Εκφραστειτε ελευθερα!!! - Page 57
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 57 of 61 FirstFirst ... 7475556575859 ... LastLast
Results 841 to 855 of 903
  1. #841
    Πετάλησα ως τη δική σου πόρτα
    λύτρωση απ' της ζωής τη ρότα
    φάρος η ματιά σου
    ευτυχία τα φιλιά σου

    τι γλυκιά που ν' η θέα
    δεν είσαι φαεινή ιδέα
    όρμηξα στην αγκαλιά σου
    πώς χτυπάει η καρδιά σου

    στη ζωή ν' ανασκουμπωθώ
    κύρης σπιτιού να γενώ
    μαζί σου να τελέψω
    σ' όνειρο θερινής νυχτός.
    γιάννης

  2. #842
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    https://www.youtube.com/watch?v=AqypmVlw9zY ενα βιντεο υπεροχο για μπουλινκ που κανει ο ενας στον αλον κι ποσο κακο κανει αυτο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #843
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Ασπι στην κοινωνία γίνονται χειρότερα καλό είναι να ενηλικιωνομαστε είδες κάνα πρόβατο να του χάρισε τη ζωή ο λύκος εσείς είστε τα ήσυχα πρόβατα

  4. #844
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,872
    βρηκα αυτο πεστε ποιον εκφραζει ??? μοναδικο !!


    Η ζωή τεστάρει τους ανθρώπους κάθε μέρα. Και για λόγους που δεν γνωρίζουμε, ο καθένας περνάει μια διαφορετική δοκιμασία.

    Κάποιοι παλεύουν με δύσκολους υπολογισμούς κι άλλοι αντιμετωπίζουν απλά μαθηματικά. Έτσι ή αλλιώς, όλοι πρέπει να ασχοληθούμε με αυτό που μας έτυχε.

    Γιατί τελικά, όλα μας δίνονται στην τύχη. Γονίδια, τόπος, οικονομική κατάσταση – όλα είναι ζήτημα του που θα κάτσει η μπίλια. Ωστόσο, ό,τι κι αν φέρει η ζωή στο δρόμο σας, εσείς πρέπει να αποφασίσετε αν θα είστε θύμα ή αγωνιστής. Εσείς επιλέγετε αν η ζωή σας θα είναι γλυκιά ή πικρή. Και εκείνοι που επιλέγουν να είναι γλυκιά – οι αγωνιστές – είναι οι ισχυρότεροι.

    Ο Ελβετός ψυχίατρος και συγγραφέας, Elisbeth Kübler-Ross, έχει δηλώσει πολύ σωστά: Οι πιο όμορφοι άνθρωποι είναι εκείνοι που έχουν γνωρίσει την ήττα, τον πόνο, τον αγώνα, την απώλεια και βρήκαν το δρόμο τους. Αυτά τα άτομα έχουν μια εκτίμηση, μια ευαισθησία και μια κατανόηση της ζωής που τους γεμίζει με συμπόνια, ευγένεια, και ένα βαθύ ενδιαφέρον αγάπης. Με άλλα λόγια, οι καλοί άνθρωποι δεν γεννήθηκαν καλοί – επέλεξαν να είναι.



    Οι καλοί άνθρωποι φέρνουν φως στον κόσμο, επειδή προέρχονται από σκοτεινά παρελθόντα.



    Στον κόσμο του σκότους στον οποίο γεννήθηκαν, χρησιμοποιούν τη θετικότητα ως ένα φανάρι για να δημιουργήσουν περισσότερο φως. Αντιμετωπίζουν συχνά κακοτυχίες. Ωθούνται σε επιζήμιες καταστάσεις, όπως τα ναρκωτικά ή η φτώχεια. Και έχουν μάθει όχι μόνο να πετυχαίνουν. Έχουν μάθει να ξεπερνούν. Πετάνε τα δεκανίκια και κάνουν το αδύνατο: Διδάσκουν τον εαυτό τους να τρέχει και να καλύπτει τη διαφορά με τους άλλους σε έναν κόσμο που δεν περιμένει κανέναν.



    Οι καλοί άνθρωποι αγαπούν τα δύσκολα επειδή έχουν πληγωθεί περισσότερο.



    Αυτοί οι άνθρωποι είναι πιθανόν να σας περιποιηθούν καλύτερα αν έχουν πληγωθεί από έναν πρώην εραστή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Τα άτομα που έχουν ραγισμένες καρδιές ξέρουν πως είναι να ξανακολλάνε τα κομμάτια τους.





    Οι καλοί άνθρωποι έχουν μάθει με σκληρό τρόπο ότι τα μειονεκτήματα είναι ευκαιρίες για ανάπτυξη.

    Συνήθως γεννιούνται απαισιόδοξοι. Αλλά με την πάροδο του χρόνου, μαθαίνουν πώς να είναι θετικοί. Ίσως συνειδητοποιούν ότι κάθε μικρό πράγμα που φαίνεται να τους τραβάει κάτω στη ζωή γίνεται τελικά ένα σκαλοπάτι προς την επιτυχία.





    Οι καλοί άνθρωποι δεν θέλουν να πληγωθούν οι άλλοι με τον τρόπο που πληγώθηκαν οι ίδιοι.





    Μπορεί να έχουν δεχθεί πειράγματα για τις φακίδες τους, τα μεγάλα αυτιά ή την ακμή. Ίσως μια σωματική αναπηρία τους κάνει να αισθάνονται αόρατοι στους άλλους ανθρώπους. Ίσως η ίδια η αόρατη αναπηρία τους αποτρέπει από το να πάρουν τη φροντίδα που χρειάζονται. Και επειδή ξέρουν πως είναι να αισθάνεσαι βασανισμένος, δεν θα ήθελαν ποτέ να προκαλέσουν σε κάποιο άλλον αυτό το ίδιο είδος πόνου. Η καλοσύνη προκύπτει από εκείνους που έχουν γνωρίσει μόνο την σκληρότητα. Αντί να παρενοχλούν τους άλλους, οι καλοί άνθρωποι σπάνε την κυκλική φύση της αναισθησίας. Δίνουν φιλοφρονήσεις και λένε λόγια ενθάρρυνσης. Θέλουν οι άλλοι να αισθάνονται πραγματικά όμορφοι και με αυτοπεποίθηση αντί άσχημοι και κακοί.



    Οι καλοί άνθρωποι επιλέγουν να είναι αγωνιστές που βοηθούν τους άλλους να επιβιώσουν.



    Μπορούν να αντιμετωπίσουν οποιαδήποτε κατάσταση βρεθεί στον δρόμο τους. Ξέρουν ότι μπορούν να επιβιώσουν παντού, επειδή το έχουν ήδη κάνει. Γνωρίζοντας ότι μπορούν να υπομένουν, κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν τους άλλους να προχωρήσουν μπροστά. Στον αγώνα της ζωής, οι περισσότεροι δρομείς συνήθως κοιτάνε μόνο μπροστά και επικεντρώνονται στον εαυτό τους. Αλλά οι άνθρωποι που έχουν υποφέρει κοιτάνε εκείνους που μπορεί να βιώνουν παρόμοιες δυσκολίες. Φτιάχνουν το κέφι των φίλων, μοιράζουν μπουκάλια νερού και παρακινούν τους άλλους να τρέξουν μαζί τους. Γίνονται η χείρα βοηθείας που θα ήθελαν να είχαν για τον εαυτό τους.

    Απόδοση Φανή Καρδάση
    - themamagers.gr


    Πηγή
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #845
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Μπορεί να αναγκάστηκα να ακροβατώ, αυτό ομως δεν σημαίνει οτι δήλωσα ακροβάτης...... Κική Δημουλά

  6. #846
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Η ανησυχία είναι σαν μια κουνιστή καρέκλα. Σου δίνει κάτι να κάνεις, αλλά δεν σε οδηγεί πουθενά”... Αλκυόνη Παπαδάκη

  7. #847
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ποτέ δεν φοβήθηκα τη βροχή. Αλλά συχνά φοβόμουν εκείνους που μου φώναζαν να γυρίσω πίσω για να μου δώσουν μια ομπρέλα.. Αλκυόνη Παπαδάκη

  8. #848
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ανέβα στο τραπέζι μου κούκλα μου γλυκεία από την πόρτα σου περνώ κ τηγανίζεις ψάρια πετά μου ένα κεφτέ ήρθε η άνοιξη
    ΧαχαχαΧαχαχαχα Έλις είσαι πολύ μπροστά από την εποχή σου, αυτό έχω να πω μόνο.

  9. #849
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    «Αν δεις την ψυχή μου με ματωμένα γόνατα να τρέχει κοντά σου, μην τρομάξεις. Δεν είναι τίποτα καλέ. Από το παιχνίδι είναι. Όλα τ’ απογεύματα της ζωής τα πέρασα παίζοντας κυνηγητό με τα όνειρά μου.»
    .
    .
    Αλκυόνη Παπαδάκη

  10. #850
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Κάθε τι που κάνουμε,προσμένει αυτήν την βαθύτερη πτώση μέσα στο όνειρο...Το όνειρο είναι αυτό που μας περιμένει στο τέλος της ιστορίας.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #851
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    ".. έχεις ακόμη να κλάψεις πολύ ώσπου να μάθεις τον κόσμο να γελάει."... Γιάννης Ρίτσος

  12. #852
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    “Αν θες να καταλάβεις ένα άτομο, μην ακούς τα λόγια του, παρατήρησε τη συμπεριφορά του”, Albert Einstein

  13. #853
    https://www.youtube.com/watch?v=VhAQibBBtZs

    Και λίγο Βέγγος...Ταινίες που μας κάνουν ακόμα και σήμερα να γελάμε πηγαία, αυθόρμητα, άκακα.
    γιάννης

  14. #854
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    “Αν θες να καταλάβεις ένα άτομο, μην ακούς τα λόγια του, παρατήρησε τη συμπεριφορά του”, Albert Einstein
    Υπάρχουν άτομα που η συμπεριφορά τους ως ο χαρακτήρας τους δεν τους βοηθάει για να καταλάβεις πως ακριβώς νοιώθουν, οπόταν εστιάζεσαι στα λόγια τους. Μπορεί το συναίσθημα μέσα τους να μην συμβαδίζει με το συναίσθημα στο πρόσωπό τους. Συνήθως, είτε υποκριτές είναι είτε φοβιτσιάριδες.
    γιάννης

  15. #855
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Εκεί που πας να με βρεις ρίχνω ένα καινούργιο φράγμα.
    Δεν είναι που δεν θέλω να με βρεις
    δεν είναι που θέλω να σε διώξω.
    Μόνο που πια πρέπει να δούμε καθαρά
    πόσα εμπόδια αντέχουμε να ξεπεράσουμε
    για να βρεθούμε.
    Πρέπει να ελέγξουμε ως πού τραβάει η δύναμή μας.
    Κι έπειτα, μην ξεχνάς ποτέ το ενδεχόμενο
    τα φράγματα να μην τα φτιάχνω μόνος μου
    μα να υπάρχουν πάνω μου και μέσα μου σα μελανές ουλές
    αλλάζοντας το σήμα και το χρώμα μου.
    Αυτό το εμπόδιο που είναι ο εαυτός μου
    για τον εαυτό μου.
    .
    Τίτος Πατρίκιος

Page 57 of 61 FirstFirst ... 7475556575859 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γελαστε ελευθερα...
    By tzina2012 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2016, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •