ΦΟΒΟΣ - "ΤΡΕΛΑ" ΓΙΑ hiv - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Και εγώ περίπου τα ίδια θα σου έλεγα. Χαίρομαι που τελικά έκανες το τεστ και ησύχασες. Και εγώ έχω περάσει παρόμοια πράγματα στο παρελθόν με τις ίδιες ακριβώς ανησυχίες - αν έχω hiv κάτι θα αλλάξει σε εμένα, δε θα μπορώ να κάνω σχέση/οικογένεια ποτέ, δε θα με θέλει κανείς ουσιαστικά, κλπ. Από ό,τι κατάλαβα οι ανησυχίες μας αφορούν δύο βασικά σημεία, το ένα έχει να κάνει με την ενοχή "είμαι βρώμικος, κακός, φαύλος που έκανα κάτι τέτοιο και τώρα τιμωρήθηκα για αυτό", ίσως κατάλοιπα από ιουδαιοχριστιανικές ενοχές που σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα και παραμένουν στην κοινωνία μας, και το άλλο με την απομόνωση κια την εγκατάλειψη από τους άλλους (θα μείνω μόνος, η οικογένειά μου θα απομακρυνθεί, θα φοβούνται μην κολλήσουν από μένα, δε θα με θέλει κανείς για σχέση κλπ). Επίσης είναι αδύνατο να έχεις AIDS μόλις μέσα σε λίγους μήνες, αυτό εκδηλώνεται μετά από χρόνια. Εγώ ανησυχούσα περισσότερο για το σύνδρομο οξείας ορομεταστροφής, όταν δηλαδή το ανοσοποιητικό σύστημα παράγει αντισώματα για τον ιό και εμφανίζονται γενικά συμπτώματα ίωσης. Αυτό εμφανίζεται σε αρκετούς, αν και όχι σε όλους, στην αρχή της λοίμωξης. Κάθε μου σύμπτωμα το απέδιδα εκεί. Ο δρόμος για το τεστ ήταν πολύ δύσκολος. Μόλις πήγα εκεί τελικά, ίδρωνα και δε μπορούσα ούτε να μιλήσω. Το Checkpoint βοηθάει πολύ και αυτό είναι δωρεάν. Δύο φορές το χρόνο περίου πηγαίνω, για να είμαι ήσυχος.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν είμαι καθόλου καλά. Μόλις γύρισα από τον οδοντίατρο μου που πηγαίνω από μωρό και επειδή με είχε κλείσει πολύ αργά και είχε άλλη ασθενή μέσα μου λέει θα σε εξετάσω στη 2η καρέκλα στο δίπλα δωμάτιο αφού ουσιαστικά θα με κοιτούσε λίγο να δει τι με ενοχλεί στη θήκη μου. Η βοηθός του μου λέει κάτσε εδώ να σε δούμε και είδα πως είχαν φέρει πράγματα τσιμπιδακια καθρέπτη κλπ. Το μυαλό μου όμως έχει κολλήσει στο εάν ήταν καινούρια και καθαρά όλα αυτά. Στο αν κόλλησα κάτι. Έχω πρόβλημα πια. Μέσα στη μέρα μου δεν ησυχαζω. Και γι αυτό έχω συνεχώς έκτακτες συστολες. Όλο φόβοι και τρόμοι. Όλο έκτακτες και όλη μέρα μηδέν χαρά. Γιατί μου συμβαίνει αυτό. Δεν ήμουν ποτέ έτσι. Δεν είμαι εγώ. Θα χάσω τον σύντροφο μου.τη ζωή μου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Πλεον οσοι μολυνονται απο τον ιό αλλά κανουν εγκαιρη διαγνωση, μπορουν να κανουν μια σχεδον φυσιολογικη ζωη και αν κατι στραβωσει και εχουν προβλημα να εργαστουν, τουλαχιστον δεν θα πεινασουν, με το επιδομα αναπηριας των 700 ευρω καθε μηνα. Οποτε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα. Μεχρι και οικογενεια μπορουν να κανουν χωρις να μεταδωσουν τον ιό στους απογονους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μια λύση υπάρχει. Πήγαινε αύριο κιόλας να κάνεις εξέταση. Σε διαγνωστικά κέντρα με 30 ευρώ σου κάνουν αιματολογικές για aids και όλους τους τύπους ηπατίτιδας. Μόνο έτσι θα ηρεμήσεις. Όταν δεις όλα τα αποτελέσματα αρνητικά. Όσο ψάχνεις στο ίντερνετ για συμπτώματα δεν θα ηρεμήσεις. Εγώ έχω διάφορα συμπτώματα και όταν πάω πχ στο symptom checker μου βγάζει ότι παθαίνω εγκεφαλικό ή έμφραγμα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,450
    να πας να το κοιταξεις να σου πει γιατρος αν κατι συμβαινει. καλο ειναι να προλαμβάνουμε κατι μην συμβει . δε χριαζετε να κανουν με το στομα πραγματα που ειν να κανουμε με το κατω μερος του σωματος . παντα με προφυλάξεις φυσικα . : )
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #21
    Vaggg
    Guest
    Αφού γουστάρεις να κάνεις ότι έκανες τι τρελενεσαι τώρα? Άμα τα καταπινες τι θα έλεγες? Οι πράξεις μας έχουν αυτό που λέμε συνέπειες, ήξερες τι έκανες αλλά δεν αγχωθηκες, τον τσιμπουκωσες και ας μην τον ήξερες καλά, τι αγχώνεσαι τώρα? Πάει πέρασε τελείωσε, ίσως θα προσέχεις τι βάζεις στο στόμα σου πλεον

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο όπου πήγα με πόνο στο στηθος. Την ώρα που μου μιλούσε ο γιατρός ή νοσοκόμα μου πήρε λίγο άγαρμπα αίμα και ενώ θυμάμαι να άκουσα κρατς να ανοίγει κάτι τώρα μου μπήκε η κακή ιδέα μην με κόλλησαν κάτι επίτηδες. Μην έβαλε αυτή βελόνα με Aids και τώρα έχω κολλήσει. Τι να κάνω? Όλο αυτό αρχίζει να μου γίνεται μεγάλο πρόβλημα. Τι έχω πάθει πια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο φίλος μου έχει αρχίσει να μην με αντέχει άλλο και φοβάμαι μη τον χάσω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα κλείσω αύριο ραντεβού με ψυχολόγο. Αλλά είναι δυνατόν? Να σκέφτομαι ότι η κυρία που μου πήρε αίμα έβαλε σύριγγα πεταλούδα για να με κολλήσει Aids? Δεν το πιστεύω ότι έχω τέτοιες σκέψεις

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Αλλά είναι δυνατόν? Να σκέφτομαι ότι η κυρία που μου πήρε αίμα έβαλε σύριγγα πεταλούδα για να με κολλήσει Aids? Δεν το πιστεύω ότι έχω τέτοιες σκέψεις
    ουτε εγω το πιστευω πως διαβαζω ανθρωπο να εχει τετοιες σκεψεις
    (και ακομη να επισκεφτεις ψυχολογο-ψυχιατρο...)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. ποια είναι τα πιο κρυφα/"τρελα" σας όνειρα?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 10-02-2011, 13:18
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •