Αφορά τον αδερφό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Αφορά τον αδερφό μου

    Γεια σας για ακόμη μια φορά,

    αυτό το thread αφορά τον αδερφό μου, ο οποίος πέρασε σε μια σχολή και αναγκάζεται να αφήσει το χωριό και να εγκατασταθεί σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο μαζί μου. Ο αδερφός μου λοιπόν, είναι άτομο με χαμηλή έως ανύπαρκτη αυτοπεποίθηση, εσωστρεφής -πρέπει να δεθεί και να εμπιστευτεί ένα άτομο προκειμένου να ανοιχτεί. Επίσης, όλο αυτόν τον καιρό πιστεύω ότι καλόμαθε υπό την προστασία της οικογένειας και είναι άτομο το οποίο δεν αναλαμβάνει τόσο πολύ ευθύνες -όχι όμως αδιάφορο. Είναι αρκετά ευαίσθητος και παρουσιάζει φοβίες τόσο κοινωνικές (εάν τον εκτιμούν τα άτομα που τον περιτριγυρίζουν και που αυτός αισθάνεται οικεία μαζί τους) αλλά και γενικότερες (του τύπου μήπως πάθουν κάτι τα άτομα που αγαπάει και που αισθάνεται ασφαλής και προστατευμένος μαζί τους). Όταν βρίσκεται σε περιβάλλον με αγνώστους κυριαρχεί η ανασφάλεια στο βλέμμα του πράγμα που γίνεται εμφανές, όχι τόσο καλό σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο.
    Εγώ ζω εκεί τον τελευταίο ένα χρόνο και μπορώ να πω πως έχω προσαρμοστεί. Ζητάω ωστόσο τη βοήθειά σας! Συμβουλή για το πως θα βοηθήσω τον αδερφό μου να εγκλιματιστεί όσο το δυνατόν πιο "ανώδυνα" γίνεται. Πραγματικά έχω αγχωθεί πολύ... Το έχω συνέχεια στο νου μου, πως θα κυκλοφορεί μόνος τους, πως θα ενταχθεί σε παρέες κλπ. Πιστεύω θα είναι πάρα πολύ δύσκολο τόσο για αυτόν, όσο και για εμένα... οπότε τις ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΏ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by nikos04 View Post
    Επίσης, όλο αυτόν τον καιρό πιστεύω ότι καλόμαθε υπό την προστασία της οικογένειας και είναι άτομο το οποίο δεν αναλαμβάνει τόσο πολύ ευθύνες
    Δεν μου αρεσει πως μιλας για τον αδερφο σου. Ωστοσο, το "προβλημα" αυτο που παρουσιαζεις ειναι κοινο φανταζομαι σε ατομα που πανε απο χωρια σε μεγαλες πολεις. Δε νομιζω να μην ανταπεξελθει, ολοι προσαρμοζονται καποτε, οπως προσαρμοστηκες εσυ, θα προσαρμοστει και αυτος, και ισως και να του αρεσει και πιο πολυ, που ξερεις; Γιατι προδικαζεις τα πραγματα; Δεν ειναι κοπελα να πεις θα την βιασουν κτλ. Και ειδικα αν περναει τωρα σε σχολη ειναι τα καλυτερα χρονια, δεν εχει να φοβαται τιποτα, αν ειναι κλειστος, ειναι καιρος να ανοιχτει, αφου στη σχολη θα γνωρισει ενα σωρο ατομα λογικα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Θα τον βοηθήσει πιστεύω, να γραφτεί σε κάποιο γυμναστήριο της περιοχής του ή ακόμη καλύτερα, σε ομάδες όπως φιλανθρωπικοί οργανισμοί, ομάδα χορού, θεάτρου, να κάνει δηλαδή κάτι κοινό με άλλους ανθρώπους. Σιγά σιγά, θα βρει τους ρυθμούς του. Στην αρχή να ξέρεις, θα είναι δύσκολα για εκείνον, μέχρι να συνηθίσει, επειδή θα είναι μακριά από την οικογένειά του. Καλό είναι στην αρχή, να τον επισκέπτεσαι συχνά, μέχρι να βρει τους ρυθμούς του, αλλά πιστεύω, πως το να ενταχθεί σε κάποια ομάδα (εκτός κομμάτων), θα είναι πολύ θετικό για εκείνον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αυτο που μπορεις να κανεις σε πρωτη φαση ειναι να μην τον κρινεις ως καλομαθημενο. Απο κει και περα κι αυτος οπως και χιλιαδες αλλοι αλλαξαμε πολη οταν περασαμε σε καποια σχολη. Οποτε οι νεες συνθηκες ισχυουν και για αυτον οπως και για σενα πριν 1 χρονο.
    Θα μαθει τη νεα του γειτονια, τις συγκοινωνιες, τα σουπερ μαρκετ, τις πληρωμες λογαριασμων. Τη φροντιδα κατα το ημισυ του σπιτιου, τη σιτιση.
    Θα γνωρισει καποιους απο τους συμφοιτητες του, μεταξυ των οποιων θα ειναι σιγουρα και αλλοι εσωστρεφεις και ευαισθητοι.
    Θα εχει διαβασμα, εργασιες και εξετασεις οπως ειχε και στο Λυκειο.
    Εσυ μπορεις απλα να τον ενθαρρυνεις να βλεπει την αισιοδοξη πλευρα της νεας καταστασης σαν ενηλικο ατομο.
    Πρακτικα μπορεις και να του γνωρισεις τις δικες σου παρεες, τα στεκια σου.
    Απο κει και περα ειναι θεμα δικης του προσπαθειας. Μην τον υποτιμας λογω του δικου σου αγχους. Μπορει να τα καταφερει καλυτερα απο οσο φανταζεσαι. Και αν οχι, αστο πρωτα να φανει και μετα προβληματισου περισσοτερο, μην προκαταβαλεις και του προσθεσεις εξτρα αγχος.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    λουλούδι έχεις δίκαιο... ίσως οι λέξεις που χρησιμοποίησα δεν αρμόζουν. Μάλλον δυσκολεύεται να πάρει πρωτοβουλίες, ίσως αυτό να έπρεπε να γράψω. Και όντως ναι, προδικάζω τα πράγματα, αλλά τι να κάνω; Υπερτερεί το άγχος μου...

  6. #6
    savatage δεν τον υποτιμώ καθόλου! Ίσα ίσα γνωρίζω τον χαρακτήρα του και τον έχω στηρίξει όσο κανείς όλα τα χρόνια! Απλά φοβάμαι την αντίδρασή του σε μία νέα ριζική αλλαγή, αυτό. Ευχαριστώ για το χρόνο σου...

  7. #7
    Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και όντως οι ιδέες σου ακούγονται ενδιαφέρουσες! Θα του το προτείνω!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by nikos04 View Post
    Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και όντως οι ιδέες σου ακούγονται ενδιαφέρουσες! Θα του το προτείνω!
    Να σε καλά! :)

Similar Threads

  1. ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 78
    Last Post: 05-12-2023, 15:01
  2. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 08:59
  3. Εχασα τον αδερφο μου
    By UtErO in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2010, 12:58
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
    By Sadroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2010, 13:46
  5. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •