείο.

    Ο τότε πατριάρχης Αθηναγόρας, όμως, δεν ενέκρινε τον αφορισμό του συγγραφέα και το ζήτημα έκλεισε.

    Ο Πατριάρχης Αθηναγόρας δεν ενέκρινε τον αφορισμό του Καζαντζάκη.

    Ο ρόλος της Φρειδερίκης

    Υπάρχει και η άποψη ότι η εκκλησία δεν αφόρισε τελικά τον Καζαντζάκη γιατί επηρεάστηκε από μια φωτογραφία του με τη βασίλισσα Φρειδερίκη, που τότε ασκούσε σκληρό έλεγχο στα πάντα.
    Μόνη σου τα γράφεις, άρα δεν αποτελεί παραπλανητικό ψέμα. Θα πρέπει να ρωτήσεις και την υπεύθυνη του Ιδρύματος "Καζαντζάκη", για να σου πει μερικά πράγματα. Όπως το ότι δεν υπήρξε ποτέ ρωμαιοκαθολικός, όπως και το ότι πήγαινε τακτικά στο Άγιο Όρος. Μην το συνεχίζεις savatage, τις απειλές εναντίον μου. Εδώ είμαστε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση και όχι με απειλές και ειρωνείες...

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εν ειδα η savtage εκανε μια παραβλεψη πιστευω οχι σκοπιμη για να δειξει οτι οντως υπηρχε αντιδραση απο μερος του κληρου
    Σωστα εκανες την επισημανση
    Παραβλεπεις ομως απο ποιον υποκινουνται οι πιστοι. Δεν αναγνωριζεις δηλ την αιτια της στασης τους

    Ας μη επεκταθουμε αλλο.
    Ο απλός κλήρος δεν συμμετείχε serie. Μόνο ένας μητροπολίτης, είχε εχθρική διάθεση εναντίον του Καζαντζάκη και εκείνος δεν ήθελε να γίνει σωστά, η κηδεία του. Όμως όλη η Ιερά Σύνοδος και ο Οικ. Πατριάρχης, δεν συμμετείχαν κάπου εναντίον του. Ζήτησαν μόνο κάποιοι ιεράρχες, να μην κυκλοφορήσουν τα βιβλία του, επειδή δεν θα τα καταλάβει ο κόσμος και δεν πέρασε από την Ιερά Σύνοδο αυτό. Οπότε μην παραπλανάτε την αλήθεια, και απευθύνομαι στην savatage...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ο απλός κλήρος δεν συμμετείχε serie. Μόνο ένας μητροπολίτης, είχε εχθρική διάθεση εναντίον του Καζαντζάκη και εκείνος δεν ήθελε να γίνει σωστά, η κηδεία του. Όμως όλη η Ιερά Σύνοδος και ο Οικ. Πατριάρχης, δεν συμμετείχαν κάπου εναντίον του. Ζήτησαν μόνο κάποιοι ιεράρχες, να μην κυκλοφορήσουν τα βιβλία του, επειδή δεν θα τα καταλάβει ο κόσμος και δεν πέρασε από την Ιερά Σύνοδο αυτό. Οπότε μην παραπλανάτε την αλήθεια, και απευθύνομαι στην savatage...
    Υπο τον φοβο αντιδρασεων πιθανως κ παγκοσμιως.
    Δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχαν με το μερος τους την πολιτικη ηγεσια κ τον κοσμο. Φυσικα αυτα ειναι υποθεσεις.

    Νομιζω το αρθρο υπαρχει κ οι αποψεις ειπωθηκαν
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Αυτό λες Μακ!

    Περιμένοντας τους βαρβάρους
    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
    Ναι, Ελισαβετ , αυτο λεω ..........εχει κι αλλα ωραια , δεν μαρεσει η ποιηση , αλλα ο Καβαφης με εκφραζει .......

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Μην το συνεχίζεις savatage, τις απειλές εναντίον μου. Εδώ είμαστε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση και όχι με απειλές και ειρωνείες...
    Ναι ναι ναι τα γνωστα σου..... αυτο που ειχε πει η ελισαβετ εξαρχης οταν εκανα το λαθος να σου απευθυνθω. Απο την αρχη της εγγραφης σου εχεις την τακτικη να διαστρεβλωνεις τα λογια των συνομιλητων σου και να προσπαθεις να βρεις υποστηρικτες, λες και εισαι στο δημοτικο.
    Οποιος θελει μπορει να δει τα νηματα σου και ολους τους τσακωμους που εχεις προκαλεσει με αποκορυφωμα το νημα Gay pride, απο οπου και ξεκινησε το μενος σου για οσα μελη δε συμφωνουν μαζι σου. Δεν ειχα συμμετασχει στον εν λογω νημα, αλλα το εχω διαβασει.
    Αυτα και θα συνεχισω να σε γραφω, το δικο σου νημα Απωθημενα δεν το ανοιγω καν.

    Και για να επιστρεψω στο ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ!!!

    Μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες σκοτεινές δυνάμεις του Πονηρού· μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες φωτερές δυνάμεις τού Θεού· κι η ψυχή μου ήταν η παλαίστρα όπου οι δύο τούτοι στρατοί χτυπιούνταν κι έσμιγαν. Αγωνία μεγάλη· αγαπούσα το σώμα μου, και δεν ήθελα να χαθεί· αγαπούσα την ψυχή μου, και δεν ήθελα να ξεπέσει· μαχόμουν να φιλιώσω τις δύο αυτές αντίδρομες κοσμογονικές δυνάμες, να νιώσουν πως δεν είναι οχτροί, είναι συνεργάτες, και να χαρούν, να χαρώ κι εγώ μαζί τους, την αρμονία.
    Ο υπεροχος Καζαντζακης
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    παρακαλω να μεινουμε στο θεμα
    ευχαριστω
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ναι ναι ναι τα γνωστα σου..... αυτο που ειχε πει η ελισαβετ εξαρχης οταν εκανα το λαθος να σου απευθυνθω. Απο την αρχη της εγγραφης σου εχεις την τακτικη να διαστρεβλωνεις τα λογια των συνομιλητων σου και να προσπαθεις να βρεις υποστηρικτες, λες και εισαι στο δημοτικο.
    Οποιος θελει μπορει να δει τα νηματα σου και ολους τους τσακωμους που εχεις προκαλεσει με αποκορυφωμα το νημα Gay pride, απο οπου και ξεκινησε το μενος σου για οσα μελη δε συμφωνουν μαζι σου. Δεν ειχα συμμετασχει στον εν λογω νημα, αλλα το εχω διαβασει.
    Αυτα και θα συνεχισω να σε γραφω, το δικο σου νημα Απωθημενα δεν το ανοιγω καν.

    Και για να επιστρεψω στο ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ!!!

    Μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες σκοτεινές δυνάμεις του Πονηρού· μέσα μου παμπάλαιες ανθρώπινες και προανθρώπινες φωτερές δυνάμεις τού Θεού· κι η ψυχή μου ήταν η παλαίστρα όπου οι δύο τούτοι στρατοί χτυπιούνταν κι έσμιγαν. Αγωνία μεγάλη· αγαπούσα το σώμα μου, και δεν ήθελα να χαθεί· αγαπούσα την ψυχή μου, και δεν ήθελα να ξεπέσει· μαχόμουν να φιλιώσω τις δύο αυτές αντίδρομες κοσμογονικές δυνάμες, να νιώσουν πως δεν είναι οχτροί, είναι συνεργάτες, και να χαρούν, να χαρώ κι εγώ μαζί τους, την αρμονία.
    Ο υπεροχος Καζαντζακης
    Αυτό είναι απόσπασμα από τον πρόλογο στον Τελευταίο Πειρασμό ε ; Είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία!
    Και δεν ξέρω γιατί, αλλά για χρόνια όταν είχα τις μαύρες μου, άνοιγα και διάβαζα ξανά αυτόν τον πρόλογο. Υπήρχε φάση που τον είχα μάθει απ' έξω. Είναι πραγματικά υπέροχος ο Καζαντζάκης είτε πιστεύεις κανείς είτε όχι, είναι πάνω από θρησκείες.

    Και η πρώτη εμπειρία που είχα μαζί του ήταν όταν στο γυμνάσιο προσπάθησα να πάρω ένα βιβλίο του από την δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας και ο θεολόγος μόλις είδε οτι είχα πάρει Καζαντζάκη μου το απαγόρευσε!!! Μεγάλο νούμερο ο θεολόγος αλλά εξαιτίας του λάτρεψα τον Καζαντζάκη

  15. #60
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο και να τραβήξω το σκοινί, επειδή σέβομαι το θέμα και τον νηματοθέτη. Αν κάποιοι εδώ, θεωρούν την αλήθεια ως διαστρέβλωση, μην απορούν, γιατί δεν πάει τίποτα καλά στην ζωή τους. Αυτά μου τα είπε η υπεύθυνη του Ιδρύματος "Καζαντζάκη", αλλά προφανώς είστε τόσο "έξυπνοι" εσείς, που από το σπίτι σας και από μια οθόνη, αποκτήσατε την αλήθεια, για να μιλάτε για διαστρέβλωση εκείνης...

Page 4 of 61 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γελαστε ελευθερα...
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2016, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •