Συγγνώμη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    liberchild, νομιζω ειναι πολυ γενικευμενο το να πουμε αν καποιος πρεπει ΓΕΝΙΚΑ να ζηταει συγνωμη. Υπαρχουν περιπτωσεις που εχει νοημα μεγαλο και περιπτωσεις που ειναι σκετη μαλ**ια να το κανεις και δε λεει τιποτα.
    Σιγουρα μια λεξη απο μονη της δε λεει τιποτα, αν δε συνοδευτει απο πραξεις, και τοτε δεν εχει καμια απολυτως αξια.
    Για τη συμφιλιωση που λες, δηλαδη δεν πρεπει να μετριαζεις ποτε τον εγωισμο για να δειξεις οτι εχεις αναγνωρισει ενα λαθος? Θυσιαζεις προσωρινα τον εγωισμο για να κερδισεις ομως κατι καλυτερο.
    Παντως αν θες να ξερεις για μενα λιγες φορες εχω ζητησει συγνωμη στη ζωη μου και μονο για πραματα που εκανα εγω σε αλλους ΧΩΡΙΣ να μου κανουν οι αλλοι. Αμα κανω κατι που μου χουν κανει αλλοι, ποτε μου δε ζηταω συγνωμη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by susperia

    Για τη συμφιλιωση που λες, δηλαδη δεν πρεπει να μετριαζεις ποτε τον εγωισμο για να δειξεις οτι εχεις αναγνωρισει ενα λαθος? Θυσιαζεις προσωρινα τον εγωισμο για να κερδισεις ομως κατι καλυτερο.

    Aκριβώς αυτό λέω κι εγώ. Να κερδίσεις κάτι καλύτερο. Το κέρδος σαν προοπτική σε οποιαδήποτε σχέση, για οποιοδήποτε λόγο μου φέρνει αναγούλα. Συγγνώμη δεν έχω ζητήσει ΠΟΤΕ , διότι το θεωρώ υποτίμηση και του εαυτού μου αλλά κυρίως του απέναντι.


    Εδιτ: μια συγγνώμη που θα εισπράξω, είναι η αρχή για να αρχίσω να χτυπάω αλύπητα....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    κατσε ρε συ liber! αμα το κερδος ειναι μια πιο ειλικρινη φιλια που βασιζεται λιγοτερο στον εγωισμο τοτε θα πρεπει να ειναι λαθος?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by susperia
    κατσε ρε συ liber! αμα το κερδος ειναι μια πιο ειλικρινη φιλια που βασιζεται λιγοτερο στον εγωισμο τοτε θα πρεπει να ειναι λαθος?


    Και που είδες εσύ την ειλικρινή φιλία εδώ? αυτή που στηρίζεται σε συγγνώμες ένεκα λαθών? μα έστω και σε μία. Δεν λέω μη κάνεις λάθη, όμως η συγγνώμη είναι περιττή. Το λάθος αν θες, αν γίνει αποδεκτό, ας γίνει αυθόρμητα κι όχι μετά από υποκλίσεις και τσιριτσάντζουλες.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    δε θα ζητησεις παντα συγνωμη, μπορει σε μια φιλια να μη ζητησεις ποτε, εξαρταται τι λαθος ειναι αυτο που εκανες κι αν το εκανες! δε νομιζω πια οτι μπορουμε να γενικευουμε τοσο πολυ με ασφαλεια!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    η καθε φράση, η καθε λέξη εχει το βάρος που της αποδίδουμε με τις συναφεις πράξεις μας...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Originally posted by liberchild
    Εδιτ: μια συγγνώμη που θα εισπράξω, είναι η αρχή για να αρχίσω να χτυπάω αλύπητα....
    Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Sofia
    η καθε φράση, η καθε λέξη εχει το βάρος που της αποδίδουμε με τις συναφεις πράξεις μας...


    Αυτό είναι το ευκτέο, δεν ισχύει πάντα όμως. Π.χ μπορεί να πληγώσω το φίλο μου με κάτι που θα πω, όμως θα είναι η αλήθεια η δική μου, και δεν χωράει να ζητήσω συγγνώμη. Αν όμως η αλήθεια που θα πω έχει κίνητρο ακριβώς να πληγωθεί, είναι διαφορετικό. Το να ζητήσω εκεί συγγνώμη δεν είναι σκέτη υποκρισία? Επομένως πάλι ακυρώνεται η έννοια της συγγνώμης, όπως κι αν παίξει το σκηνικό.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Woman
    Originally posted by liberchild
    Εδιτ: μια συγγνώμη που θα εισπράξω, είναι η αρχή για να αρχίσω να χτυπάω αλύπητα....
    Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

    Είναι απλό, δεν δέχομαι συγγνώμες και για κανένα λόγο. Σημαίνει ότι αυτός που την καταθέτει πρώτον ακυρώνει τον εαυτό του, δεύτερον ακυρώνει εμένα. Εφ όσον αυτοακυρώνεται λοιπόν, μέχρι να μάθει να εκτιμά τον εαυτό του, θα πέφτει μέχρι να μπορέσει να σηκωθεί. Για το δικό του το καλό.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν ομως ήταν κατι που δεν το εννουσες, αλλα το ειπες επειδη π.χ. ειχες τα νευρα σου απο αλλου, κ ξέσπασες αλλου....εκει δεν χωράει ενα συγγνωμη? οχι επειδή πρεπει, αλλα επειδη το αισθάνεσαι?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    με τρομαζει να επιβάλλω τα δικα μου μέτρα κ σταθμα στους παντες απεναντι μου.

    με γοητεύει να ανακαλύπτω τον ανθρωπο που εχω απεναντι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Sofia
    αν ομως ήταν κατι που δεν το εννουσες, αλλα το ειπες επειδη π.χ. ειχες τα νευρα σου απο αλλου, κ ξέσπασες αλλου....εκει δεν χωράει ενα συγγνωμη? οχι επειδή πρεπει, αλλα επειδη το αισθάνεσαι?

    Προτιμώ την εξήγηση, άλλος μου φταίει και ξέσπασα σε σένα, και όχι συγγνώμη σαν άποψη. Μ αρέσει να εξηγώ, κι όχι να δικαιολογούμαι αν θές.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν το συγγνωμη το βλεπεις εσυ σαν δικαιολογια, μπορει καποιος αλλος να το βλέπει σαν την απαρχη μιας εξηγησης.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Κάπου είχα ακούσει ότι η συγνώμη εμπερικλείει τρία πράγματα:

    1) Αναγνωρίζεις ότι έκανες λάθος

    2) Ζητάς από κάποιον να σε συγχωρέσει

    3) Του λες, τι μπορώ να κάνω για να επανορθώσω.


    Οι περισσότερες ανειλικρινείς συγνώμες νομίζω ότι κολλάνε στο τρία.


    Πρέπει να καταλάβεις και να αποδεχθείς ότι έχεις κάνει λάθος. Κι από κει και πέρα να έχεις το θάρρος να επανορθώσεις.

    Ειδαλλιώς, τζάμπα μάγκες και ασπάζομαι την άποψη της liberchild, το κουβαδάκι σου και σ\' άλλη αμμουδιά.
    Δεν κάνουμε όλοι για όλους και δεν είναι κακό αυτό!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν το συγγνωμη μεταφράζεται ως συμβιβασμος, υποδουλωση στα θέλω του άλλου ναι.

    οπως επισης αν το συγγνωμη γινεται ΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟ ναι.

    αλλα ολες οι συγγνωμες δεν ειναι ιδιες, δεν εχουν ιδιες προθέσεις κ ιδια βαρύτητα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •