Ελεγχος παρορμησεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Ελεγχος παρορμησεων

    Οσοι εχετε θεμα με την ιδψ, πως αντιμετωπιζετε την ανεξελεγκτη παρορμηση που μπορει να σας καταλαβει στα ξαφνικα?
    Την αντιλαμβανεστε ως προιον ακραιου αγχους ή φαντασιωνεστε πως κατι αλλο συμβαινει?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω πολυ κοντινο φιλο με ΙΔΨ.
    αν δεν κανει οτι ιεροτελεστια κανει νομιζει οτι θα πεθανει.δεν μπορει να ηρεμησει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εχω πολυ κοντινο φιλο με ΙΔΨ.
    αν δεν κανει οτι ιεροτελεστια κανει νομιζει οτι θα πεθανει.δεν μπορει να ηρεμησει
    δεν αναφερομαι ακριβως στα τελετουργικα, πες οτι ειναι μια συνηθεια που εχει γινει στοιχειο του χαρακτηρα.
    Αναφερομαι σε μια πραξη που την κανουμε αποτομα, χωρις να αντιληφθουμε πως και γιατι, ενω ξερουμε οτι ειναι κοινωνικα απαραδεκτη και με τη λογικη την αποδοκιμαζουμε...
    πχ ενας αντρας που εχει κακοποιηθει εχει την παρορμηση να κοιταζει εντονα στηθη γυναικων
    μια γυναικα που εχει υποστει αγριο bullying εχει την παρορμηση να καρφωνει το βλεμμα των συνομιλητων της και να χαμογελαει, δινοντας την εντυπωση οτι τους καλει σεξουαλικα
    ή εχω την εμμονη σκεψη να ομολογησω οτι εχω κανει κατι που δεν εχω κανει....

    εχουμε συσχετισει την ιδψ με τα τελετουργικα ενω υπαρχουν πολυ δυσκολοτερες και επιπονες καταστασεις....και απο ο,τι εχω δει τετοιες συμπεριφορες εδω στο φορουμ δεν εχουν συζητηθει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    5
    Νομίζω ότι με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας, είναι δυνατόν να αντιλαμβάνεσαι το τι σε οδηγεί σε αυτές τις πράξεις και να τις αναγνωρίζεις πριν τις κάνεις, ή έστω κατά την διάρκεια. Το επόμενο βήμα είναι να τις ελέγξεις και όποιες είναι ασυνείδητες να τις βγάλεις από την συμπεριφορά σου. Το κλειδί είναι η συνειδητοποίηση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by jch View Post
    Νομίζω ότι με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας, είναι δυνατόν να αντιλαμβάνεσαι το τι σε οδηγεί σε αυτές τις πράξεις και να τις αναγνωρίζεις πριν τις κάνεις, ή έστω κατά την διάρκεια. Το επόμενο βήμα είναι να τις ελέγξεις και όποιες είναι ασυνείδητες να τις βγάλεις από την συμπεριφορά σου. Το κλειδί είναι η συνειδητοποίηση.
    πριν κανω κατι, ειναι εξαιρετικα δυσκολο γιατι δεν το καταλαβαινω! ουτε κατα τη διαρκεια το καταλαβαινω!
    Το παίρνω πρεφα εκ των υστερων και εκ του αποτελεσματος.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τα ίδια έχω κι εγώ δεν ελέγχεται αυτό το πράγμα με τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τα ίδια έχω κι εγώ δεν ελέγχεται αυτό το πράγμα με τίποτα
    Ελις τι συμπεριφορα επιδεικνυεις εσυ που σε ενοχλει και ψαχνεσαι??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Ελέγχεται αν βρεις και καταπολεμήσεις την αιτία που το προκάλεσε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ειναι δυσκολο να στο εξηγησω επειδη με παρακολουθουν θελω να ομολογησω αλλα δεν ξερω τι θελουν να πω γενικα εχω σκατα στο κεφαλι μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by προσωπικες διαφορες View Post
    Ελέγχεται αν βρεις και καταπολεμήσεις την αιτία που το προκάλεσε.
    Tην αιτια την γνωριζω ή μαλλον τα λογια που φυτεψαν τη συμπεριφορα στο μυαλο μου.
    Το πως απο τα λογια αυτα 35 χρονια πριν κατεληξα να επιδεικνυω τετοια συμπεριφορα τωρα, σαν κεραυνος εν αιθρια, προσπαθω να καταλαβω....
    εννοω οτι προσπαθω να εντοπισω τι ηταν αυτο που ασυνειδητα ειδα στην παρουσα περισταση και πυροδοτησε αυτο που μου φυτεψαν στο μυαλο παλια.....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Nothing haunts us like the things we didn't say or we didn`t do...
    εκεί ακριβώς πιστεύω πως είναι το πρόβλημα σου.Εχεις περάσει τα 35 και έχει αρχίσει μέσα σου να χτυπάει το βιολογικό σου ρολόι..Έχει αρχίσει να γίνεται μέσα σου εσωτερική ενδοσκόπηση για την ζωή σου.Προφανώς ότι σε χαλάει στην τωρινή σου ζωή σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο άνθρωπος πλησιάζοντας τα 40 δηλαδή έχει ζήσει κατά μέσο όρο το 50% της ζωής του αρχίζει και σκέφτεται πιο έντονα τι έχει πετύχει και τι όχι,ποια όνειρα και στόχους έχει πραγματοποιήσει και ποια όχι,αν υπερισχύουν τα όχι...δεν θέλει και πολύ να καταλάβεις γιατί τώρα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by προσωπικες διαφορες View Post
    Nothing haunts us like the things we didn't say or we didn`t do...
    εκεί ακριβώς πιστεύω πως είναι το πρόβλημα σου.Εχεις περάσει τα 35 και έχει αρχίσει μέσα σου να χτυπάει το βιολογικό σου ρολόι..Έχει αρχίσει να γίνεται μέσα σου εσωτερική ενδοσκόπηση για την ζωή σου.Προφανώς ότι σε χαλάει στην τωρινή σου ζωή σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο άνθρωπος πλησιάζοντας τα 40 δηλαδή έχει ζήσει κατά μέσο όρο το 50% της ζωής του αρχίζει και σκέφτεται πιο έντονα τι έχει πετύχει και τι όχι,ποια όνειρα και στόχους έχει πραγματοποιήσει και ποια όχι,αν υπερισχύουν τα όχι...δεν θέλει και πολύ να καταλάβεις γιατί τώρα...
    Eυχαριστω πολυ που απαντας!! αλλα καμια σχεση με αυτα που λες.... ειδικα σε αυτο το θεμα που θιγεις ειμαι απολυτη! οχι δεν ειναι το βιολογικο μου ρολοι γιατι συνειδητα εχω επιλεξει την προσωπικη μου ζωη, και την επαγγελματικη ως ενα βαθμο.
    Ισα ισα νιωθω οτι τα καλυτερα ειναι μπροστα μου! σε καμια περιπτωση δε νιωθω οτι εχω ζησει τη μιση ζωη μου, εννοω ποιοτικα, απο αποψη εμπειριων - μην το εκλαβεις χρονικα. Εχω στοχους, φιλοδοξιες κλπ.
    Δηλαδη δεν περναω καμια κριση μεσης ηλικιας, που εννοεις.

    Δεν ξερω αν μπορω να διατυπωσω με ακριβεια αυτο που εννοω για να το καταλαβετε.... ισως αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια, μπορει να καταλαβαινε τι θελω να πω....νιωθω σαν τον τυφλο μεσα σε σκοτεινο λαβυρινθο που προσπαθει να βρει την πορτα εξοδου....
    Αυτο στο οποιο εχω καταληξει ειναι οτι, με αφορμη μια περισταση, για καποιο λογο που τον ψαχνω, πυροδοτηθηκε μια αναμνηση της παιδικης ηλικιας που ασυνειδητα την ειχα φυτεψει στο μυαλο μου, και επειδη ημουν σε φαση ακραιου αγχους με ολα τα παρελκομενα του, εγινε το μπαμ...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Αυτό που κάνεις είναι κάτι συγκεκριμένο συνεχώς ή κάθε φορά και διαφορετική παρόρμηση;;;;Πες μας ένα παράδειγμα συγκεκριμένο που αφορά παρόρμηση που δεν μπόρεσες να συγκρατήσεις.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Αυτό που κάνεις είναι κάτι συγκεκριμένο συνεχώς ή κάθε φορά και διαφορετική παρόρμηση;;;;Πες μας ένα παράδειγμα συγκεκριμένο που αφορά παρόρμηση που δεν μπόρεσες να συγκρατήσεις.
    περιπου η ιδια....
    δεν ειναι δυνατο να ειναι διαφορετικες ή πολλές γιατι ποσες αφορμες να εχουν φυτευτει στο ασυνειδητο σου?

    δεν θελω να το συζητησω γενικα και αοριστα ή εγκυκλοπαιδικα γιατι μου ειναι δυσκολο να εκφραστω με τροπο κατανοητο σε ατομα που δεν εχουν εμμονες/ψυχαναγκασμους. θα προτιμουσα καποιο ατομο που να εχει βιωσει παρομοια εμπειρια και να το εχει δουλεψει με ψυχοθεραπεια.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    επανερχομαι...

    πως αντιμετωπιζετε οι εχοντες ιδψ μια μονιμα επαναλαμβανομενη σκεψη που κυκλοφορει στο μυαλο σας?
    πχ ό,τι και να κανω, οσο και να το παλαιψω, θα αποτυχω...
    ενω τα πατε καλα, ειστε οργανωμενοι για το στοχο, τσουπ απο το πουθενα η φωνουλα μες στο κεφαλι θα αποτυχω. θα αποτυχω. θα αποτυχω....
    εχω καταντησω να απαντω μονη μου και να λεω οχι δεν θα αποτυχω, θα τα καταφερω!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. έλεγχος μηνυμάτων κ mail....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-2012, 15:25
  2. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •