Εκφραστειτε ελευθερα!!! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 61 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 61 to 75 of 903
  1. #61
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Αυτό είναι απόσπασμα από τον πρόλογο στον Τελευταίο Πειρασμό ε ; Είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία!
    Και δεν ξέρω γιατί, αλλά για χρόνια όταν είχα τις μαύρες μου, άνοιγα και διάβαζα ξανά αυτόν τον πρόλογο. Υπήρχε φάση που τον είχα μάθει απ' έξω. Είναι πραγματικά υπέροχος ο Καζαντζάκης είτε πιστεύεις κανείς είτε όχι, είναι πάνω από θρησκείες.

    Και η πρώτη εμπειρία που είχα μαζί του ήταν όταν στο γυμνάσιο προσπάθησα να πάρω ένα βιβλίο του από την δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας και ο θεολόγος μόλις είδε οτι είχα πάρει Καζαντζάκη μου το απαγόρευσε!!! Μεγάλο νούμερο ο θεολόγος αλλά εξαιτίας του λάτρεψα τον Καζαντζάκη
    Μαλακία του θεολόγου και δεν είναι δικό του θέμα, τι θα διαβάσει ο άλλος/άλλη. Όμως πιστεύω πως τον έβαλε η Εκκλησία, για να ελέγχει μετά από χρόνια, αν διαβάζουν ακόμη Καζαντζάκη. Έτσι είναι όλοι αυτοί οι παπάδες, μόνο σεξ, λεφτά και απαγορεύσεις. Τώρα σε καταλαβαίνω...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #63
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Το έχω διαβάσει, το συγκεκριμένο. Έχει μια νότα κομμουνισμού στα έργα του και πιστεύω πως, άσχετα με τον εκάστοτε συγγραφέα, πιστεύω πως η ιδεολογία, δεν πρέπει να συνδυάζεται μέσα στα έργα, καθώς αποτελούν προσωπικές πεποιθήσεις. Το ίδιο έκανε και ο Βάρναλης, που το μόνο αρνητικό, όπως είχε πει, που βρήκε στην Σοβιετική Ένωση, όταν την είχε επισκεφτεί πολλάκις, είναι η προσωπολατρεία και τίποτα άλλο. Κάτι που είναι ιστορικά λάθος...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Το έχω διαβάσει, το συγκεκριμένο. Έχει μια νότα κομμουνισμού στα έργα του και πιστεύω πως, άσχετα με τον εκάστοτε συγγραφέα, πιστεύω πως η ιδεολογία, δεν πρέπει να συνδυάζεται μέσα στα έργα, καθώς αποτελούν προσωπικές πεποιθήσεις. Το ίδιο έκανε και ο Βάρναλης, που το μόνο αρνητικό, όπως είχε πει, που βρήκε στην Σοβιετική Ένωση, όταν την είχε επισκεφτεί πολλάκις, είναι η προσωπολατρεία και τίποτα άλλο. Κάτι που είναι ιστορικά λάθος...

    Συγγνώμη, που παρεμβαίνω στην κουβέντα τοιουτοτρόπως, ωστόσο θα ήθελα να σχολιάσω στο συγκεκριμένο σημείο, ότι ο καλλιτέχνης είναι η ιδεολογία του, οι καταβολές του, οι προσδοκίες του, οι φόβοι του, οι ελπίδες του, το παρελθόν και το μέλλον του... Επίσης, υπάρχει κι αυτό που ονομάζουμε στρατευμένη τέχνη...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κι ήθελε ακόμη

    Κι ήθελε ακόμη πολύ φως να ξημερώσει
    όμως εγώ δεν παραδέχτηκα την ήττα,
    έβλεπα τώρα πόσα κρυμμένα τιμαλφή έπρεπε να σώσω
    πόσες φωλιές νερού να συντηρήσω μέσα στις φλόγες.

    Μιλάτε, δείχνετε πληγές, αλλόφρονες στους δρόμους.
    Τον πανικό που στραγγαλίζει την καρδιά σας σαν σημαία
    καρφώσατε σ’ εξώστες, με σπουδή φορτώσατε το εμπόρευμα.
    Η πρόγνωσή σας ασφαλής: Θα πέσει η πόλις.

    Εκεί, προσεκτικά σε μια γωνιά μαζεύω με τάξη,
    φράζω με σύνεση το τελευταίο μου φυλάκιο.
    Κρεμώ κομμένα χέρια στους τοίχους, στολίζω
    με τα κομμένα κρανία τα παράθυρα, πλέκω
    με κομμένα μαλλιά το δίχτυ μου και περιμένω
    όρθιος και μόνος σαν και πρώτα περιμένω.

    Μ. Αναγνωστάκης


  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406


    Για τους φαν του cartman
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406


    Ενα αγαπημενο animation ιδιαιτερα συγκινητικο
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Συγγνώμη, που παρεμβαίνω στην κουβέντα τοιουτοτρόπως, ωστόσο θα ήθελα να σχολιάσω στο συγκεκριμένο σημείο, ότι ο καλλιτέχνης είναι η ιδεολογία του, οι καταβολές του, οι προσδοκίες του, οι φόβοι του, οι ελπίδες του, το παρελθόν και το μέλλον του... Επίσης, υπάρχει κι αυτό που ονομάζουμε στρατευμένη τέχνη...
    Απόλυτα σωστή Ερις!
    Ο καλλιτέχνης δεν είναι ιστορικός για να καταγράφει γεγονότα! Δίνει την προσωπική του εντελώς υποκειμενική ματιά! Μιλά για το μέσα του και ο, τι τον εκφράζει, από την καψούρα του, μέχρι τα θρησκευτικά του και πολιτικά του πιστεύω. Και σε όσους αρέσει! Αλίμονο αν οι καλλιτέχνες αυτολογοκρίνονταν για να μας αρέσουν!

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κι ένα ερωτικό και σας αφήνω


  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Κι ένα ερωτικό και σας αφήνω
    το λατρευω!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    ωωωωω ελισαβετ τι μου θυμισες!! χαχαχ

    τρισμεγιστοι ανεπαναληπτοι queen
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 5 of 61 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γελαστε ελευθερα...
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2016, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •