Rispelen vs Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Rispelen vs Abilify

    Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω άτομα που γνωρίζουν να μου πουν γνώμες για το abilify. τώρα παίρνω rispelen που είναι γενοσιμο του risperdal,η δόση που παίρνω είναι 4 mg και η μόνη παρενέργεια που έχω είναι 20 κιλά επιπλέον από ότι ήμουν.Δοκιμασα να κάνω αλλαγή με invega με προτροπή του γιατρού μου αλλά με έκανε ζόμπι.Τωρα σκέφτομαι να του ζητήσω να το αλλάξω σε abilify αλλά φοβάμαι πάλι παρενέργειες.Ο λόγος που παίρνω αγωγή είναι ότι έπαθα ψυχωσικό επεισόδιο από ουσίες και αλκοόλ.

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Το abilify ειναι ελαφρυ φαρμακο, αν σου εχει δωσει ο γιατρος σου ρισπελεν δεν σημαινει οτι θα σε πιασει και το abilify, γιατι το ρισπελεν ειναι πιο βαρυ φαρμακο.

  3. #3
    Αυτό μου είπε και ο γιατρός..ότι με το abilify μπορεί να έχω συμπτώματα..εγώ σκέφτομαι να το δοκιμάσω και αυτό και αν καταλάβω ότι πάει να με οδηγήσει σε επεισόδιο να ξανά γυρίσω σε rispelen..δεν αντέχω άλλο να τρώω ανεξέλεγκτα..πεινάω συνεχεια..

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by χορεύει ο κόσμος ξέφρενα View Post
    Αυτό μου είπε και ο γιατρός..ότι με το abilify μπορεί να έχω συμπτώματα..εγώ σκέφτομαι να το δοκιμάσω και αυτό και αν καταλάβω ότι πάει να με οδηγήσει σε επεισόδιο να ξανά γυρίσω σε rispelen..δεν αντέχω άλλο να τρώω ανεξέλεγκτα..πεινάω συνεχεια..

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς
    Εγω παιρνω τα λαντος για να με βοηθανε με το βαρος παραλληλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αδυνατισεσ λουλουδι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μπα οχι, απλα επαιρνα βαρος με το ρισπερνταλ ενω τωρα που παιρνω και τα λαντος σταματησα να παιρνω.

  7. #7
    Ρισπερνταλ έπαιρνα στο πρώτο επεισόδιο που είχα έκανα την πρώτη θεραπεία και είχα πάρει αρκετά κιλά..στο δεύτερο επεισόδιο παίρνω ρισπελεν και είναι πολύ καλύτερο φάρμακο.. τουλάχιστον έκατσε σε εμένα καλά..δεν έχω νοθροτητα κούραση υπνηλία και γενικά ένα σωρό παρενέργειες που είχα με το ρισπερνταλ..μόνο τα κιλά είναι το το θέμα μου.. σκέφτομαι να αρχίσω να περπατάω δέκα χιλιόμετρα την μέρα και να προσπαθήσω να μην τρώω απ έξω..

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    και εγω σταματησα να χανω κατεβηκα στα 91 αλλα σαν να εχω κουραστη οταν ξεκινησα ειμουν 104..... και ποιο παλια 114..... εχω αρχισει και κανω αστατο υπνο αμα κοιμαμε νυστικος το βραδυ...... ξυπναω διαρκως μεσα στη νυχτα δεν μπωρω να κοιμηθω καλα,,,,,,,,

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    καλα αφου εκανες ψυχωση απο ουσιες γιατι εκανες δευτερο επισοδειο, συνεχιζεις να πινεις ουσιες; οσοι κανουν ψυχωση απο ουσιες θεωρειται οτι πανε καλυτερα και μπωρουν να κοψουν τα φαρμακα καποια στιγμη

  10. #10
    Pavlosla έκανες κατόρθωμα..μπραβο μεγάλε!πως τα κατάφερες;..αυτό που αν δεν φας το βράδυ σηκώνεσαι τρως κάτι και ξανά πέφτεις είναι πολύ εκνευριστικο

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    γυμναζομαι καθε μερα μια με δυο ωρες και εκανα και ελαφρα διατροφη, αλλα δεν μπωρο αλλο να πηναω τα βραδυα εχει διαταραχθει ο υπνος μου, θελω ακομα 20 κιλα να χασω ειμαι 172 υψος.... παιρνω και 400μγ σολιαν ταυτοχρονα βεβαια...... θα κανω ενα διαλειμα προσεχοντας να μην παχυνο και μετα παλη....

  12. #12
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    καλα αφου εκανες ψυχωση απο ουσιες γιατι εκανες δευτερο επισοδειο, συνεχιζεις να πινεις ουσιες; οσοι κανουν ψυχωση απο ουσιες θεωρειται οτι πανε καλυτερα και μπωρουν να κοψουν τα φαρμακα καποια στιγμη
    Ναι ξανά ήπια ουσίες και επί καθημερινή βάση έπινα πολύ αλκοόλ..τώρα δεν τα ακουμπάω ούτε θα τα ξανά ακουμπήσω ποτέ..και τα ρεντ Μπουλ ακόμα μου προκαλούν ένα είδος κατάθλιψης για τρεις τέσσερις μέρες.. οπότε και αυτά κομμένα..βγαίνω έξω και παραγγέλνω περιε ή μπύρα χωρίς αλκοόλ..

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  13. #13
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γυμναζομαι καθε μερα μια με δυο ωρες και εκανα και ελαφρα διατροφη, αλλα δεν μπωρο αλλο να πηναω τα βραδυα εχει διαταραχθει ο υπνος μου, θελω ακομα 20 κιλα να χασω ειμαι 172 υψος.... παιρνω και 400μγ σολιαν ταυτοχρονα βεβαια...... θα κανω ενα διαλειμα προσεχοντας να μην παχυνο και μετα παλη....
    Άρα όσοι λένε ότι αδυνάτισμα και ψυχοφαρμακα μπορεί να συνυπαρξουν έχουν δικιο..από ότι καταλαβαίνω θέλει πειθαρχία σπαρτιατική και υπομονή.. ευχαριστω μου έδωσες κουράγιο..

    αν δεν πιστεύεις μην ρωτάς

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Pavlosla ποιο φαρμακο παιρνεις εκτος σολιαν; Οταν ξυπνας τις νυχτες τρως; Εγω δεν χανω, απλα δεν παιρνω κιολας οπως επαιρνα.
    Χορευει ο κοσμος ξεφρενα παιρνω και τα adovia, θα πω του γιατρου αν ειναι να μου γραψει ρισπελεν αντι για αυτα, και κανω και την ενεση. Ενα διαστημα επαιρνα αλοπεριντιν μαζι με την ενεση και ειχα ενα καρο παρενεργειες, συν οτι ειχαν μειωθει πολυ οι γνωστικες μου λειτουργιες και το χειροτερο ηταν η καταθλιψη. Γι'αυτο το ξανααλλαξα σε ρισπεριδονη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω πινω φρεντο εσπρεσο μεχρι εννια το βραδυ και μετα καμια μπυριτσα αλλα αραια και που, εγω επαθα τη ψυχωση απο το αγχος της ανεργιας......... ειμαι 6 χρονια ανεργος......... το πτυχιο που πειρα κατεληξε κολοχαρτο......

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. about abilify....
    By demis-demis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 15:06
  2. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 12:23
  3. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 14:15
  4. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18
  5. Risperdal-Rispelen kai kriseis panikou
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 27-11-2010, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •