Ανεπιθυμητη ομοφιλοφιλια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 229
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Ανεπιθυμητη ομοφιλοφιλια?

    Ειμαι κοπελα 17 χρονων.Απο μικρη ηλικια με βασανιζει το ερωτημα μηπως ειμαι λεσβια.Λοιπον το γυναικειο σωμα μου προκαλει ελξη αλλα νοιωθω ενοχες και δυσαρεσκεια στην ιδεα του να ειμαι λεσβια.Κατα καιρους μου εχουν αρεσει και αγορια αλλα δε εχω συναψει ποτε σχεση μαζι τους.Ουτε ομως και με κοριτσια παρολο που ειχα ερωτευτει μια φιλη μου.Τελευταια το ολο θεμα με βασανιζει παρα πολυ και με κανει να νοιωθω απαισια .Δεν γνωριζω αλλες κοπελες που να ειναι ομοφιλ. και νοιωθω " τερας" .Παραλληλα δινω πανελληνιες φετος και εχω τρελαθει.Νοιωθω πολυ ασχημα και δεν ξερω τι να κανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δεν είσαι λεσβία είναι κάτι με το άγχος σου διάβαζε τώρα κι άσε τις δικαιολογίες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ειμαι κοπελα 17 χρονων.Απο μικρη ηλικια με βασανιζει το ερωτημα μηπως ειμαι λεσβια.Λοιπον το γυναικειο σωμα μου προκαλει ελξη αλλα νοιωθω ενοχες και δυσαρεσκεια στην ιδεα του να ειμαι λεσβια.Κατα καιρους μου εχουν αρεσει και αγορια αλλα δε εχω συναψει ποτε σχεση μαζι τους.Ουτε ομως και με κοριτσια παρολο που ειχα ερωτευτει μια φιλη μου.Τελευταια το ολο θεμα με βασανιζει παρα πολυ και με κανει να νοιωθω απαισια .Δεν γνωριζω αλλες κοπελες που να ειναι ομοφιλ. και νοιωθω " τερας" .Παραλληλα δινω πανελληνιες φετος και εχω τρελαθει.Νοιωθω πολυ ασχημα και δεν ξερω τι να κανω.
    Καλησπερα ιωαννα.εχεις δοκιμασει να τα φτιαξεις με αγορι??τα ειχες με καποιο αγορι και δεν σου αρεσε η σχεση.για δοκιμασε μηπως σου αρεσει???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν είσαι λεσβία είναι κάτι με το άγχος σου διάβαζε τώρα κι άσε τις δικαιολογίες
    Καμια δικαιολογια.αγχος ισως αλλα με απασχολει εδω και καιρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλησπερα ιωαννα.εχεις δοκιμασει να τα φτιαξεις με αγορι??τα ειχες με καποιο αγορι και δεν σου αρεσε η σχεση.για δοκιμασε μηπως σου αρεσει???
    Ακαταλληλη στιγμη για σχεσεις και ειμαι ντροπαλη και δεν μου αρεσει και κανεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Αυτό τον καιρό συγκεντρώσου στον στόχο σου δηλαδή τις εξετάσεις και Κάνε πέρα από το μυαλό σου το άγχος για την πιθανή ομοφυλοφιλία.Οταν έρθει η ώρα θα καταλάβεις τι ακριβώς είσαι.Οπως και να χει όμως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και να μην σε ανησυχεί ούτε να σε αγχώνει αυτό το γεγονος.Εισαι αυτή που είσαι και αυτή θα παραμείνεις.Σε καμία περίπτωση μην πιέζεις τον εαυτό σου για το αντίθετο.Καλη επιτυχία στις εξετάσεις σου και σε όλη σου την ζωή!!!!

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ειμαι κοπελα 17 χρονων.Απο μικρη ηλικια με βασανιζει το ερωτημα μηπως ειμαι λεσβια.Λοιπον το γυναικειο σωμα μου προκαλει ελξη αλλα νοιωθω ενοχες και δυσαρεσκεια στην ιδεα του να ειμαι λεσβια.Κατα καιρους μου εχουν αρεσει και αγορια αλλα δε εχω συναψει ποτε σχεση μαζι τους.Ουτε ομως και με κοριτσια παρολο που ειχα ερωτευτει μια φιλη μου.Τελευταια το ολο θεμα με βασανιζει παρα πολυ και με κανει να νοιωθω απαισια .Δεν γνωριζω αλλες κοπελες που να ειναι ομοφιλ. και νοιωθω " τερας" .Παραλληλα δινω πανελληνιες φετος και εχω τρελαθει.Νοιωθω πολυ ασχημα και δεν ξερω τι να κανω.
    μονη σου το λες..... ειχες ερωτευθει την φιλη σου!!! στην ουσια την αναγκη να εκφρασεις τον ερωτα σου καπου τον εβγαλες στην φιλη σου επειδη με εκεινη εισαι συχνα!!! δεν ερωτευτηκες ενα απλο γυναικειο σωμα, ερωτευτηκες την φιλη σου!!! δεν νομιζω οτι εισαι ομοφυλοφιλη, απλα κολλησες στην ιδεα του αν και μονο.... ''και αν ειμαι ομοφυλοφιλη???'' ειναι η σκεψη σου!!! το βλεπεις το θεμα λιγο ταμπου νομιζω.... ισως δεν σε βοηθαει και η ηλικια που εισαι...!!! δεν λεει καπου απαγορευεται σε μια γυναικα να νιωθει ελξη για ενα αλλο γυναικειο σωμα... και εμεις οι αντρες αναγνωριζουμε ενα ωραιο αντρικο σωμα, αλλα στην ουσια ειμαστε εγωιστες και συνηθως ''βριζουμε'' τον αλλον... κοιτα το γομαρι πως ειναι ετσι!!!

    με καταλαβαινεις?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ......................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το ζητημα ειναι σιγα σιγα να μαθεις τις σεξουαλικες προτιμησεις σου αμφισβητωντας τα προτυπα που επιβαλει η κοινωνια, τον οποιο στιγματισμο απο κοινωνια κ φορεις οπως η εκκλησια κ να φτασεις σε αποδοχη του εαυτου σου που θα βοηθησει στην πρσωπικη ευτυχια κ ωριμανση σου.
    Ο κοσμος δεν ειναι αγγελικος κ ολοι αντιμετωπιζουμε προβληματα αποδοχης αλλα πρωτα χρεαζεται να αποδεχτουμε τον εαυτο μας κ να εφοδιαστουμε με δυναμη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Το ζητημα ειναι σιγα σιγα να μαθεις τις σεξουαλικες προτιμησεις σου αμφισβητωντας τα προτυπα που επιβαλει η κοινωνια, τον οποιο στιγματισμο απο κοινωνια κ φορεις οπως η εκκλησια κ να φτασεις σε αποδοχη του εαυτου σου που θα βοηθησει στην πρσωπικη ευτυχια κ ωριμανση σου.
    Ο κοσμος δεν ειναι αγγελικος κ ολοι αντιμετωπιζουμε προβληματα αποδοχης αλλα πρωτα χρεαζεται να αποδεχτουμε τον εαυτο μας κ να εφοδιαστουμε με δυναμη.
    Στο τέλος έπρεπε να πεις, πως θεωρείται μη φυσιολογικό, μία γυναίκα να είναι με έναν άντρα και τούμπαλιν. Όσο για την Εκκλησία, από όλους τους φορείς, υπάρχει και η Εκκλησία, που κρατάει τις ισορροπίες σε αυτή την κοινωνία...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Δεν είσαι ομοφυλόφιλη, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά σε αυτές, τις ηλικίες των 12-20 και άνω, γίνεται ένας "πόλεμος", από τις ορμόνες. Γι'αυτό και υπάρχει και έντονη αλλαγή διάθεσης, πολλές φορές εκνευρισμός κλπ. Θεωρώ πως δεν έχεις ερωτευτεί ακόμη και ίσως να μην σε "τράβηξε" και κανένας, από το σχολείο. Όμως εστίασε στις πανελλήνιες, που είναι το μέλλον σου και είμαι σίγουρος πως στην σχολή, θα βρεις ένα παλικάρι και θα τα ξεχάσεις όλα, όσα είχες αναφέρει. Χρειάζεσαι λίγη ξεκούραση και αυτό είναι όλο. Δώσε εσύ τον αγώνα σου και θα λυθούν τα άλλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Το ζητημα ειναι σιγα σιγα να μαθεις τις σεξουαλικες προτιμησεις σου αμφισβητωντας τα προτυπα που επιβαλει η κοινωνια, τον οποιο στιγματισμο απο κοινωνια κ φορεις οπως η εκκλησια κ να φτασεις σε αποδοχη του εαυτου σου που θα βοηθησει στην πρσωπικη ευτυχια κ ωριμανση σου.
    Ο κοσμος δεν ειναι αγγελικος κ ολοι αντιμετωπιζουμε προβληματα αποδοχης αλλα πρωτα χρεαζεται να αποδεχτουμε τον εαυτο μας κ να εφοδιαστουμε με δυναμη.
    Πολυ σωστος ο serios.
    Ωστοσο αν σε αγχωνει παρα πολυ αυτο το ζητημα και αφου πιστευεις οτι ειχες ερωτευτει μια αλλη κοπελα, μπορεις να επισκεφθεις εναν παιδοψυχολο και να συζητησεις για τη σεξουαλικη σου ταυτοτητα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Στο τέλος έπρεπε να πεις, πως θεωρείται μη φυσιολογικό, μία γυναίκα να είναι με έναν άντρα και τούμπαλιν. Όσο για την Εκκλησία, από όλους τους φορείς, υπάρχει και η Εκκλησία, που κρατάει τις ισορροπίες σε αυτή την κοινωνία...
    Οταν αναφερομαι σε αμφισβητηση δεν εννοω την καταρριψη αυτου που θεωρειται φυσιολογικο απο την πλειοψηφια κ την αντικατασταση του απο κατι αλλο αλλα την αμφισβητηση του στιγματισμου της ενοχης που προκαλει κ της εικονας που εχει για τους ομοφυλοφιλους η σημερινη κοινωνια.
    Το αν ειναι ομοφυλοφιλη σιγουρα δεν θα της το πουμε εμεις κ δεν μπορουμε να της επιβαλλουμε τι ειναι καλο για την ιδια. Ο σεξουαλικος προσδιορισμος ειναι αυτοπροσδιορισμος κ οχι επιβολη.

    Τωρα το ποσο κραταει τις ισορροπιες η εκκλησια το βλεπουμε χρονολογικα με τις συγκρουσεις που προκαλει,με το να παιρνει το μερος διαχρονικα δικτατορικων καθεστωτων,με το να λειτουργει σαν Α.Ε κ με τον στιγματισμο κ περιθωριοποιηση ατομων κ ομαδων αναλογα των αγκυλωσεων που δημιουργει ο δογματισμος της.
    Last edited by serios; 18-09-2017 at 19:51.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Οταν αναφερομαι σε αμφισβητηση δεν εννοω την καταρριψη αυτου που θεωρειται φυσιολογικο απο την πλειοψηφια κ την αντικατασταση του απο κατι αλλο αλλα την αμφισβητηση του στιγματισμου της ενοχης που προκαλει κ της εικονας που εχει για τους ομοφυλοφιλους η σημερινη κοινωνια.
    Το αν ειναι ομοφυλοφιλη σιγουρα δεν θα της το πουμε εμεις κ δεν μπορουμε να της επιβαλλουμε τι ειναι καλο για την ιδια. Ο σεξουαλικος προσδιορισμος ειναι αυτοπροσδιορισμος κ οχι επιβολη.

    Τωρα το ποσο κραταει τις ισορροπιες η εκκλησια το βλεπουμε χρονολογικα με τις συγκρουσεις που προκαλει,με το να περνει το μερος διαχρονικα διδακτορικων καθεστωτων,με το να λειτουργει σαν Α.Ε κ με τον στιγματισμο κ περιθωριοποιηση ατομων κ ομαδων αναλογα των αγκυλωσεων που δημιουργει ο δογματισμος της.
    Μιας και που μιλάς για ιστορία, θα έπρεπε να γνώριζες λοιπόν, πως δεν ήταν όλοι οι ιεράρχες υπέρ των διδακτορικών καθεστώτων. Υπήρχαν πολλοί που αντέδρασαν, αυτά όμως καλό είναι να μην τα λέμε...
    Όσον αφορά για την αμφισβήτηση και την κατάρριψη, νομίζω πως παίζουμε με τις λέξεις. Η αρχή της κατάρριψης, είναι η αμφισβήτηση. Το ότι μιλάς, σε μία 17χρονη, που αν γνώριζες από εφηβεία, θα ήξερες ότι πολλοί έφηβοι "μπερδεύονται", με το θέμα της σεξουαλικότητας, γιατί σύμφωνα με την κοινωνιολογία, είναι στην ηλικία της αναζήτησης. Η συχνή αλλαγή διάθεσης, ο εκνευρισμός και η αναζήτηση της σεξουαλικότητας, βρίσκονται στην εφηβική ηλικία. Επιβολή θεωρείται, αυτό που της κάνεις τώρα. Της απαγόρευσες δηλαδή φορείς, όπως η Εκκλησία, για να βρει την "κανονική" σεξουαλικότητά της. Η εμμονή με την Εκκλησία, σε έχει κάνει να περάσεις σε ένα στάδιο, όπου προβάλεις έντεχνα ένα αρχικό μίσος και μία έντεχνη επιβολή, που σίγουρα δεν θεωρείται δημοκρατική. Το αν θα πιστέψει ή όχι, επίσης δεν είναι στο δικό σου χέρι ή σε οποιαδήποτε άλλου, το ότι "ψάχνει" την σεξουαλικότητά της και βάζεις μπροστά την Εκκλησία, επίσης θεωρείται εμμονή, σε ένα θέμα, που είναι άσχετο το ένα με το άλλο. ''Αγαπάτε Αλλήλους" ανέφερε ο Ιησούς Χριστός και εγώ αυτό κρατάω. Καλό απόγευμα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    1ον Μιλησα για την επισημη σταση της εκκλησιας οσον αφορα τα δικτατορικα καθεστωτα.
    2ον Αν πιστευεις οτι η επισημη σταση απο πολλους ιεραρχες δεν δημιουργει στιγματισμο κ ομοφοβια μπορεις να το διατυπωσεις κ να δουμε ποσο ρεαλιστικο ειναι.
    3ον αν γνωριζεις αναγνωση κ οχι απλα να διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ομοφυλοφιλη κ οτι μεινε μακρια απο εκκλησια.
    Μιλησα να βρει την σεξουαλικη της ταυτοτητα στην πορεια κ να αμφισβητει τις οποιες τασεις της κοινωνιας κ φορεων στο θεμα αυτο.
    4ον Νομιζω πως εισαι αυτος που προσπαθει να της επιβαλει το τι ειναι αποκλειοντας πως μπορει να ειναι ομοφυλοφιλη.
    Στο τελευταιο σκελος του οτι ειμαι κολλημενος κ προσπαθω να επιβληθω σε ζητηματα θρησκειας σου βγαζω απλα καθρεφτακι.
    Οσο για το αγαπατε αλληλους προτιμω να γινεται εμπρακτα κ οχι σαν χρηση αποφθεγματος κ ηθικης ανωτεροτητας.
    Last edited by serios; 18-09-2017 at 19:52.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης?Έκτρωση ή συνεχίζω ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
    By maria-stefania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 10-03-2014, 00:45
  2. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ......
    By lonely- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 120
    Last Post: 09-03-2014, 14:55
  3. Ευρωπαϊκή διαπολιτισμική μελέτη πάνω στην ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
    By serginad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-2012, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •