Συγγνώμη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    ΟΧΙ για το ίδιο θέμα
    Για 3 διαφορετικούς λόγους
    Γιατί να μου πει \"τι συγγνώμη? συγγνώμη και πάλι τα ίδια?
    πως θα του δείξω εγώ ότι παραδέχομαι το λάθος μου και θέλω να με συγχωρέσει?
    Για κάτι που δεν του έχω ξανακάνει.....
    Την τελευταία φορά του λέω...\"τι να σου πω? σύγγνώμη? αφού δεν θα το δεχτείς!\" και δεν είπε τπτ....

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by susperia
    δε συμφωνω καθολου κρινο, η συγνωμμη εχει αξια οταν ειναι ειλικρινης και το λαθος το δικο σου εχει επηρεασει καποιον αλλον αρνητικα, και δειχνει οτι αναγνωριζεις το λαθος και ζητας συμφιλιωση με αυτη σου την πραξη. Λαθος ειναι οταν χρησιμοποιειται συνεχεια απο το ιδιο προσωπο για αφεση αμαρτιων.

    εγω την συγνωμη την βλεπω σαν εξαγνιση του εαυτου μας προς τον εαυτο μας και στην συνεχεια προς αλλους αποδεκτες.
    Ως εκ τουτου, εαν πουμε οτι μας εξαγνιζει και λειτουργει εσωτερικα, αναγνωριση ενος λαθος πρεπει να φτανει και να περισευει για τους γυρω μας.

    Αλλιως η συγνωμη σαν κινηση προς αλλους την βλεπω σαν ενα εξευτελισμο οπου μειωνομαστε σαν ανθρωποι περισσοτερο απο οτι ειναι ο (οι) διπλα μας ετσι να νιωσει αυτος ανωτερος και μπορω να πω πιο δυνατος.
    Η συνεχεια ειναι γνωστη,
    εφοσον ο απεναντι μας ειναι πιο δυνατος απο εμας αρα εμεις ειμαστε αδυναμοι μπροστα του, θα ηταν μη δοκιμο να μην μας συγχωρεσει.

    Γενικα το ολο θεμα μου θυμιζει θρησκευτικα καταλοιπα και δεν εχει να κανει καθολου με ειλικρινεις διαθεσεις.



    Οταν κανεις λαθος - κανεις λαθος και τελος.
    Δεν χρειαζονται ουτε συγνωμες ουτε μετανοιες.
    Τα λαθη ειναι μεσα στον ανθρωπινο παραγοντα, μεσα στην καθημερινοτητα μας.
    Βεβαια τηρουμενων των αναλογιων μπορουμε να πουμε οτι ο ταδε κανει αυτο το πραγμα συνεχεια - το δευτερο κομματι που βαζεις και δεν συμφωνω.


    Γενικα συγνωμη δεν ζηταω ποτε μου, αλλα ουτε και θελω γιατι ουτε θελω να με υποτιμουν αλλα ουτε και να υποτιμω κανενα.
    Ειμαστε ανθρωποι και αγαποαμε τους αλλους και με τα λαθη τους αλλα και με τα σωστα τους.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Και τι να λέμε τότε?

    Οκ έκανα λάθος....?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Originally posted by kallia13
    ΟΧΙ για το ίδιο θέμα
    Για 3 διαφορετικούς λόγους
    Γιατί να μου πει \"τι συγγνώμη? συγγνώμη και πάλι τα ίδια?
    πως θα του δείξω εγώ ότι παραδέχομαι το λάθος μου και θέλω να με συγχωρέσει?
    Για κάτι που δεν του έχω ξανακάνει.....
    Την τελευταία φορά του λέω...\"τι να σου πω? σύγγνώμη? αφού δεν θα το δεχτείς!\" και δεν είπε τπτ....
    νομιζω οτι η περιπτωση σου ανηκει στην κατηγορια \"σου τα χω μαζεμενα\".....
    ειτε ειναι σημαντικο ειτε οχι αυτο που του εκανες, εχει μια γενικοτερη δυσαρεσκεια μαζι σου, ειτε για τα \"λαθη\" αυτα που λες, ειτε και για ακομα γενικοτερα θεματα μεταξυ σας και απλα δειχνει δυστροπος και στο θεμα της συγχωρεσης.....
    λεω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι σε στιγμη ηρεμιας να κανεις μια καλη συζητηση μαζι του για τα παραπονα του απο σενα, τα προβληματα που εχει απο την σχεση (και να πεις κι εσυ τα δικα σου αν εχεις βεβαια)και να δεις αν οντως ευθυνεσαι κι αν υπαρχει περιθωριο βελτιωσης...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kallia13
    Και τι να λέμε τότε?

    Οκ έκανα λάθος....?

    δεν σου κανει για αρχη?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by krino
    εγω την συγνωμη την βλεπω σαν εξαγνιση του εαυτου μας προς τον εαυτο μας και στην συνεχεια προς αλλους αποδεκτες.
    Ως εκ τουτου, εαν πουμε οτι μας εξαγνιζει και λειτουργει εσωτερικα, αναγνωριση ενος λαθος πρεπει να φτανει και να περισευει για τους γυρω μας.

    Αλλιως η συγνωμη σαν κινηση προς αλλους την βλεπω σαν ενα εξευτελισμο οπου μειωνομαστε σαν ανθρωποι περισσοτερο απο οτι ειναι ο (οι) διπλα μας ετσι να νιωσει αυτος ανωτερος και μπορω να πω πιο δυνατος.
    Η συνεχεια ειναι γνωστη,
    εφοσον ο απεναντι μας ειναι πιο δυνατος απο εμας αρα εμεις ειμαστε αδυναμοι μπροστα του, θα ηταν μη δοκιμο να μην μας συγχωρεσει.

    Γενικα το ολο θεμα μου θυμιζει θρησκευτικα καταλοιπα και δεν εχει να κανει καθολου με ειλικρινεις διαθεσεις.



    Οταν κανεις λαθος - κανεις λαθος και τελος.
    Δεν χρειαζονται ουτε συγνωμες ουτε μετανοιες.
    Τα λαθη ειναι μεσα στον ανθρωπινο παραγοντα, μεσα στην καθημερινοτητα μας.
    Βεβαια τηρουμενων των αναλογιων μπορουμε να πουμε οτι ο ταδε κανει αυτο το πραγμα συνεχεια - το δευτερο κομματι που βαζεις και δεν συμφωνω.


    Γενικα συγνωμη δεν ζηταω ποτε μου, αλλα ουτε και θελω γιατι ουτε θελω να με υποτιμουν αλλα ουτε και να υποτιμω κανενα.
    Ειμαστε ανθρωποι και αγαποαμε τους αλλους και με τα λαθη τους αλλα και με τα σωστα τους.
    καταρχην συγνωμη θα ζητησεις για κατι σοβαρο που εκανες. Δε μιλαω για τις συγνωμες τυπου \'\'συγνωμη που σε σκουντηξα\'\'. Δεδομενου οτι λαθη παντα κανουμε, το θεμα δεν ειναι τα ιδια τα λαθη που καναμε, αλλα αν θα τα ξανακανουμε. Και αν εκανες κατι λαθος καθολου κακο δεν ειναι να μετριασεις τον εγωισμο σου και να ταπεινωθεις και λιγο ζητωντας συγνωμη. Αυτο δειχνει οτι δε βαζεις τον εγωισμο σου παντα μπροστα απ τους αλλους. Καθολου θρησκευτικο καταλοιπο δε μου φαινεται. Και επισης μου φαινεται λαθος αυτο που λες γιατι ετσι ειναι σαν να αποδεχεσαι οτι μια χαρα ειναι να κανουμε λαθη προς τους αλλους (γιατι γι αυτα θα ζητησεις συγνωμη, δε μιλαω για τα λαθη που δεν επηρεαζουν τους αλλους). Το λαθος ειναι κατι που θα το κανουμε μεν, αλλα δεν το δεχομαι σαν δεδομενο οτι θα κανω οσα λαθη θελω κι οποτε θελω επειδη ειναι στη φυση μου να κανω λαθη, αλλα προσπαθω σαν ανθρωπος να κανω οσο το δυνατον λιγοτερα και αυτα που εκανα να μην τα ξανακανω. Εδω κολλανε και αυτα που λεγαμε περι \'\'ανθρωπινης φυσης\'\' αν θυμασαι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Δεν υπάρχει καμμιά συγγνώμη. Αυτά είναι για τους ηλίθιους. Πολύ απλά, παίρνεις το καπελλάκι σου και σ άλλη παραλία. Τα υπόλοιπα γι αυτούς που μελετούν την αρετή του κώλου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    πςςςςς, σιγα ρε liberchild!! μας τρομαξες που εφαρμοζουμε την...αρετη του κωλου!
    ευτυχως που δικαιολογεις και τις απαντησεις σου! δειχνει ωριμη σκεψη!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ωριμη στο δέντρο, ώριμη στο πιάτο, διαλέγεις και παίρνεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    θα παρω το πιατο, γιατι αμα παρω το δεντρο θα μου πεσουν και τα υπολοιπα μηλα στο κεφαλι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Σωστή επιλογή.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    το ξερω

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Originally posted by susperia
    .......
    καταρχην συγνωμη θα ζητησεις για κατι σοβαρο που εκανες. Δε μιλαω για τις συγνωμες τυπου \'\'συγνωμη που σε σκουντηξα\'\'. Δεδομενου οτι λαθη παντα κανουμε, το θεμα δεν ειναι τα ιδια τα λαθη που καναμε, αλλα αν θα τα ξανακανουμε. .........
    εγω το βλεπω ΑΚΡΙΒΩΣ αντιστροφα.
    οτι η συγνωμη εχει νοημα για κατι οχι ιδιαιτερα σημαντικο...κυριως βιαστικες απροσεξιες, αγενειες, κλπ...κατι σαν την περιπτωση της φιλης μας που εκανε μια απρεπη χειρονομια ας πουμε.,..
    στα πραγματικα σοβαρα θεματα ουτε ζηταω ουτε μου αρεσει να μου ζητανε συγνωμη.
    εκει θεωρω οτι η συγνωμη δεν εχει καμια θεση και το μονο που εχει νοημα ειναι μια πραξη που να αναιρεσει την ζημια. ΑΝ υπαρχει τετοια πραξη κι αν μπορει να γινει...
    τι συγνωμη δηλαδη? να καταστρεψω την ζωη καποιου και να ζητησω συγνωμη για να ξερει οτι ειμαι καλο παιδι κι οτι δεν θα το ξανακανω?
    να γινει αιτια καποιος να χασω την δουλεια μου, μια σχεση,μια φιλια και να μου ζητησει συγνωμη? για ποιο λογο? για να κοιμαται ησυχος? να μην κοιμαται αν τον απασχολει το κακο που εκανε..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Για μενα συγνωμη σημαινει: <<αναγνωριζω το λαθος μου μεσω της λεξεως, το παραδεχομαι και στο λεω ωστε να συμφιλιωθουμε αφου εφταιξα εγω και θελω να σου δειξω οτι δεν ειμαι εγωιστης και παραδεχομαι τα λαθη μου>>

    Με βαση αυτο εγω ζηταω συγνωμη. Τωρα αν για τον καθενα εχει διαφορετικη σημασια και σημαινει κατι αλλο που θεωρειται ταπεινωτικο ή χωρις ουσια για σας, ή ακομα αν τα παραπανω τα βρισκεται λαθος, τοτε μη ζητατε συγνωμη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by susperia
    Για μενα συγνωμη σημαινει: <<αναγνωριζω το λαθος μου μεσω της λεξεως, το παραδεχομαι και στο λεω ωστε να συμφιλιωθουμε αφου εφταιξα εγω και θελω να σου δειξω οτι δεν ειμαι εγωιστης και παραδεχομαι τα λαθη μου>>

    Με βαση αυτο εγω ζηταω συγνωμη. Τωρα αν για τον καθενα εχει διαφορετικη σημασια και σημαινει κατι αλλο που θεωρειται ταπεινωτικο ή χωρις ουσια για σας, ή ακομα αν τα παραπανω τα βρισκεται λαθος, τοτε μη ζητατε συγνωμη.


    Οι λέξεις, δεν λένε τίποτα. Οι πράξεις μετράνε. Οποιος κάνει λάθος, δεν λέγεται λάθος απλά κρίνεται ώς τέτοιο. Το σίγουρο είναι οτι θα επαναληφθεί. Αρα η κάθε συγγνώμη λέγεται με βέβαιη ιδιοτέλεια ( για να μη χάσουμε κάτι ) συνήθως.
    Σκέψου susperia αξίζει ο εαυτός σου να ακυρωθεί μέσω μιας συγγνώμης ? Μιλάς βέβαια για συμφιλίωση. Κάποιος όμως μέσα απ τη συμφιλίωση έχει ήδη θυσιάσει κάτι δικό του.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •