Σχιζοτυπη vs σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    Σχιζοτυπη vs σχιζοφρενεια

    Γεια σας παιδια
    Η γιατρος μου ειχε πει οτι ξεκινησα απο μικρη ηλικια με σχιζοτυπη Διατ.Προσ. η οποια μετα εξελιχθηκε σε σχιζοφρενεια.
    Μπορει κανεις να μου εξηγησει τη διαφορα αυτων των δυο?ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν καταλαβαινω..
    Διορθωνεται? Κι αν διορθωνεται τα συμπτωματα της σχιζοφρενειας θα γινουν πιο ηπια ή δεν εχει σχεση?
    Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη μιας και με τη γιατρο μου δεν εχουμε συχνη επικοινωνια.

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τη το ψαχνεις βρε boo δεν εχει νοημα, η πολυ αναλυση, κοιτα να εισαι οσο το δυνατον ποιο ευτυχισμενη να περνας τις μερες σου ομορφα.... και ολλα καλα..........για αυτο εχουμε τους γιατρους δεν χρειαζεται εμεις να τα καταλαβαινουμε ολλα......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Θελω να μαθω ομως αν μπορω να βελτιωθω.μονη μου δε βγαζω ακρη.θελω να ξερω αν βελτιωνεται η διατ.προσ. γιατι μοιαζει με τη σχιζο η οποια δε διορθωνεται.
    Μπορουν να γινουν τα συμπτωματα της σχιζο πιο ηπια ή καμια σχεση?

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    περα απο το να εισαι οσο το δυνατον ποιο ευτιχυσμενη, να μην εχεις συμπτωματα η να εχεις ελαχιστα τη παραπανω μπωρεις να κανεις..... και σχιζοτυπη να εχεις τη παραπανω μπωρεις να κανεις; νομιζω οτι η γιατρος σε μπερδεψε περισσοτερο με αυτο που σου ειπαι παρα σε βοηθησε..... το θεμα ειναι τη εχεις τωρα οχι τη ειχες οταν εισουν 15 χρονων...... και εγω 25 ειχα καταθλιψη και 20 χρονων ειχα παθει νευρικο κλονισμο, τα οποια θεραπευονται σιγα σιγα, το θεμα ειναι τη εχεις τωρα αυτο αντιμετωπιζεις, και τωρα εγω εχω ψυχωση με ποσοστο αποθεραπειας μικροτερο του 10% (καπου διαβασα οτι μονο το 10% κοβει τα φαρμακα επιτιχυμενα) αυτο αντιμετοπιζω την ψυχωση.......
    τη γινεται τωρα ειναι το θεμα οχι παλια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by boo View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Θελω να μαθω ομως αν μπορω να βελτιωθω.μονη μου δε βγαζω ακρη.θελω να ξερω αν βελτιωνεται η διατ.προσ. γιατι μοιαζει με τη σχιζο η οποια δε διορθωνεται.
    Μπορουν να γινουν τα συμπτωματα της σχιζο πιο ηπια ή καμια σχεση?

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οι διαταραχες προσωπικοτητας ειναι ισοβιες. Αλλα ναι βελτιωνονται με ψυχοθεραπεια αν και πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο. Ετσι ομως οπως τα λες υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης γιατι πανω κατω εχεις επιγνωση του τι εχεις...πολλα ατομα με διαταραχες προσωπικοτητας δεν καταλαβαινουν οτι εχουν καποιο προβλημα γι'αυτο δε ζητανε βοηθεια. Δεν ξερω ομως κατα ποσο υφισταται το γεγονος οτι εχεις σχιζοτυπη διαταραχη προσωπικοτητας και αυτη εξελισσεται σε σχιζοφρενεια. Δηλαδη ποια σημαδια την οδηγησαν στο να σου πει οτι εχεις σχιζοτυπη?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Οι διαταραχες προσωπικοτητας ειναι ισοβιες. Αλλα ναι βελτιωνονται με ψυχοθεραπεια αν και πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο. Ετσι ομως οπως τα λες υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης γιατι πανω κατω εχεις επιγνωση του τι εχεις...πολλα ατομα με διαταραχες προσωπικοτητας δεν καταλαβαινουν οτι εχουν καποιο προβλημα γι'αυτο δε ζητανε βοηθεια. Δεν ξερω ομως κατα ποσο υφισταται το γεγονος οτι εχεις σχιζοτυπη διαταραχη προσωπικοτητας και αυτη εξελισσεται σε σχιζοφρενεια. Δηλαδη ποια σημαδια την οδηγησαν στο να σου πει οτι εχεις σχιζοτυπη?
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Δε μπορω να καταλαβω που αρχιζουν και που σταματανε τα συμπτωματα της σχιζοτυπης και που αρχιζει η σχιζο.απο οτι εχω διαβασει μοιαζουν.ποιες οι διαφορες τους?διαβαζω και μου ταιριαζουν και τα δυο..επειδη μοιαζουν μηπως αν διορθωσω το ενα βελτιωθει και το αλλο?

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Η γιατρος μου ειπε οτι εξελιχθηκε ετσι και το διαβασα και στο ιντερνετ οτι μπορει να γινει..τωρα παραπερα δε γνωριζω..

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    .................................................. ...................

Similar Threads

  1. Δεν εχω Συναισθηματα-Σχιζοτυπη Διαταραχη και ΙΨΔ
    By Angel1996 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2017, 17:27
  2. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 16:55
  3. Ονειρα κ σχιζοφρενεια
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-06-2016, 20:26
  4. Σχιζότυπη Διαταραχή (Invega + Seroquel)
    By sun_night in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 17-04-2014, 23:36
  5. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 14:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •