Βοήθεια στην εύρεση ειδικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    1

    Βοήθεια στην εύρεση ειδικού

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι γυναίκα 30 ετών και υποπτεύομαι ότι πάσχω από διαταραχή ελλειματικής προσοχής από την παιδική μου ηλικία χωρίς να έχω κάποια διάγνωση.
    Θα ήθελα όποιος-α γνωρίζει κάποιον-α ειδικό στη Θεσσαλονίκη να μου στείλει τα στοιχεία με προσωπικό μήνυμα. Κατά προτίμηση να είναι γυναίκα, αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Οπωσδήποτε όμως να έχει γνώση επάνω στη συγκεκριμένη διαταραχή στους ενήλικες και ειδικότερα στις γυναίκες. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by stpl View Post
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι γυναίκα 30 ετών και υποπτεύομαι ότι πάσχω από διαταραχή ελλειματικής προσοχής από την παιδική μου ηλικία χωρίς να έχω κάποια διάγνωση.
    Θα ήθελα όποιος-α γνωρίζει κάποιον-α ειδικό στη Θεσσαλονίκη να μου στείλει τα στοιχεία με προσωπικό μήνυμα. Κατά προτίμηση να είναι γυναίκα, αλλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Οπωσδήποτε όμως να έχει γνώση επάνω στη συγκεκριμένη διαταραχή στους ενήλικες και ειδικότερα στις γυναίκες. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    ειμα 20 κ απο 7 ειχα διαγνωσθει με δεπυ. πολλες φορες οι ανθρωποι νομιζουν οτι πασχουν α πο αυτο ενω ειναι ψεματα
    αν κ γω παλι πιγενα για χροια σε σχετικο ειδικο στη σαλονικη ημουν μικρος κ δεν θυμαμαι καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    σε καποιο κψυ δεν μπορεις να ψαξεις?

  4. #4
    Καλησπέρα.Εγώ είμαι 41 χρονών και έχω διαγνωστεί με ΔΕΠ-Υ στα 20 μου.Στη θεσσαλονίκη μπορείς να απευθυνθείς εδώ
    http://www.dyslexiacenters.gr/thessaloniki.aspx
    Επισης υπάρχει και ένα φόρουμ ειδικό για άτομα με ΔΕΠ-Υ εδώ http://www.adhdforum.gr/index.php όπου μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες για την διαταραχη αυτη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγω ειχα υπερκινητικοτητα μικρος αλλα καθως μεγαλωσα μου εφυγε.... ειμουν δυσλεκτικος και υπερκινητικος, η δυσλεξια βεβαια δεν εφυγε.....

  6. #6
    Αγαπητέ φίλε η ΔΕΠ-Υ δεν φεύγει καθώς ενηλικιώνεται το άτομο.Απλά αλλάζει μορφή η εμφάνιση της στο περιβάλλον του ατόμου και έχει να κάνει με την προσωπικότητα του καθενός,τον χαρακτήρα,το iq του και την συννοσηρότητα με άλλες ασθένειες.Ο ενήλικας πολλές φορές δεν έχει τα σημάδια υπερκινητικότητας που ενδεχομένως να είχε ως παιδί αλλά συνεχίζει να είναι ή να χαρακτηρίζεται ως ανοργάνωτος,τσαπατσούλης,"� �εμπέλης" σύμφωνα με το feedback που δίνει στο περιβάλλον του.
    Το θετικό είναι ότι μπορεί μέχρι κάποιο σημείο να υπάρξει διαχείριση της διαταραχής και το άτομο να έχει μια σχετικά καλή ζωή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Επικοινώνησε με το Αιγηνήτειο νοσοκομείο και με το ADHD Hellas site .. για άρθρα , ενημέρωση , πληροφορίες ..

    Εγώ έλαβα διάγνωση στα 23 μου ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    και να ποιστοποιησης οτι εχεις υπερκινητικοτητα τη θα κερδισεις; με τη δυσλεξια π.χ. κερδιζεις τα προφορικα, με τη ποιστοποιηση υπερκινητικοτητας τη κερδιζεις?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    επιλεγεις εαν υελεις να εξεταστεις πτοφορικα ή γραπτα

  10. #10
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    και να ποιστοποιησης οτι εχεις υπερκινητικοτητα τη θα κερδισεις; με τη δυσλεξια π.χ. κερδιζεις τα προφορικα, με τη ποιστοποιηση υπερκινητικοτητας τη κερδιζεις?
    Καταρχήν η υπερκινητικότητα από μόνη της δεν είναι το πρόβλημα.Αν δε σου κάνει κόπο και ενδιαφέρεσαι να μάθεις γιαυτή την διαταραχή μπορείς να διαβάσεις αρκετά από τα άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο και πως επηρεάζει αυτή την ζωή των ενηλίκων ατόμων πέρα από αυτή των παιδιών.Ενα άρθρο που περιγράφει αρκετά καλά τι συμβαίνει στα άτομα με ΔΕΠ-Υ είναι αυτό http://www.adhdforum.gr/index.php?topic=151.0
    Ουσιαστικά τίποτε δεν κερδίζεις κατά την γνώμη μου.Γιατί ακόμη και να εξεταστείς προφορικά και να πάρεις το πτυχίο σου,οι πραγματικές εξετάσεις θα έρθουν όταν θα κληθείς να λειτουργήσεις μέσα στο εργασιακό περιβάλλον.Εκει λοιπόν δεν μπορείς να πεις στον εργοδότη "helloooo έχω ΔΕΠ-Υ" και να έχεις ευνοϊκή μεταχείριση εκτός ίσως και αν καταφέρεις να διοριστείς στο δημόσιο και δουλεύουν άλλοι για σένα...Και το ίδιο θα συμβαίνει και στις προσωπικές σου σχέσεις.
    Και γενικά θα την συναντάς παντού μπροστά σου αυτή σου την ιδιαιτερότητα.41 χρονών είμαι τώρα και πάντα ταλαιπωριόμουν στη ζωή μου χωρίς να ξέρω το γιατί ακριβώς.Στα 20 μου το έμαθα το γιατί και έχω καταβάλλει και συνεχίζω να καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια για να επιβιώνω.
    Και θεωρώ πως και η θεματοθέτρια για να φτάσει στα 30 της να το ψάχνει αν έχει ή όχι την εν λόγω διαταραχή έχει αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζει στην ζωή της πολλαπλά προβλήματα σε κάθε τομέα της ζωής της και όχι για να κάνει προφορικές εξετάσεις αντί γραπτές.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    παιδια κι εγω εχω δεπ, χωρις ιδιαιτερη υπερκινητικοτητα. δεν εχω επισημη διαγνωση αλλα γνωριζω λογω ειδικευσης σχετικα. στην εποχη που πηγαινα σχολειο ο κοσμος δεν ηταν κσθολου ευαισθητοποιημενος με αυτο το θεμα. ουτε οι δασκαλοι. σε αυτο που λες προσωπικες διαφορες εχεις δικιο. και να το μαθεις θα πρεπει να μαθεις μονος σου να αυτορυθμιζεσαι.εγω αν και ευφυης ποτε δεν ξεπερασα το μετριο στις επιδοσεις μου λογω κακης οργανωσης, αφηρημαδας, ανυπομονησιας, ακαθισιας , κτλ. αυτο που με βοηθησε πολυ ειναι οι λιστες , οι ατζεντες, γενικα το γραψιμπ. μεχρι και τη μελετη μου ετσι την κανω. γραπτα.

  12. #12
    Ακριβώς αυτό.Και εγώ επειδή είμαι κάποιας ηλικίας ξέρω πολύ καλά τι συνέβαινε τότε.Γιαυτό άλλωστε έφτασα να πάρω διάγνωση στα 20 μου και η πρώτη φορά που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ήταν στα 38 μου.
    Απο επιδόσεις και εγώ δεν ξεπέρασα το μέτριο μέχρι το λύκειο γιατί πολύ απλά δεν έβρισκα ενδιαφέρον στο να διαβάζω.Μετέπειτα όμως πήγα σε μια σχολή ως ηλεκτρολόγος εσωτερικών εγκατάστασεων και εκεί πήρα πτυχίο με 19.5 και αφού είδα ότι τελικά δε μου κολλάει αυτό το επάγγελμα,πήγα στα 22 μου πια για τεχνικός Η/Υ και πήρα πτυχίο με 19.3 και το επάγγελμα που κάνω έχει σχέση με Η/Υ και όχι μόνο.Βέβαια πάλι κάνω χαζά λάθη κτλ λόγω κακής οργάνωσης,παρορμητικότητα� � και αφηρημάδας και άπειρες φορές λόγω αναβλητικότητας αλλά οκ την παλεύω.Επειδή μου αρέσει να ασχολούμαι με πολλά πράγματα ταυτόχρονα γιατί με το ένα μόνο βαριέμαι η εργασία μου,μου δίνει την δράση που μου χρειάζεται ώστε να παραμένω συγκεντρωμένος και να κάνω αυτά που πρέπει
    Κατά την γνώμη μου και τα δικά μου προσωπικά βιώματα η ΔΕΠ μπορεί να χαρακτηριστεί πέρα και απο διάσπαση προσοχής ως και τρομερά επιλεκτική προσοχή καθώς αν βρούμε εξαιρετικό ενδιαφέρον σε κάποια ασχολία,μπορούμε να είμαστε συγκεντρωμένοι εκεί για ώρες ή και ημέρες.Με κίνδυνο όμως αυτό να λειτουργήσει εις βάρος άλλων δραστηριοτήτων που επίσης μπορεί να είναι σημαντικές.

Similar Threads

  1. Επιλογή ειδικού
    By psy me in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-2015, 14:35
  2. πως να δεχτει καποιος βοηθεια ειδικου
    By trust in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2015, 16:24
  3. Εύρεση Ψυχιάτρου στην Πάτρα
    By trisevgeni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2014, 15:00
  4. Βοήθεια για εύρεση ψυχιάτρου
    By Beta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-10-2013, 03:05
  5. Ζητωντας βοηθεια ειδικου για ψυχολογικη στηριξη
    By tapouts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-2010, 22:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •