Εκφραστειτε ελευθερα!!! - Page 61
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 61 of 62 FirstFirst ... 115159606162 LastLast
Results 901 to 915 of 927
  1. #901
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    φιλαρακι επρεπε να κανεις μια ερευνα στις τιμες κι να πας σε εναν γιατρο που να ειν παν απ ολα ανθρωπος . να μην κοιτα να σε ξεφραγκιασει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #902
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Ο κόσμος είναι φτιαγμένος από μαγεία...Οχι από φυσικό νόμο,όχι από αιτιότητα,αλλά από μαγεία!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #903
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    https://www.youtube.com/watch?v=yCHmQR3xVTI αυτο το βιντεακι βγαζει τοση τρυφερότατα


    https://www.youtube.com/watch?v=ubYlwJ-QAIc κι αυτο τοσο γλυκο
    Last edited by asperger39; 11-04-2024 at 21:51.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #904
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    "Το να ψάχνεις να βρεις τον αληθινό σου εαυτό είναι σαν να ψάχνεις να βρεις τα γυαλιά σου ενώ τα φοράς, με τη διαφορά ότι δεν φοράς εσύ τον αληθινό σου εαυτό, αλλά σε φοράει εκείνος."
    ~Μούτζι

  5. #905
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    909
    Did you ever think for yourself?
    Just once, did you ever think?
    That's all I want to know
    Imitation of life, living out a lie
    You'll never be right, imitation of life
    Why are you here?
    You're taking up my space
    The new imperfect race
    Imitation of life

  6. #906
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Υστεροφημία
    Το θάνατό μας χρειάζεται η άμετρη γύρω φύση
    και τον ζητούν τα πορφυρά στόματα των ανθών.
    Αν έρθει πάλιν η άνοιξη, πάλι θα μας αφήσει,
    κι ύστερα πια μήτε σκιές δεν είμεθα σκιών.

    Το θάνατό μας καρτερεί το λαμπρό φως του ηλίου.
    Τέτοια θα δούμε ακόμη μια δύση θριαμβική,
    κι ύστερα φεύγουμεν από τα βράδια του Απριλίου,
    στα σκοτεινά πηγαίνοντας βασίλεια πέρα κει.

    Μόνο μπορεί να μείνουνε κατόπι μας οι στίχοι
    δέκα μονάχα στίχοι μας να μείνουνε, καθώς
    τα περιστέρια που σκορπούν οι ναυαγοί στην τύχη,
    κι όταν φέρουν το μήνυμα δεν είναι πια καιρός.
    Καρυωτάκης
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #907
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Το να γνωρίσεις τη δική σου σκοτεινή πλευρά είναι ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσεις τη σκοτεινή πλευρά των άλλων.
    .
    .
    Καρλ Γιούνγκ

  8. #908
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Η κατάθλιψη είναι σαν μια μαυροντυμένη γυναίκα. Αν βρεθεί στον δρόμο σας, μην την διώξετε. Προσκαλέστε την μέσα, δώστε της μια θέση, συμπεριφερθείτε της όπως στους φιλοξενούμενους σας και ακούστε αυτά που έχει να σας πει.
    .
    .
    Καρλ Γιουνγκ

  9. #909
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η κατάθλιψη είναι σαν μια μαυροντυμένη γυναίκα. Αν βρεθεί στον δρόμο σας, μην την διώξετε. Προσκαλέστε την μέσα, δώστε της μια θέση, συμπεριφερθείτε της όπως στους φιλοξενούμενους σας και ακούστε αυτά που έχει να σας πει.
    .
    .
    Καρλ Γιουνγκ
    Εγώ θα έλεγα να την διώξεις κακήν κακώς όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δεν έχει να σου μάθει τίποτε, παρά μόνο να σου στερήσει ίσως και χρόνια από μια κατά τα άλλα όμορφη ζωή.

  10. #910
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Εγώ θα έλεγα να την διώξεις κακήν κακώς όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δεν έχει να σου μάθει τίποτε, παρά μόνο να σου στερήσει ίσως και χρόνια από μια κατά τα άλλα όμορφη ζωή.
    Δεν έχω κατάθλιψη πλέον. Εδώ κι αρκετά χρόνια. Αλλά όταν βγεις από την κατάθλιψη, καταλαβαίνεις πως ήταν ένα δωρο. Δύσκολο δώρο, αλλά δώρο. Καταλαβαίνεις πως τόσα χρόνια μάζευες, δεν μιλούσες, ανεχοσουν (ανθρώπους, συμπεριφορές), δεν ήσουν εσύ αλλά αυτό που αναγκάστηκες να γίνεις για να επιβιώσεις. Ξεκινάς από το μηδέν, φτιάχνεις ένα δικό σου εαυτό, αποβάλλεις μοτίβα που έμαθες, αδειάζεις από άσχημες καταστάσεις και γίνεσαι σιγά σιγά η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. Αυτό θέλω κάποτε να γίνω. Κι αυτό δεν θα γίνει ξαφνικά. Φτάνει να αναγνωριζεις ότι δεν είναι δικά σου. Για μένα είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει, αλλά ταυτόχρονα ότι πιο σημαντικό..

  11. #911
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν έχω κατάθλιψη πλέον. Εδώ κι αρκετά χρόνια. Αλλά όταν βγεις από την κατάθλιψη, καταλαβαίνεις πως ήταν ένα δωρο. Δύσκολο δώρο, αλλά δώρο. Καταλαβαίνεις πως τόσα χρόνια μάζευες, δεν μιλούσες, ανεχοσουν (ανθρώπους, συμπεριφορές), δεν ήσουν εσύ αλλά αυτό που αναγκάστηκες να γίνεις για να επιβιώσεις. Ξεκινάς από το μηδέν, φτιάχνεις ένα δικό σου εαυτό, αποβάλλεις μοτίβα που έμαθες, αδειάζεις από άσχημες καταστάσεις και γίνεσαι σιγά σιγά η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. Αυτό θέλω κάποτε να γίνω. Κι αυτό δεν θα γίνει ξαφνικά. Φτάνει να αναγνωριζεις ότι δεν είναι δικά σου. Για μένα είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει, αλλά ταυτόχρονα ότι πιο σημαντικό..
    Εγώ πίστευα πως δεν θα βγω ποτέ από αυτήν. Γι' αυτό επιμένω σε αυτή την κυρία να μην ανοίξει κανείς την πόρτα. Πάλεψα χρόνια, και έχασα τον χρόνο μου φιλοσοφώντας ενώ θα μπορούσα να είμαι η ίδια χωρίς να έχω πάρει την κυκλική στροφή που με έβγαλε στον δρόμο που θα μπορούσα να είχα πάρει με μια ευθεία.
    Ξέρω ότι οι άνθρωποι που έχουν περάσει κατάθλιψη είναι γενικά πολύ φιλοσοφημένοι, εκεί σε οδηγεί αυτή η ασθένεια... Αλλά η ζωή για εμένα μετά την τόση φιλοσοφία τελικά είναι ένα γλέντι και τίποτε δεν μου πρόσφερε η τόση σοβαρότητα. Από εκεί και πέρα ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
    Πάντως κι εγώ με ψυχοθεραπεία κατάφερα να την ξεπεράσω και τώρα ξέρω πως ποτέ πια δεν θα ξανά πάθω κατάθλιψη γιατί είναι μια κατάσταση ανούσια.

  12. #912
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν έχω κατάθλιψη πλέον. Εδώ κι αρκετά χρόνια. Αλλά όταν βγεις από την κατάθλιψη, καταλαβαίνεις πως ήταν ένα δωρο. Δύσκολο δώρο, αλλά δώρο. Καταλαβαίνεις πως τόσα χρόνια μάζευες, δεν μιλούσες, ανεχοσουν (ανθρώπους, συμπεριφορές), δεν ήσουν εσύ αλλά αυτό που αναγκάστηκες να γίνεις για να επιβιώσεις. Ξεκινάς από το μηδέν, φτιάχνεις ένα δικό σου εαυτό, αποβάλλεις μοτίβα που έμαθες, αδειάζεις από άσχημες καταστάσεις και γίνεσαι σιγά σιγά η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. Αυτό θέλω κάποτε να γίνω. Κι αυτό δεν θα γίνει ξαφνικά. Φτάνει να αναγνωριζεις ότι δεν είναι δικά σου. Για μένα είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει, αλλά ταυτόχρονα ότι πιο σημαντικό..
    Σε αλλο θεμα λες οτι ακομα εχεις και κανεις ψυχοθεραπεια ....
    Εχεις τελικα ή δεν εχεις ;

    Επειτα απο την καταθλιψη οπως λεει και η κουιν πολυ σωστα δεν ξεπερνιεται (ταυτιζομαι σε αυτο που λελει ),δεν βγαινεις ποτε για να λες οτι εισαι οκ ,απλα μαθαινεις να την δοιαχιεριζεσαι .
    Αυτο μας μαθαινουν και στη ψυχοθεραπεια αλλωστε για να μπορεσουμε να συμφιλιωθουμε σε με ολο αυτο και να προχωρησουμε μονοι μας καποια στιγμη μετα απο ενα κυκλο ψυχοθεραπειας .

    Μην δινετε ψευτικες ελπιδες και απελπιζομαστε ενω οι επιστημονες λενε οτι ΔΕΝ ξεπερνιεται ετσι και διαγνωστεις απλα το αποδεχεσαι και δεν αφηνεις τις σκεψεις αυτης να επηρεαζουν την ζωη σου !

    Ρεαλισμος και αποδοχη χρειαζεται ,ενα και ενα κανουν δυο ,οσοι φιλοσοφουν αστο καηκαν ...χαμενος χρονος και η ζωη δεν σε περιμενει .

  13. #913
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Εγώ πίστευα πως δεν θα βγω ποτέ από αυτήν. Γι' αυτό επιμένω σε αυτή την κυρία να μην ανοίξει κανείς την πόρτα. Πάλεψα χρόνια, και έχασα τον χρόνο μου φιλοσοφώντας ενώ θα μπορούσα να είμαι η ίδια χωρίς να έχω πάρει την κυκλική στροφή που με έβγαλε στον δρόμο που θα μπορούσα να είχα πάρει με μια ευθεία.
    Ξέρω ότι οι άνθρωποι που έχουν περάσει κατάθλιψη είναι γενικά πολύ φιλοσοφημένοι, εκεί σε οδηγεί αυτή η ασθένεια... Αλλά η ζωή για εμένα μετά την τόση φιλοσοφία τελικά είναι ένα γλέντι και τίποτε δεν μου πρόσφερε η τόση σοβαρότητα. Από εκεί και πέρα ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
    Πάντως κι εγώ με ψυχοθεραπεία κατάφερα να την ξεπεράσω και τώρα ξέρω πως ποτέ πια δεν θα ξανά πάθω κατάθλιψη γιατί είναι μια κατάσταση ανούσια.
    Ισχύει. Αλλά δεν είναι επιλογή σου. Όταν έρθει, καλό είναι να την ακουσεις για να μπορέσεις να βγεις.. Όσο της πας κόντρα, αυτή επιμένει. Αυτό εννοούσα πιο πάνω. Εγώ η αλήθεια είναι ότι ψάχνω το μέσα μου αρκετά, δεν σημαίνει ότι δεν περνάω καλά ή ότι δεν γλενταω. Απλά έχω κάποια "στοιχεία" που δεν μου αρέσει να τα έχω, αλλά ούτε θέλω να τα "ανέχονται" οι γύρω μου.

    Δεν ήξερα ότι πέρασες κατάθλιψη.

  14. #914
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Σε αλλο θεμα λες οτι ακομα εχεις και κανεις ψυχοθεραπεια ....
    Εχεις τελικα ή δεν εχεις ;

    Επειτα απο την καταθλιψη οπως λεει και η κουιν πολυ σωστα δεν ξεπερνιεται (ταυτιζομαι σε αυτο που λελει ),δεν βγαινεις ποτε για να λες οτι εισαι οκ ,απλα μαθαινεις να την δοιαχιεριζεσαι .
    Αυτο μας μαθαινουν και στη ψυχοθεραπεια αλλωστε για να μπορεσουμε να συμφιλιωθουμε σε με ολο αυτο και να προχωρησουμε μονοι μας καποια στιγμη μετα απο ενα κυκλο ψυχοθεραπειας .

    Μην δινετε ψευτικες ελπιδες και απελπιζομαστε ενω οι επιστημονες λενε οτι ΔΕΝ ξεπερνιεται ετσι και διαγνωστεις απλα το αποδεχεσαι και δεν αφηνεις τις σκεψεις αυτης να επηρεαζουν την ζωη σου !

    Ρεαλισμος και αποδοχη χρειαζεται ,ενα και ενα κανουν δυο ,οσοι φιλοσοφουν αστο καηκαν ...χαμενος χρονος και η ζωη δεν σε περιμενει .
    Ντιντι - μαριλλου δεν έχω την όρεξη σου. Δεν έχω κατάθλιψη πλέον. Αλλά κάνω ψυχοθεραπεία και δεν θα σταματήσω να κάνω. Εσύ αν πιστεύεις ότι κάνουν ψυχοθεραπεία μόνο όσοι έχουν κατάθλιψη και μετά σταματούν είναι θέμα δικό σου.

  15. #915
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    χαχαχα α καλα μια λες και ξελες και τωρα που ηρθε στα δυσκολα πετας και εσυ την καραμελας σας ..

    αστο καηκες κοιτα να εισαι ειλικρινεις εδω μεσα και να μην παιζεις λεγοντας οτι μια εχεις και μια δεν εχεις .
    εσεις μιλατε για ειλικρινεια αλλα τελικα τα ψεματα σας για αυτο που περναμε σας ξεσκεπαζουν αλλα κανετε προβολες ,καταλαβα ..

    νομιζατε οτι θα κανετε παλι το γνωστο σας μπουλινγκ εδω μεσα οπως σε τοσα αλλα ατομα ,σας γελασαν ομως ...
    να μιλας ετσι στα κοριτσακια σου οχι σε εμενα μικρε γιωργακι ....και βαλε την φιλη σου να μου ριξει ποινη ...

    η επιστημη το λεει ΟΧΙ ΕΓΩ οποτε μαθε οταν μιλας για καταθλιψη

    δεν θα σταματησω να λεω οτι λεει η επιστημη γιατι ετσι δεν θα απογοητευομαστε ολοι εμεις που την εχουμε οτι δηθεν ειμαστε αδυναμοι ..

    καλη συνεχεια ουτε εγω θελω παρτιδες μαζι σου μακρυα εισια σκετη παραπληροφορηση ,δεν μπορω ομως μερες ασχολεισαι μαζι μου και δεν εχω πει τιποτα ...τωρα ξαφνικα που ξεσκεπαστηκες εγω να μην ασχολουμε ....ε οχι μην τα λες οπως θες ..εσυ λες τοσε ςμερες για εμενα και τωρα πιαστηκες ..
    οσο δεν μιλας τελικα εδω μεσα λαθος ειναι ,,,τωρα θα τα ακουτε μερικοι ...αντε να σας δω

    η κλικα αποκαλυπτεται μονη σιγα σιγα ή καλυτερα οι ακολουθοι ...χαχαχ

Page 61 of 62 FirstFirst ... 115159606162 LastLast

Similar Threads

  1. Γελαστε ελευθερα...
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2016, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •