Άγχος, φοβίες, Κρίση πανικου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25

    Άγχος, φοβίες, Κρίση πανικου!

    Γεια σας παιδια! Νέο μέλος εδω,ηρθα να πω και εγώ τον πονο μου!Όλα ξεκίνησαν φέτος τον Ιουλιο! Δυσκολη χρόνια, πολλη απαιτιτικη,με αρκετό διάβασμα, ελάχιστες εξόδους και ερωτική απογοήτευση συνέβαλαν στο να οδηγηθω στο σήμερα. Ξαφνικά πεταγομαι στον υπνο μου μια νυκτί με έντονη ταχυκαρδία, δυσπνοια, έντονη ανησυχία, νευρικότητα και ισχυρό αίσθημα φόβου ότι οδηγουμαι στο θάνατο! Μαλλον η κρίση πανικου μου χτυπησε την πορτα για πρωτη φορα! Από τότε άρχισαν τα δυσκολα. Καθημερινά άγχος, ανησυχία, να μην ευχαριστιέμαι τίποτα και το κερασάκι στην τουρτα οι καθημερινές κρίσεις πανικου με σφίξιμο στο στήθος, φόβο θανάτου, αίσθημα λιποθυμίας, δυσπνοια, ζαλάδες κλπ! Άρχισαν οι επισκέψεις σε γιατρούς. Παθολόγο, Καρδιολόγο, Ωτορινολαρυγγολογο, ενώ περσι τέτοια εποχή είχα κάνει κ αξονικές στομάχου κ εγκεφάλου που ήταν καθαρές! Δεν έχεις τίποτα παθολογικο μου λένε! Το ίδιο και ο καρδιολόγος "μου λέει άντε βρες καμία γκόμενα ρε να ξελαμπικάρεις, 22 χρονών μαντράχαλος αγχώνεσαι χωρίς λόγο! " Η αλήθεια είναι ότι οι διαβεβαιώσεις των γιατρών με καθησυχάσει όχι όμως σε βαθμό να αποβαλω τις φοβίες, το άγχος, την ανησυχία και τις κρίσεις! Μπορώ να πω ότι είμαι καλυτερα, οχι όμως εντελώς καλά! Τα σωματικά συμπτώματα καθημερινά: πονοκεφαλοι, ζαλάδες, τρεμουλο, πονος στον αυχένα, πονος στο στομάχι. Αφου δεν έχω τίποτα φάω το σκέφτομαι, γιατί βασανίζομαι έτσι;τι έχω κάνει πια; γιατί σε μένα; Καθημερινά ερωτήματα. Σκέφτομαι να επισκεφθώ τον ψυχολόγο της σχολής να μου πει και αυτός τη γνώμη του. Οργανικό δεν έχω κάτι προφανως, το ψυχολογικό φταίει που με χτυπάει σωματικά! Ελπίζω κάποια στιγμή όλο αυτό να τελειώσει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by lawyer View Post
    Γεια σας παιδια! Νέο μέλος εδω,ηρθα να πω και εγώ τον πονο μου!Όλα ξεκίνησαν φέτος τον Ιουλιο! Δυσκολη χρόνια, πολλη απαιτιτικη,με αρκετό διάβασμα, ελάχιστες εξόδους και ερωτική απογοήτευση συνέβαλαν στο να οδηγηθω στο σήμερα. Ξαφνικά πεταγομαι στον υπνο μου μια νυκτί με έντονη ταχυκαρδία, δυσπνοια, έντονη ανησυχία, νευρικότητα και ισχυρό αίσθημα φόβου ότι οδηγουμαι στο θάνατο! Μαλλον η κρίση πανικου μου χτυπησε την πορτα για πρωτη φορα! Από τότε άρχισαν τα δυσκολα. Καθημερινά άγχος, ανησυχία, να μην ευχαριστιέμαι τίποτα και το κερασάκι στην τουρτα οι καθημερινές κρίσεις πανικου με σφίξιμο στο στήθος, φόβο θανάτου, αίσθημα λιποθυμίας, δυσπνοια, ζαλάδες κλπ! Άρχισαν οι επισκέψεις σε γιατρούς. Παθολόγο, Καρδιολόγο, Ωτορινολαρυγγολογο, ενώ περσι τέτοια εποχή είχα κάνει κ αξονικές στομάχου κ εγκεφάλου που ήταν καθαρές! Δεν έχεις τίποτα παθολογικο μου λένε! Το ίδιο και ο καρδιολόγος "μου λέει άντε βρες καμία γκόμενα ρε να ξελαμπικάρεις, 22 χρονών μαντράχαλος αγχώνεσαι χωρίς λόγο! " Η αλήθεια είναι ότι οι διαβεβαιώσεις των γιατρών με καθησυχάσει όχι όμως σε βαθμό να αποβαλω τις φοβίες, το άγχος, την ανησυχία και τις κρίσεις! Μπορώ να πω ότι είμαι καλυτερα, οχι όμως εντελώς καλά! Τα σωματικά συμπτώματα καθημερινά: πονοκεφαλοι, ζαλάδες, τρεμουλο, πονος στον αυχένα, πονος στο στομάχι. Αφου δεν έχω τίποτα φάω το σκέφτομαι, γιατί βασανίζομαι έτσι;τι έχω κάνει πια; γιατί σε μένα; Καθημερινά ερωτήματα. Σκέφτομαι να επισκεφθώ τον ψυχολόγο της σχολής να μου πει και αυτός τη γνώμη του. Οργανικό δεν έχω κάτι προφανως, το ψυχολογικό φταίει που με χτυπάει σωματικά! Ελπίζω κάποια στιγμή όλο αυτό να τελειώσει!
    Εννοείται ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει αρκεί να το θες και να το προσπαθήσεις. Από εμάς ξεκινάει όλο αυτό και από εμάς τελειώνει.
    Ο φίλος elis λέει συνέχεια, σωστή διατροφή, περπάτημα, καλός ύπνος. Θα συμπληρώσω μουσική, διαλογισμός, κόψιμο η μείωση καπνίσματος. Αυτά είναι πράγματα που θα σε κάνουν να αισθάνεσαι καλύτερα αλλά δεν θα διορθωθεί εντελώς το πρόβλημα. Τραβα και σε έναν ψυχολόγο και ίσως, λέω ίσως, αυτό να είναι η αρχή του τέλους.
    Την καληνύχτα μου φιλαράκι

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by ge0rge View Post
    Εννοείται ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει αρκεί να το θες και να το προσπαθήσεις. Από εμάς ξεκινάει όλο αυτό και από εμάς τελειώνει.
    Ο φίλος elis λέει συνέχεια, σωστή διατροφή, περπάτημα, καλός ύπνος. Θα συμπληρώσω μουσική, διαλογισμός, κόψιμο η μείωση καπνίσματος. Αυτά είναι πράγματα που θα σε κάνουν να αισθάνεσαι καλύτερα αλλά δεν θα διορθωθεί εντελώς το πρόβλημα. Τραβα και σε έναν ψυχολόγο και ίσως, λέω ίσως, αυτό να είναι η αρχή του τέλους.
    Την καληνύχτα μου φιλαράκι

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Όντως φίλε George όλο αυτό ξεκινάει από μέσα μας. Εγώ είμαι αποφασισμένος να το ξεπεράσω και θα το νικήσω! Σιγά, σιγά με σταθερά βήματα θα τελειώσει όλο αυτό! Και μια συμβουλή σε όσους περνανε το ίδιο: Μην Σταματάτε να κάνετε από όσα σας άρεσαν μέχρι τώρα. Ακόμη και όταν ψυχολογικά και σωματικά έχετε έντονα συμπτώματα, γιατί αν κλειστειτε στον εαυτό σας κ στο σπίτι, είναι φαήλος κυκλος. Πιέστε τον εαυτό σας να βγείτε, να διασκεδάσετε, μιλήστε με φίλους! Η καλυτερη ψυχοθεραπεία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σε επηρεασαν τα αποτελεσματα απο καποια γεγονοτα και εφτασες σε αυτο σημειο. Εγω ειμαι υπερ της αποψης, προσπαθω, βαζω στοχους αλλα παντοτε ειμαι ετοιμος να δεχθω το χειροτερο αποτελεσμα της προσπαθειας και γνωριζω οτι η "ζωη" ειναι η διαδικασια και οχι τοσο το αποτελεσμα καθ αυτο.
    Καποιος ειχε πει οτι για να μπορεσεις να κρινεις αν θα ηταν καλυτερη η ζωη σου, εαν μια αποτυχια που ειχες ηταν επιτυχια, θα πρεπει να ζησεις 2 ζωες. Εχουμε την ταση να εξιδανικευουμε μια επιτυχια, οτι θα μας οδηγουσε σε μια καλυτερη ζωη, ενω αυτο μπορει να το κανει και μια αποτυχια.
    Μια επιτυχια ειναι απλως μια επιτυχια και μια αποτυχια απλως μια αποτυχια. Δεξου την με οσο ανοιχτη αγκαλια και προχωρα. Ζησε τα, ολα μερος της ζωης ειναι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    2
    Καλησπέρα φίλε! Ειμαι 20 χρονων και Αντιμετωπίζω μια ίδια κατάσταση με σένα.. Ιούλιο ξαφνικά όπως ήμουν για καφέ με φίλους με έπιασε μια τάση για λιποθυμία και αδυναμία με τρέμουλο στα χέρια.. μια εβδομάδα μετά με ξαναεπιασε και πήγα στο νοσοκομείο όπου με κράτησαν αφού είπαν ότι έχω γαστρεντερίτιδα.. μια εβδομάδα μετά αφότου βγήκα από το νοσοκομείο συνέχισα να έχω ζαλάδες. Από τότε έχω μια μόνιμη αίσθηση ζαλης (αισθάνομαι το κεφάλι βαρύ σαν να έχω μόνιμα δεκατα). Επειδή είναι αρρωστοφοωικος πήρα με τη σειρά όλους τους γιατρούς (ΩΡΛ,παθολογο,καρδιολογο,νε υρολογο,γαστρεντερολογο και οφθαλμίατρο!!) Έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου και γαστροσκοπηση..συνεχεια φοβάμαι ότι έχω κάτι σοβαρό και χρειαζομαι την επιβεβαίωση των γιατρών. Μετά τα σκέφτομαι και γελάω με μένα! Χθες βράδυ έπαθα κρίση πανικού πήγα στα επείγοντα όλα φυσιολογικά... τάση λιποθυμίας μούδιασμα και ναυτία από στρες μου είπαν. Και αυτοί οι γιατροί όπως και οι άλλοι μου είπαν να επισκεφθώ ψυχολόγο. Έχω κλείσει και εγώ ραντεβού με ψυχολόγο του Πανεπιστημίου στις 25 του μήνα. Είμαι αισιόδοξος πλέον και περιμένω να δω αποτελέσματα. Απλά μέχρι τώρα δε μπορούσα να δεχτώ ότι τόσο έντονα σωματικά συμπτώματα όπως καθημερινή κόπωση και ζάλη μπορει να τα προκαλέσει το στρες. Εύχομαι να ξεμπερδεύουμε σύντομα από αυτή τη κατάσταση και να επιστρέψουμε στην "φυσιολογικη" μας ρουτίνα! Καλή συνέχεια

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Γεια σου Stam33. Όντως και εγώ τα ίδια πανω κατω! Όταν νοσεί η ψυχή, νοσεί και το Σώμα, το ένα επηρεάζει το αλλο λένε οι γιατροί. Το υπερβολικό στρες έχω διαβάσει ενεργοποιεί τους μηχανισμούς άμυνας του οργανισμου χωρίς λόγο. Δηλαδή ο οργανισμός βρίσκεται μόνιμα σε κατάσταση ανάγκης για τον ανυπαρκτο κίνδυνο! Αλλά όντως είναι μια πολυ δυσκολη κατάσταση που αν δεν την έχεις βιώσει δεν μπορείς να καταλάβεις! Σημασια εχει να μάθεις να ελέγχεις το μυαλό κ τις σκέψεις σου. Είναι το πιο σημαντικό. Δηλαδή ας πουμε έχεις ζαλάδες έντονες χωρίς λόγο. Μην σκεφτείς αα έχω όγκο, ααα κάτι δεν παει καλα... Πες: ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ, ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. " Το πιο άσχημο είναι ότι δεν μπορείς να απολαύσεις τη ζωή σου. Ας πουμε εγώ αυτή τη στιγμή είμαι απόλυτα χαλαρός και όμως έχω σφίξιμο στο στήθος. Αδιαφορώ, σκέφτομαι έχω κάνει καρδιογράφημα, ο γιατρός μου είπε είσαι καλά. Δεν πανικοβαλλομαι! Αυτό είναι το κλειδί! Συνέχισε φίλε μου να προσπαθεις, να το παλευεις, ΖΗΣΕ και κάνε ο, τι σε ευχαριστουμε μέχρι να εμφανιστεί αυτός ο εφιάλτης!!! Θα βγουμε νικητές από αυτό, αρκεί να έχουμε θέληση και πεισμα! Εμένα με βοηθάει πολυ να το συζητάω πολυ με γονείς και φίλους, το βγάζω από μέσα μου! Σπιτική ψυχοθεραπεία δηλαδή������������������
    Πήγαινε στον ψυχολόγο και εγώ θα παω, θέλω μέσα από το προβλημα μου να με μάθω, να με εξερευνήσει, να δω τι έφταιξε κ έφτασα εδώ. Οι κρίσεις πανικου κ η κακή ψυχολογία είναι το καμπανάκι του εαυτου σου ότι ξεπέρασες τα όρια σου! Δώσε χρόνο σε σένα σε ο τι σε ευχαριστει και άσε πισω τις έγνοιες! Εδώ θα είμαστε παντως και θα τα λέμε!
    Καλή συνέχεια και καλή δυναμη!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25

    Thumbs up

    Γεια σου Stam33. Όντως και εγώ τα ίδια πανω κατω! Όταν νοσεί η ψυχή, νοσεί και το Σώμα, το ένα επηρεάζει το αλλο λένε οι γιατροί. Το υπερβολικό στρες έχω διαβάσει ενεργοποιεί τους μηχανισμούς άμυνας του οργανισμου χωρίς λόγο. Δηλαδή ο οργανισμός βρίσκεται μόνιμα σε κατάσταση ανάγκης για τον ανυπαρκτο κίνδυνο! Αλλά όντως είναι μια πολυ δυσκολη κατάσταση που αν δεν την έχεις βιώσει δεν μπορείς να καταλάβεις! Σημασια εχει να μάθεις να ελέγχεις το μυαλό κ τις σκέψεις σου. Είναι το πιο σημαντικό. Δηλαδή ας πουμε έχεις ζαλάδες έντονες χωρίς λόγο. Μην σκεφτείς αα έχω όγκο, ααα κάτι δεν παει καλα... Πες: ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ, ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. " Το πιο άσχημο είναι ότι δεν μπορείς να απολαύσεις τη ζωή σου. Ας πουμε εγώ αυτή τη στιγμή είμαι απόλυτα χαλαρός και όμως έχω σφίξιμο στο στήθος. Αδιαφορώ, σκέφτομαι έχω κάνει καρδιογράφημα, ο γιατρός μου είπε είσαι καλά. Δεν πανικοβαλλομαι! Αυτό είναι το κλειδί! Συνέχισε φίλε μου να προσπαθεις, να το παλευεις, ΖΗΣΕ και κάνε ο, τι σε ευχαριστουμε μέχρι να εμφανιστεί αυτός ο εφιάλτης!!! Θα βγουμε νικητές από αυτό, αρκεί να έχουμε θέληση και πεισμα! Εμένα με βοηθάει πολυ να το συζητάω πολυ με γονείς και φίλους, το βγάζω από μέσα μου! Σπιτική ψυχοθεραπεία δηλαδή

Similar Threads

  1. Κριση πανικου-αγχος και ταχυκαρδιες
    By leuki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 27
    Last Post: 11-03-2014, 17:57
  2. Άγχος ή Κρίση πανικού?
    By maxai in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2013, 11:45
  3. αγχος,φοβιες,κρισεις πανικου.
    By xris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-11-2013, 16:43
  4. Πολύ Άγχος με φοβίες , κρίσεις πανικού κτλ
    By Kourasmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 01-10-2013, 22:10
  5. ΟΞΥ ΑΓΧΟΣ, ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ekimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-2010, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •